Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Mother! (2017)

Komutan

Öne çıkan mesajlar

Bence izlenmesi gereken bir film. Ama çok beğenen de var, hiç beğenmeyip küfreden de.

Yalnız beğenmeyenlerin bazıları -hatta bir eleştirmen de gördüm- filmin ne üzerine olduğunu anlamamışlar.

Bir de bu filme spoiler okumadan gidilmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

kadro çok iyi.
fragmana aldanmayın, türünü gerilim görüp gitmeyen çok, öyle katilli, karanlıklardan bir anda birilerinin çıktığı gerilim filmleri gibi değil. psikolojik gerilim. baya değişik kafada. ben çok beğendim, eşim hiç beğenmedi. ortası yok, öyle bir film :)

spo vermemek için yazamıyorum ama yarısından sonra yaşananlar filan baya acayip, çok iyi işlenmiş.

Darren Aronofsky olunca yönetmen tabi ki film bunalım oluyor :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 ay sonra ...
Adam meramını anlatmak için sinemayı seçmiş mecra olarak, bence iyi bir film olmamış, en başta sıkıcı. Belki bunu bienalde bir enstallasyona 15 dakikalık film olarak arka plana koysa başka gözle bakardım. En ilgimi çeken kısmı mahremiyete tecavüz temasıydı. Mesela, bunun üstünden bir film çıkarsa, alegorilerini de biraz da serbest olarak alegori düzeyinde tutsa o zaman beğenebilirdim. Ama yönetmen kendisi sonuçta, istediği gibi yapar filmi yapımcıyı ikna ettikten sonra, beğenip beğenmemek bana kalmış.

Ötesi ise, eski ahit-yeni ahitin modern yorumlaması gibi bir şey görüyorum bakınca beni açmadı, merak ettiğim şeyler olsa gider kitapları okurum önce. Zaten tüm mitoloji dolu dolu var orada.
Sosyal ağlarda paylaş

deli spoiler var istemeyen okumasin;

en.wikipedia.org/wiki/Mother!
eksisozluk.com/entry/71110079

edit: hatta linksiz vereyim.

ama benim tercihim once buradaki Themes kismini okuyup sonra filmi izlemek olurdu. film bu haliyle 6. plot twist'in bastan bilinmesi gereken ender filmlerden. ikinci defa izlenmez cunku.
Sosyal ağlarda paylaş

çok başarılı buldum.
Filmi izlemeden önce hiç araştırmadım. Hatta hanım sordu konusu ne bunun diye, "hiçbir fikrim yok" dedim. Bu bence iyi de oldu. Tavsiyem araştırmadan oturup izlenmesi yönünde.

Spoiler olabilir, ama olmayadabilir

Ancak şunun bilinmesi gerekir; yoğun metafor içeriyor. Başlangıçta durağan bir "karı-koca / evlilik sorunları filmi" şeklinde ilerlediğini düşünürken birden biri kafada ampuller yanmaya başlıyor. Sonrasında zaten film kopuyor iyiden iyiye.. Ne olduğunu tam olarak anlayamasanız da kıyısından köşesinden ne anlatılmak istenildiğini anlıyorsunuz.

Sosyal ağlarda paylaş

reyou said:

deli spoiler var istemeyen okumasin;

en.wikipedia.org/wiki/Mother!

edit: hatta linksiz vereyim.

ama benim tercihim once buradaki Themes kismini okuyup sonra filmi izlemek olurdu. film bu haliyle 6. plot twist'in bastan bilinmesi gereken ender filmlerden. ikinci defa izlenmez cunku.

bir çoğunu anlamıştım ama bu kadar net değildi. Çok güzel açıklama olmuş.
Teşekkürler :)
Sosyal ağlarda paylaş

• 1 ay sonra ...
Olm noluyo lan ne zgig film bu diye izledik baştan sona ama beğendim yine de. Tüm saçmalığına rağmen izletiyor. Yalnız olayı resmen filmin sonuna kadar anlayamadım, hatta o yüzden izlerken normalde beğeneceğimden biraz daha az beğenmiş olabilirim ama bi defa temayı fark edince bütün göndermeler anlam kazanıyor tabi. Hiç bişey okumadan izledim, belki de böylesi daha iyidir.

direk sonunu monunu anlatan mega majör spoiler

Creditste mother Him man woman falan diyince aaaa tanrı adem havva falan diye ampuller yanmaya başladı, hani çocukların kavgasını görünce tamam diyorsun habille kabil ama ben incil göndermeleri olan ve çocuk kaybı vb. nedenlerden oluşan travmaları anlatan bi psikolojik gerilim beklerken meğer herif baştan aşağı incili mincili anlatmış. Geç düştü jetonum.

Güzelmiş bu, mesela man'deki yara olayına anlam verememiştim ademin kaburgasından havvayı yaratmasını anlatıyor, işte cenneten kovulduktan sonra sevişiyorlar falan. Güzel bi iki detay var benim atladığım.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...