Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kira sözleşmesi cayma

Red

Öne çıkan mesajlar

Laurelin said:

Skyfire said:

Vallahi biz de evi kiraya veriyoruz ama kiracı çıkmak isteyince hiç böyle zorluk çıkarmıyoruz. Adamı zoraki eve mi zincirleyeceksin? Diyelim ki yaptın kiracı o evin içine sıçar afedersin.

Bence böyle bir durumda ev sahibinin diyebileceği en aşırı şey 2 ay daha veya ben kiracı bulana kadar sen burada kal demek olmalıdır.

Bu tip basit meseleler neden abartılıyor hiç anlamıyorum.

kiraci kontrat imzalayip, eve usta sokup tadilata baslayip 3 gun sonra "yaaa ben vazgectim sorry depozitoya ve tadilatima say" dedimi hic? :D

O kadar yakın olmadı ama 3 ay kalıp çıkan olmuştu en erken, o da sağlık sorunu belirtmişti; 1 ay öncesinden haber verip çıkmıştı.

Bu arada kontratlar yeterli olmuyor ev sahibini koruma açısından. Ben ilk yıl için senet ve ev boşaltma taahütnamesi imzalatıyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi firsat maliyeti diye birsey var. Dalga mi geciyorsun anlamiyorum ki. He birde yorumun gecerli olmasi icin ev sahibi olmayacakmisiz. Hic evim olmadi, ailemin bile hicbir zaman kiracisini gectim kendi evi olmadi yani. Tum hayati kiraci olarak gecen birinden (inbefore fakir koylu) geliyor yorum ona gore kaale al madem.

Ev sahibi sana kiraya verirken evi baska bir aday daha oldugunu varsay. Kadin sana vermeyi tercih etti, bu daha guvenilir duruyor dedi. Diger aday da gitti baska bir ev buldu tabi. Sen simdi vazgectin. Diyelim ki suan emlakciya verdi evi ve 6 ay daha hic kiraci bulamadi

Z senin kiran+aidatin ise, 6 * Z kadar firsat maliyeti var kadinin. Eger senin eve yaptigin masraf (x diyelim) ve depoziton (y diyelim), kadinin kafasinda (muhtemelen gecmis tecrubelerine dayanarak) yarattigi kiraci bulma suresinden hesaplanan Z miktarindan az ise, yani:

6(Ev sahibi beklentisi) * Z < X+Y durumunda kadinin senin teklifini kabul etmesi rasyonel degil. Senin soyledigin kadariyla X+Y=3.700 TL

Z diyelim ki 1.600 TL oldugunu varsayarsak, kadinin 2 ay icinde kiraci bulmasi gerekiyor, 3. ayda zarar etmeye basliyor. Elinde senin bunu yapamayacagina dair sozlesmesi olan insaninda bunu kabul etmemesi serefsizlikten ziyade rasyonellik oluyor haliyle.

Kadinin cirkefligine lafim yok, senin tavrin ve kontratlara/hukuka bakisin sonuna kadar yanlis sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

nedeni ev boşaltmak için yeterli. bizim için suadiye tarafları daha uygundu. kız arkadaşımın işi benim işler falan filan. annemle yaşıyorum normalde. beli baya sıkıntılı. bir süredir bir şey yoktu. yine o 1-2 gün kötü olunca köpeğimi de tamamen yanıma almaya ve şuanki evimize daha yakın bir yere taşınmaya karar verdim. normalde köpek annemle kalır ben hergün gidip gelirim nasılsa diye düşünüyordum.o yüzden de köpeğe göre ev bakmamıştım çok. hani arada alırım yanıma diye düşünüyordum. tamamen almak daha hayırlısı olacak buna karar verdim.
Sosyal ağlarda paylaş

ya tecavüze uğrayan 15 yaşındaki kıza rızası vardı diyen hakimlerden farkınız yok. bi tutturmuşunuz sözleşme. bin tane şey açıkladım. verebildiiniz tek cevap ama sözleşme. o sözleşmede bütün aileniz bizim malımızdır artık yazmıyor. paranı verip paranla birinin evinde oturuyorsun. sözleşmeler seni kötü kiracıdan, paranı malını vs korumak için var. benm durumumda ise ev sahibini korumayı gerektircek bir şey yok.

bu şartlarda sözleşme ancak şerefsiz bir insanın sığınacağı kağıttan başka bir şey değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Esh said:

Tamam adam haksiz olsa da dava acmak istiyo, seni de tutacak parasiyla. Nasil kazanacagini sen dusun.

Abi sen çok karıştırmışsın. Hayat kadını yada it tutmuyorsun. Avukatla seni temsil etmesi için anlaşıyorsun. Huyunu suyunu beğenmediğim adamla iş yapmıyorum ben.

Red kötü niyetli bir adam. Bunu da açık açık söylüyor. Böyle kişilerin davasını almıyorum ben mesela, tercih mesrlesi bunlar. Üç kuruş için itibar zedelenmez.
Sosyal ağlarda paylaş

Ya kendi için rahatsa git ne istiyorsan onu yap, üç mesajda bir justify etmeye çalışma artık yeter ki. Bütün yorumların subjektif, kabullü. Bütün olay senin kötü kararından çıkmış. Büyük oranda sen haksızsın, bitti gitti. Bizim ne düşündüğümüz de seni ilgilendirmediğine göre, bir emir verme hakkımız da olmadığına göre sorun yok. Git ve haddini bildir.

Adam yüzbin yıldır yürürlükte olan kira sözleşmesine imza atıp, ihlal edip, üstüne "param gasp ediliyor, kişiliğimi satın alamazlar" falan diyor, hala da tepine tepine "banane" diye savunuyor. Öf.
Sosyal ağlarda paylaş

ben başlıkta durumumu belirtip sözleşmeye karşı kendimi savunabileceğim bir yol var mı diye sormak için açtım.

siz iki de bir yazdığınız kilit neden yoktu,sözleşme var,kötü niyetlisin,hatalısın yazasınız diye değil. kaldı ki daha ne kadar açıklayıcı olabilirim.

sağlık ve ailevi nedenler diyorum. şımarıklıktan diyorsun. başka bir şey diyorum tutmasaydın o zaman diyorsun.

hayır hem aptal aptal konuşuyorsun hem de niye cevap veriyorsun diyorsun. ev sahibine sinirlendiğimden daha çok sinirlendim.

öteki de başarılı avukat olduğunu iddia ediyor. her taraftan mağdur olduğum halde gidip ev sahibi iyi niyetli sen kötüsün diyor sdfs.
Sosyal ağlarda paylaş

Ev sahibi kötü niyetli olsa durum umrunda bile olmaz, o ilanı oraya geri asmaz, "imzanı attın kardeşim seve seve ödeyeceksin" der, gönderir ihtarını geçer, sonra uğraşırsın icrasıyla.

Karşısında kıvırıp çamura yatan kiracıyı görünce muhatap olmadan "naparsa yapsın ben de yeni kiracı bulayım" diye bir toyluk edip girmiş evine, ilanı geri koymuş. Bu niyetinin kötü olduğu anlamına gelmiyor, hata yapmış sadece. Sanki bir eşyanı çalmaya kırmaya girdi eve.

Empati, farklı bakış açıları vb. sıfır derken bunu kastetmiştim.

xaty said:

Yine büyük umutlarla açılmış başlıkta gerçek yüzüne vurulup haksız çıkılınca dram dönmüş.

/thread.
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

ya tecavüze uğrayan 15 yaşındaki kıza rızası vardı diyen hakimlerden farkınız yok. bi tutturmuşunuz sözleşme. bin tane şey açıkladım. verebildiiniz tek cevap ama sözleşme. o sözleşmede bütün aileniz bizim malımızdır artık yazmıyor. paranı verip paranla birinin evinde oturuyorsun. sözleşmeler seni kötü kiracıdan, paranı malını vs korumak için var. benm durumumda ise ev sahibini korumayı gerektircek bir şey yok.

bu şartlarda sözleşme ancak şerefsiz bir insanın sığınacağı kağıttan başka bir şey değil.

hatta abi cevabin da verildi ama zahmet edip okumayip sonra gelip caka satmissin gene. Al bak neden ev sahibininde korunmaya ihtiyaci var oku:

cicibeybe said:

Abi firsat maliyeti diye birsey var. Dalga mi geciyorsun anlamiyorum ki. He birde yorumun gecerli olmasi icin ev sahibi olmayacakmisiz. Hic evim olmadi, ailemin bile hicbir zaman kiracisini gectim kendi evi olmadi yani. Tum hayati kiraci olarak gecen birinden (inbefore fakir koylu) geliyor yorum ona gore kaale al madem.

Ev sahibi sana kiraya verirken evi baska bir aday daha oldugunu varsay. Kadin sana vermeyi tercih etti, bu daha guvenilir duruyor dedi. Diger aday da gitti baska bir ev buldu tabi. Sen simdi vazgectin. Diyelim ki suan emlakciya verdi evi ve 6 ay daha hic kiraci bulamadi

Z senin kiran+aidatin ise, 6 * Z kadar firsat maliyeti var kadinin. Eger senin eve yaptigin masraf (x diyelim) ve depoziton (y diyelim), kadinin kafasinda (muhtemelen gecmis tecrubelerine dayanarak) yarattigi kiraci bulma suresinden hesaplanan Z miktarindan az ise, yani:

6(Ev sahibi beklentisi) * Z < X+Y durumunda kadinin senin teklifini kabul etmesi rasyonel degil. Senin soyledigin kadariyla X+Y=3.700 TL

Z diyelim ki 1.600 TL oldugunu varsayarsak, kadinin 2 ay icinde kiraci bulmasi gerekiyor, 3. ayda zarar etmeye basliyor. Elinde senin bunu yapamayacagina dair sozlesmesi olan insaninda bunu kabul etmemesi serefsizlikten ziyade rasyonellik oluyor haliyle.

Kadinin cirkefligine lafim yok, senin tavrin ve kontratlara/hukuka bakisin sonuna kadar yanlis sadece.

Sen bariz yasalari hukuku kendi isine geldigi gibi yorumlamaya calisiyorsun. Ve bu o kadar dogal geliyor ki sana gercekten sasiriyorum. Hukuk ulkesi olmamanin zararlari iste. Hep tersten olurdu gelismis ulkelerde olsak bu boyle olmazdi diye. Dogru duzgun bir hukuk ulkesinde olsak kimse oraya o ilani asmazdi ve pasa pasa sozlesmene uymak zorunda kalirdin abi. Bir kez daha takdir ettim sayende hukuk ulkelerini.
Sosyal ağlarda paylaş

baggio okumadan boş boş konuşuyorsun. 10 gündür ulaşamıyorum adam gibi diyorum bu 1, bir tamam diyip bir hayır diyip oyalıyor demişim bu 2, sözleşmeyi yaparken masraflar için ödeyecem sözü verip, sonra yapmasaydın diyen ev sahibi bu 3. bana en baştan hayır olmaz dese belki gidicem 1 sene oturacam sonra çıkacam. götü başı oynayan ben değilim karşı taraf.

tamam sözleşmeyi imzalayarak hata yaptığımı ama mecbur olduğumu zaten söyledim ilk mesajdan beri.

ama şu durumda beni haksız gören adam net gerizekalıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

Şu durumda topikteki tüm gerizekalılar olarak senden özür diliyoruz, ben artık çabalamayacağım. Çirkefliğinde başarılar, bundan sonraki ev sahiplerine ve seninle sözleşme yapabilecek insanlara sabır.

Dediğin gibi zaten "nasıl pislik yaparım" diye açtığın topikte sana işin doğrusunu anlatmaya çalıştığımız için de ayrıca özür dilerim kendi adıma, sinirini bozdum. Yeter ki paran yanmasın, SEN mağdur olma. Hukuk 2017.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...