Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

2. el araba tercihi (~50k - otomatik)

xaty

Öne çıkan mesajlar

2004 model aracımızı (Seat Altea) sonunda satmaya karar verdik, yerine 2. el bir araba alacağız.

Aradığımız özellikler:
- Otomatik vites (tam otomatik istiyoruz, şanzıman problemi olup soğutmasın kendinden)
- Güvenli olması ve sağlamlık (donanımsal olarak da)
- Hatchback (aşırı küçük olanlardan değil ama)
- Yıl 2010+ (bakım masrafları ve nispeten güncel olması için)

Eşimin ilk kullanacağı araç olacak, arabadan soğusun istemiyorum. Yakıt tüketimi kullanacağımız süre ve mesafelere baktığımızda ön planda değil.
Bütçemiz 50bin TL civarı, biraz yükselebiliriz.

Araştırdığımız kadarıyla öne çıkan iki seçenek var;
- Opel Astra (2010-2011)
- Mazda 3 (2010-2011)

Bunların dışında;
- Alfa Romeo Guilietta; çok beğeniyoruz ama bütçemize 10k eklememiz gerekir. Değer mi emin değilim.
- Hyundai i30; donanım olarak dolu ama güvenmek konusunda şüphelerim var. (eşim de beğenmiyor zaten)
- VW Golf; bütçeyi yükseltmek gerekiyor, daha mantıklı alternatifler var gibi

Bahsettiğim modelleri göz önüne alınca dikkat etmemiz gereken detaylar var mı?
Sizlerin önerisi hangi araç olur?
Sosyal ağlarda paylaş

eşinin ilk kullanacağı araç olacaksa ve soğumasını istemiyorsan bence kriterler şöyle olmalı.

b segmenti
tipini eşinin beğeneceği
görece yüksek oturumlu
parçası ucuz
abs ve espli
şanzımanı stabil ve sorunsuz
büyük bakımlara ihtiyaç duymayacak yaşta (5 yaşını geçmemiş diyelim)
ikinci el piyasası olan

bunların herbirine bir katsayı ver, sonra araç tipi için de eşine puanlama yaptır ama o kriterin katsayısı yüksek olsun.
ben bu çalışmayı yapınca 2013 model dandik corsaya kaldım ama öğretiyoruz işte (:
planım tam olarak süremyi öğrettikten sonra elden çıkarıp robust bir markada c/d segmente atlamak.
Sosyal ağlarda paylaş

selamlar beyefendi,

eşiniz de foruma üyeyken ve aracı kullanacak bireyken ataerkil şekilde başlığı açmanız acaba patinaj bölümüne güvenmiyor musunuz sorusunu aklımıza getiriyor. neyse laf kalabalığını geçelim.

bence istanbulda B sınıfı araç sizin gibi çekirdek aileye düşünülmeli. hem bütçe / donanım açısından ferahlarsınız hem de gerçekten C sınıfı bile yer yer büyük kalabiliyor.

illa C sınıfı diyorsanız seat leon neden düşünmüyoruz? soğuttu mu kendisinden?

2011 mazda 3 otomatik vitesi eski usül olabilir, 4 ileri gözükenlerden. onlar artık gerçekten eski kalıyor hem tüketim hem performans açısından. DSG tarzı en az 6 ileri olması lazım bence bu saatten sonra alınacak araç için.
Sosyal ağlarda paylaş

biz 2013 yılında captur aldık.

tavsiye edeirm.

fiyatları nedir bilmiyorum gerçi ama. otomatiği var. yokuş kalkış desteği çok başarılı. içi ferah (bence), kullanımı rahat, parçaları ucuz, bakkalda bile 10.000 bakımını yaparlar, malum renault.

0.9 manuel var bizde, 35.000 e geldik. bir sıkıntı oluşmadı. bizim hanım araba kullanmayı bu arabada öğrendi. sorun olmadı.

crossover diye geçiyor, yerden yüksek tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:
hem de İstanbul trafiğinde yaşanabilecek sıkıntıyı biraz azaltsın diye düşünmedik pek, güvenlik sebebi kısaca.

abi bu küçük arabayı sıkıştırıyorlar diyeyse haklısın. ama bu aracın sınıfından çok maskülenliğine göre değişiyor. mesela yaris var bende feminen kere feminen. c3, pejolar da böyle. KARI ARABASI diyor gören kıstırıyor. bakıyor içinde sakallı bozayı oturuyor bırakıyorlar.

öte yandan fiesta, yeni cliolar (captur dahil), ibiza falan daha maskülen dizaynda. daha az kıstırıyorlar. çomarın algısında bu da önemli.

haşin bir araç beğenirseniz sorun olmaz B sınıfı.
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

- Hyundai i30; donanım olarak dolu ama güvenmek konusunda şüphelerim var. (eşim de beğenmiyor zaten)

Neden güvenmediniz buna? Beğenmemeniz normal çünkü araba çirkin* ama güvenilmeyecek bi durum olduğunu sanmıyorum.

*Çirkinden ziyade hyunadi tasarımlarını asya-amerikaya göre yaptığı için bizim gözümüze çirkin geliyor, grubun diğer markası kia ise avrupada tasarlanıp üretilyior, onların tasarımı daha alışıldık avrupa tasarımı. kia ceed mesela i30 ile aynıdır, ama hem içi hem dışı daha düzgün.
Sosyal ağlarda paylaş

jukeun biraz dolu modelleri iş görür. fiyat aralığına giriyor mu emin olamadım, temizlik durumuna bakmak lazım aracın.
İlla küçük olsun diyorsanız da mini lere bakmakta fayda var. Binmeyen kullanmayan çok ön yargılı yaklaşıyor bunlara ama kullanıktan sonra değişiyor. Gerçi temizini bulmak zordur.
Son olarakta A1 düşünebilirsiniz. 2011-2012 modelleri güzel.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...