Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bana bir akıl verin

deadwoll

Öne çıkan mesajlar

3 yaşından biraz büyük kısırlaştırılmış bir erkek kedim var, son iki haftadır eve birileri geldiğinde acı acı miyavlayarak penisini yalamaya başladı.

Misafir geldiği gün bu dediğimi yapıyor sürekli, sonra bir şey yokmuş gibi devam ediyor hayatına. Geçen perşembe günü kalktım veterinere götürdüm enfeksiyon vs. vardır diye; adam idrar kesesini yokladı, boş dedi, penisini kontrol edeceği sırada benimki delirdi, muayene edemedi. İdrarını sordu, gözlemlediğim kadarıyla normaldi idrarı.

Öyle diyince telefonunu verdi, nüksederse bir şekilde penisinin fotoğrafını çekip yollayın dedi. Bugün temizlikçi gelince olay yine başladı; veteriner telefonuna bakmıyor şu an.

Benim bir aydır falan elim kırık ve bayağı kötü şeyler yaşadım son iki ayda o yüzden ilgilenemiyordum veletle eskisi gibi; Purina'nın Friskies diye bir mamasını veriyordum yaklaşık bi aydır. Burada veterinerler iyi mama satmıyor, internetten de bu paket bitince sipariş ederim diyordum. Mamadan dolayı idrar yollarında sıkıntı olabilir mi? Yoksa başka bir mevzu mu var? Çünkü araştırdım ve gördüğüm kadarıyla idrar yolu rahatsızlığı belirtilerinin hiç birini göstermiyor birileri geldiğinde miyavlayarak cinsel organını yalamak haricinde (yalarken kesesinden çıkıyor penis erekte halde, rengi diş etlerimizin renginden biraz daha açık sanki)
Sosyal ağlarda paylaş

başından savmamıştır ya niye başından savsın. adam test falan yapsa para almayacak mı senden?

sen götürdüğünde gayet çişini yapıyor diye bilgi veriyorsan adama, kedinin idrar kesesi boşsa teşhis etmesi de zor olur adamın sadece penisini yalıyor diye.

veterinerlik gerçekten çok zor iş ya. normal doktor olmak yine kolay anasını satiim şuram ağrıyor, yanıyor, şunu yapınca şöle oluyor diyorsun adamlar teşhis koyabiliyor. kedi köpek öle diil ki anasını satiim, dili yok ki sölesin şöle böle oluyo diye. bilmem neresini sıkıyorsun hayvanın acıyorsa tepki veriyorsa şu bu olabilir diye ilerliyorsun.

mama olarak muhtemelen veterinerlerde satılan şundan verecekler: https://www.royalcanin.com/products/royal-canin-veterinary-diet-feline-urinary-so-dry-cat-food/3901

bir de uzun süredir çiş yapmıyorsa, kana mana karışmaya başladıysa üre, onun önüne geçerler. ama anlattığın kadarıyla daha çiş yapamama yeni başladı. sıkıntı olacağını sanmam. yarın ilk iş götür.
Sosyal ağlarda paylaş

Kadindi evet, ama cis de yapamiyor su an ve bayagi cani yaniyor. Turkce sitelerdeki belirtiler arasinda kedinin genital bolgesini yalamasi yok bu arada ama ingilizce kaynaklarin hepsinde yazmis adamlar.

Bir de niye araliklarla ortaya cikti bu rahatsizligin belirtileri ve niye birileri geldikce nuksetti hic anlamadim. Kafayi yiyecegim sanirim sabaha kadar.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

Kadindi evet, ama cis de yapamiyor su an ve bayagi cani yaniyor. Turkce sitelerdeki belirtiler arasinda kedinin genital bolgesini yalamasi yok bu arada ama ingilizce kaynaklarin hepsinde yazmis adamlar.

Neden çiş yapmıyor bilmiyorum. Ama eve gelen kadınların feromonları kedinin hormonlarını harekete geçirebiliyor olabilir. Kediler ve köpekler feromonlar sayesinde anlıyor karşısındaki kşinin erkek mı mi kadın olduğunu.
Sosyal ağlarda paylaş

sdfsdg

Yazamadım bir türlü. Bugün veterine gittik tekrar Eskişehir'e. Geçen sefer sabah erken gitmiştim, klinik kapalıydı o yüzden hep gittiğim yere gidemediydik.

Her neyse veteriner çişini yaptırdı masaj yaparak, sonra mikroskopta inceledi, hatta bana da gösterdi. Kristallenmeler olmaya başlamış idrarında, henüz başlangıç seviyesindeymiş. Ben geç kaldım diye düşünüyordum ama erken evreymiş henüz.

Medical mama verdi (Hills S/D), her gün kumunu kontrol edip paket bitince kontrole götürmem gerekiyormuş.

Dün gece stresten uyuyamamıştım, bu gece artık dinlenirim biraz.
Sosyal ağlarda paylaş

deadwoll said:

sdfsdg

Yazamadım bir türlü. Bugün veterine gittik tekrar Eskişehir'e. Geçen sefer sabah erken gitmiştim, klinik kapalıydı o yüzden hep gittiğim yere gidemediydik.

Her neyse veteriner çişini yaptırdı masaj yaparak, sonra mikroskopta inceledi, hatta bana da gösterdi. Kristallenmeler olmaya başlamış idrarında, henüz başlangıç seviyesindeymiş. Ben geç kaldım diye düşünüyordum ama erken evreymiş henüz.

Medical mama verdi (Hills S/D), her gün kumunu kontrol edip paket bitince kontrole götürmem gerekiyormuş.

Dün gece stresten uyuyamamıştım, bu gece artık dinlenirim biraz.

daha yeni başlamışken çiş yapmamaya sıkıntı olmaz. bazen kedi sahipleri geç farkediyor 4-5 gün falan, o zaman çok ciddi oluyor durum...

dediğim gibiymiş aynen durum. benimki 15 senedir bu mamadan yiyor ama önceki sayfada verdiğim royal canin olanını yiyo. aynı şey. daha sadece 1 kere olduğu için ve ilk baştan yakalandığı için belki devam ettirmez mamaya.
Sosyal ağlarda paylaş

Mamadan olmuş sanırım. Hayatında değişen tek şey mamasıydı, bir de elim kırık olduğu için tuvaletini düzenli temizleyemedim. Hepsi bir araya gelince rahatsızlandı işte.

Kristaller mama ve su içeriğinden kaynaklanabiliyormuş. Dişi kedilerde pek karşılaşılmıyormuş ama erkek (özellikle kısırlaştırılmış erkek) kedilerde ciddi bir tehditmiş. Ben aslında böyle bir rahatsızlıktan haberdardım, sıkça karşılaşılan bir problem ama yıllar içerisinde oluşan bir problem sanıyordum, 20 gün adam gibi bakmamam ve nispeten kötü beslenmesi yetti ama.

Erken teşhis edilmediğinde idrar yolunun tıkanmasına, böbrek yetmezliğine ve ölüme kadar yolu var diyorlar. Aman diyip özellikle erkek kediniz varsa çişini düzgün yapamıyorsa, tuvalete sık gidiyorsa, genital bölgesini çok fazla yalıyorsa, tuvaletini yaparken miyavlıyorsa, dışkısında kan varsa falan hemen veterine götürün. Dün damla damla işediğini gece 24.00'den sonra değil de genital bölgesini ilk yalamaya başladığında görseydim alıp İstanbul'a getirirdim direk.

Erken teşhis bayağı önemli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...