Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

araba ile ilk kez uzun yola çıkmak

Lord_Argos

Öne çıkan mesajlar

Birkaç tanede ben yazayım.

*Öndeki aracı sürekli kontrol ediyorsun ya.. 2-3 araç daha önünü de görmeye çalış (tabi öndekinin kontrolünü kaybetmeden). Bu sayede öndeki araçlar ani bir fren yaparsa daha önündekinin frene basmasını beklemeden yavaşlayabilirsin. Ciddi zaman kazandırır.

*Öne baktığın kadar sık sık aynalara bakman önemli, makasa çıkan bmw-auidi ler için baya yararlı. Yoksa önünden geçtiğinde panik olabilirsin.

*Özellikle düz yolda giderken sürekli sabit bir noktaya bakma. Gözlerinle yatay 8 çiz. Tek bir noktaya konsantre olursan dalıp gidersin.

*Arabaya baktım, 1000 motor 60 beygir. SOL ŞERİDE ÇIKMA :) Hani bildiğin çıkma. Çok hızlı gittiğinde (120+ hatta 100+ bile olabilir) uğultu+titreşim fazla yapar. Buda insanı baya yorar.

Birçok önemli detayı diğer arkadaşlar zaten açıklamış. Şimdiden hayırlı yolculuklar.
Sosyal ağlarda paylaş

Yolculuğun son saatlerini gece yapmak çok sıkıntılı hocam. İstanbul-izmir yaparken 6 saatlik yolda bile gece saat 12 den sonra acayip uyku bastıyor. saat başı benzinlikte tokatlıyorum kendimi o derece. Bide far ışıkları gözleri acayip yoruyor ve konsantrasyonu bozuyor, uyku ile beraber eziyet.

Yerinizde olsam öncesinde biraz uyuyup gece saat 3 gibi çıkmanız. Hem zaten istanbuldan çıkamanız/feribottan inmeniz sabahı bulur.
Sosyal ağlarda paylaş

fir3blad3 said:

*Özellikle düz yolda giderken sürekli sabit bir noktaya bakma. Gözlerinle yatay 8 çiz. Tek bir noktaya konsantre olursan dalıp gidersin.

8 çizmek ne aga? İlla bişey yapmak istiyorsan 4 saniyede bir görebildiğin en ileri noktadan başlayıp kendine doğru yolu tarayarak potansiyel tehlikeri ararsın, taradıgın nokta kendi aracına geldiğinde bu sefer aynadan yakından uzaga doğru tararsın, böylece ilerideki en uç noktadan, arkandaki en uç noktaya kadar varsa potansiyel tehlikeleri görmüş olursun.*
Ha o kadar kasarsan da beynin yanar, dümdüz git ama 8 çizmek ne?

*ben demiyorum adac diyor
Sosyal ağlarda paylaş

aktiftablet said:

fir3blad3 said:

8 çizmek ne aga? İlla bişey yapmak istiyorsan 4 saniyede bir görebildiğin en ileri noktadan başlayıp kendine doğru yolu tarayarak potansiyel tehlikeri ararsın, taradıgın nokta kendi aracına geldiğinde bu sefer aynadan yakından uzaga doğru tararsın, böylece ilerideki en uç noktadan, arkandaki en uç noktaya kadar varsa potansiyel tehlikeleri görmüş olursun.*
Ha o kadar kasarsan da beynin yanar, dümdüz git ama 8 çizmek ne?

*ben demiyorum adac diyor

msg özelden gitmiş bida yazmiim buraya.
Sosyal ağlarda paylaş

valla şeridini ortalayamayan veya virajda şeridinde kalamayıp başka şeride taşan o kadar çok insan var ki memlekette

ayrıca eski arabalar biraz roket bilimi durumuna getirebiliyor işi özellikle içi insan ve bavul dolu düşük güçlü eski bir model araba gayet zor bir şey kullanması.
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce yazıldı mı bilmiyorum ama en önemlisi o yola gitmeden arabayı bir bakıma sokmak..

Aksi halde alakasız yerde kalırsın yolun ortasında, ayrıca gece yolculuğu iyi güzel olsa da ilk defa gidilecek yollarda sıkıntı yaratabilir.

En önemlisi iyi bir müzik cdsi veya usb apartı olması ve soğutucu çantaya kola,burn vs stoklaması
Sosyal ağlarda paylaş

8 çizmek falan abi noluyo neler yapıosunuz siz araba kullanırken ben de diyorum insanlar nası kaza yapabiliyor düz yolda böyle abudik gubidik şeyler yaparak demek ki dlşjgdfgdf
uzun yolda tek sıkıntı uyku uykunun geldiğini fark ettiğinde çek kenara uyu birisi demiş direk blackout oluyor
aynı hataya düştüm ben izmirden zonguldağa giderken uyumuşum direksiyonda zaten aşırı katı diyetteydim yarışmaya gittiğim için depleted vucut tıra kafadan giriyodum az kalsın
Sosyal ağlarda paylaş

Goarth said:

Daha önce yazıldı mı bilmiyorum ama en önemlisi o yola gitmeden arabayı bir bakıma sokmak..

Aksi halde alakasız yerde kalırsın yolun ortasında, ayrıca gece yolculuğu iyi güzel olsa da ilk defa gidilecek yollarda sıkıntı yaratabilir.

Aynen. Bi lastiklere yagina suyuna filtrelerine falan baktir. Hatta bikac litre yakitta at bagaja dursun, yanlis yollara girersin benzinlik bulamazsin falan. Nolur nolmaz dursun yedekte
Sosyal ağlarda paylaş

Stringray said:

abi arabayı gördünüz mü allah aşkına ne yedek benzini sdfsdf 4 kişi sırt çantasıyla bile sığıyor mu o araca allah aşkına? bavulu felan geçtim. 90km civarında giderken bir tır geçse yanınızdan şarampole atar sizi lel

Evet şimdi gördüm arabayı cidden yürek yemek lazım o yola gitmek için..
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...