Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

The Madcap Rising [ İlk Albüm ]

Bleeding

Öne çıkan mesajlar

The Madcap Rising

Sevgili arkadaşlar, bir çoğunuz İzgi'yle yola çıktığımız zamanlardan haberdarsınızdır. Bu foruma ilk Pharrell Williams - Happy'ye yaptığımız YouTube coverını koymuştum. Bu coverdan sonra İzgi'yle birlikte çalışmaya karar vermiştik. Bir süre Pop Music Metalized serisine devam ettikten sonra diğer arkadaşların da katılımıyla The Madcap'i kurduk.

O günden bugüne amacımız tabii ki kendi albümümüzü yayınlamak, kendi müziğimizi duyurmaktı. Bu süreçte gidebildiğimiz kadar yeni yere gidip konserler verdik. Hatırlayabildiklerim arasında Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Hatay, Kapadokya, Zeytinli, Bursa'da konserler verdik. Zeytinli Rock Festivali 2016'da sahne aldık, Çukurova Rock Festivali 2017'nin açılını yaptık.

Albüm tam çıkmadan bir tanıtım turu yapmak durumunda kaldık, çünkü albüm çıkış tarihi gördüğünüz üzere Ramazan başlangıcına denk geldi, sonrası da yaz tatili olduğu için turu yapıp albümü çıkartmak zorunda kaldık. Ama çok keyifli konserler oldu. Bu konserlerden birkaç fotoğraf aşağıda.

Albüm CD olarak basılıyor. Şu anda Spotify ve iTunes üzerinden dinlenebiliyor.

Albümdeki tüm şarkıları tamamen kendi keyfimize göre yaptık, size de aynı heyecanı yansıtabildiysek ne ala.

Albüm Klipleri

[video]https://www.youtube.com/watch?v=AFC8ePgO9F4?feature=oembed" width="459">

[video]https://www.youtube.com/watch?v=b5KpK2sx3n4?feature=oembed" width="459">

[video]https://www.youtube.com/watch?v=aurnziJCK4s?feature=oembed" width="459">

[video]https://www.youtube.com/watch?v=kfSNUVNBqSA?feature=oembed" width="459">

The Madcap

Web
Facebook
Instagram
Youtube
Sosyal ağlarda paylaş

Çook teşekkür ederim arkadaşlar, çok sağolun desteğiniz için m/

@samaella Aynen gitarist değişti. Albüm kapağında ve kayıtlarında eski gitaristimiz duruyor, yeni gitaristimiz Doruk'la yeni işler yapacağız :)

@dasaaa, @sanssizsansli Biz Türkiye'de doğmuş, hayatı boyunca burada yaşamış insanlarız. Bizim İngilizce konuşma şeklimiz böyle, aksanımız böyle daha doğrusu. Olmadığımız birisi gibi konuşmaya veya şarkı söylemeye çalışmadık. Bunun için kayıt sırasında yanında aksanı mükemmelleştirmek için anadili İngilizce olan insanları tutanlar oluyor, çok da normal. Bu tepkiyi daha önce de aldığımız için üstüne düşündük ama sonra böyle bir karar verdik.

Öncelikle kendimiz böyle istediğimiz için. İlk mesajda yazdığım ''Albümdeki tüm şarkıları tamamen kendi keyfimize göre yaptık'' bunu da içeriyor.

İkinci olarak 2 senelik bu süreç içinde aldığımız tepkileri kafamızda tarttık. Bu tepki sadece bizim ülkemizin bir kesiminden geliyor. 1 tane yabancıdan İngilizce aksanı konusunda tepki almadık. Adamlar bizim anadil olarak bu dili konuşmadığımızı tabii ki anlıyorlardır.

Benim aklımda bununla ilgili birkaç örnek var. Mesela Game Of Thrones'da Sibel Kekilli neredeyse Türkçe konuşuyor. Bütün vurguları herşeyi Türkçe gibi. Ama hiç böyle bir tepki duymadım. Çünkü onu orjinal yapan, egzotik kılan bu. İngiliz şarkıcıların bir çoğu o bildiğiniz İngiliz aksanıyla şarkı söylüyor, İskandivların neredeyse hepsi ''Z'' leri ''S'' olarak okuyor.

Demek istediğim şu ki, biz bu meseleye çok takmıyoruz, normalde nasıl söylerdiysek, nasıl konuşurduysak, canımız nasıl istiyorsa öyle yapıyoruz. Tabii ki burada da iyi yerlere gelmek istiyoruz ama ana hedefimiz Türkiye olmadığı için bu konuda rahat olma kararı aldık.
Sosyal ağlarda paylaş

genel olarak hoşuma gitti abi albüm. vokalin ingilizcesi batmadı hiç hata bulmaya çalışmadığım için. screamleri de gayet güzel ama bi şarkının bi yerinde battı sadece, hangisi hatırlamıyorum.

3 2 1 de türkçe girince bi garip oldum dsfdsf. türkçe söz hakikaten olmuyor abi ne yazarsan yaz o müziğe teoman tier oluyor. ama yine de olabileceği kadar olmuş işte.

ayrıca radyoda burzum mu çalıyor lan ne çalıyor son ses dfsdf.
Sosyal ağlarda paylaş

Teşekkürler :) Bir tane deneyelim dedik, konserlerde de çaldığımız tek Türkçe şarkı olmuş oldu ve gördüm ki insanlar direk yükseliyor, tepkileri direk değişiyor. Bu yüzden birkaç tane yine Türkçe / İngilizce versiyonlu şarkı yapacağız, elimizden geldiğince, olduğu kadar. Bir yandan beni acaip zorlayan bir mevzuu çünkü hiç Türkçe müzik dinlemiyorum.

Söylediğin gibi düşününce Burzum gibi de duyulup çok saçma bir anlama bürünebiliyor olay hakikaten :D İzgi'yle bunun geyiğini yaptık. Radyoda son ses ''Poison'' açık :) ( Muhtemelen Unskinny Bop'dur heheh )
Sosyal ağlarda paylaş

Selamlar, tüm eleştiri ve destek için çok teşekkür ederim!

Bizim davulcu her gün şişmanlıyor vallahi :D Hikaye zaten ilk Adana konserinde bascı televizyona bakarken sinsice dürümlerini aşırmasıyla başladı.

Vokal konusunda şöyle bir video ile başlayayayım. Bu Ankara Müzisyenleri konserinden Dream On. Telefon kaydı gerçi ama gayet iyi anlaşılıyor.

Dream On - Canlı (Facebook Video)

[video]https://www.youtube.com/watch?v=mQyz_qUyzyA?t=52s?feature=oembed" width="459">

(Bunun da başlangıç zamanı 52.saniye olacaktı ama burada yapamadım)
Bu videoda nakarattan itibaren koydum. Vokal melodisini değiştirip tizleştirdik. Mesela o tiz, tizdeki netlik ve yine çatır çatır vibrato sadece çok iyi şarkıcıların sahip olabileceği bir meziyet.

[video]https://www.youtube.com/watch?v=uukLq7rZO20?feature=oembed" width="459">

(Başlatma zamanını ayarlayamadım burada 3.dakika 47 saniye olacak)

Şarkının sonlarından başlattım, çok tiz olmasa da sesin parladığı ve yükseldiği bir yer.

Öncelikle kayıtta İzgi'nin vokal gücünü yansıtamadığımızı kabul ediyorum, belki ben hala onun sesine uyacak şarkı yazmayı çözememişimdir. Ama genel olarak konserler sonrası övgüler gruptan çok İzgi'ye oluyor, bu yüzden kayıta aktaramadığımızı düşünüyorum.

İzgi'nin bu sene aktif olarak müzik yaptığı, şarkı söylediği 21. yılı. Ankara'daki arkadaşlar özellikle 2000li yıllarda ''Bonustrack'' grubuyla muhtemelen çok izlemişlerdir. Ben o zaman üniversitedeydim, bir mekana gidiyorduk İzgi'ler vardı sonra başka yere gidiyorduk, yine onlar vardı. Bu kadar yıl canlı söylemenin verdiği tecrübe, kayıtla arada ciddi fark olmasına sebep oluyor olabilir. Bir diğeri de mesela Storm The Road'u kayıttan bir gün önce sözlerini yazdım, öbür gün kaydettik, vaktimiz kalmadı dolayısıyla yeterince çalışıp sindirememiş olmak da bizim hatamız.

Örnek yukarıdaki videodaki (Dream on'daki) tizler, bu kuvvette, netlikte, detonesiz, rahat, çok az insandan çıkar, bundan eminim. Ses karakteri hitap etmeyebilir ama mekanların sescileri soundcheck sırasında ses verdiğinde sırıtmaya, kayıt teknisyenleri tizleri duyunca dönüp bana gülümsemeye başlıyorlar, bu profesyonelliğin getirdiği bir şey. Bir de Türkiye'de müzik dinleyicisi Metal müziğe, metal vokaline alışkın. Ama bilindik ''Badluck'' dan başka Glam grubu(25 sene önce dağıldılar) olmadı. Hiç açıp Poison dinlediniz mi mesela? Vokale bir mutlaka bir bakın, konuşma tonunda şarkı söylüyor. Bir Mötley Crüe albümlerini açıp dinlemenizi öneririm, hatta canlı Vince'i canlı dinlemelisiniz bence. En bilindik örneklerden yola çıkarsak bir Europe'un iyi zamanlarına bakabiliriz. The Final Countdown albümü mesela. Glam'de vokal pop vokali gibi neredeyse ama ülkemizin dinleyicisi buna alışık olmadığı için insanlar daha sertini arıyor. Bazen, ulan sahnede üstümde tayt mayt var, Slayer veya Metallica isteyenler bile oluyor.

Bizim albümden iyi bir vokal numarası, tizi duymak isterseniz ( ki albüm direk tiz vokal ve jilet gibi vibrato ile giriyor ama ), 4. şarkı - Footsteps In The Sand 2:40'den itibaren bir dinleyebilirsiniz.

Yani belli profesyonelliğe ulaşmış, bir çok insanın erişemeyeceği seviyeye gelmiş bir solist için iyi veya kötüyü tartışmak doğru gelmiyor bana. Hitap etmeyebilir, tarz hoşa gitmeyebilir ama bu kuvvete, bu genişliğe, bu temizliğe sahip çok az ses var.

Bence durum şu bizim elimizde bir roketatar var ama biz bunla tek tek kurşun sıkabiliyoruz şu anda. Gelin, konserlerde coşalım, ikinci albümde kayıtta da roketi atacağız, konu üzerinde çalışıyorum :D
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...