Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pati Draw Thread #1

xunn

Öne çıkan mesajlar

Structure'ın oturduysa kafanda ve birşeyleri nasıl renderlayacagını bilmiyorsan iyi bir practice.

Value ogrenmek için yapabilirsin. Ama sıfırdan birşey çizmene zerre katkısı yok hatta zararı var çok abartırsan. Sürekli aynı açılardan, aynı suratları ve pozları çizen insanlara dönüşebiliyorsun. Dikkat et o yüzden.

Mesela atıyorum günde 2 saat çiziyosun, 1.5 saat çizimini düzelt yarım saat value calıs. Hani çalışmanın çogunu renderla harcama baslarken. Yanlış ogrenilen şey zor sökülüyor.
Sosyal ağlarda paylaş

imamizer said:

yani gerçek nesne, model çizmek gibi değil ya hani. onda 3 boyutu 2 boyuta yansıtma olayını kavrıyorsun. işte parlamalar gölgeler perspektifin 2 boyutta ifadesini kavrıyorsun. yada öyle bir şeyler. elin gelişiyor vesaire.

ben sadece bilgisayardan bi ilustrasyon falan açıyorum elime defter alıp baka baka çiziyorum arada. ama genelde yaptığım şey tam olarak o değil gibi. yani guitar hero oynayıp müzik yapıyor der gibi hissediyorum kendimi asdfgh

böyle takılarak geliştirebilirmiyim, yol alabilirmiyim merak ediyorum. ya bakayım varsa atayım çizim falan.

direk birinin illustrasyonunu acmak yerine normal fotograf ac ordan takil bari daha iyi etkisi olur.

cizmek her turlu gelistirir. gozunun "daha dogru" gelismesi icin once dogal olani idrak etmekte fayda var. Ama her ne cizersen ciz elin isliyor bir yandan da ve en azindan cizgilerin gelisme gosteriyordur. Bu isi ciddi ciddi dusunmedigin muddetce cok da onemli degil neyi kopya ettigin. Eglenmene bak.

Ben ilerleme kaydetmek istiyorum diyosan da ac defteri koy onune objeleri yap bi kompozisyon otur ciz. bedavaya model bulmak zordur hele suan baslangic asamasindaysan zaten organik formlarla baslamana gerek yok.

Farkli dokulara sahip geometrik formlari bir araya getir. kalemlik (plastik), caydanlik (metal) altina bir masa ortusu (kumas) sarap sisesi (cam) bu dediklerimi cizime islemen bile daha sonraki asama. Oncelikle kagida olusturdugun kompozisyonu ortalayip, oran orantisi dogru bir sekilde oturtmaya bakarsin. Sonra yavas yavas golgesini isigini dokusunu girersin

felan filan.
Sosyal ağlarda paylaş

Lyv said:

BabacumMostors said:

güce denge getirmeye geldim

http://i.hizliresim.com/OVMXR3.png

cogzel olmus. mekan cizgisini de koysaymissin. figur havada asili kaliyor boyle olunca

Allam diplomasiz sahte doktor gibi herseye vir vir laf, ama gel gor ki bir tane bile cizim koymuyo suraya.
Sosyal ağlarda paylaş

di said:

Lyv said:

BabacumMostors said:

güce denge getirmeye geldim

http://i.hizliresim.com/OVMXR3.png

cogzel olmus. mekan cizgisini de koysaymissin. figur havada asili kaliyor boyle olunca

Allam diplomasiz sahte doktor gibi herseye vir vir laf, ama gel gor ki bir tane bile cizim koymuyo suraya.

Abisi çok zeki ama tembel.
Sosyal ağlarda paylaş

illustrasyon yanlıs bir ifade oldu sanırım.

daha çok 3d model renderlarını veya bilgisayarda renklendirilmiş şeyleri çiziyorum. işte oradaki gölge/ışıklar haliyle gradient olarak gerçeğe birbir aynı oluyor. ben kalemle onu çizmeye çalışıyorum. oyun karakterleri falan yani.özellikle çizimin çizimini yapmıyorum.

hani keyif alıyorum şunu yaparken de, aklımdaki bir sahneyi karakteri çizebilme noktasına gelebilmek için ne yapmam gerektiğini merak ediyordum. iyi oldu sorduğum.
Sosyal ağlarda paylaş

Bildiklerini unutmana falan gerek yok. Bosa evham yapma hic. Sadece daha cok kagit kalem takilip dikkatini vereceksin o kadar. Dikkat ettikce "hiii o oyle degil de boyle olsa daha iyi olur" diye gormeye baslarsin zaten.

Ne tur cizerseniz cizin, ister klasik ister djital, isinizin uzerine ne kadar duserseniz o kadar gelisiyorsunuz (bu her is icin boyle dsf) ama renk olur ama cizgisel olur ama kompozisyon olur illaki yeni birseyler kesfediyorsunuz, katiyorsunuz kendinize.

Temel sanat egitimi ile baslamak cogu insana cok sikici gelse de bu gelisimi daha kolay anlasilir ve hizli hale getiriyor diye dusunuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
önce arkayı siyah/gri vs ye boyuyorlar sonra onun üzerine kalemle çizmeye başlıyorlar falan. Nedir sebebi?

2 sebebi var, ilk çok bariz olan gözü yormamak.

2.si beyaza over-expose edersen gözü tonları value'ları falan göremiyorsun iyi, her zaman mid tone arka plan atılır birşey çizerken. Defter alırken gidip beyaz alınmaz mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Lyv said:

bu konsepti ve karakterleri ilerde hoplatip ziplatmak uzerine tasarlamistim
model sheetler de var ama atmicam

bos bos salliyor diyen nomissiz vicdonsizlara gelsin
/di

Topiğin ne olduğuna bakmadan açtım, pixar yeni çizgifilm çıkarmış sandım. Tebrikler(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...