Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

İşyerinde Motivasyon Kaybı

boztu

Öne çıkan mesajlar

önüne gelene profosyonellik muhabbeti yapmak bana boş geliyor.

hayatı iş olmuş, iyi para kazanıp harcamaya haftada 3 saati falan olan insan lafları hep bunlar.

zaten bir hırsın varsa, profosyonel olmak istiyorsan bambaşka biri olur hayatını ona göre düzenler bu topiği açmaya ihtiyaç duymazdın.

kapitalizm cart curt geyiğine girmeyeceğim de dünyadaki herkese işinde muhteşem yerlere gelmesi gereken insan muamelesi yapılmasını anlamsız buluyorum.

üç ay diyorsun sanki üç yıl. nedir abi. takıl üç ay sonra fistanın dediği gibi bas git kafanı dinle. belki geçicek bile.
Sosyal ağlarda paylaş

RaidenXelRu said:

sozlesmeni honore et. motivation is bullshit, real men get shit done

Su.

Bir de iyi ayrilin is yerlerinizle, ozellikle sureli sozlesmeli calisiyorsaniz zira son yaptiginiz is bir sonrakinin referansi oluyor.

Yani mizmizlanmayi birakip calisip kafan rahat ayrilmak var, mizmilanip ay motivasyonum yok diye is yapmayip kotu ayrilmak var. Ikincisi oyle ya da boyle bi oz guvensizlik bi yara birakiyo maddi bi etkisi olmasa bile.

Ha bi de djital ajanslardan uzak durun mumkunse. Is tatmini olmayan yerler oralar.
Sosyal ağlarda paylaş

çok da iyi patronun varmış olm. adamın kıymetini bil.

yeminle millet bir garip.

bak mesela sana bir öneride bulunabilirim, eğer evden çalışman mümkünse, patronuna "ben motive olamıyorum, işlerim sıkıştığında ayda beş gün evden çalışmak isterim, bu günleri işten çok sıkıldığımı hissettiğim günlerde size haber vererek kullanmak isterim, çünkü böyle hissettiğim günlerde buraya geliyorum ancak faydalı olamadığımı, tam performansla çalışamadığımı düşünüyorum, eğer benden azami faydalanmak isterseniz ki eminim istersiniz, bu şekilde hem ofise geldiğim günlerde hem de evden çalıştığım günlerde tam kapasite çalışabilir, işyerimin benden daha fazla verim almasını sağlayabilirim," diyebilirsin, izin alırsan da bu cümlenin karşılığını doldur ama, havada kalmasın bu yapacağın artistlik. böylece izin verirse sabah uyandığında, "öfff nası bi gün ak" diye kendine söylendiğin zaman böyle bir opsiyonun olur, hem bu şekilde işe gidip işinden daha fazla tiksinmene neden olmaz, hem de o gün uykunu almış bir şekilde çalışırsın, hem de patronun da sana verdiği paranın karşılığını alabilir.

tabi şartlar buna elveriyorsa.

aklıma gelen çözüm bu. umarım işini yeniden seversin. çünkü iyi bir patronla çalışmak gerçekten çok az insana nasip oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

kavurma said:

motivasyonunu yitirmene neden olan şeyi çok merak ettim, çalışma arkadaşlarınla (var mı yok mu bilmiyorum) sorun mu yaşadın? asıl sebep buna benzer bir olay mı?

Motivasyon kaybının en büyük nedeni iyi niyetli patronumun aynı zamanda bir işkolik ve kontrol manyağı olması.

Adam her yapılanı kontrol etmenin, kendi uzmanlık alanı olmasa da her konuda kendi fikrini dikte etmenin peşinde.

Kendince cinliklerle adam/ay düşürmenin peşinde. Hadi bir çok noktada ben kavga dövüş verip neden onun "dahiyane" fikrinin zararlı olduğunu anlatabiliyorum ama yoruldum artık. Sanki kendi iş hangarımdan adama ürün çıkarıyorum onun fiyat pazarlığını yapıyorum. Sürekli bir "beni kandırmayın" hallerinde adam. Yani şimdi piyasada birlikte çalıştığım çakal yazılımcıları hatırlayınca adamın böyle bir paranoya geliştirmiş olması da doğal.

İşe girerken kurumsallaşma, kod reviewidir, test prosedürleridir hepsinin olacağını konuştuk ama iş bir anda seri kod üretimine döndü. Bildiğin müşteriye kakalamak ön tarafı albenili arkası çöp gibi şeyler geliştirdik.

"Eee bunları patronla konuş?" gibi fikirler elbette gelecek ama zaten yaklaşık 1 yıldır neredeyse haftanın iki günü bunu anlatmanın, artistik elegan yazılımcı şovlarında olmadığımı anlatmaya çalıştım ancak iyi niyetli ama kafası esnaf patrona nüfuz edemedim.

Her ürün "hadi hadi hadi" gazında, her teslim "yav verelim hemen sizin maaşlar çıksın da hataları döndükçe hallederiz" telaşında.

Cünyır zamanlarımda yazmadığım kalitesizlikte kod yazmaya alıştım artık.

Amacım ne patronu, ne iş yerini değiştirmek ne de "off gelecekte ne yapacağım?" soruma cevap vermek. Amacım, "2-3 ay sözleşmem bitene kadar kendimi nasıl gazlarım? Sabrımı nasıl bileylerim" diye öğrenmek.
Sosyal ağlarda paylaş

patron her yaptığın işi kontrol edebilir, proje vb. artık ne iş yapıyorsunuz tam olarak bilmiyorum ama ıvırını zıvırını en ince detayına kadar anlamasa bile bilmek isteyebilir. bu adamın en doğal hakkı.

ayrıca bir işi şu şekilde yapalım deme hakkına neden sahip değil? sonuçta patronun, isterse sana mario yaptırır oturur onu oynar. sözleşmen bitene kadar maaşını ödediği sürece ne derse onu yapmak mecburiyetinde değil misin? (suç teşkil eden vb. saçma sapan şeyler dışında) yani sana masaya uzan dese tabiki uzanmayacaksın ama iş ile ilgili ne isterse onu yapmak zorundasın sonuçta adam sana bunu yapman için para ödüyor abi.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
Genel bir depresyon durumum yok. Sadece tek satır bile yazasım gelmiyor. Gün içinde sürekli nette geziyorumm. Ayıp olmasın diye 1 saat falan çalışıyorum.

İşin kötüsü patron iyi niyetli yapıcı bir adam. Bu isteksizliğin yanında bir de vicdan azabı bastırdı.

adam iyi baslayip kotu bitirdi..
Sosyal ağlarda paylaş

kavurma said:

patron her yaptığın işi kontrol edebilir, proje vb. artık ne iş yapıyorsunuz tam olarak bilmiyorum ama ıvırını zıvırını en ince detayına kadar anlamasa bile bilmek isteyebilir. bu adamın en doğal hakkı.

ayrıca bir işi şu şekilde yapalım deme hakkına neden sahip değil? sonuçta patronun, isterse sana mario yaptırır oturur onu oynar. sözleşmen bitene kadar maaşını ödediği sürece ne derse onu yapmak mecburiyetinde değil misin? (suç teşkil eden vb. saçma sapan şeyler dışında) yani sana masaya uzan dese tabiki uzanmayacaksın ama iş ile ilgili ne isterse onu yapmak zorundasın sonuçta adam sana bunu yapman için para ödüyor abi.

Ne yazık ki öyle olmuyor işte. Proje bazı noktalarda, en azından teknik açıdan benim sorumluluğumda.

Patronun cin fikirleri kısa vadede bana çığ gibi büyüyen, düzeltilmesi gereken hatalara yol açıyor. Uzun vadede de işin sonunda proje benim özgeçmişimde yazacak. Hani bundan sonraki iş olanaklarında "şu şirkette çalıştım" yerine "şu projeyi geliştirdim" demenin daha etkili olduğu tecrübe ettim.

Patrona her işi en ince detayına kadar anlatmak olmaz. Çok merak ediyorsa bir sürü iş takip datası birikiyor, açar inceler. Ayrıca durum sadece "bilme isteği" olsa belki bir yere kadar kabul edilebilir ama ortada bir "kontrol deliliği" de var.

O ıvır zıvır bilme arzusu bir yerden sonra yaptığın her işi savunma noktasına geçiyor. Söylüyorsun, kavga ediyorsun. Anlar gibi oluyor ama 3 gün sonra aynı tas-hamam. Olay adamın çalışma tarzı değil karakter meselesi.

Ben dolmuşum sanırım. :)
Sosyal ağlarda paylaş

haklılar.

hemen her işte bu oluyor zaten. belli bir süre bir işte çalıştıktan sonra (çalışan olarak) verilen/yapılan işi daha efektif/iyi yapabileceğini düşünmeye başlıyorsun.

bu noktada kendine güvenin varsa, azmin varsa, iki kuruş bir araya getirebiliyorsan kendi işini kuruyorsun.

bu iş kuranların çoğu patlıyor. işi bilmediklerinden veya kötü yaptıklarından değil, işin içinde birden fazla aspect olduğunu unuttuklarından oluyor genelde. sen teknik olarak doğrusunu bilip, enforce etmek istiyorsun ama teknik detayların arkasında bir de işin business tarafı var.

kötü iş yapmanın bahanesi yok ama işte gel gelelim bir de ülkemizin güzide ajanslarının yaptığı projelerinin arkasında yatan enkazlar var.

eğer kendi işini yapmıyorsan ve maaşlı olarak çalışıyorsan doğrusu söyleyeceksen, adamın dediğini yapacaksın. hoşuna gitmiyorsa orada çalışmayacaksın.

iğrenç bir düzen ama neyse o yani.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
real men get shit done

abi su son zamanlarda duydugum en epic fail cumle lan.

bildigin "ailem cocukken sorumluluk nedir ogretmedi, sorumluluk yuklemedi, onun icin sorumluluk alinca kendimi real men olarak goruyorum" cumlesi bu olm.

motivasyon kismina degil lafim, ondan dolayi cumleye almadim. real men get shit done kismi tam bir eziklik.
sorumluluk sahibi her birey (cocuk dahi) isini yapiyor mizmizlanmadan.
90sonrasi jenerasyon ve lapaci yetistirilmisler haric sanirim..

cocugunuz olursa sorumluluk yukleyin haci, ne bileyim anahtari falan olsun elinde, bakkala falan gitsin, kucuk yasta bi yerde 3-4hafta calissin. erken kalkmanin, saatin ve sozlerin, emegin ve sorumluluklarinin onemini anlasin.

sorumluluklarinizi yerine getirerek siradan, 15 yasini asmis, normal bir birey oluyorsunuz anca.

cumleyi okuyunca buna inananlar yerine utaniyorum yahu, ondan yazdim.
(ergen cocuk dusunuyorum 15 yasinda, atarli falan.. "ben bugun tuvalet kapagini kapattim, odevlerimi teslim ettim, evden cikarken isiklari kapattim ve de kapiyi iki kere kilitledim" diyip gogsunde kil cikmasini bekliyor.. cunku real men get shit done! abi cok utanc verici lan!)
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...