Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

D&R Kobo'yu ve Kobobooks'daki kitaplari satmaya basladi

GERGE

Öne çıkan mesajlar

kitap okuma açısından diyecek bişeyim yok. bütün kitaplar sanki iş bankası kazım taşkent klasik yapıtlar dizisi kalitesinde görünüyor. tipografi harika. ama bu ara yüz işine biri el atmalı. gerge sen open source gui for ereaders kampanyası başlatsana.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi okunan ve bitirilen bir kitapta search in book bölümü çalışmıyor mu? Yoksa bana mı öyle geliyor?

Yazıyorum. Metni buluyor ama metnin olduğu yere gitmiyor. Kitabı açtığım sayfada duruyor.

Edit: hmm bu da epub becerisine bağlıymış. Başka kitaplarda yönlendi sonuçlara.
Sosyal ağlarda paylaş

abi adamlar bildiğin parayla kitap satabilmek için 40 takla atımışlar. pdf in kapak resmi taranmamışsa kapak resmi olarak ilk sayfa görünüyor beyaz olarak. yani 2016 yılında buna manuel olarak kapak resmi atayamamak ve internet ve teknoloji camiasının buna sesini çıkarmaması muazzam ilginçlikte bi olay bence.

yani meta tag editleyemeyen ebook reader, pause tuşu olmayan mp3 player gibi bişey. tek dertleri kitaplıkları düzgün görünsün istiyolarsa parayla benden kitap alsınlar. pdf i kastırıyım pdf yüklemesinler benden kitap alsınlar. formatın başına k harfi koyayım kepub olsun onu daha iyi gösteriyim başka yerdende almasınlar sadece benden alsınlar. elektronik kitap işi benden sorulsun bütün dünyada.

ulan bizim burdaki köylüler bile şark kurnazlığında aptallık sınırını bu kadar zorlamıyorlar. selpak bile ismi selpak ama kaçtane üreticisi satıcısı var. sen nasıl ekitap sektörünün tamamını ele geçirebileceğin hayalini kurabiliyosun. yükledim aq 2.5 gb dünya kültür hazinesini alete. bazılarının kapağı görünmüyo yazar isimleri görünmüyo pdf lerde ama koydum sonuçta. gerizekalı.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
PDF kotu gorunuyor diye elestirmek kadar sacma bir sey yok bu arada. Basten 50 kere PDF'nin sadece olsun diye kondugunu soyledik sana. PDF gostermek gibi bir amaci yok aletin, niye ugrassinlar? Adobe'un yazilimini koymuslar iste, o nasil gosterirse. Guzel kapak resmi, duzgun metadata istiyorsan Calibre kullaniver.

Kepub da sart degil, farkinda olmayabilirsin ama Kobo Glo HD su anda piyasadaki en iyi ePub okuyucu. Onun kadar iyi ePub okuyan baska okuyucu yok. Adobe'un yazilimini kullaniyor dogrudan ki tum ePub dukkanlari Adobe DRM kulandigi icin sart bu. O olmadan satin aldigin ePub'lari okuyamiyorsun dogrudan, DRM kirman gerekiyor ki yasal degil. Adobe RMSDK kitabin metadatasini duzenlemeye izin vermiyor, DRM olayi, Kobo ile ilgili bir mesele degil. DRM Kobo'nun sucu mu yani? Amazon da izin vermiyor buna bu arada. Calibre bu nedenle var.

Ayrica icine derlemeleri koymuslar sirf bu nedenle. Kitaplarin metadatasini degistiremediginden istedigin sekilde derlemelere koyuyorsun. Derlemeler de hem anasayfadan, hem de kutuphaneden rahatca erisilebiliyor. Calibre de destekliyor derlemeleri.

Kepub'in bir suru ek ozelligi var bu arada ePub uzerine. Iyiki de yapmislar. O olmasaydi hala berbat dipnotlarla ugrasiyor olacaktik mesela. Kendi rendering enginelerini yapmislar daha hizli ve yetenekli olsun diye, suc mu bu? Adobe'a bagimli kalmak istememisler iste, ne guzel... Resim goruntuleme filan bir suru guncelleme var Kepub'da. Istersen Calibre de Kepub'a ceviriyor bu arada, sadece uzantiyi degistirmekten ibaret degil is tam ceviri icin. Uzanti degistirip atarsan bozuk olur tabii.

Hangi kitaplari satin aliyorsun bilmiyorum ama oyle cok kotu tasarlanmis kitap da almadim ben. Tum yeni basimlar cok guzel ekitap yapilmislar dukkanda. Google Books'dan ya da Internet Archive'den alinan ucretsiz kitaplar oyle kotu durumda zaten ki onlari adam etmek gibi bir sorumluluklari yok. Google'a soyleyeceksin onu. Diger kitaplari da adam etmek gibi sorumluluklari da yok aslinda, kitapci burasi. Yayinci ne yolladiysa o iste.

Istedigin kitabi da istedigin yerden alip, Calibre ile Kepub'a cevirip, destekledigi en iyi sekilde okuyabiliyorsun. Istersen ePub olarak da atabiliyorsun. Kobo Amazon'un aksine piyasadaki tum e-kitap dukkanlarini destekliyor. Sirf bunu yapmak istedigi icin Adobe'un yazilimini kullaniyor. Piyasanin en iyi ePub destegini vererek Amazon olmayan tum kitapcilari en iyi sekilde destekliyorum, ama burada da kendi kitapcim var ve ePub formatini gelistirdim, o formatta veriyorum diyor. Ovulmesi gereken seye bok atmak da bizim halkin aliskanligi zaten.

Ortada bir gerizekalilik yok. Amacini tam olarak yerine getiriyor Kobo. Yapabileceklerinin en iyisini yapiyorlar eldeki imkanlarla. PDF okutmak gibi bir niyeti olmadigi gibi oyle bir gucu de yok. Icindeki piyasanin en az guc isteyen, en yavas guncel islemcilerinden, neden ve nasil PDF gostermeye calissinlar ki? Benim Macbook'da takilan PDF'ler var, Kobo ne etsin icindeki i.MX6 Solo ile? PDF gosteriyorum gibi bir iddiada bulunursa cogu PDF'yi acamayacagi icin baslarina acilacak sorunlarin sonu olmaz.

PDF OKUMUYOR BU ALETLER!

Basta sana PDF okumaz bunlar, PDF okumak gibi amacin varsa alma dedik. Aldin ve simdi burada niye PDF'yi kotu destekliyor diye rage'e gidiyorsun.

Aferin.
Sosyal ağlarda paylaş

abi okumadım, okumamda yukarda yazdığın postu. ilk iki kelimeden anladım içeriği. büyük ihtimalle neden bahsettiğimi anlamıyorsun.

ebook sektöründe tekel olmak istedikleri için yapılması çocuk oyuncağı olan şeyleri bilerek yapmadıklarını söylüyorum.

onun dışında acayip memnunum. hayatımda aldığım en gerekli teknolojik alet gibi geliyor her elime aldığımda. koreader ile çatır çatır okuyorum pdfleri sanki epub gibi. kendime göre klasörleme sistemi geliştirdim navigasyonu o şekilde yapıyorum.

ama kindle olsun kobo olsun gerçek hayattada karşılaşınca miğdemi bulandıran zihniyete sahipler. onu söylüyorum burda.
Sosyal ağlarda paylaş

hayır senin gibi bi adamın pdf te scroll modu neden desteklemiyo bunun orjinal yazılımı diye sormaması da çok garip mesela.

koreader yükle otomatik kırpıyor pdf'in boş yerlerini,(istersen manuel yada yarı otomatik modu da var), reflow u açarsan font büyüklüğünü, line ve word spacingi ayarlayabiliyosun. eğer pdf harfleri okunaksızsa contrastla oynayarak okunur hale getirebiliyosun. otomatik kırpmasına rağmen sağ sol marjini de ayarlayabiliyosun ayrıca. scroll modu açarsan sayfa ekrana sığmasa bile bölerek sonraki sayfada gösteriyor. pdf te not alabiliyosun altını çizebiliyosun. koreaderı yüleyince pdf açamayan alet pdf için yaratılmış gibi oluyor.

zor şeylermi bunlar. androidde 3. sınıf ereader app lerde bile var.
Sosyal ağlarda paylaş

ha yanlış anlaşılmasın almayı düşünen varsa cep telefonunda daha gerekli bi alet bence. gece ışığını çok hafif açıp karanlıkta okurken tamamen okuduğun şeyle başbaşa kalıyosun. normal kitap okumak büyük eziyetmiş gibi geliyor şimdi. soldaki sayfanın sağ kenardaki yazılar sayfanın ortasına girmesin diye iyice ayırmak zorunda olmak felan kitap okumaktan soğutan şeylermiş.

pdf için niye bu kadar tantana yaptın derseniz şurdaki kitapların deil epub'ı çoğunun hard copy'si biley yok;

http://eskikitaplarim.com/showthread.php?t=31045
http://eskikitaplarim.com/showthread.php?t=30922

çok rahat okunuyor bunlarda koreaderla.

ama böyle kalem gibi düzenli olsun kitap kapakları felan yazar isimlerini felan aynen yazıyım düzenliyim torunlarıma sd kartın imajını bırakırım gider biyere gömerim bizden sonraki uygarlıklar olan biten herşeyi okuyabilir gibi hayellerim vardı. gene olurda pdflerin yazar ismi görünmez bazılarının kapağı olmaz felan işte. takıntı benimkisi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yazdigim ya iste. Calibre ile yapiyorsun onlarin hepsini. Kobo uzerindeki derlemeleri de duzenliyorsun, metadatayi da.

E-kitap kutuphanesi tutma zaten kafana gore sistemle, Calibre kutuphanesi tut. De facto standart oldu o, .doc gibi. 10 sene sonra da program degisse bile o kalir. Android'deki ekutuphane programlari filan bile onu okuyor hep.

Daha iyisini yapamamalari da Adobe'un sucu, Kobo yapabileceklerinin en iyisini yapiyor. Kepub ile de guncellemisler biraz iste. KOReader iyi guzel ama DRM'li kitaplari okumadigi gibi, ePub renderi de zayif.
Sosyal ağlarda paylaş

Benim başka sıkıntılarım var.

Birinci sıkıntı referans konusu. Wikipedia vs gibi bir kitap ve şu kısmında denerek referans verilecek yerlerde sayfa numarası veremiyoruz e-kitapta. Çünkü font büyüklüğü değiştirildiğinde toplam sayfa sayısı kısalıyor/uzuyor. Hâliyle kitabın bir bölümünü refere etmek mümkün değil.

İkinci sıkıntı not almak. Alınan notlar sayfada değil başka bir bölümde toplanıyor. Hâliyle basılı versiyonda not aldığım yerleri metni tekrar okurken göz ucuyla hatırlamam yeterken burda her seferinde tap>üççizgi>annotations yapmam gerekiyor. Dipnot/sayfa yanı notu yazan biri için büyük sıkıntı.

Çok memnunum ama keşke daha hızlı gelişse.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Reading settings'e gir. Display progress for entire book de. O zaman yazi tipini ne kadar buyutsen de sayfa sayisi ayni kalir. Sadece Kepub'un bolum bazli gercek sayfa sayisi sistemi yazi tipine gore degisiyor. Eger tum kitap icin sayfa sayisi dersen gosterim ayarlarina bakmadan Adobe'in algoritmasiyle hesapliyorlar. Eger sende degisiyorsa bir bug filan var demek. Glo HD ucuncu Kobo okuyucum, hic birinde oyle olmadi bana. BIr fabrika ayarlarina donus filan yap.

Kitabin icinden erisim var notlara ana not ekranini acmadan. Burada yok denilen cogu sey ya da benzer kolaylikta baska yontemler var aslinda, Kobo Glo HD iyi bir kullanma kilavuzu olmadigi icin aci cekiyor ama =)

Kitabin icinden bakmak icin not aldigin yere tekrar uzun bas, not almak ister gibi. Hani not yazdigin yerler koyu gorunuyor ya ekranda? Tekrar not alma tusuna basarsan sonra ekranda cikan yazdigin notu gorebilir, silebilir ve degistirebilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

KOReader iyi guzel ama DRM'li kitaplari okumadigi gibi, ePub renderi de zayif.

zaten epub okuyacağım zaman orjinal okuyucuya dönüyorum. verdiğim linkteki kitaplar ve diğer pdf ler için koreadera geçiyorum. epub okuyacaksam uzun süre koreadera, pdf okuyacaksamda uzun süre orjinal readera geçmem gerekmiyor zaten.

senin hypnation için verdiğin link çalışmıyor bu arada dns adresi bulunamadı diyor. vpn açıncada Unable to determine IP address from host name diyor. onu bi yere koyabilir misin?

bide bildiğiniz hardcase satan yer var mı tr de?
Sosyal ağlarda paylaş

o manyetik kapağı aldım zaten d&r dan. birde onun üstüne hardcase lazım. hani gitar hardcase'i kıvamında bişey. sırt çantasında diyelim alet. çantaya sert darbe gelse bile bişey olmayacak. bu haliyle manyetik kapak ve bir çantanın içinde olsa bile sert bir darbede zarar görür gibi.
Sosyal ağlarda paylaş

aslında evet öylede denilebilir. çadırlı kamplı dağ bayırda kullancam. ne olcağı belli olmaz sırtındayken bi yere yaslanırsın elini dayadığın yere denk gelir. plastik içe göçmeyen kutu gibi bişey olsa iyi olur. olmadı başka bişeyden uydurcam.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
bajazet said:

Progress for entire book olayına +rep de diğeri çalışmadı "delete annotation" "edit note" çıkıyor. Eheh. Ama burdan edit note diyerek bakmam daha kolaymış buna da +rep. yine GERGEledin GERGE.

Hiç aklıma da gelmedi tekrar üstüne basmak lan.

Sunu yazmamisim, bilsen iyi olur:

Kobo iki formatla calisiyor bildigin gibi, .rtf, .mobi, .txt, .html, .pdf filan okusa da onlar daha cok tam tesekkullu olsun diye konmuslar. Adobe'dan ya da acik kaynak cozumlerden ustunde minimum calismayla konmus seyler.

Kepub ve ePub ama farkli calisiyor akademik olarak. Ikisinin de iyi ve kotu yanilari var, secimi sen yap:

[list]
[*] Kepub kullanirken notlar ve dipnotlar daha iyi calisiyor, rahat ve hizli. Ama sayfa sayisi net degil. Gordugun sayfanin ortasinda degistiginde haber vermiyor.
[*] ePub kullanirken ise dipnotlar kullanissiz ve not alma hantal ve zayif. Adobe nedeniyle bu dedigim gibi, Kepub ile bu sorunlari duzeltmis Kobo. Ama eger Reading setting'den Show Adobe EPUB page numbers secenegini aktive edersen sayfalarin kenarina sayfa sayisi koyuyor. Adobe'un ozelligi bu da, ve boylece okudugunun sayfanin yarisinda sayfa degisirse haberin oluyor.
[/list]
Sosyal ağlarda paylaş

Ben açıkçası hiç kepub kullanmayı düşünmüyorum. Bu işin bir standardı olması gerektiği düşüncesindeyim. Her ne kadar teknolojik firma ve hizmeti gibi görünse de,(atıyorum microsoft, .doc) bahsettiğimiz kitap, sürekli yeni şeyler denenmesi ve sistemi bızıklanması gereken bir olgu değil.

Bu yüzden html gibi bir standart ile belirlenmesi kanaatindeyim. Zaten içeriği de xhtml xml css gibi etmenlerden oluşuyor. Bu belirlemeyi de kıçı kırık amazon kobo gibi şirket tekeline bırakmamak iyi olur. Şunlar daha mantıklı yani.

O yüzden epub foreva.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Kepub ePub'dan cok farkli degil zaten. Temeli ePub, Kobo uzerine ek seyler katmis. Ligatures gorunmuyor, ama onun disinda daha iyi aslinda. Cok daha hizli (optimize etmisler iste, ePub ozel olarak e-okuyucu formati degil, daha genel) ve ozellikle dipnotlar icin tercih edilesi.

Calibre'de her seyi ePub olarak tutuyorum zaten. Kobo'ya yollarken Kepub'a donusturuluyorlar ama. Sonra Kindle alsan mesela ona yollarken de Kindle formatina cevireceksin. Calibre'de ePub olarak saklayip cihazlara cihaz formati ile yollamak daha mantikli.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yok. Onu isteyen cok oldu ama bir sure kullandiktan sonra bunun daha iyi oldugunu anliyorsun guzelce metadata girilmis kutuphane icin.

Burada onlar da neden oldugunu anlatmislar, haklilar; bir oku once, sonra istersen tartisiriz. Bir oku ama: https://manual.calibre-ebook.com/faq.html#why-doesn-t-calibre-let-me-store-books-in-my-own-directory-structure

Gosterdigin yerden islem yaparsa soyle seyler calisamaz hem:

http://screens.muratcansimsek.com.tr/Screen%20Shot%202016-06-09%20at%2018.41.31.png

Bu benim Calibre kutuphanemin sunucumdaki mirror'u. Su program ile web sitesi olarak gosteriyor bana: https://github.com/seblucas/cops Kobo'nun tarayicisi ile de tam uyumlu. Kitap paylasimi icin de kolay, icinden kitaplari istedigim kisiye postalayabiliyorum.

OPDS destegi gibi seyler icin de gerekli bu. OPDS can bir sey. iPad'de kullaniyorum onu da.

Kendi sisteminde tutunca convert ettigin kitaplarin eski hallerini de guzelce sakliyor.

Bir suru faydasi var yani.

Eger boyle istemiyorum diyorsan ama burada ayni isi yapan programlarin listesi var: http://wiki.mobileread.com/wiki/Personal_Library_management
Sosyal ağlarda paylaş

altını çizdiğin yerlerin ve kitapta aldığın notların yedeğini alıp import/export etmenin yoluda yok galiba. şu sayfada anlatılanla export edebiliyosun galiba sadece text olarak.

http://www.linux-magazine.com/Online/Blogs/Productivity-Sauce/Extract-Highlights-and-Annotations-from-Kobo-Ebook-Reader

şuna şöyle güzel işletim sistemi gibi bi linux dağıtımı neden yapmamışlar yapsalar keşke.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...