Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

SpaceX Thread

razzRaziel

Öne çıkan mesajlar

• 6 ay sonra ...

Aynen oyle. Sorgulanmasi gereken Guney Afrikadan gelen adamin neden bunlari sadece Amerikada yapabildigi. Geri kalan dunya nal toplasin daha fark katlanarak aciliyor. Su son 50 yildaki ilerleme belki 200-300 yila bedel genis olcekte. 

Dunyanin geri kalani ise Amerikaya laf edip butun gun adamlarin yaptigi appleri kullanip, dizileri izleyip, oyunlari oynayip, uc kurus biriktirdikleri parayla agzinin suyu aka aka iphone kuyruguna giriyor.

Rusyanin da resimden cikmasiyla su an dunyada duzenli olarak uzaya commercial payload yollayabilen tek sirket SpaceX. Bizim uydular bile Falconla yollandi gecen. 

Buyuk resim diyoruz ya buyuk resim ahanda bu iste. Tarihin hic bir bolumunde tum dunyanin disposable income i bir ulkeye bu kadar akmadi. Artik kader de universe de, 1980 sonrasi cok degisti hersey ve o makas artik kapanmaz. 

Sotto tarafından düzenlendi
  • Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Bence makası kapatmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Düşün mesela age of empires oynarken bütün kaynakları ele geçirmişsin ancak ordunu ve kaynaklarını satmaya karar veriyorsun. Rakibin parası olmayınca borç veriyorsun hatta baktın geri ödeyemiyor ona bir kalkınma programı hazırlıyorsun.

Sosyal ağlarda paylaş

Baskasina verdigin kalkinma parasi yine Amerikaya yariyor da ondan. O yuzden dedim disposable income akisi diye. 

Olayi iphone uzerinden degerlendirmek istemiyorum ama soyle ornek vereyim. bugun Hindistan in 1.5 milyar nufusu var. Sihirli degnek ile bir anda tum gayri safi milli hasilasini 100 katina cikardik diyelim, bundan en fazla kar eden yine amerika olacak. Cunku o insanlar gidip yine rakip urun gelistirmek yerine iphone alacak, ayni appleri kullanip ayni Teslayi isteyecek vs vs. 

Kisacasi 80 sonrasi globalization ile birlikte belli bir gelir seviyesi uzerindeki insanlarin tukettikleri seyler ayni olmaya basladi artik lokal ekonomilerin pek fazla onemi kalmadi. ev alimini disarda tutarsak ayni yerlere para harciyoruz paranin aktigi yer belli.

daha once cok soyledim bunu. 85 milyonluk Turkiye Cumhuriyeti 3-5 milyar dolar icin multeci pazarligi yaparken bugun Apple dediginiz sirket 400 milyar dolar senelik ciro yapiyor. Tek basina Warren Buffett in Berkshire Hathawayinda 70-80 milyar dolar bosta duran cash var. Bu rakamlari idrak edebiliyor muyuz?

Bugun milyarlarca insanin tonlarca ulkenin aslinda genel resimde ekonomik olarak dunyaya herhangi bir etkisi yok, tek etkisi bir gun zenginlesirlerse yine Amerikaya yaramasi olur bu isin. Bana diyin ki dunyanin X ulkesinde uretilen herhangi bir urun herkes tarafindan kullaniliyor. Bunu sayabilecegimiz ulke sayisi 6-7 yi gecmez.

O yuzdendir ki istedigin kadar tarihin olsun, istedigin kadar imparatorluklar kurmus ol - su son 50-60 yilda digerlerini yakaladin mi yakalayamadin, artik senin bir onemin kalmadi. Guney Koresinden Tayvanina herhangi bir ozelligi olmayan ulkeler senin onunde. Avrupanin mirasi da gitgide bundan eriyor zaten. Turizmi cikar, bugun Fransa Italya Ispanya Ingiltere gibi ulkelerin dunya ekonomisi uzerinde bir olaylari - gecmis yillara gore - kalmadi. Bakmayin Araplar bile farkinda bu isin o yuzden petrolden gelen parayi geli gibi hizmet sektorunde akitmaya calisiyorlar. Finans hub i kuralim bisi yapalim derdindeler cunku dag eriyor. 

Ha peki bu niye boyle oldu derseniz o ayri tartisma konusu. Mesela 1970-80 lerde Japonya nin herkesi sollayacagi tahmin edilirmis teknolojik lider olarak. Donup baktigimizda ise bu tam boyle olmadi bunu bence daha farkli sosyo kulturel nedenleri var ama bunlar dedigim gibi ayri tartisilir. Sonucta gercegi gorup ona gore hareket etmek gerekiyor.

Sotto tarafından düzenlendi
Sosyal ağlarda paylaş

Apple satmak için rakip ülkeleri kalkındırmak bence şirketlerin kısa vadeli çıkarlarına hizmet eden çürük bir siyaseti işaret ediyor. Bu tüketim modeli sayesinde hepimizin lüks evleri, arabaları ve apple telefonları var ancak bu siyasiler amerikayı düşünmedikleri gibi yüzyıl sonra bu tüketim çılgınlığının sonuçlarını da düşünmüyorlar. Yani büyük resim yok oluşun tetiklenmesi olacak. Apple ve benzeri şirketler biraz daha fazla kazansın diye 50 milyar zengin insanı dünya kaldıramayacak. Sürekli fakirleşiyoruz zenginle makas açılıyor deniyor ancak 3 milyar insan son 20 yılda tüketim çılgınlığına dahil olacak kadar zenginleşti.

• Like 1
Sosyal ağlarda paylaş

Duygucuk, 21.04.2023 11:27 tarihinde dedi ki:

Rakibin parası olmayınca borç veriyorsun

fark su amerika istedigi an istedigi gibi ayni covidde oldugu gibi 30-40 trilyon dolar basabilir ve bunu baska ulkeye borc verebilir ve bunun faizini gelir olarak yazabilir. age of'ta para hilesi yazip adama verip bi de karsiliginda bisey almak gibi 😄

saka gibi bir duzen.

bu cok kalmaz merak etmeyin

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...