Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Elektronik Sigara

GERGE

Öne çıkan mesajlar

Yan ceket cebine koyuyorum ben ModMic çantası içinde VTC Mini + STM'yi.

Mini Volt'u boynuna bile asar taşırsın:
http://cdn.shopify.com/s/files/1/0287/5562/products/Council_of_Vapor_-_Mini_Volt_3.jpg?v=1451543735
http://www.elementvape.com/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/m/i/mini_volt_40w_box_mod_by_council_of_vapor_quarter.jpg
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle yazıda pek çok yerde Ingilizce-Türkçe karışık terimlerle karşılaşacaksınız anlamadığınız yada yabancı gelen terimler olabilir mümkün mertebe okumaya devam edip kendinizi bilgilendirmeniz sizin için çok daha iyi olacakdır.
Sunduğum bilgileri 100% garanti olarak almayın mutlakaki benimde yanlış bildiğim şeyler vardır deneyim ve kendi yaptığım araştırmalar bazında sunuyorum.

Elektronik Sigara nedir?
Elektronik sigara (kısaca e-sigara), genelde tütün mamüllerine duyulan bağımlılıktan kurtulmak veya zararlarını azaltmak için kullanılan elektronik cihaz. Bazen elektronik puro,pipo ve değişik konsepte sahip ürünlerde da aynı anlamda kullanılır. En basit tanımıyla cihaz duman yerine buhar oluşturur ve kullanıcı içinde çeşitli maddeler bulunan bu buharı içine çeker.
Wikipedia

Sigara/nargile birakmaya ya da daha az para harcamaya nasil yardimci olur?
Alınanan nikotin miktarı, aromalar , dumanın yoğunluğu ve sıcaklığı ayarlanabildiği için kişi kendine uygun bir şekilde hazırlayıp nikotin bağımlığını rahatça tatmin edebilir elektronik sigara özellikle el e dudak tiryakiliğinden kurtulmak isteyen sigara tiryakilerinde çok etkilidir ingilterede yayınlanan makalelerde bu etkenlerde sigarayı bırakmada 80% civarından etkili bulunmuştur ve bu ürünler kısmen sigara tüketimine göre daha ucuz olduğu için başlarken ayırdığınız bütçe harici rahatça tasarruf yapabilirsiniz lakin üzülerek uyarmalıyımki Türkiyede ürünlerin satışı yasak olduğu için fiyatlar saçma derecede yüksek olabiliyor dolayısı ile yurt dışı özellikle çinden getirtmek 15-20 gün sürsede çok daha mantıklı olacakdır. (Çin konusunda çok sıkıntı yapmayınız dünya elektronik sigara ürünlerinin 99% u çinde üretilmekdedir)

Sigara nargile içmiyorum ama istiyorum diyorsaniz?
Ben şahsen başlamanızı önermem her ne kadarda oturmaya başlamış kısmen daha az zararlı olsada ciğerinize hava hariç çektiğiniz herşey o veya bu şekilde az veya çok etki edecekdir vicudunuza.
Illaki heves ediyorsanız aromalar,kendi buildlerinizi yapmanız aletlerinizi customize edebilmeniz hoş ve keyifli bir hobi yaratacakdır.

Agiz/Ciger farki ne?
Ağız çekimi yada Sigara çekimi dediğimiz (ML : Mouth to lung) şey genelde sigaradan elektronik sigaraya geçiş yapan kullanıcıların yada kısmen soğuk buhar (bu kısma değiniceğim ilerde) sevenlerin kullandığı çekim şeklidir.
Buhar önce ağıza çekilir sonra sigara gibi ağızdan çiğere yönlendirilir.
Çiğere çekim ise (DL : Direct Lung)buharın direkt olarak nargile gibi çiğere çekilmesidir bunda ise genelde daha sıcak buhar tercih edilir çekim sürecinde alınan hava miktarının yüksek olması buharı soğutacağından. (bu kısma değiniceğim ilerde)

E-sigra türleri ve ısı haznesindeki tellerde kullanılan metaler?Fitil?
Son yıllarda elektronik sigara inanılmaz hızla gelişmeye başlamış resmen evrim geçirmiştir
Genel manada ayarırsak :
Regulasyonlu voltajı ve watt değeri ayarlanabilir modlar (VV/VW Mods Regulated mods):
Günümüzde çok kullanılan mod türlerindendir basite indirgenmiş rahatça konfigüre edilebilir şekilde olmaları gerekli koruma modüllerini taşımaları (kısa devre,yüksek/düşük voltaj, asşırı ısı sensörü vb) acemiler ve hatta deneyimli kullanıcılar için öncelik teşkil eder.
Isı kontrollü modlar (Regulated VV/VW Temperature Control Mods):
Bu modlar ise gene her türlü ayar ve koruma özellikleri yanında
Isıtma haznesindeki bobinin ısısını istenilen değerde tutarak daha değişik buhar deneyimi sunması yüzünden popüler hale gelmiştir.
kullanılan metal tülleri :
Listelemeden önce ufak bi metallurji dersi :D
Metaller kritik ısı noktasına geldiklerinde doğurken oksijenle reaksiyona girip oksidasyon katmanı oluştururlar bu metalin yapısına göre değişir örneğin krom oksidasyonu düşük tutarken demir daha fazla yapacakdır.
Nikel (Ni200) Çabuk ısınıp düşük rezistans sunması yüzünden yaygınca kullanılan lakin belirli bir ısı değerini geçerse telin dışındaki oksidasyon katmanı bozuluğucağından toksik gaz salımı yapar lakin ısı kontrollü modların en üst limiti bile (600F) bu limite yaklaşmadığından buhar için kullanılmasında sorun yokdur lakin kesinlikle power modda kullanılmamalıdır.
Ben şahsen hiç kullanmıyorum düz nikel.

Titanyum Nikele göre daha yavaş ısınır ama bence daha güzel içim sunar lakin titanyum irritanttır(bu yüzden bazı hastalara titanyum protez takılırken bazılarına takılamaz) aynı şekilde çok ısınırsa salınım yapar eğerki vicudunuz titanyumu kabul etmiyor ise öksürük kaşıntı ve yanma yapar gereğinden fazla ısıtılırsa oksidasyon katmanını bozar dolayısı ile buda sadece ve sadece ısı kontrollü modlarda kullanılmalı power modda kesinlikle kullanılmamalıdır.

Paslanmaz Çelik 304-316L benim kişisel favorimdir ve ısı kontrollü modlarda kullandığım tek teldir diğerlerine göre daha yüksek rezistans sağlar ve zararlı olan hexavalent krom salımı yapabilmesi için ciddi anlamda ısınması gerekir dolayısı ile en güvenli ve aroma taşıma manasında en lezzetli tel budur.

Kanthal & Nichrome :
Bunlar alaşım tellerdir örneğin nichrome nikel krom iken Kanthal demir krom aliminyumdur.
Power modda kullanılıcak teller bunlardır Nichrome ilk kulanıldığında oksidasyon katmanı oturana kadar hafif bi metal tadı verirken sonradan çok daha leziz hale gelir çabuk ısınmasından. kanthal ise dengelidir.
Aşağı yukarı ikisinde kullanmaktayım.

Fitil ise uzun uzun tartışıldı sonunda ortalama kullanıcı için en sağlıklı ve kullanımı kolay olması yüzünden kimyasal işlem görmemiş organik pamuk seçilmeli dendi.
Önerilen markalar : Muji , Koh Gen Do

Mekanik ve diğer modlar :
Bunlar ise genelde akımın mekanik olarak tamamlanması mantığı ile çalışır genelde herhangi bi çip koruma vb sahibi olmadıklarından kısmen daha tehlikelidir
Kısa devre, pilin ters takılması pile zarar verebilir hatta ısınmasına, gaz salmasına en kötü ihtimalde patlamasına kadar gidebilir bu yüzden acemilerin uzak durmasını öneririm hoş taibiki roket bilimi değil esigara ama dikkatli olmak yaralanmakdan daha iyidir.

Pil seçimi ve pil güvenliği

Pil modun önemli bir parçası ve en tehlikeli kısmıdır , sürekli tehlike sözünü kullanmakdayım bu sizi tedirgin etmesin sadece önemini belirtmek için vurgulamaktayım.

Genelde modlar 18350 - 18650 - 26650 pillerle çalışır
Biz 18650 pillere yoğunlaşacağız
18 pilin enine işaret ederken 65 ise boyuna işaret eder mm bazında
yani 18650 pil 1.8 CM kalınlığında ve 6.5 CM uzunluğundadır.

Her pil güvenlimidir hangi piller hangi model ve markalar tercih edilmelidir?
Her pil buhar için güvenli değildir çünki genelde kulandığımız modlar 5 amper ve üstü çekim gerektirir ki piyasadaki çoğu pilin kapasitesinin üstündekidir ortalama bir buharcı pili
20 amper sabit çekim gücüne sahip olmalıdır neden?
Pil kimyasından dolayı amp drain limitinin üstünde çekim yapılırsa ısınır belirli bir limitin üstüne çıkılırsa kimyasal reaksiyona girer ve salım yapar bu salım pilin kimyasına göre değişir kimisi sadece gaz salımı yaparken kimisi sıcak hatta alevli salım yapar eğerki gaz sıkışır yeterince salım yapamazsa patlama bile yapabilir ki tvde şurda burada gördüğümüz patlayan esigaralar,cep telefonları vb haberler bundandır.
Pil şeçerken
IMR (LMO - Li-manganez)
Manganez düşük rezistansı yüksek çekim yaparken ısının düşük kalmasına yardımcı olur salımıda volatile(şiddetli) değildir.
INR (NMC - Lithium manganeze nikel)
Hibrit kimya oluşturur bu yüzden pilin iç rezistansı düşük olur dolayısı ile kuvvetli volt alırız.
Nikelin kuvveti ile manganezin düşük rezistansı güzel performans sağlar.

Popüler INR 18650 modeleri:

Samsung 25R : Piyasadaki en iyi en güvenli pildir bence herkez bunu kullanmalı

Sony VTC4 : Performansı efsane olsada max kapasitesi düşükdir (2100 mAH)
Sony VTC5 : Uzak durun üretimi 2014 de durduğu için piyasadakiler ya sahte yada yılı geçmiş
LG HE2 : Samsung 25r ye alternatif daha kararlı mAH sunar
HE4 : gene alternatif daha az iç rezistan sunarken daha az kararlı mAH sunar)

NCA (Li-aluminum)
Pek kullanıyoruz düşük çekim oldukları için genelde bisiklet feneri çakma kumndalı arabalar vb kullanılıyor

ICR (LCO - Li-cobalt)
En kuvetli enerjiyi sağlarken en tehlikeli kimyaya sahip olan piller
Bunların mah ratinginden yüksek değerde çekim yapmak tehlikeli olacakdır (genelde patladığını gördüğünüz piller bunlar işte)
Bence uzak durun.

-----0-----
Pilinizin dışındaki lastik kaplaması zedelenmişse mutlaka yenileyin, pilin ömrü genelde 300-350 şarj döngüsüdür basitce senesini doldurunca toplamda en azından mah değeri olarak 15% ila 25% arası kayıp yaşar.
Pillerinizi moddan değil (2015 yazından sonra çıkan modlar hariç öncesi modların çoğu mavi hazneli usp şarjı kullanıyor çöp yani) şarj aletinden şarj etmeye çalışın bu ömrünü uzatacakdır pili şarj ederken başı boş bırakmayın şarja koyup evden çıkıp gitmeyin vb

Hangi Şarj aleti?
Nitecore,Sanyo,Trustfire,efest gibi şarj aletleri populer olsada ben pek önermiyorum neden?
Isınıyorlar,ses yapıyorlar,pili yıpratıyorlar vb
Benim önerim XTAR olacakdır hem akıllı şarj yanında pilin türüne kimyasına durumuna göre nabız vermesi ısınmamsı şarj olunca şarju kesmesi (yukarıdaki markalar 4.05-4.1v de keser şarjı xtar 4.2V±0.05V)
Ölü pili de diriltiyor bu bile masrafını çıkarır
Tekli mini ve Plus versiyonu
2 slot ekranlı bende bu var plus versionu powerbank olarakda kullanılıyor kurtarılcak cep teli pili felan varsa :D
4lü versiyon

Bunların tek kötülüğü adaptörleri yok ama herhangi bi 5v 0.5A ila 2A arası bi adaptör olur misal ben samsung tel adaptörü takıyorum zaten ucuz bişi tr de bile 3-5 tl..

coil çeşitleri sarım mod güvenliği bakımı likit yararları zararları ot bok püsür devamını da yarın yazarım

Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yarin sabah ilk mesaji adam edecegim vakit bulursam (bulamazsam yarin gece), ama once sormak istedigim bir sey vardi starter kitler hakkinda.

Ne kadar dogru Ijust2, iStick Baic gibi kitlerle baslama? Kimin icin dogru olabilir. Kullandigim tum likitler ve coiller farkli ayarlarla tam performans verdi. 5-10 derece spitback ve throat hit olayini cok etkiliyor. Duzgun bir TC/VW modla baslamak daha dogru degil mi bir Pati icin? Dogru kullanmayi ogrenemeyecek bir topluluk degiliz.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...