Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bağdat Baharat - İş Görüşmesi

mokoko

Öne çıkan mesajlar

tek tesellim sey ya bi 100 yil sonra falan bu esnaf kafasiyla sanayicilik yapmaya calisan tipler islerini daha kurumsal firmalara veya taseronluk yapiyorlarsa da full otomasyonlu sirketlere kaptirinca hak eden kazanmaya baslayacak. evrim bunu gerektiriyor 100 yil olmazsa da elbet bu tipler yok olacak hele az daha kureselleselim her sektor kendi apple'ini cikarsin gerisi gelir
Sosyal ağlarda paylaş

Abi sizin kafanız mı iyi? Ben de tekstil mühendisliği okudum, Albstadt'a gidip mayer cie fabrikasında da 6 ay eğitim aldım mesela. Bölümün ne olduğunu gayet iyi biliyorum. Masabaşı mühendis arasam tekstil yazmam, endüstri yazarım zaten. Heralde adama amelelik yaptırmayacağız ama sorumluluğunu verdiğimiz yeni birimde de adam hangi makina hangi sistemde diye tıkır tıkır işi yönetip bilgi vermesi gerekli.

Heralde bunu yapabilecek adama da vereceğimiz para 2,5-3 sen başlar. Tecrübesi oranında da artar. Yoksa işçi silkmek değil derdimiz.
Sosyal ağlarda paylaş

İşte ülkede adam gibi İK yatırımı yapan ancak büyük firma olunca böyle oluyor. Adam yeni mezuna "makina altına gir sök tak" diyip ona göre iş yaptırmaya çalışıyor 20 senelik ustabaşıyla kıyaslıyor :D

İşin kötüsü bunu böyle bakkal kafasındaki küçük firmalar yapmıyor. Bu iş için kurulmuş İK firmaları da aynı tavırda, tamamen bilinçsizce işin peşinde. Bir iki tanesiyle o kadar saçma diyaloglar yaşadım ki, öeh yani.
Sosyal ağlarda paylaş

pattisliborek said:

Abi sizin kafanız mı iyi? Ben de tekstil mühendisliği okudum, Albstadt'a gidip mayer cie fabrikasında da 6 ay eğitim aldım mesela. Bölümün ne olduğunu gayet iyi biliyorum. Masabaşı mühendis arasam tekstil yazmam, endüstri yazarım zaten. Heralde adama amelelik yaptırmayacağız ama sorumluluğunu verdiğimiz yeni birimde de adam hangi makina hangi sistemde diye tıkır tıkır işi yönetip bilgi vermesi gerekli.

Heralde bunu yapabilecek adama da vereceğimiz para 2,5-3 sen başlar. Tecrübesi oranında da artar. Yoksa işçi silkmek değil derdimiz.

O tıkır tıkır işi yönetip bilgi verecek adamı arıyorsan ya yeni mezunu tecrübeli birinin yanında işe alıp birkaç ay belki de bir sene pişiriceksin, direkt katkı beklemeyeceksin, orada işi öğrendikten sonra tek başnıa sorumlu yapacaksın, ya da kesenin ağzını açıp piyasadan tecrübeli adam alacaksın. Ki tecrübeli adamın bile tam randımanlı çalışması için firmaya alışması, iş akışını öğrenmesi lazım 2-3 ay alır en az.

Yeni mezuna makina altına gir sök tak yap demekle yapılacak eleme değil bu. İnşaata amele seçerken bile daha bilinçli davranıyorlar yahu artık :)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi o sadece sürecin bir kısmı. Çok fazla takıldınız bence o noktaya. Makinayı komple sök de demedik Adama sdf. Şöyle diyeyim, istediğimiz kumaş kalitesi için doğru çelik dizilimi yap dedik arkadaşa. Bir nevi kod yazmak gibi birşey. Bunu yapamadı işte arkadaş. Ayrıca tek kriterimiz makina sökmesi değil asdafg. Yoksa eleman dil de bilmiyordu ki bizim için olmazsa olmaz.

Demek istediğim ülkede çok boş mühendis de var ve acayip beklentilere giriyorlar iş ararken.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

bu olaydaki adam eğer patronsa, eh, amaaan, kötü patron der geçerim.
ama bu adam ik ya da herhangi bir departmanında maaşlı çalışansa işte o zaman kocaman bir hassector çekerim.

İlk mesajdaki olayı diyorsan patronmuş, sözlükte bir alttaki entry'de yazıyor.

Öte yandan tavır olarak bu tavrı sergilemese de çok daha bilinçsiz ik'cılar hatta ik firmaları piyasada çokça mevcut.
Sosyal ağlarda paylaş

pattisliborek said:

abi tıkır tıkır işi yönetecek adam ustabaşı olur, mühendis olmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

cicibeybe said:

senko said:

akirafes said:

Sevmediğin, sevemeyeceğin bir iş yapmak zaten başına gelebilecek en kötü şey. Para 2. planda bence. 10 olmuş 2 olmuş yalan.

cnm benim ya :)

Sunda akirafese sonuna kadar katiliyorum. Essek yukuyle para veren ama hayatimi zken, nefret ettigim bir iste 4 sene calistim. He noldu aileme baktim bu sure boyunca arti birsuru para biriktirdim. Simdi de keyif catiyorum o yillarin birikimiyle. Ama bir daha sansim olsa tekrar o ise girer miydim? Zannetmiyorum.

ben biriktiremedim lan :(
hayta gibi yedim :(

Senin araban var cakal:)
Hollandaya bekliyorum bak yilbasinda mufettis dolacak burasi ahaha
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...