Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bitcoin #6

-Bonesoul-

Öne çıkan mesajlar

tamam buldum daha 1000 gün var yarıya düşmesine.

şimdi başka 3 soru daha:

1-
sadece block rewardlar ile kazanmıyor heralde minerlar?
aynı zamanda komisyonlardan da para kazanıyor?

bu komisyonlar ne kadar büyüklüğünü kaplıyor sistemin?

yani satoşi 2140 yılında bütün bitcoinler kazıldıktan sonra, işlem hacmini ve komisyonu ne olarak öngördü ki?

block reward faktörü ortadan kalktıktan sonra madencilik biter mi? yoksa işlem hacmi o kadar büyür ki, madenciler hala kazmaya devam mı eder?

2-
tam araştırmadım da sistemi hızlandırmak için yapıldığını varsaydığım bir bölünme gerçekleşti bitcoinde. bu bölünmeyi kim organize etti?
birisinin tekelinde mi bu sistem? kimsenin tekelinde değilse bu bölünme nasıl gerçekleşti?

3-
büyük madenciler çinde deniliyor, çinin elektriği giderse fiş çekilirse ne olur?
işlemler yavaşlar hatta çok yavaşlar ama bi şekilde bitcoin yaşar mı?
bu 2014teki bilgisayar gücünün %51'inin birisinde toplanması sorunu nedir?
Sosyal ağlarda paylaş

2140 yilini suandaki sistemle dusunmeye gerek yok, zaten kararlar verilip degistirilecektir.

kimsenin tekelinde degil bitcoin belli insanlarin uzerinde anlastigi bir protokol, cogunluk anlasirsa her seyi yapabilirler. cogunluga bile gerek yok biz senle anlasip 2 kisilik chainimizi yaratabiliriz ama kimse adina bitcoin demez. "bitcoin" denen chain ise uzerinde en cok kisinin anlastigi protokol.

mesela ethereum'da hack oldu hard fork organize ettiler yani kurallari degistirdiler, bunu takip eden madenciler de oldu etmeyenler de. etmeyenlerin chainine ethereum classic diyoruz suanda aslinda asil ethereum o.

cinin fisi cekilirse transferler yavaslamaz, hatta hicbisey olmaz difficulty dusmesi biraz zaman alabilir o arada yavaslar dogru ama transient bir state olur.

51% toplanma sorunu ise soyle diyelim ben de madenciyim sen de madencisin, bende 51% var. sen dusunuyorsun ki ikimiz de yeni blok bulup para kazanabiliriz ben de diyorum ki bok kazdiririm sana.

n'inci bloktan sonra kazmaya basladik sen n+1'i buldun, butun dunya bunu kabul etti, ben seninkini onemsemedim kendim n'in uzerine kazmaya devam ettim ve n yildiz +1 buldum yani n*+1 diyelim, suanda fork oldu 2 tane blockchain kafasi var fakat ayni uzunlukta olduklari icin stable degil hala n*+2'yi de buldum ve butun dunya benim forkuma gecti, senin aldigin o n+1'deki 25 btc artik gecersiz oldu.

diyeceksiniz ki sans eseri de bulabilir, dogru fakat 51% benim elindeyse IN THE LONG RUN benim chainim her zaman daha uzun olacak. sen 10 tane de bulsan ben seni yakalayacagim ve o zamana kadarki butun blocklari invalide etmis olacagim.

2. blokta da yakalayabilirim 20. blokta da 100. blokta da fakat 51% elinde olan illa ki yakalar ve durum boyleyken 49% 0 para kazanabilir koskocaman bir 0. yani 51% elinde olan cok yakin zamanda 100%u eline gecirir.

tabii bu teknik olarak.. 51%i elinde olup advantageous mining yapmamayi da secebilirsin bitcoin'in degerini korumasini istediginden dolayi, sonucta mining rewardini bikac ay 100% alabilirsin ama sonra btc falan kalmaz butun businessin coker.
Sosyal ağlarda paylaş

HODL rew

mumlar eiffel kulesi yapmıştı zaten bi correction geleceği belliydi.

gerçi baktım çin yine exchangeleri kapatıcak diye bi rumour çıkmış. zaten 1-2 gün önce, çin yuan'ı korumak için bazı önlemler alıcak tarzı bi haber vardı bloomberg'te, crash gelir diye işgillenmiştim. yalnız oyuncak mı bu lan kafana göre kapatıp aç dsdfg, communism fakye

https://i.imgur.com/zy5QwTp.png

litecoin'in kurucusu şu tweet'i atmış.
Sosyal ağlarda paylaş

abi yuani korumaktan ziyade paranin bi sekilde cin disina kacmasini engellemeye calisiyolar.

parayi bulan maerikaya yerlesip gidiyo cunku, yatirima donmuyo o surplus.

ayrica asiri kredi balonu var cinde, onun da onune gecmek icin bir suru hamle gelecek politburo secimlerinden sonra heralde.
Sosyal ağlarda paylaş

çin haberleri doğru çıkmış. btc china exchange'i kapanıyormuş bu ay. sağlam düşüş olur, btc'nin böyle patlamasın tek nedeni çin'di çünkü. neyse şöyle 5-6 ay bear market ile iyice öldürsünler fiyatı da yüklü alım fırsatı çıksın.

http://www.reuters.com/article/us-china-bitcoin-btcc/bitcoin-exchange-btcchina-says-to-stop-trading-sparking-further-slide-idUSKCN1BP1J8
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...