Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gelirinizin yuzde kaci kiraya gidiyor?

DoruK

Öne çıkan mesajlar

@blackice

30 una yaklaşan ve anne evinde yaşayan erkek olmamalı. Maddi şartları el veriyorsa kesinlikle ayrı yaşasın. Sonra karısı ile "annemin işlerine laf söyleme" diye kavga eden erkek tipi bu oluyor işte. Mahalle ağzı ile "ana kuzusu".

Hani kadınlar yakınıyor ya, eve gelince çorabını sağ sola atan, yemek hazır mı diye soru sormaktan başka bir halta yaramayan erkek tipi. İşte o hep anne yanında göt rahatlığından oluyor. Nasılsa arkamı toplayan var diye.

Sosyal ağlarda paylaş

stormeagle said:

@blackice

30 una yaklaşan ve anne evinde yaşayan erkek olmamalı. Maddi şartları el veriyorsa kesinlikle ayrı yaşasın. Sonra karısı ile "annemin işlerine laf söyleme" diye kavga eden erkek tipi bu oluyor işte. Mahalle ağzı ile "ana kuzusu".

Hani kadınlar yakınıyor ya, eve gelince çorabını sağ sola atan, yemek hazır mı diye soru sormaktan başka bir halta yaramayan erkek tipi. İşte o hep anne yanında göt rahatlığından oluyor. Nasılsa arkamı toplayan var diye.

abi ben ayrı evde yaşadım. Senelerce yurtta da yaşadım. Yurtdışında da ev tutup yaşadım. Hala çorabımı kenara filan fırlatıyorum.

Önermen çürüdü.
Sosyal ağlarda paylaş

ya şu ev alınır mı kirada mı oturulur
araba alınır mı taksi mi kullanılır

için detaylı ama insanoğlunun anlayacağı dilden bir hesaplama/analiz falan yok mu?

yatırım bankacılığında çalışır iken, şirketteki 2 tane eleman "Baya oturup hesapladık araba almak mantıksız, taksi kullanmak çok daha mantıklı" diyorlardı mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

yok abi çıkamıcam derken aslında az bilgi verdim. şuanda da çıkarım da bütün para eve gider aysonu maaş biter. böyle olunca güzel olmuo, o ay canın bişey almak istiyo bi yere gitmek istiyo gidemiyosun kısaca lüksünden yiyorsun falan.

lan dedikleriniz olacaksa çıkarım yani başlarım lükse asda

ben 18 yaşından beri tek oturuyodum 2 ay öncesine kadar. o dediğin bende oldu. iyi para kazandım aslında ortalamanın üzerinde falan ama suadiyede oturduğum için kiraya gitti öncesinde yine biriktirmiştim baya para caddebostanda oturdum yine para bitti.

şöyle oldu gerçi caddebostana yıllık kira verdim sonra 1 sene işsiz gezdim. öle bi durum oldu.

28 yaşındayım bankada param yok bu sebepten dolayı. keşke aileyle otursaymışım şimdi param olsaymış milyarlar vermeseymişim ev kirasına ve evi geçindirmeye.
Sosyal ağlarda paylaş

Vingthor said:

Black-ice said:

yok abi çıkamıcam derken aslında az bilgi verdim. şuanda da çıkarım da bütün para eve gider aysonu maaş biter. böyle olunca güzel olmuo, o ay canın bişey almak istiyo bi yere gitmek istiyo gidemiyosun kısaca lüksünden yiyorsun falan.

lan dedikleriniz olacaksa çıkarım yani başlarım lükse asda

ben 18 yaşından beri tek oturuyodum 2 ay öncesine kadar. o dediğin bende oldu. iyi para kazandım aslında ortalamanın üzerinde falan ama suadiyede oturduğum için kiraya gitti öncesinde yine biriktirmiştim baya para caddebostanda oturdum yine para bitti.

şöyle oldu gerçi caddebostana yıllık kira verdim sonra 1 sene işsiz gezdim. öle bi durum oldu.

28 yaşındayım bankada param yok bu sebepten dolayı. keşke aileyle otursaymışım şimdi param olsaymış milyarlar vermeseymişim ev kirasına ve evi geçindirmeye.

abi işte ben de bankaya para da atabileyim, kendi evimde de yaşayabileyim kafasındayım. ne zaman olursa artık. sfg
Sosyal ağlarda paylaş

elesso said:

barbu onlarda gene aileden aldığın harçlıkla yaşamışın belliki oda sayılmaz.

everelim senide

Hayır. Gayet kendim çalışarak çıktım en son eve. Sonra ev arkadaşıyla olmuyor diye çıktım o evden.

Parasal durumları halletmeden evlenmek saçma. Neden evleneceğin kişiyi zor bir hayata çağırasın ki.
Sosyal ağlarda paylaş

Aslında hayat standardınızdan düşürmeden, lüksünüzden(lüks değil de eğlencenizden) kesmeden kiraya çıkabiliyorsanız en mantıklı oran şu olabilir.

%33 kira + faturalar + her bir bok ev ile alakalı.

%33 para biriktirme.

%33 kişisel harcamaların, gezmen tozman, tatilin filan.

%1 de unforseen cost.

Bu şekilde kirada oturabilirsin. AMA gene araba vs gibi pahalı şeylerin parasını biriktirmek veya kredi ödemek zor olacak. Ya da maaşın çok çok olacak ki %33 para biriktirmeye ayırdığın miktar yeterli olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

İstanbul'da yaşasam İstanbul içinde ve dışında birer tane evimiz var kirada duran ama yine de ailemle yaşardım.

Arkadaşlar eğer ailenizle bir derdiniz yoksa "ay ana kuzusu derler", "ay düzenim olur", "ay eve kız atarım" diye düşünerek kendinize yazık etmeyin. Özellikle İstanbul'daysanız ve eğer 7-8k maaş almıyorsanız ya çıkacağınız ev ve eşyalarınız öğrenci evinden hallice olacak ya da kendinize ayıracak 5 kuruşunuz kalmayacak.

Hayır o yalnız yaşadığınız eve de her gece kız atamayacak; her hafta 2-3 kere arkadaşlarla parti düzenleyemeyeceksiniz zaten. Eşek gibi çalışıyor ve yalnız yaşıyor olduğunuzdan eve geldiğinizde çamaşır, bulaşık, ütü, yemek, temizlik sizi bekliyor olacak; bunları yaparken gece 12 nasıl oluyor, nasıl yatağa giriyorsunuz anlayamayacaksınız.

Arkadaşlarınız her geldiğinde ev leş gibi olacak, onun bulaşığına temizliğine lanet edip bir daha kimseyi çağırmak istemiyorum diyeceksiniz.

Yapmayın, etmeyin. İmkanınız varsa ailenizle yaşayın, paranızı biriktirin.

Dipnot: Ev arkadaşıyla eve çıkmak bok gibi bir şeydir muhtemelen. Yazın bir ay arkadaşım bende kaldı, dünya tatlısı çocuk, her işi yaptı ama kendi düzenim bozuldu; gittim kız arkadaşımda kaldım bende olduğu sürece lel.

Ev alma meselesine de çok naif yaklaşıyorsunuz. 30 yaşında direk Cadde Bostan'dan, Suadiye'den, Florya'dan, Yeşilköy'den ev bakmayın bir zahmet. Önce 300-400'e ileride prim yapacak bir yer alın; sonra yavaş yavaş daha iyi semtlere taşının. Her şeye bir anda sahip olmayacaksınız. 2012 yılında 230 bin liraya aldığımız ev şu an 700 bin lira ediyor. 700 bin liralık evin kirası belki 2000 - 2200 lira arasında ve faize koysan daha çok para getirir ama para faizdeyken ancak faiziyle değerleniyor. O parayı yerseniz paranız ancak nominal olarak sabit kalıyor ve reel değeri azalıyor. Zaten faizin olayı paranın değer kaybetmemesi temelde.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...