Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dünyanın ve gezegenlerin kendi etrafında dönmesi

Lopeth

Öne çıkan mesajlar

µh said:

dünyanın manyetik alanı yok olup gezegenimiz ölünce durabilir herhalde, magma tabakası soğuyana kadar da çok zaman var herhalde

bildiğim kadarıyla magma'nın dönüş hızına herhangi bi etkisi yok. oluşturduğu manyetik alan yalnızca atmosfere etki ediyor. dolayısıyla magma soğuyup katılaştıkça atmosfer ortadan kalkıcak.(tamamen mi kalkıcak yoksa mars benzeri bir atmosferi mi olacak onu bilmiyorum)
Sosyal ağlarda paylaş

Evrenin değil de güneş sisteminin.
Nebula soğuyup yıldız sistemine dönüşürken yoğunlaştıkça hızlıca dönmeye başlayıp disk oluşturuyor, gezegenler de o diskten arta kalan malzemelerden oluştuklarından aynı angular momentumu koruyorlar işte. Bu momentum korunduğu sürece dönmeye devam edecek tabi.
Ay gravite etkisiyle bu momentumun bir kısmını arakladığı için dünyanın dönüşünün biraz yavaşladığı söyleniyor. Depremler, buzul çağları gibi küresel olaylar da bir miktar değiştiriyor ama çok çok küçük ölçülerde. Japonya depremi bir miktar hızlandırdı demişlerdi mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Evrenin ilk zamanlarında meydana gelen moleküler seviyedeki kozmik madde bulut şeklinde kümeler halinde bir araya gelmeye başladı ve bu maddelerin birlikte olma sürecinde daha da toplanarak yoğun hale geldiler. Evrende maddenin yoğun olduğu bölgelerde yani bulutlarda (nebula) yıldızlararası maddeler bir arada bulunur fakat kütle merkezi olarak en yoğun nokta etrafında yörüngesine girerek çekirdekte yoğunlaştılar. Sonraki evrelerde kiminin çekirdeği daha da sıkışarak sıcak kaldı, kimi büyüdükçe nükleer füzyon tetikleyebilecek kapasiteye geldi, zamanla kiminin yüzeyi gazla-buzla kaplandı (gas giant-ice giant) ve farklı formlarda gök cisimleri oluştular. Ayrıca her gezegen için diğerlerinden farklı bir açısal momentum değeri vardır ve korunumludur.
Sosyal ağlarda paylaş

Lopeth said:

Şimdi hangi enerjiyle dönüyor bunlar ? Çok uzun yıllar sonra durmaları mümkün mü ? Kısaca açıklayabilecek var mı ?

Sondan başlayayım.
Araştırısan buna bulacağın cevaplar çeşitlidir en inanılan.
Dünya kendi ekseni etrafında dönerken yavaşlıyor.Buna sebep ayın okyanusa olan etkileşimi gelgitler.
Yapılan hesapla her 100 yılda 1.7 ms veya 2.2 ms yavaşladığı hesaplanmış
ortalama 1.9 tirilyon yıl sonradada bu hesaba göre dünyanın dönmesi duracak.
Bu arada dünya saat yönüne ters döner. Ama bazı ender gezegenler bu yönün aksinde döner.
Tekrar başa dönersek.

Eger bir objeyi bırakırsan yere düşer. Günesin çekim gücü dünyayı ve gezegenleri kendine ceker nasıl dünnya başka bir güc tarafından tutulmayan herşeyi kendine çekiyorsa.
Seni ve beni yeryüzünde tutması gibi.
NE kadar büyükse obje o kadar büyük çekim gücü yaratır. ve kendinden küçük objeleri kendine çeker.
GÜneş sistemimizde en büyük agırsiklet güneş olduğundan dünyayı kendine çok güçlü bir çekimle çeker.
bu çekim o kadar kuvetlidirki isteksiz karşı koyamadan gelen dünya aynı zamanda yanlamasına da hareket ettiğinden belli bir rotada çarpmadan geçer.
Buna yanlamasına geçiş de dersin. Bu yüzden güneşe çarpmaz eger dışardan bir etki gelmezse bu böyle devam eder.
Yanicekim kuvetiyle hareket eder.
Ama araştırırsan başka teori ve açıklamalara ulaşırsın en basit yolu bu oldugından bunu seçip yazdım.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
dünya gazetesinde haber vardı bugün. evrenin son 2 milyar yılda ürettiği enerji miktarı yarı yarıya azalmış. artık gittikçe daha az yıldız oluşuyormuş. konuyu araştıran bilim adamı "evren, evinde battaniyeyi üzerine çekip koltuğunda ölümü bekleyen yaşlı bir insan gibi" demiş. 2 milyar yıl sonra evrenin son bulabileceğinden de bahsetmiş.

başlıkla çok ilgisi yok ama sos olsun bu da.
Sosyal ağlarda paylaş

Lopeth said:

Şimdi hangi enerjiyle dönüyor bunlar ? Çok uzun yıllar sonra durmaları mümkün mü ? Kısaca açıklayabilecek var mı ?

Yer çekimi kuvveti ile dönüyorlar. Gezegenlerin birbirini çekici kuvvetleri vardır.

Uzay mekiği atmosfer dışına çıktığında önce dünyanın çekimine girerek dünya etrafında dönmeye başlar.

Bu dönmeyi hızını artırmak için kullanır enerji sarfetmez. Daha sonra yörünge dışına kendi doğrultusunda çıkmak istediğinde yeterli hıza sahipse motorları çalıştırır ve dışarı fırlar.

Yani bunun mantığı gezegenlerin hem kendi çevresinde hemde diğer gezegenlerin etrafında dönmesidir. Hepsinde bir yer çekimi kuvveti vardır büyük olan küçük olanı etrafında döndürür.

Durmaları pek mümkün değil en fazla yavaşlarlar. Yavaşlamasının sebebide diğer gezegenlerden uzaklaşmasıdır.

Bu bilgilerin hepsini bir filmden öğrenmiştim doğruluk payıda o filmle aynı orandadır.
Sosyal ağlarda paylaş

oha çok acaip şeyler denmiş, söylenenlerin çoğu sonuç neden değil.

Dostum,
temelde sistemler supernova sonrası oluştuğu için halihazırda bir enerjiyle hareket ediyorlar,

supernova sonrasında oluşan protostar denilen zımbırtı zaten yıldız sisteminin ham hali ki, nesneler zaten hareket halinde.

İşte o noktada, merkezkaç kuvvetine göre uygun hızda olan nesne öbekleri yörüngeye oturabiliyor, oturamayan ( yavaş olan veya fazla yakın olan ) direk yıldıza çekiliyor.

Ek olarak, gezegenlerinde birbirine uyguladıkları bi çekim varki, Misal Jüpiter gibi bi kaslı abi varsa sistemde, yeterli uzaklık/yakınlıkta sisteme etki edebiliyor, Misal bizde mars jüpiter arası "oluşamamış" gezegen parçaları var.

Öyle yani sorunun cevabı ilk oluşum anında zaten patlama kaynaklı bi enerjiye sahip olmaları.

Bu enerji biter mi? onu bilmiyorum.
Ama dönüş biter mi? belki büyük ölçekli nesnelerin karışmasıyla olabilir. Güneş sisteminin ağırlık merkezinin yeri değişse mesela, Yörüngemiz değişecek, haliyle dönüş hızı vs de değişecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...