Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kat mülkiyeti / kat irtifakı / arsa payı

Goering

Öne çıkan mesajlar

emlakçı, ev sahibi, avukat, inşaatçı patilerden yardım istiyorum:

bir ev almak istiyorum,
çok güzel evler buluyorum.

şimdi bu bulduğum evlerin hiçbirisinin kat mülkiyeti yok.
+
deprem yönetmeliğinden önce inşa edilmişler:

semt 1: ortaköy
semt 2: üsküdar

iki dairenin de arsa payı varmış.

1- şimdi ben kat mülkiyeti olmayan bir ev alsam başıma iş açılır mı?

2- dubleks ev baktım, diğer daireler birer kat; apartman ise 4 katlı. dairenin arsa payı 20/72. hesaplama biraz garip değil mi? tapusu yok mu demek bu evin?

3- ev 500.000TL diyelim, arsa payı olayından kat mülkiyeti almak ne kadar sürer? mantıklı bir iş mi? ne kadara mal olur?

4- deprem yönetmeliğinden önce inşa edilmiş olması ne ifade eder? belediye zaten bu binaları denetleyip, uygun olmayanları yıktırmadı mı?
Sosyal ağlarda paylaş

istanbul leş ya

biz aldık kat mülkiyeti vs. var, üzerine deprem sonrası yapılmış sözde ama zerre güvenemiyorum eve zira yapan müteahitle muhattap olduk (2014 yapım bina) ve inanılmaz kusurlar çıkıyor sürekli, binayı ilk yaptıranlar zamanında müteahit'e tamamdır herşey ok'dir kağıdı verip adamı işten kurtarmışlar şimdi adamın keyfine göre düzeltmeye kasılıyor ufacık tefecik problemleri bile.

özet : istanbuldan ev alma.
Sosyal ağlarda paylaş

Goering said:

iki dairenin de arsa payı varmış.

1- şimdi ben kat mülkiyeti olmayan bir ev alsam başıma iş açılır mı?

Kat irtifakı var ise sıkıntı olmaz

2- dubleks ev baktım, diğer daireler birer kat; apartman ise 4 katlı. dairenin arsa payı 20/72. hesaplama biraz garip değil mi? tapusu yok mu demek bu evin?

Arsa payı eşit oranda bölünmesi gerekmiyor.

3- ev 500.000TL diyelim, arsa payı olayından kat mülkiyeti almak ne kadar sürer? mantıklı bir iş mi? ne kadara mal olur?

Kat mülkiyetini bireysel olarak alamazsın tüm binanın başvurması ve tüm binanın yönetmeliğe uygun bulunması gerekir.

4- deprem yönetmeliğinden önce inşa edilmiş olması ne ifade eder? belediye zaten bu binaları denetleyip, uygun olmayanları yıktırmadı mı?

Yönetmeliğe uygun olmayabilir demek o ev, oladabilir tabisi yöneticiye sorabilirsin nesi eksik iskan alabilmek için diye
Sosyal ağlarda paylaş

eh..bu ulkede insaat isiyle ugrasip da durust olan adam yok abi..

ben de universiteden 2-3 profla samimi oldum da o konuda -yapi denetimi vs
adam diyor kagit ustunde 50 60 cimento basiyor diyor ama fabrikadan 30 luk hazir betonu kullandirtiyor diyor..hesaplar sisirme vs diyor..ki bu bahsedilen projeler milyon dolarlik dairenin tanesi 1 milyon dolares filan..

oyak bulabilirsen al..tepe bulabilirsen al..

tapular konusunda ise .kat mulkiyeti her bok incelenip belediyeden ok aldiktan sonra verilen zimbirti..atiyorum sen simdi arsa payli tapu aldin..resmi olarak 4 daire gozukuyor ama adam dikmis 8 daire

yada atiyorum kat irtifakli aldin herhangi bir halt belediye mevduatina uygun degil atiyorum asansor boslugu dar..belediye diyecek ki hadi yiktirin binayi asansor boslugunu plana uydurun gelin.her halt pacalarindan akacak..
Sosyal ağlarda paylaş

Bu foruma çok yazdım tekrar yazayım.
Kat mülkiyeti yazmasına bile güvenme git tapu defterini açtır.
tapu defterinde kendin gözlerinle gör.
bir çok kişi tapuya kat mülkiyeti yazdırıyor satabilmek için.
Aldıgınızda elinize kat irtifakı tapusu veriyorlar.
yanlış ,işaretlenmiş diyorlar.
Mutlaka kat mülkiyeti.
sakın kimseyi dinleme yok her yer irtifak yok bir şey olmaz.
Gece rahat uyu.
Kesinlikle kat mülkiyeti.
tutki bir sebebden belediye istimlak etti evini.
Sana ardiye parası veriyorlar cünki aldığın ev kat mülkiyeti değilse orada kanuni kâğıt üzerinde bir mülk yok.
Boş bir arsa var.
Edit :
Satmaya kalkarsan kat irtifaklı yere alıcı zor bulursun.
Sosyal ağlarda paylaş

Hiç alakası yok abi ; kat irtifakı tapusunda eğer tapu kayıtları doğru ise herhangi bir problem çıkmaz. Kat mülkiyeti iskanı alınmış binalara verilen birşeydir , baktığın binalar zaten eski olduğu için o zamanlarda iskan vs. olaylarına dikat edilmiyordu kesinlikle. Kat irtifakı tapusu senin o bina yıkılırsa arsa üzerindeki hakkını gösterir. Deprem raporu vs. ayrı konu tabi onun için rapor filan isteyebilirsin veya binadaki diğer daire sahipleriyle konuşabilirsin yapılmış mı incelemeler filan.

yani özet olarak kat irtifakı tapusu tü kaka birşey değildir. tek handikapı su parasını şantiye tarifesi üzerinden öder , ama orası da eski bina olduğu için bu sorunda yoktur. yeni binalarda böyle bir problem var. elektrik vs. aboneliklerinde kesinlikle problem çıkmaz , zaten istanbuldaki birçok binanın iskanı yoktur (eski).

milletin işine taş koymayın bilip bilmeden.
Sosyal ağlarda paylaş

ev alma durumları sırasında ben de çok takılmıştım bu konuya. sonuç olarak kat mülkiyeti olmayan kat irtifakı olan bir ev aldım.

o zamanlardan hatırladığım kadarıyla tek risk kat irtifakı alındıktan sonra plana uyulmadan devam edilme ihtimali. örn bi dublex dairede çatı olması gerektiği gibi değildir, pencereler/balkonlar projedeki gibi yapılmamıştır; ilerde problem olur başına.

neden mülkiyet alınmamış, ne uygunsuzluğu varmış onu öğren derim ben. örn benim bi baktığımda yangın merdiveni ve sığınak ile ilgili problem vardı. ama iş yerinden bir arkadaşımın da dublex dairesinin üst katında sonradan problem çıkmıştı, balkonu duvarı yıktırıp düzeltmesi gerekti evi aldıktan bi kaç yıl sonra. evin hem kullanışlılığı azaldı, hem değeri düştü.
Sosyal ağlarda paylaş

wastyrx said:

Kat mülkiyetini bireysel olarak alamazsın tüm binanın başvurması ve tüm binanın yönetmeliğe uygun bulunması gerekir.

Burada ufak bir nokta var, evet kat mülkiyeti alabilmek için bütün binanın/sitenin projeye uygun bulunması gerekir ama uygun bulunma olayı tamamlandıktan sonra artık bireysel ödeyerek alınabiliyor. İki sene önce böyle bir kanun çıktı diye biliyorum.

Örneğin eskiden 100 daireli apartmanda adam başı 2.000 TL'den 200.000 TL toplanıp herkese tapu dağıtılması gerekiyordu, hiç çıkmasa 5-10 tane sallamayan denyo elbet çıkıyordu. Şimdi gidip 2.000 TL'ni veriyorsun, tapunu alıyorsun, geri kalan 99 kişi seni bağlamıyor. Bina uygunsa ama.
Sosyal ağlarda paylaş

• 5 ay sonra ...
Yeni konu açmayayım, burayı hortlatayım.

şimdi elimde bir arsa payı var, ankarada.
ben bunu satışa çıkarayım diyorum, diğer ortaklara satacam, zaten payları toplayan adamlar da var.
Sorum şu, arsanın fiyatını belirlerken düdüklenmemek için ne yapayım.
sahibinden vs. sitelere baktım ancak temiz bir sonuca ulaşamıyorum.
belediyenin rayicine de hiç girmiyorum zaten.
bilenler bi aydınlatsa.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...