Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kepler-452B, Işık Hızı ve Zaman

Asteroth

Öne çıkan mesajlar

Kepler-452b'yle ilgili haberleri okuyunca aklıma bir soru geldi.

Ön bilgi;

Uzaydaki her şey, aldığı ışığı yansıtarak bir yansıma oluşturuyor, bu yansıma da, ışık hızıyla hareket ediyor. Sizin teleskopla gözlemlediğiniz, o yansımanın teleskopa ulaştığı an. Örneğin 1 ışık yılı uzaklıktaki bir cismin/gezegenin görüntüsü sizin teleskopunuza ulaştığı anda, siz o cismin/gezegenin 1 yıl önceki halini görüyorsunuz.

Soru da şu;

Şu anda, sonsuz uzaklık kapasitesine sahip bir ışınlanma cihazı icat edilse, sonrasında bu cihazla dünyamızdan 2016 ışık yılı uzaklıkta bir dünyaya ışınlansak ve yanımızda yine sonsuz kapasiteye sahip bir teleskop bulunsa, bu teleskopla şu andaki dünyanın 2016 yıl önceki yansımasını izlemeye başlasak, Meryem Ana'nın İsa'yı gerçekten bakire bir şekilde doğurup doğurmadığını gözlemleyebilir miyiz?

Hadi bakalım.
Sosyal ağlarda paylaş

Asteroth said:

Soru da şu;

Şu anda, sonsuz uzaklık kapasitesine sahip bir ışınlanma cihazı icat edilse, sonrasında bu cihazla dünyamızdan 2016 ışık yılı uzaklıkta bir dünyaya ışınlansak ve yanımızda yine sonsuz kapasiteye sahip bir teleskop bulunsa, bu teleskopla şu andaki dünyanın 2016 yıl önceki yansımasını izlemeye başlasak, Meryem Ana'nın İsa'yı gerçekten bakire bir şekilde doğurup doğurmadığını gözlemleyebilir miyiz?

Hadi bakalım.

Işınlanma cihazı hakkında benim bir fikrim yok.
Calışma prensibi nasıl olabilir. Bilemiyorum.
Ama ışık hızına çıkarsan ışık hızından hızlı gidersen bu seni geçmişe götürür.
Kapalı döngü zaman akışı:
Closed timelike curve bu konuyu araştırısan daha derinlemesine bilgi bulabilirsin .
Sosyal ağlarda paylaş

Meryem Ana konusu işin örneğiydi, ona takılmayın. Dinazorları düşünün mesela.

Şöyle bir şey düşündüm bunun üstüne, teleskop ne kadar kuvvetli olursa olsun, ışığın yansımadığı herhangi bir şeyi görmemiz mümkün olmuyor sanırım.

Yani örneğin, karanlık bir mağara veya odanın içini sanırım hiçbir şekilde göremiyoruz.

Yok mu bu konularda hiç bilgili arkadaş ya, deli saçması mı konuşuyoruz, yoksa olası şeyler mi bunlar, aydınlatsın bizi.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...