Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Football Manager 2016

kizillelma

Öne çıkan mesajlar

scorch said:

ya şu klüp logolarını nasıl ayarlayacağız?

fm 2014-15 ve 16 hiç birinde olmuyor?

http://s24.postimg.org/ebs2qnn3p/Screenshot_2015_11_15_09_20_15.png

böyle çıkıyor klüpler hep. steam atölyesini indirdim olmadı. custom indirdim. yine olmadı. olmuyor yani logolu oynayabilen biri bi izah edebilirmi? resmen oyundan soğuyorum çiçek logolu takım görünce.

preferences'de cache sil varmış. düzeldi simdi.

Bazı milli takımlar yok oyunda lisans dan dolayi.Onlar da duzeliyor ayni sekilde silerek ama lig'e baslamadan silmeniz lazim aktif olmasi icin.
Sosyal ağlarda paylaş

Oyun güzel. Ama eksikleri var. Şöyle bir listelersek:

- Sakatlık sorunu var, ama eskisi kadar problemli değil, oynanmayacak seviyede hiç değil. Adam gibi fitnessa abanırsanız bayağı rahatlatıyor. Ama iki veya üç tane şaşalı pahalı transfer yaptıysanız bir tanesi mutlaka daha çime değmeden 4-8 hafta arası gümlüyor. Ya da bana öyle denk geldi hep.
- Bir başka sorun benim gibi 5 milyon tane ligli oyun açıp space'e basınca vakit geç geç gitmez diye alt+tab yapanları ilgilendiriyor. Bu alt+tab'larda bazen oyun yamuluyor. O zaman ilerlemesi sırasında üst yarıpencerede çıkan calender yok olmuyor, tek çözüm oyunu o şekilde kaydedip kapatı yeniden açmak, o zaman düzeliyor, ama zırt pırt bunu yapmak da bayıyor.
- Oyuncu tepkileri pek gerçekçi değil. Mesela şampiyon olmuş, CL'de tur atlamış GS'nin yıldız adamı Podolski transfer sezonunda Allah'ın Mainz'inin teklifini reddettim diye mutsuz oluyor. Neymiş, yeni challenge arıyormuş, ulan daha bu sezon başı geldin zaten. 4 ay sakatlıktan çıkan oyuncu ilk 2-3 maç oynamayınca hemen trip atıp konuşmak istiyor. Transfer isteyen oyuncuyu reddedince kulübü gaza geitriyor, oyuncular komple odanızı basıyorlar, "iyi hadi tamam satalım adamı, sizden kıymetli mi" derseniz (ben demiyorum gerçi, denemek için demiştim), "vay efendim bu kulübü sen mi yönetiyon biz mi, mehehe ezik t.d." diye mutsuz oluyorlar, ulan siz istemediniz mi?
- Bu bir bug değil galiba, ben ilk sezonda gruplardan bi şekilde çıkmayı başardım diye mi bilmiyorum, fena halde futbolcularınıza dadanıyorlar transfer döneminde. Resmen eskiden "onu da alayım, bunu da bağlayayım" diye zevkle hevesle beklediğiniz transfer dönemleri "Aman adamlarıma dadanmasınlar, mutsuz oluyorlar" diye ıstıraba dönüşmüş oluyor, o stresi yaşıyorsunuz. :) Kulübü yağmaladılar direkt. Bruma + Großkreutz gitti, en güvendiğim mevkilerden sağ kanat çöktü bi anda. İyi para bıraktılar gerçi, ikisi 40M verdi, ama kulüp borç batağında diye Dursun Başgan büyük kısmına el koydu paranın. O paraya Promes (hayvan gibi adam) ve Gonzalez (Rusya'daki gavur cevherlerden) kaparak yine sağlama aldım gerçi kanadı. Neyse ki Selçuk, Podolski, Sneijder falan 30+ oldu da onlara dadanan pek yok. Yine teklifler geliyor da elimin tersiyle itiyorum.

Oyunla ilgili tipler:
- Bazen hiç beklenmedik adamlarınıza hayvan gibi para verebiliyorlar, illa satmam demeyin, denk gelirse büyük transfer oluyor. Ben Bruma'ya bi de üstelik Hoffenheim'dan gelen teklifi oyuncu mutsuz olmasın diye reddetmek yerine "22,5 şimdi verin, 7,5 da sezon sonuna kadar ödeyin, %20 de bir sonraki satıştan pay isterim" diye revize edip yolladım, direkt kabul ettiler, Başgan bana sormadan sattı. Ama bu ancak yetenekli oyuncularda (özellikle önceden 1-2 teklifi reddederek kıymete bindirdiyseniz) oluyor. Bruma için antrenörler "bu yeteneği geliştirirse kulüp tarihindeki en iyi oyunculardan biri olmaya aday" diyorlardı. Yoksa elden çıkarmak istediğiniz adamlar için kar etmeyi unutun.

- Özellikle Rusya'ya abanın scoutlarda. Hayvan gibi yetenekler var orada. Hem Rusların kendisi, hem de Rusya ligindkei yabancılar feci. Avrupalılar yağmaladı zaten, ben de payıma düşeni kaptım 2-3 adamla.

- Türk oyuncular feci. 3 büyükler haricinde alınabilecek çok oyuncu yok. Nuri Şahin, Özil, Çalhanoğlu, Ömer Toprak falan gelmiyor zaten kolay kolay. Alınabilecek adamlar Muhammet Demir, Mehmet Ekici, Serdar Aziz. Bir de Atınç fena değil gibi ama henüz patlama yapamadı. Alttan gelen de 1-2 yetenek var Kaan falan, ama o kadar. Özellikle 2. sezon sonrası maç kadrosu sınırı 11 yabancıya düşünce fena.

- Hızlı kar etmek istiyorsanız mental özellikleri yüksek adamlara abanın, kıymete biniyorlar, satışları daha rahat oluyor.

- Oyunda Gelsenkirschen, Hoffenheim gibi çükübik takımlarda hayvan gibi para var. İteleyebildiğinizi iteleyin, borçları düzeltin.

- Top class takımlarda acaip oturmuş scout sistemi var. Biraz potansyeli olan her adamı direkt alıyorlar, 2 sene altyapıda tutup istedikleri seviyede gelişmezse ucuza geri salıyorlar. Dolayısıyla hayvani scout ağı geliştirmeden süper yeteneği baştan kapmak zor. Ama iyi takımların altyapıları, rezerv takımları ve kendi takımları takip edilerek satış listesine konan "2 tık altı" adamı iyi fiyata kapatmak mümkün.

- Brezilya, Arjantin, Hollanda ve Rusya'da sabit scout tutmak şart.

- Scout demişken, scoutlar da hata yapabiliyor, %100 scout ettirmediyseniz sonradan "bu adam sakatlığa açıkmış ki" diye sürpriz çıkabiliyor, %100 scout ettirdiğiniz adamı bile aldığınızda antrenörler "bizde iyi oyuncu da yıldız değil scoutlar patlamış" diyebiliyor, oyuncudan beklenti düşebiliyor. Eski versiyonlarda scoutlar bu kadar kritik değildi, bu versiyonda bildiğin apayrı sistem olmuş.
Sosyal ağlarda paylaş

totemic said:

ben fm touch oynuyorum sürekli. çalışan, oynamaya çok vakıtı olamayanlar için cok iyi. ama kafamda sanki klasik modda daha başarılı olunuyor gibi bir düşünce oluştu. sizce klasik mi touch mu desem hangisi daha iyi?

Touch hiç denemedim de konsept olarak bu oyunun "light" versiyonu bana önyargı şeklinde itici geliyor.

Olabildiğince derinlik istiyorum ben oyunda. O yüzden mesela açabildiğim kadar lig açar, performansı yarım yıldıza düşürene kadar bilgisayarı zorlarım.

Tüm antrenmanlarla ilgilenmek, teker teker oyuncu developemntlarına bakmak falan keyifli geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

öyle de çok zaman gidiyor. dün mesela gs'yi aldım abartısız 3 saat teknik heyeti değiştirmekle ugrastım. ilk hazırlık maçına çıktıgımda saat 23.30 falandı. asfg bu arada gs'nin teknik heyeti taffarel dışında çöp zaten 6 tane mı ne kaleci antrenörü var. oyle sözleşmeler yapmıslar kı fesh etmek için 1.2m euro istiyorlar. gs'nin neden battıgı ortada lol.
Sosyal ağlarda paylaş

Maç motorunda 2-3 eksik dışında tamamlanacak bir şey yok.Başarılı buldum ben maç motorunu, gerçekçi geldi.

Ama orta yapmama sorunu, sıfıra inip sapıtma sorunu, frikik golünün olmaması vs gibi minor hatalar var.Bi sonraki patchte alayı fix.

Alt-tab sorunu çoook feci, bir save i sildirtti bana yeni oyuna başladım.
Sosyal ağlarda paylaş

Bilgisayar 7-8 senelik

Q9650 cpu, 4 gb ram, gtx 270 ekran kartı (çok fark etmez gerçi)
şu anda 1 yıldızda, 8 veya 9 lig playable + 2 lig view only olarak açık. Fena değil.

Windowed modda da oluyor mu bilemedim, çok denemedim, windowedda havasını kaybediyor diye pek öyle oynamıyorum.

Ayrıca bir büyük eksikliği atlamışım, Ramses söyleyince aklıma geldi:

Maç motoru genel itibariyle fena değil, ama gözüma çarpan şey çok fazla "bilardo efekti" var. Yani evet maçlarda da sert şutlar, oyuncudan dönen şut seker falan filan da bunda çok fazla var o iş, ortada kalan her topta veya her karambol anında oyuncular topa hücum ediyor, birbirinden top kapma "tackling" falan pek yok, biri abanıyor, diğerinden sekiyor, boşa gidiyor top. Bu bence rahatsız edici düzeyde, biraz tackling ve ikili-üçlü-beşli-onlu mücadelenin geliştirilmesi gerekiyor motorda.
Sosyal ağlarda paylaş

Evet oyuncu fiyatlandırmaları çok daha düzgün hale getirilmiş, o benim de gözüme çarptı. Bir de oyuncuların çok güzel fırsatları çıkıyor yakalanırsa (gerçekte GS'nin Sneijder ve Melo'yu alması gibi normalde alınamayacak adamlar punduna getirilip alınabiliyor). Tabii bazı adamları almak hala pek mümkün değil, mümkün olsa da o parayı vermek manalı değil.

Kanuni said:

hic oynamamis kisi nerden hangisinden baslamali su seriye ?

hep imreniyorum ama cok karisik gorunuyor sonra.

Her zaman için en güncelinden. İç dinamikler değişse de oyun genel altyapısı aynı kalıyor zaten, versiyondan versiyona öğrenemk için çok ekstrem yenilik olmadıkça fark yok. Yenilikler ve güncel kadrolar yenisi için cabası.

İlk başta göz korkutsa da zamanla çok alışıyor insan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...