Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Seboreik Dermatit

bingildak

Öne çıkan mesajlar

Aynısı var ya, boş yere Bioblas ın günahını almışım. Saç derim tamamen pul pul dökülüyordu, döküldükçe yara gibi kızarıklık bırakıyordu filan. Şampuanı bıraktım, bir süre hiç şampuansız sadece suyla yıkadım sonra başka şampuan kullanmaya başladım, kendiliğinden geçti. O yüzden de dökülme hep Bioblastan oldu diye düşünüyordum.
Sosyal ağlarda paylaş

tiLi said:

şimdi coresatin diye bi krem buldum. kortizon içermediğini idda ediyo ama kortizonlu krem sürmüşçesine iyileştiriyo. nonsteroidal diye yapıyo reklamını ama içimde acaba kandırılıyo muyum diye şüphe var. bu kremin bi zararı yoksa her gün sürüp kurtulunabilir bu meretten. sarı coresatin dermatit için.

coresatin'i ben de kullanıyorum ve inanılmaz iyi geliyor. steroidli kremlerde olduğu gibi "bi gece sürmezsen ertesi günü kırmızı" durumu da yok, bayaa haftada bir bile kurtarabiliyor yerine göre. ama içeriği, vesairesi tam bir muamma. araştırırsan üreten şirketin de yabancı gibi görünen bir türk şirketi olacağını göreceksin, ve ilaç gibi prospektüsle vs. gelmesine rağmen, aslında ilaç kategorisinde değil, dolayısıyla sağlık bakanlığı değil "tarım bakanlığı"nın iznine tabii olan bir kategoriden ithal ediliyormuş, falanmış, filanmış. fda onayı olmadığı için amerikada satılamıyor. prospektüsünde de hiç bir şey yazmıyor içeriğiyle alakalı.

biri araştırsa da olayın içyüzünü öğrense.
Sosyal ağlarda paylaş

"roket adam" said:

tiLi said:

şimdi coresatin diye bi krem buldum. kortizon içermediğini idda ediyo ama kortizonlu krem sürmüşçesine iyileştiriyo. nonsteroidal diye yapıyo reklamını ama içimde acaba kandırılıyo muyum diye şüphe var. bu kremin bi zararı yoksa her gün sürüp kurtulunabilir bu meretten. sarı coresatin dermatit için.

coresatin'i ben de kullanıyorum ve inanılmaz iyi geliyor. steroidli kremlerde olduğu gibi "bi gece sürmezsen ertesi günü kırmızı" durumu da yok, bayaa haftada bir bile kurtarabiliyor yerine göre. ama içeriği, vesairesi tam bir muamma. araştırırsan üreten şirketin de yabancı gibi görünen bir türk şirketi olacağını göreceksin, ve ilaç gibi prospektüsle vs. gelmesine rağmen, aslında ilaç kategorisinde değil, dolayısıyla sağlık bakanlığı değil "tarım bakanlığı"nın iznine tabii olan bir kategoriden ithal ediliyormuş, falanmış, filanmış. fda onayı olmadığı için amerikada satılamıyor. prospektüsünde de hiç bir şey yazmıyor içeriğiyle alakalı.

biri araştırsa da olayın içyüzünü öğrense.

ben de senin kadar araştırabildim işte. dahasını nerden öğrenecez? içerik sır gibi
Sosyal ağlarda paylaş

öğrenemiyorsun. sağlık bakanlığı bilgi edinme hattı zart zurt hepsiini aradım. sağlık bak. bu iyileşmeye yardımcı üründür, ilaç değildir, dolayısıyla tarım bakanlığının iznine tabii diyor. tarım bakanlığı hiç oralı olmuyor zaten. getirten ya da yaptırtan şirket de isviçre merkezli gibi görünen bir türk şirketi. arayınca onlar da gerekli izinlerimiz var deyip geçiştiriyorlar.

ab'de satılıyor almanyada falan ama amerikada satılmıyor. enteresan bir vaka gerçekten. ciddi ciddi merak ediyorum yani.
Sosyal ağlarda paylaş

o zaman şu işe yaramış olan 4 adet şampuanı listeyek rotasyon için ne var elimizde? Var mı başka. Şunları dizeyim de rotasyonlu kullanam

1) H&S Intensive treatment

http://media.headandshoulders.co.uk//Resources/en-GB/Desktop/Images/shampoo-intensivetreatment.png

2) Bluecap

http://www.criacells.com/WebRoot/StoreES/Shops/ec0102/4D8A/21DE/AF68/7913/9FA3/D94C/9B1F/B8BF/BLUE-CAP-CHAMPU.png

3) Prozinc

http://magento.bilmiyorum.com/media/catalog/product/cache/2/image/1024x1024/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/p/r/prozinc-sampuan-yagli-kepekli-saclar.jpg

4) Vichy

http://www.herbal-market.com/images/antidandshamnormal.jpg

Sosyal ağlarda paylaş

ben bugün uygulama yaptım dohtorun verdiği gibi. cilt çok iyi, saçta da çok iyileşme var ama tabii ilk zamanlarda hızlı tepki veriyor.

saç için şöyle bir düzen verdi:

1) kortizonlu şampuan
2) bakım şampuanı (ilaçlı gibi olanlardan)
3) gündelik ama içinde bi bok olmayan şampuanlar

2 gün kortizonlu
2 gün bakım
3 gün gündelik dedi

ben onu 1 gün kortizon, 2 gün bakım, 4 gün gündelik olarak deneyeceğim.

bakalım nasıl olacak.
Sosyal ağlarda paylaş

abi sıkıntı şu

doktora gittikten sonra top of mindında bu konu oluyor ve doktorun dediklerini çok güzel uyguluyorsun bir süre ve direkt etkisini görüosun,, sonra bi kaç ay geçiyor, o ilk kutular bitiyor falan , o sırada bi tatile git bşaka şampuan kullan, arkadaşta kal başka şampuan kullan. Sonra hayat seni başka şeylere sürüklüyor, odak değişiyor falan derken bir daha o düzende uygulamıyorsun ve tekrarlıyor, başa dönüyorsun. o yüzden boşver abi hiç kasma haha
Sosyal ağlarda paylaş

Bunların hepsi eczane şampuanı sanırım. Özel olarak belli bir şampuan gerekiyor mu? Yoksa sadece şampuanı değiştirmek yeterli mi? Mesela ben H&S Mentol kullanmaya başladığımdan beri tamamen geçti. Ama dediğinize göre bu da miadını dolduracak bir noktadan sonra, onun için başka şampuana geçmem gerekecek.

Şu ana kadar kullandıklarım arasında kepek problemini en iyi çözen şampuan Clear kepek şampuanı, mavi kutu. Ama kullanması çok feci eziyet, hayatımda bu kadar feci göz yakan başka şampuan görmedim. Banyodan gözlerim tamamen kıpkırmızı çıkıyordum, üzerine 5-10 dakika kadar gözlerimin sulanması geçmiyordu.
Sosyal ağlarda paylaş

Selam dostlar, banlı olduğum için yazamıyorum, o yüzden Utku’ya attım o yolluyor bu mesajı.
Bende de 10+ sene bu nalet hastalıktan vardı ve tabi hala var. Yıllar boyu türlü türlü teşhis kondu, denemediğim ilaç şampuan kalmadı, kortizollü kremleri falan dayadılar çocukken.
Sonra bigün bizim okuldan bi doktora gittim, cildiye uzmanı. Kadın seboreik dermatit var sende dedi. Selsun diye bi şampuan var, Türkiye’de üretimi artık yok ama eczanelere sor bulabilirsen onu kullan bulamazsan gel ilaç yazayım dedi. Neyse aradım taradım TR’de yok, internetten araştırdım amazon uk’de buldum, getirttim falan. 1. Yıkama sonrası bir ilaç etkisini gösterir mi lan?! 1. Yıkamada, hatta böyle yıkarken falan o tabakaların gittiğini hissettim. Sonrasında da bu şampuanı ne kadar süre kullandıysam cillop gibiydi saç diplerim, kulaklarımın içi arkası falan. Diyeceğim, muhtemelen %90’ınızın problemine çözüm olacaktır bu şampuan, yüzde falan çıktımı da işte prednol var ama kortizon var içinde çok nadir kullanmak gerek. Saçta çıkmayınca zaten yüze de pek atmıyor.
Şu anda amazon uk’de bulamıyorsunuz bu şampuanı, orada da kalkmış ama amazon de’ de var. Hiçbiri Türkiye’ye gönderim yapmıyor neredeyse o yüzden Alamancı bir tanıdığınıza göndertip onun da size yollamasını sağlayacaksınız, ben öyle yaptım en son. Zaten pati kardeşliği, Seele falan bi ton adam var Almanya’dan alıp gönderiversinler bi zahmet.
Alacağınız şampuan selsun %2.5 selenyum sülfitli olan bu arada %1 selenyum sülfit içeren selsun blue’yu almayın bir halta yaramıyor Türkiye’de satılsa da.
Selsun %2.5’luğu 2 farklı kutuda bulabilirsiniz bunların biri İngiliz üretimi diğeri Tayland. İkisini de kullandım fark yok o yüzden hangisini denk getirirseniz alabilirsiniz.

Bu arada reçetesinde yazıyor olsa gerek ancak belirteyim, ilk 2 hafta haftada 2 kez, sonra haftada 1 kez bu şampuanla yıkayacaksınız saçları. Sonraki haftalarda 2 haftada 1, ayda 1'e düşürebilirsiniz aralarda kendi şampuanınızı kullanın yine. Bunda da ben clear'ın mavi ya da yeşilini tavsiye ediyorum. Yıkama esnasında 5 dakika saçta bekleteceksiniz, kulak içi ve burun kenarı gibi yerlere de köpüğünü sürüp bekletin.

Sosyal ağlarda paylaş

en büyük sorun burnun yanlarındaki kızarma ve ilerisinde pullanma bende. kremlere başladığımdan beri bebek gibi oldu. şu an sıfır kızarıklık ve pullanma ki işten dolayı baya stresli bir dönemdeyim. saçlarda şahane oldu kadının verdikleriyle fakat bugün yıkamadım mesela, kaşiniyi dipleri. en azından kepek veya soyulma/pullanma yok.
Sosyal ağlarda paylaş

• 3 ay sonra ...

25 yaşına kadar kepek sanıyordum fakat sonrasında öğrendim ki seborik dermatit hastasıymışım. Hayatıma stresin girmesi ile beraber ki çok rahat bir insanımdır, her yerim SoS vermeye başladı.

Önce saçlarım(özellikle kulak üstleri ve enseler), sonra ise kaşlarım sakallarım. Derken birde bacaklarım ve kasıklar.

Saçlar için çok doktor gezip çok solusyon hazırlattım ama huzura bir şampuan ile kavuştum. Haftada 2 kere bu şampuan ile yıkanmaya başladıktan sonra sorunum düzeldi ama ara verip bıraktığımda hemen tekrar ortaya çıkıyor. Kesinlikle tavsiye ederim.

kortizon ise çok ters tepiyor, cildi inceltip ömürboyu tahriş ve kaşınma problemine sebep olabiliyor o nedenle uzak durun.

Sosyal ağlarda paylaş

bu arada kaç defa aklıma geldi ulan patiye bir ara yazayım diye.

kadının verdiklerini kullanmaya başladığımdan beri seboreik dermatit etkileri 100% yok oldu. ne kızarıklık, ne kepek aylardır. bir tek o solusyonu salladım, yıkanmadan 1 saat önce olayı hiç pratik değildi ama sorun olmadı.

hayat kalitem direkt 2 tık arttı.
Sosyal ağlarda paylaş

kullandığım ilaç/krem vs değilde havalardan dolayı sıkıntı yaşamıyo olabilirsin. ben mesela havalar soğudu rahatladım kepek kızarık pullanma vs yok şu an hiç. bir ilaç flnda kullanmadım ama 1 ay öncesine kadar deli gibi döküntü pullanma kızarıklık vardı bi dünya ilaç kullanmama rağmen.
Sosyal ağlarda paylaş

yok ya bende dönemsel değildi, 365 gün vardı. zaten asıl olay kepek değildi, kepek öyle gözle görünen seviyede olmuyordu genelde. yüzdeki kızarıklıklar felaketti. pullanma, dökülmesi falan. onlar tamamen bitti. en stresli günümde bile kızarmadı ki evlilik periyodundan geçiyorum. o kadar stresli :)
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.freshecza.com/images/products/00/21/12/2112_buyuk.jpg

benim cildi düzelten bu oldu

2. kremi hep unutuyorum sürmeyi

doktor bunu sür, üzerine diğerini sür demişti.

bunu banyodan çıkınca sürüyorum, emsin diye beklerken giyinmiş oluyorum evden çıkıp unutuyorum çoğu zaman.

bu yani olay benim için, kortizon da yok.

2. ve 3. kremi hatırlamıyorum - bir ara uplayın akşam vakti, bakıp yazayım
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...