Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Böyle bir sözcük var mı?

Drall

Öne çıkan mesajlar

Drall said:

O değilde default de-fault'tan mı geliyo lan yoksa? Kusuru/hatayı ortadan kaldırmak, tekrar hatasız hale getirmek gibi belki? Kompresyon/dekompresyon misali sdf

Ben fransızca kökenli diye hatırlıyorum ama emin değilim lakin fransızca versionu défaut bildiğin elbiselerde kullandığımız defo lafı işte kusur,eksiklik falan anlamında.
Sosyal ağlarda paylaş

Drall said:

Eğer çocuğunu kaybetmiş ebeveyni anlatan bir sözcük bildiğiniz herhangi bir dilde varsa öğrenmeyi çok isterim. Sınıfta Lazkiyeli bi arkadaşla sözcüklerden konuşurken şey demişti mesela, arapçada hadil diye bi sözcük varmış, güvercin sesi demekmiş. Çok hoşuma gitmişti güvercin ötüşünü bi sözcükle ifade edebilmek. Var mı türkçede acaba bi hayvan sesinin sözcüğü. Ama yansıma sözcük değil tabi, daha adamakıllı bi sözcük.

fransızca: ''parents orphelins''
almancası da varmış: ''verwaiste eltern''

bu ikisi direkt çeviride yetim ebeveynler gibi bir şeye denk geliyor, yani fransızcası öyle en azından. almancası da birebir aynıymış.

sanskritçede de: ''mṛtaputra'' bu bir çocuğu ölen için kullanılıyormuş ve ''mṛtaprajā'' buysa bütün çocukları ölen kadın için yanlış anlamadıysam. manu smriti de birebir bu anlamıyla kullanılıyormuş.

bi de arapçasını buldum şimdi: kadın için Thakla, ثكله - baba için Thakl, ثكل،
Sosyal ağlarda paylaş

Drall said:

Var mı aklına örnek gelen?

Diyelim ki disardasin. Hava ne cok sicak ne cok soguk. ama rüzgarli ve bu rüzgar yapraklari yerden 30-40 santim havaya kaldirip kisa süreli bir girdap olusturuyor. (kesin bu bu tür birsey görmüssündür). iste bu duruma zazaca'da pukeleka denir. Yani biri sana hava nasil? diye sordugunda pukeleka demen yeterli.
Sosyal ağlarda paylaş

Marl0_on said:

fransızca dil forumları var onları taradım baya konuşuyorlar bunlar üzerine oralarda.

Dil bilmek önemli tabi :( teşekkür ediyorum cidden

@seele ahah çok güzelmiş. Ya doğu dilleri gerçekten çok güzel. Oceanvs orientalist "her şey doğudan başladı" derken çok haklı.

Fakat o kadar güzel doğu ezgileri varken üst komşum niye en kötülerini dinliyo şu anda :(
Sosyal ağlarda paylaş

Marl0_on said:

@seele; bir önceki açıklamanı da düşününce biraz kafam karıştı, pukeleka şimdi bir hava olayı mı yoksa hava durumu mu?

aslinda ikiside. böyle kücük "girdaplar" genelde sonbahar ve ilkbaharda gözükür cünkü ani hava degisimleri vardir.
Bu tür bir olayi istanbulda görmeniz neredeyse imkansiz. zira ne havada ucusacak yaprak nede özgür bir rüzgar var. sadece beton.
Sosyal ağlarda paylaş

küçük hortumun kendisi dust devil'la aynı şey sanırım, çünkü;

On Earth, most dust devils are very small and weak, often less than 3 feet (0.9 m) in diameter with maximum winds averaging about 45 miles per hour (70 km/h)

ama hava durumu olarak bunu tanımlayan bir sözcük olması da oldukça güzel ya.

dust devil ve steam devilın türkçesi var mı bu arada?
Sosyal ağlarda paylaş

Marl0_on said:

küçük hortumun kendisi dust devil'la aynı şey sanırım, çünkü;

On Earth, most dust devils are very small and weak, often less than 3 feet (0.9 m) in diameter with maximum winds averaging about 45 miles per hour (70 km/h)

ama hava durumu olarak bunu tanımlayan bir sözcük olması da oldukça güzel ya.

dust devil ve steam devilın türkçesi var mı bu arada?

dalaz imis.
Sosyal ağlarda paylaş

Drall said:

aquila said:

defaultun esas anlami dusundugun sey degil.

İşte böyle varsayılan, ilk hali, fabrika ayarları vesaire tadında bir şey değil mi :( ben türkçe sözlüğün yanında ingilizce sözlük de alayım öyleyse sdf

esas anlamı yapmak zorunda oldugun bişeyi yapmamak ve yapamamak gibi bişey olması lazım.
borcunu ödeyememek mesela sorumluluğunu yerine getirememek. biz nerd oldugumuz için sadece varsayılan anlamını biliyoruz.sfsd
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...