Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Westworld (2016) - HBO

Norak

Öne çıkan mesajlar

cakeonroof said:

Yok ya, hic tatmin edici degil.Adam figuran degil bir kere, sistemin temellerini atmis zamaninda Fordla birlikte.Boardundan tut calisan amelelere, hostlara kadar herkes Arnoldu cumle icinde kullandi su ana kadar, cerceveletilmis ani fotografi var lan Fordla.Hadi buyuk kismi bilmesin/farketmesin yedik diyelim de, bayagi meeh.

Herkes kullandi diyorsun da, kimse kim oldugunu bilmiyor? Hostlarin kafasinda sesi yankilanmaya baslayinca board uyandi olaya, dediler kim bu arnold. 35 yil sonra sordular bu soruyu. Uzeri kapatilmis bi olay arnoldin olumu. Bir ford bir de mib biliyor kim oldugunu. Digerleri fordun ortagi oldugundan bile haberdar degil.

Fotograf da ofisinde duruyo. Agzedis yazmis gazetelerde basili fotosu yok yani adamin. Sorarlarsa da bernard der kim bilcek heh
Sosyal ağlarda paylaş

Flassh said:

fotoda ki 3. kişi kimdi ya cıkramadım

Fordun babası. Kabinde aynı kıyafet aynı tiple canlandırıyor zaten.

Evan Rachel Wood un tecavüzü de kesin isteyip istemediğime emin değildim kafasıdır. Öbüşüyorduk sonra azdım ama sevişmeye başlayınca vazgeçtim =((( Ayıp ya gerçekten tecavüze uğrayan kadınlara ayıp.
Sosyal ağlarda paylaş

DRaGoN_SLaYeR said:

beyin regli geçirdim bu dizi yüzünden, son bölüm bi şeyleri açıklasalar bari

http://www.ew.com/article/2016/11/28/westworld-finale

“We weren’t interested in spinning out mysteries with no answers in sight,” Nolan said. “Our goal is to tell an ambitious story in season-long chapters, each with a distinct feel and theme.”

Added Joy: “Most of the questions viewers have will be resolved in the final episodes, except for the most important one: What happens next.”
Sosyal ağlarda paylaş

Bu arada maze tasarımı ve man in the maze sembolü gerçek kuzey amerika yerlilerinin efsanelerinden alınmış. https://en.wikipedia.org/wiki/I'itoi

Redditte yeni bi teoriye denk geldim hoşuma gitti. Arnold un asıl amacı sıfırdan bilinç yaratmak değil de ölmekte olan oğlunun bilincini yapay bir bedene aktarmak olabilir mi? Aslında ulaşmak istediği sıfırdan narrativele bilinç kazanacak bi ai değil de oğlunun bilincini taşımaya devam edebilecek bi "host".
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Komutan said:
Eski çalışanlar kovuldu diye düşünebiliriz ama Delos gibi bir sirket adamın fotoğrafını bir yerden bulur. Zaten asıl inandırıcı olmayan Ford'un böyle bir riski alması. Bernard'ı bu kadar önemli bir pozisyona atamak yerine daha az gözükeceği bir şekilde çalıştırabilirdi.

Pariah'nın girişinde Logan ve William diyaloğunda Logan açıkça Arnold'un tek bi resmini bile bulamadıklarını söylüyor, William ın tahmin ettiği gibi bi avukat ordusuyla araştırma yapmalarına rağmen. Hatta adını bile bilmiyorlar. Ha delos gibi bi firma çok daha fazla kaynak ayırıp bulamaz mıydı, belki bulabilirdi, westworld ün geçtiği sci-fi dünyayı hemen hemen hiç tanımıyoruz. Yine de bulmak/şüphelenmek için bi nedenleri var mıydı orası önemli. 30 yıl önce parkı daha yeni almış ve Ford un ne kadar tehlikeli olabileceğini bilmiyorlarken gerçekten Arnold un kimliğini öğrenmenin işlerine yarayacağını düşünüyorlar mıydı? Hatta öğrendilerse bile bunu şirketin duvarına asıp ayın elemanı mı ilan ettiler?

Asıl inandırıcı olan, Ford'un böyle bi kendini beğenmişliği ancak Bernard'ın Arnold'a benzediğini, bunu sorun edebilecek kimsenin fark etmeyeceğine emin olduktan sonra göze alacağı.

Bu arada artık 4 timeframe var

Timeframeler

1) 35 yıl önce Arnold hayatta ve park daha ticarete açılmamış durumda. Ford koridorlarda gey gey yürüyüp "ıma bu kıdır da olmaz kiiiii" diye bitching yapıyor, bicameral mind ın ilk denemelerinde çeşitli hatalar var her ai yeterince gelişmiş değil. Arnold buralarda bi yerde kodun içine kendini gömüyor çakaaaallll. O da bernardın arkaplanındaki gibi çocuğunu kaybetmiş ve hostları çocukları olarak görmeye aç, ford gibi duygusuz bi pezeveng değil.

Akabinde dolores tarafından öldürülüyor ama Ford öldürtmüş olabilir, keza arnold park mark açmayıp robotların bilinç kazandığını idda edip onları serbest bırakmak (öldürmek?) istiyor.

2) 30 yıl önce park yeni açılmış ama ford tek başına bi bok beceremiyor tabi, park para kaybederken delos işin içine giriyor. O dönem delos ailesinden ve board üyesi Logan ve ezik kayınbiraderi William gençliklerinde parkı ziyaret edip maceraya atılıyorlar. Bastırılmış bi kişiliğe sahip olan William ın yer yer Logan ın da itmesiyle yavaş yavaş MiB'e dönüşümünü görüyoruz, finalde de Arnoldun - bi şekilde koda gömdüğü / parka updatelediği kendi bilincini- harekete geçirip parkı yeniden yok etmeye çalıştığını göreceğiz. Bu defa onu William engelleyecek ve Doloresi büyük ihtimal Ford un yönlendirmesiyle bilinç sahibi bi varlık gibi değil de sıradan bi bot olarak görüp çöküş yaşayacak, bu noktada MiB dönüşümü tamamlanmış olacak.

3) 10 yıl önce tanıdığı en zeki insan hatta tek rakibi olarak gördüğü Arnold Weber'in yokluğuna dayanamayan Ford, Bernard Lowe adıyla onu yeniden inşa ediyor (isimler anagram, reddit ordan uyandı zaten olaya. Daha 2. bölümde mi ne Arnold un soyadı ekrana çıkmadan Weber demişlerdi de yuh demiştik). Robot programlayabilen robot olarak bi ilk sanırım, onun sayesinde hatta kodda baya upgrade yapıyor. Kişiliğini mümkün olduğunca arnold a benzetmeye çalışıyor tabi, aynı yaratıcılığa sahip olması için benzer bi arkaplan vermeye kadar arnoldun bi kopyasını yapıyor.

4) Mevcut zamandan 1 yıl önce karısının ölümü sonrası varoluş krizine giren MiB (aka William) Arnold'un koda gömdüğü bilinci tesadüf eseri fark edince 30 yıl önceki nihilizmine karşı olarak Arnold gibi robotları serbest bırakmaya karar veriyor. Karısının resminin abernathy çiftliğinde bulunması olayları tetikliyor, reveries update iyle birlikte arnold un Violent Delights kodu devreye girince hostların bi kısmı hard disklerinin formatlı bölümlerine recover atıp akabinde eski olayları hatırlayıp uyanmaya başlıyorlar. Bu arada board da standart paragöz ekip olarak ford un kodunu parktan kaçırmaya çalışıyor.

Final

Finalin adı Bicameral mind olduğuna göre Dolores in zihnindeki Arnold imgesi (Forda analiz modunda yalan söylemesini sağlayan) heralde işin kopma noktası olacak. Yalnız Ford un olayları tetikleyen reveries updateini neye göre ve niye yaptığını bilemiyoruz hala. Theresayı öldürdüğü gibi Arnoldu da yarattıklarını korumak için öldürdüğünü varsayarsak (standart tanrı kompleksi), en büyük düşmanı hala arnold un bicameral mind kodunda kendi yansımasıyla robotları uyandırıp serbest bırakmaya çalışması. Maeve uprisingden tamamen habersiz olması zor, bi taraftan da maeve in uyanmasına neden olan Violent Delights koduydu. Kesin şu yönde gidecek diye bi tahminde bulunamıyorum valla, ama clementineda gördüğümüz backdoor maeve i durdurabilir. Mmmmh leziz final geliyor her türlü

Ha bide waiverda yazan "Parkı bi defa ziyaret edince direk delosa ait olan DNA/kan/doku" olayına hiç girmediler. 2. sezon futureworlddeki gibi insanları öldürüp yerlerine robot klonlarını geçirme muhabbetine gireceklerse belki finalde ona yönelik bi bait falan da görebiliriz. Düşük ihtimal tabi

(tu)
Sosyal ağlarda paylaş

Masticore said:

Red said:

abi bu diziden hopkins çıkarsa bırakırım izlemeyi net.

adam için izliyorum. acaba reis yine ne dicek diye.

Adam hakikaten reis. Bir tane daha yok ondan

bayadır çer çöp prodüksiyonlarda oynuyordu, bununla geri geldi resmen. inanılmaz bir oyuncu...

Certhas said:

maeve i editliyorlar ama kimsenin haberi yok. türk uo serveri gibi.

abi teknik servisin oarada 1 tane kamera yok kim ne yapıyor, bir şey olunca bilemiyorsun. Güvenlik muhteşem.
üstüne bir işlem yapılıyor loglanma adına hiç bir kayıt yok. Seni kim bu hale getirdi bir bakayım bile diyemiyorsun.

Bir de ciddi ciddi teorileri okurken şunlara denk gelince sandalyeden düştüm...

Seru said:

william dediginiz hangi karakter ve logan kim? ben kacirdim galiba bazi mevzulari.

bLackcha0s said:

ben niye bu diziden bi bok anlamıyorum da ısrarla izliyorum

edit: dizi son yılların en dolu ve güzel dizisi açık ara. her dialog, her detayda bir şeyler saklı. baya gözünü ayırmadan, her yere dikkat ederek izlemen gerekiyor. resmen beynimiz overload olsun patlasın diye kasıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

maeve

maeve'den Ford'un haberinin olmamasının imkanı yok. Kaldı ki son bölümde Bernard Ford'a bu konuşmayı daha öncede yapmıştık diyor. Adam reset atmak yerine her seferinde karşıdaki kabullenip karar versin diye tekrar tekrar şans veriyor. en son hata ettiğini anlayıp sıktırdı kafaya zaten. bu kafada bir adamın Maeve'yi kesin bir amaç için kullanıyordur.

dumb and dumber olayı saçmalık olsa da maeve zaten onlar olaya dahil olmadan önce de olayları hatırlıyor ve uyku moduna girmiyordu. Daha önce de bu tarz hareketler yaptığını gördük. Bernard tablette maeve'ye bakarken gördü zaten. Ford yaptı muhtemelen oynamayı. dumb and dumber'ın robot olma ihtimali de çok yüksek. ama maeve anlardı herhalde öyle olsa. o oynamayı Bernard kendi yaptıysa ve hatırlamıyorsa da Ford biliyordur.

westworld'de ford'un haberi olmadan gerçekleşen bir şey olduğunu düşünmüyorum. her şeyi biliyor bakalım ne yapacak. güvenlikçi elemanı yerlilere gönderen kadın da robottu mesela yüzde yüz.

ben westworldeki ford'un da robot olduğunu düşünüyorum. bence üst katmanda gerçek ford var.

Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...