Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

dolandırıcılık mı?

mokoko

Öne çıkan mesajlar

beni de özel sigorta yaptırmışsınız 1 sene hediye ücretsiz kullanmışsınız bu senenin ücretini ödememişsiniz diye aradılar.
anlamadım dolandırıcılık olduğunu o an. karşımdaki kadına söylediklerinin ne kadar mantıksız olduğunu anlatmaya çalıştım uzun bir süre.sonra icraya vericez diyince şalter attı vermezsen şerefsizsin deyip kapadım.sonra biraz sakinleşince farkettim olayın aslını.
Sosyal ağlarda paylaş

Sequo said:

Kredi kartınızdan 800 tl çekmiş olabilirler kontrol ettiniz mi? İtiraz edemeyin diyede size b şekilde kargo göndermiş olabilirler.

Sequo said:

%99.9 Kredi kartınızdan çekim yaptılar. Kargo yu aldınız GG.

kredi kartı bilgisi falan verilmedi hiçbi şekilde. ztn ilk yaptığım iş bankayı arayıp sormakta oldu nolur nolmaz diyip.
Sosyal ağlarda paylaş

evet adamlarla iletişime geçebildik beklemediğimiz halde faturanın üzerinde yazan numarayı aradığımızda açtılar telefonu. direk olarak ürünleri istemediğimizi ve iade etmek istediğimizi kesin bi dille anlattık adamlara. bi sürü ısrar ve ikna çabaları sonunda sizi burcu hanımla konuşturalım cevabını aldık.

açıkçası bu cevaptan sonra herhangi bi geri dönüş falan beklemiyodum ama 1 2 saat sonra burcu hanımdan telefon geldi ve ürünleri neden iade etmek istediğimizi bunların bize hediye olarak geldiğini falan anlatmaya kastı. kendisine hiçbir şekilde güven teşkil etmediklerini, yolladıkları ürünleri sahte olduğunu ve üstüne üstlük adımız fatura kesildiğini söyleyip iade adreslerini istedik. üstün ısrarlarla uğraşmalarına rağmen en sonunda ikna edebildik ve iade adresini aldık.

sonrasın avukat tanıdığada danışıp ürünleri faturasıyla beraber geri yolladık. faturanın bi kopyasını ve kargodan aldığımız teslim belgesini saklıyoruz şu anda.

ben gerçekten şu sureçten hiçbi şekilde hiçbir şey anlamamış bir insan olarak çıkmış bulunuyorum. anlattıklarım olayın tamamı gerçekten. anlayan banada anlatsın lütfen. bu adamlar bizi dolandırmaya mı kalktılar? eğer öyleyse neden kapalı fatura yolladılar? dolandırmicaklarsa neden bedavaya sahtede olsa bişiler yolladılar? ne gibi bi kazançları oldu yani hiç bişi anlamadım ben.
Sosyal ağlarda paylaş

abi işte kıllanmasaydınız ve para ödemeseydiniz icra takibi başlatıp sizden parayı talep edeceklerdi. dava mava ile uğraşmak istemeyip ödeme ihtimaliniz olabilir diye 800 lira yazmıslar. dava acmak falan sanıyorum aynı miktara geliyodur bir de üstüne uğraşırsın.

dandik ürün yollaması da fiziksel olarak bir şeyler yolladığının ispatı olacaktı icra takibi başladığında.

sen mesela elektronikten anlamayan yaslı bi teyze olsaydın, gelen ürünün sahte oldugunu falan anlamayacaktın, torunuma veririm diye tutacaktın. faturayı görünce de arayıp ödemem bak haa dicektin, adamlar da ödemeyin zaten hediye onlar, fatura göstermelik formalite falan diceklerdi.

sonra icra takibi başlatıp parayı talep edeceklerdi işte. icra eve gidince işte siz sunu sunu almıssınız dicekti, kadın da o ürün hediyeydi dicekti(sahteydi bu, dolandırıcılar bunlar demek yerine). yani işin dolandırıcılık olduğu bile ortaya çıkmayabilirdi. icralık olan kişi panik olup aman ödeyeyim diyecekti. veya ödedikten sonra iş işten geçtikten sonra hata yaptığını farkedecekti.

falan filan

şanslarını deniyor adamlar. inan bana tutturdukları cok oluyordur
Sosyal ağlarda paylaş

üstelik sen ve senin gibi bu dolandırıcılığı çakanlar gidip savcılığa başvursa, daha suç oluşmadığı için işlem yapılmaz diye tahmin ediyorum. iade hakkını kullan der sana savcı, iade edersin. iade ettikten sonra da şikayet edemezsin yine.

yani yiyene geçirip yollarına devam ediyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Yeni bir şey öğrendik;

Açık fatura

Davacı satıcı, davalı alıcının almış olduğu ekmek bedelinin ödemediğini ileri sürmüş ve davalıda,

faturalarla bedelin ödendiğini savunmuştur. Taraflar delilerini ibraz etmiş ve incelenen belgelerin

suret olduğu anlaşılmıştır. Taraflar bu delillere dayanmış olmasına göre, delillerin asılları

getirtilmeli ve faturaların kapalı olup olmadığı belirlenmelidir. Kapalı fatura ibrazı halinde, bu

faturaların davalı alıcı tarafından ödendiğinin kabulü gerekir. aksi halde, yani faturalar açık ise, bu

taktirde de, satış bedelinin ödenmediğinin kabulü ile ispat külfetinin davalıya düştüğünün kabulü

zorunlu olur. (Y. 11. HD. 15.09.1997, E:1997/5184, K:1997/5705)

Bayağı açık fatura kapalı fatura farkını bilmek gerekiyor. Sonra ödediğin malın fiyatını nakit ödemişsen bir daha ödetebilir adam gayet.

Şu da dursun. gerçi açıklandı daha önce ama;

http://www.muhasebeuygulama.com/acik-fatura-kapali-fatura.html
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Yeni bir şey öğrendik;

Açık fatura

Davacı satıcı, davalı alıcının almış olduğu ekmek bedelinin ödemediğini ileri sürmüş ve davalıda,

faturalarla bedelin ödendiğini savunmuştur. Taraflar delilerini ibraz etmiş ve incelenen belgelerin

suret olduğu anlaşılmıştır. Taraflar bu delillere dayanmış olmasına göre, delillerin asılları

getirtilmeli ve faturaların kapalı olup olmadığı belirlenmelidir. Kapalı fatura ibrazı halinde, bu

faturaların davalı alıcı tarafından ödendiğinin kabulü gerekir. aksi halde, yani faturalar açık ise, bu

taktirde de, satış bedelinin ödenmediğinin kabulü ile ispat külfetinin davalıya düştüğünün kabulü

Bayağı açık fatura kapalı fatura farkını bilmek gerekiyor. Sonra ödediğin malın fiyatını nakit ödemişsen bir daha ödetebilir adam gayet.

lel 1997
irsaliyeli faturada malı teslim aldım diye bir hane vardır orayı müşteri imzalamadıktan sonra bir şey olmaz

ben kamudayken cihaz alırdık
irsaliye ve fatura gelirdi, firmada orayı imzalatırdı
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

Dworgian said:

Yeni bir şey öğrendik;

Açık fatura

lel 1997
irsaliyeli faturada malı teslim aldım diye bir hane vardır orayı müşteri imzalamadıktan sonra bir şey olmaz

ben kamudayken cihaz alırdık
irsaliye ve fatura gelirdi, firmada orayı imzalatırdı

artık o işi kargo firmalarının irsaliyeleri görüyor zaten. kargoyu teslim aldın, alırken tcni verdin, imza attın tamam teslim aldın kargoyu diyor işte
Sosyal ağlarda paylaş

içeriğine kefil olmuyor ki, sadece teslim alıp almadığına dair kanıt onlar oldu artık. içeriğiyle ilgili de şöyle bişi olabiliyor kargoda, sen kargonu teslim aldığın anda aslında kargocu daha gitmeden kargonu açıp içini kontrol etmen lazım, eğer kırık bozuk yanlış ürün falan çıkarsa direk kargocu tutanak tutuyor konuyla ilgili ve kargoyu geri alıp gidiyor. ama tabi ki hiç bir kargocu bunu sana teklif etmez sen bekle bi saniye demezsen.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...