Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

insanın daha fazlasına sahip olma arzusu ile ilgili

chrome

Öne çıkan mesajlar

benim skoda marka orta halli bir arabam var. orta gelir sahibi bir insanım. normalde evimde, ofiste falan otururken tek başıma oluyorum rım rım rım diye normal bir şekilde geçiyor zamanım.
sokağa çıktığımda ise, lan keşke daha güzel bir arabam olsa diyorum daha çok çalışmam lazım diyorum. internette dolanırken insanları görüyorum lan acaba spora mı başlasam diyorum. daha çok sosyalleşmek lazım falan diyorum. sonrasında bir mutsuzluk hasıl oluyor. oysa ki sahip olduklarım beni tatmin ediyor. yine de etraftan etkileniyor insan bir şekilde. niye böyle oluyor? yani neden toplum düzeni böyle sanki bizi daha fazlasına sahip olmaya, daha çok çalışmaya zorluyor gibi. birşeylere sahip olunca da mutlu olmuyor çünkü insan. bunu da deneyimliyorsun hayatında birçok defa. öte yandan şöyle de bir gerçek var.
http://www.youtube.com/watch?v=4PN5JJDh78I
böyle yani...
Sosyal ağlarda paylaş

Abi aslında en güzeli; Git Himalayalarda bi manastıra yerleş orda benzer düşüncede insanlarla kardeşçe yaşa, azla yetinmeyi öğren, kıskançlıklarından hırsından arın ve özüne dön gerçek insan ol.
Sonra manastıra gelir sağlamak için Çinli köylülerin tuvaletlerini temizle, bahçelerinde çalış, domuzlarının boklu ağılını yıka, hayvanlarını tımar et ki egolarından tamamen arınasın. Ha bu arada 15. Dallaylamanın bi tarafını öpme ayinine de katılırsan kesin hayatın anlamını çözersin ve toplumun sana dayattığı bu düzenden sıyrılıp gerçek hür insan olursun, hadi kib aeo kardeşim öptüm.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Abi aslında en güzeli; Git Himalayalarda bi manastıra yerleş orda benzer düşüncede insanlarla kardeşçe yaşa, azla yetinmeyi öğren, kıskançlıklarından hırsından arın ve özüne dön gerçek insan ol.
Sonra manastıra gelir sağlamak için Çinli köylülerin tuvaletlerini temizle, bahçelerinde çalış, domuzlarının boklu ağılını yıka, hayvanlarını tımar et ki egolarından tamamen arınasın. Ha bu arada 15. Dallaylamanın bi tarafını öpme ayinine de katılırsan kesin hayatın anlamını çözersin ve toplumun sana dayattığı bu düzenden sıyrılıp gerçek hür insan olursun, hadi kib aeo kardeşim öptüm.

seksten bahsetmemişin hiç.
Sosyal ağlarda paylaş

ginaly said:

vaperon said:

Maslow'un bok yemesi hep bu. Neymiş, değer ihtiyacıymış...

maslow dedi ve biz uyguluyor değiliz.
adam zaten olanı sınıflandırmış.
alayımız 3. basamaktayız. inkar etmeyelim.

Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmeden insanlar yine yaşayıp gidiyordu. Yuvarlak dediler yok amerkasıydı yok hintlisiydi bin tane amerika oyunuyla uğraş dur şimdi...

İnsan bilmediği birşeyi istemez. :D

/ironi
Sosyal ağlarda paylaş

Red said:

"Tatar Ramazan" said:

seksten bahsetmemişin hiç.

Budist manastırında sekis ne arar la? Adamların zıplayıp hoplamaktan çirozluktan kuşa enerji kalmaz zaten, ha başlarındaki Dallaylama harem kurmuştur o ayrı tabii sdds
Sosyal ağlarda paylaş

oluyor böyle bana da. aslında gayet beğendiğim ve yeten şeylere sahip olsam da daha iyilerini görünce sahip olmak istediğim.

ama çok gereksiz ve yanıltıcı bir duygu aslında bu. insanın o derece maddiyatçı olmaması lazım, yoksa başka şeylere verdiğin değer ve önem giderek azalıyor. bu da olmak istemediğin bir insana dönüşmeni sağlar uzun vadede.

bu aralar bende bunu duyumsuyor ve düşünüyordum, denk gelmiş. her şeyimi kaybederek yaşamak zorunda olduğumu hayal ederek ve o durumu kabullenerek savaşıyorum o duyguyla, kolaylaştırıyor. olayın kökenindeki sahip olma arzusunu çözümlendirmemiz lazım ama yaşadığımız bu düzende imkansız bir şey.
Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

ginaly said:

vaperon said:

Maslow'un bok yemesi hep bu. Neymiş, değer ihtiyacıymış...

maslow dedi ve biz uyguluyor değiliz.
adam zaten olanı sınıflandırmış.
alayımız 3. basamaktayız. inkar etmeyelim.

Dünyanın yuvarlak olduğunu bilmeden insanlar yine yaşayıp gidiyordu. Yuvarlak dediler yok amerkasıydı yok hintlisiydi bin tane amerika oyunuyla uğraş dur şimdi...
İnsan bilmediği birşeyi istemez. :D
/ironi

Abi dünya düz bilinirkende insanları köleleştiriyorlardı Antik Mısırda olsun diğer büyük uygarlıklarda olsun, ilk insan kabilelerinde bile bir taşşaklı milleti kullanan şef vardı her zaman. Tam özgürlük istiyorsan dağda tek yaşayacan başka yolu yok.
Sosyal ağlarda paylaş

geçen ben de onu düşünüyodum. tam olarak bana atanmış bir şirket aracım yoktu, bayaadır bekliyodum ve istiyodum gelmesini. geçen altıma neredeyse sıfır bir citroen c4 çektiler. 70 bin liralık alet, almaya kalksam alamam şu an. ha 70 bin o arabaya vermezdim, ya da citroen almazdım ama sonuçta mis gibi araba. abi daha ikinci günde dedim ki citroen nedir emg ya. sitroen ne. oldu olacak sitroen sakso versinler. ben mercedesi hak eden adamım. o kadar okudum dedim kendi kendime. sonra iki gün geçmeden bi terslik oldu arabayı geri vermek zorunda kaldım. şimdi ilk durumdan da daha saçma bi noktadayım işe metrobüsle falan gidiyorum. vay anasını diyorum düştüğüm hallere bak. citroen değil toros verseler okeyim şu an.

gördüğünüz gibi mutluluğun maddiyatla alakası yok. yeni güzel koşullara ANINDA alışıyor ve bi üstünü istiyorsun. ANINDA oluyor bu. Her konuda böyle. maddi anlamda değer taşıyan yalnızca birkaç cihaza önem veriyordum aslında, mesela macbook'umu hala her açtığımda lan ne helal paraymış helal olsun bu stive taş gibi cihaz ulan diyorum. bilgisayarımın güzel çalışması beni mutlu ediyor. ama bundan daha iyi bir bilgisayar zaten yok. hani mercedes s serisinin 2010 modeline sahip olmak gibi bir şey. mercedes s sonuçta, 2010 ama s. her açtığında 'lan verdiğim paraya helal olsun' dediğiniz cihazlara sahipseniz ufak bi keyif veriyor, ama mutluluk değil. alıştım çünkü. altımda porsche de olsa bi yerden sonra alışıcam.

---
bi aralar bipolar olduğumdan şüpheleniyordum. daha önceden bipolar bi kız arkadaşım olmuştu, o tarz insanlarla muhattap oldum bol bol. bayaa okudum araştırdım, yıllardır bakıyorum paso araştırıyorum. bi dönem muhteşem bi adam oluyorum bi dönem berbat falan. sonra bu sene bi ara aklıma muhteşem bi fikir geldi. kendimi muhteşem hissettiğim anlarda ve kendimi korkunç hissettiğim anlarda ne olduğunu not alacaktım. bi başladım, iki başladım falan derken notlara bi baktım, şöyle bi şekil almış.

27 Haziran 2014 Cuma: A'nın hastaneye kaldırılması (kötü)
5 Temmuz 2014 Cumartesi: B’yi asansörde öpmem (iyi)
14 Temmuz Pzt: C, Bodrum Kule (iyi)
18 Temmuz Cuma: B, bitiş (kötü)
4 Ağustoz Pzt: Ofiste eski notlarımı karıştırırken Nisan’dan bi kağıdın üzerinde büyük harflerle Gidemiyorum yazdığını görmem, dehşete kapılmam (kötü)

Toplam 5 entryden sonra operasyonu sonlandırdım. Teşhis konulmuştu. Bipolar değildim.

Yani insansı şeyler daha mutluluk veriyor. Ha insansı şeylere de giremiyorum, yapım müsait değil diyorsanız paranızı deneyimlere harcayın. Mesela bi uçak bileti bence inanılmaz ucuz. Bi haftasonunu sallıyorum Urfa'da geçirmeniz sizin kafayı resetlemenize yardımcı olur. Gidip bi kebap yiyip dönseniz bile kafayı yersiniz. Ya da atlayın Trabzon'a gidin. Hamsi yiyin. Geri dönün. Yemin ediyorum değiyor.

Böyle.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...