Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fetih sonrası yeniçerilere verilen tecavüz izni

Frostbite

Öne çıkan mesajlar

osmanlıyı bilmiyorum da islam da savaş sonrası esirlere tecavüz edin diye bi olay yok.

hatta zina yapmayın demez kitap zinaya yaklaşmayın der. yani sürttürmeyin, elbisenin üzerinden değdirmeyin kerkinmeyin der.

vakti olan izlesin abi Mehmet Okuyan la Caner Taslaman çok güzel açıklamış olayı. işid, halifelikten de bahsediyor

Sosyal ağlarda paylaş

Daemir said:

he he.

bir avrupa tarihine göz at da öyle gel. avrupadaki o dönemde yapılan katliamlarda ölen sayısı anadoludaki toplam insanlardan fazladır

Avrupa'nın nüfusunun fazla oluşunun ve Avrupa'da yapılan katliamlardan bir kısmını Osmanlı'nın yapmış olması yüzündendir.

Ayrıca nasıl yandan yemiş bir mantık ki bu böyle, sen masum birine tacavüz etsen protestan birini öldüren bir katolikten daha mı merhametli olacaksın? Neden Avrupa'daki spesifik olaylar net bir şekilde hiyerarşik olarak daha ayıpmış gibi Osmanlı'da da birebir aynı olayları arıyouz? Avrupa'da mezhep savaşları şeklinde olmuş olaylar, Osmanlı da sağı solu yağmalayıp yaşatmış aynı terörü.
Sosyal ağlarda paylaş

salyalar saçarak niye saldırıyorsun anlamadım. ben ne tacizciyi ne ona izin vereni savundum. o yüzdendir bu yüzdendirle gelme bu arada. osmanlı ele geçirdiği yerlerde istikrarı sağlamış bir ülkedir. zira oradaki insanlardan çıkarı var, gidip katliam yapmıyor. ama o zamanın avrupası tamamen vahşi.

objektif olarak avrupa ya göre merhametli olduğumuzun bariz olduğunu söyledim.

adamlar bırak din farklılığını, mezhep farklılığı yüzünden birbirlerine işkence ediyorlarmış. aynı mantıkta olsaydık osmanlı da bir tane hristiyan, yahudi yaşamazdı.

tarihi masum olan hiçbir millet yok bu arada. çünkü medeniyet dediğin şey daha çok yeni. ondan önce insanlar birbirine, hayvana tecavüz eden öldüren sapkın yaratıklar. her millette de olmuştur böyleleri.

almanların yahudi soykırımı ünlü oldu ama ondan öncesinde engizisyon mahkemeleriydi, işkencelerdi neler yaşadı adamlar. bak şimdi filistinli bebeleri bombalıyorlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Daemir said:

salyalar saçarak niye saldırıyorsun anlamadım. ben ne tacizciyi ne ona izin vereni savundum.

Saçtığım yeri alıntılar mısın? Ad hominem yapmayalım, işimize bakalım.

Daemir said:

objektif olarak avrupa ya göre merhametli olduğumuzun bariz olduğunu söyledim.

Ben de yanıldığını açıklıyorum.

Daemir said:

adamlar bırak din farklılığını, mezhep farklılığı yüzünden birbirlerine işkence ediyorlarmış. aynı mantıkta olsaydık osmanlı da bir tane hristiyan, yahudi yaşamazdı.

İttirme bir argüman. Ayrıca Anadolu'da da mezhep savaşları olduğu gerçeğini zaten ortaya koyduk. Ben de söz sanatı yapayım "cinsiyet, servet farkı yüzünden Osmanlılar masumları öldürmüş, tecavüz etmiş" diye. Sen Avrupa'daki zulüm sebeplerinin Osmanlı'da bire bir yaşanmamış olmalarından güç almaya çalışıyorsun ama neden bu kadar gerekli bir etken olduğunu ortaya koyamıyorsun. Sen birine tecavüz ettikten sonra neden tecavüz ettiğinin ne önemi var?

Avrupa ülkeleri mezhep yüzünden savaşmış ama (ayrıca "bizim mezhebimiz farklı ama ikimiz de hak diniyiz" diye şirin sebeplerden dolayı savaşmıyorlardı, iki taraf da birbirini kafir görüyordu) adamların arasında kanun ve teammül var, kimse öyle "gözüme güzel gözüktü" diye sağa sola dalamadığı için casus belliler böyle minör olabiliyor.

Daemir said:

tarihi masum olan hiçbir millet yok bu arada. çünkü medeniyet dediğin şey daha çok yeni. ondan önce insanlar birbirine, hayvana tecavüz eden öldüren sapkın yaratıklar. her millette de olmuştur böyleleri.

almanların yahudi soykırımı ünlü oldu ama ondan öncesinde engizisyon mahkemeleriydi, işkencelerdi neler yaşadı adamlar. bak şimdi filistinli bebeleri bombalıyorlar.

Kimsenin alnı ak değil ise kimse "bizim atalarımız süpermiş, insancılmış, merhametliymiş" diye şovenizm yapmasın. Osmanlı tölerans politikası güttüyse bu devletin vizyonudur, gütmek istemese "şu adamların ırzına geçin" dese bunu büyük bir zevkle yerine getirecek kişiler ise senin gerçek ataların olan pleb Türkler.
Sosyal ağlarda paylaş

Borlach said:

rivayete göre tarih olmaz, geçsinler bunları. çıkartsınlar arşivlerden bunun görmezden gelindiğine yada izin verildiğine dair bir kayıt, o zaman konuşalım.

kanıta gerek yok, tarihin o kısmı ve hatta öncesinde hangi ülkeyi ya da toplumu araştırsan benzer şeyleri bulursun. Tarihsel kalıplar içinde bu tip olayları yorumladığında gayet normal karşılamak gerektiğini de görürüz.

Bunlar normal mesela ama insanoğlu yeni bir yüz yılda zihinsel gelişimini başka bir boyuta çıkarmış ve mental açıdan bu kadar ilerlemişken My Lai, Hocalı, Srebrenitsa gibi yerlerde tarihin bu kısmında yaşanan olayların tekrar, misli ile ve bütün dünyanın gözünün önünde yaşanıyor olması da üzücü...

Konuşulacaksa onlar üzerinden konuşulmalı, bunların farkındalığı yaratılmalı.
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Kimsenin alnı ak değil ise kimse "bizim atalarımız süpermiş, insancılmış, merhametliymiş" diye şovenizm yapmasın. Osmanlı tölerans politikası güttüyse bu devletin vizyonudur, gütmek istemese "şu adamların ırzına geçin" dese bunu büyük bir sevkle yerine getirecek kişiler ise senin gerçek ataların olan pleb Türkler.

Senin Hocalı'daki pleb ataların gibi mi?
Sosyal ağlarda paylaş

DarKRideR said:

Nigger_of_the_sand said:

Kimsenin alnı ak değil ise kimse "bizim atalarımız süpermiş, insancılmış, merhametliymiş" diye şovenizm yapmasın. Osmanlı tölerans politikası güttüyse bu devletin vizyonudur, gütmek istemese "şu adamların ırzına geçin" dese bunu büyük bir sevkle yerine getirecek kişiler ise senin gerçek ataların olan pleb Türkler.

Senin Hocalı'daki pleb ataların gibi mi?

Böyle çıkıntı çıkıntı konuştuğuma göre ancak kanı bozuk ve Ermeni olabilirim çünkü di mi. Şimdi bana bunu yazarken yaramı kaşıdığına falan mı inandın ciddi ciddi? Niye immune olduğum ve itin kıçına sokacağım bariz olan mantıklarla saldırmaya çalışıyorsun ki, bu kadar mı şuursuzsun?

Kostok said:

zamanında o kadar sert tecavüz etmişler ki acısı bu zamana kadar ulaşmış

Pekik senin tecavüzü üstünlük ve cezalandırma aracı olarak gören bir eşkiya oluşun da mı zamanın şartlarına göre normal?
Sosyal ağlarda paylaş

Nigger_of_the_sand said:

Peki senin tecavüzü üstünlük ve cezalandırma aracı olarak gören bir eşkiya oluşun da mı zamanın şartlarına göre normal?

zamanımızdaki savaşlarda tecavüzün cezalandırma amacı olarak kullanılmadığını sanman çok saf bir düşünce olmuş

saçma sapan yakıştırmalarına hiç girmeyeceğim, ne derdin varsa türklerle osmanlıyla falan bilemiyorum, umurumda da değil

iyi ki tecavüz etmişiz. o da yetmemiş, elin çoluk çocuğunu toplayıp eğitip sonra kendi milletlerine tecavüz ettirmiş yağma yaptırmışız. no regrets. ;)
Sosyal ağlarda paylaş

Kostok said:

senin genetik soy ağacın başarısız. bir şeyin varlığını doğruluğunu veya yanlışlığını senin belirleyebileceğini zannediyorsun ama bir insignificant specksin, bunun farkında değilsin yalnızca.

Senin bugün kendine Türk diyen biri olmanın sebebi de keza X nesil önceki atalarının övdüğün tecavüzlere maruz kalmış olması olabilirken, kendi atalarının da edilgen olabileceği ihtimalini göz ardı edip kendini sürekli kazanan tarafla özdeşleştirmen, bir de bunun üzerinden kendi kendine statü bahşedip karşıdakine üstünlük taslaman akıllara "kendi sıfatın ne ki?" sorusunu getiriyor.

Genetik kökenin tartışmamıza bir etkisi olabileceği yönündeki imaların tamamen safsata orası ayrı da, kendi mantığın bile senin üstünlüğünü tasdiklemiyor ki?
Sosyal ağlarda paylaş

adam çelik ayna çekti

kolum ve boyum belli, hatta soyumun oğuz kağan'ın hangi oğlundan olduğu bile belli, yaşadığım yöredeki şehirlisi köylüsü kasabalısı herkesinki de bellidir, kendini türk olarak tanımlıyorsa tabi, zaten boyunu kolunu bilmeyen birisi genetik olarak türk değildir, halkımızdır bizdendir belki ama orta asyadan gelmemiştir

nasıl bir ezilmişlik aşağılanmışlıksa seninkisi karşına çıkan herkese hakaret yağdırıyorsun, kendi ilacından tat biraz

benim soyum sapı silik değil, başkasınınki öyleyse bilemem
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...