Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Turkish Lira is coming to Steam!

Silphatos

Öne çıkan mesajlar

Bana şunu birisi anlatsın şimdi lütfen.

2 gün önceye kadar STEAM Aral'ın da sattığı ürünleri satmıyor muydu Türkiyedeki müşteriye?

Bir diğer değişle STEAM zaten oyun distribütörü olmuyor mu?

Yani ARAL Türkiye'ye daha ucuz sattırmaması sadece TL cinsinden satılınca mı oluyor? Aralın 170TL'ye sattığı CIV 3 gün önce 50 dolardı ve yine daha ucuzdu.

Kısaca Aral istedi diye bu fiyatların buraya çekilmesi saçma bir mantık.

Bana sorarsanız STEAM bu fiyatları gayet kendisi belirledi. Yani çok sevdiğiniz GABE dedi ki çalışanlara, Bakın Türkiye'de satılan oyunlar ne kadara satılıyor, onlardan ucuza satmayın.

Bu işin başka açıklaması yok. 2K'dan gelen maili de görünce tamamen ticari bir yaklaşımla bu kararı VALVE almıştır diye düşünüyorum ben. Aksi takdirde STEAM'in yok "holiday sale", yok "midweek madness" ile Türkiye'de ARAL'dan ucuz oyun satabilmesini açıklayamazsınız.

Hani dediler ya dolar - TL değişimi piyasanın "dikte" ettiği kura göre yapılacaktır diye. İşte o Dikte bu oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

vaperon said:

Bunların kesinlikle yazışmaları mevcuttur Aral ve Ubi vs. arasında. Rekabet kurulu diye birşey var. Yarın ilk iş resmi başvuruda bulunuyorum. Gelen her yazılı başvuruyu inceliyorlar. Adamlar tekel ve dikte ediyorlar rakamlarını. O yazışmaları buldukları anda aral biter.

Şunu yapar da sonuç çıkarsa parayı vaperona verelim şişkoş yerine.
Sosyal ağlarda paylaş

maxigenous said:

2 gün önceye kadar STEAM Aral'ın da sattığı ürünleri satmıyor muydu Türkiyedeki müşteriye?

Yani ARAL Türkiye'ye daha ucuz sattırmaması sadece TL cinsinden satılınca mı oluyor? Aralın 170TL'ye sattığı CIV 3 gün önce 50 dolardı ve yine daha ucuzdu.

Kısaca Aral istedi diye bu fiyatların buraya çekilmesi saçma bir mantık.

Bana sorarsanız STEAM bu fiyatları gayet kendisi belirledi. Yani çok sevdiğiniz GABE dedi ki çalışanlara, Bakın Türkiye'de satılan oyunlar ne kadara satılıyor, onlardan ucuza satmayın.

Bu işin başka açıklaması yok. 2K'dan gelen maili de görünce tamamen ticari bir yaklaşımla bu kararı VALVE almıştır diye düşünüyorum ben. Aksi takdirde STEAM'in yok "holiday sale", yok "midweek madness" ile Türkiye'de ARAL'dan ucuz oyun satabilmesini açıklayamazsınız.

şöyle açıklıyım. Mesela playstation store türkiye, direk İngiltereye bağlı. Bir sorun olursa onları araman gerekiyor. Oyunları da onlardan alıp onların fiyatlarından alıyorsun, ancak senin regionı micro manage ediyorlar, kendi store uyla aynı değil. Ancak senin ticaretin Playstation UK ile oluyor, sen onlardan alıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

maxigenous said:

steam oyun distribütörü değil, sadece oyunların satıldığı bir mecra. Steam niye türkiye fiyatını dikkate alsın, steam'in rakipleri gamersgate, greenmangaming falan. Bu fiyatla onların üstüne çıkıyor ki çok saçma böyle bir fiyat politikası gütmez çünkü rakiplerine kaptırır satışları.

Düne kadar türkiye bölgesi diye bir bölge yoktu, o yüzden biz genel fiyatlandırmadaydık. Dolayısıyla türkiye'ye özel fiyat çekin deme ihtimali yoktu aral'ın.

kaldı ki, steam yerel fiyatları çok umursamıyor aslında. Rusya'dan brezilya'dan alıp trade'liyor millet onu engelleyecek önlemler alırlardı en başta. Ancak kendi bölgene gift yollayabilrisin gibi bir sınırlama getirseler biter.
Sosyal ağlarda paylaş

Düne kadar da Türkiye için fiyatlandırma yine vardı. Türkiye'nin komşusunda fiyatlar Avro iken Türkiyede dolar olarak satılıyordu. 22 Ekime kadar Türkiye'ye yapılan satışlar resmi dağıtıcıdan daha ucuzdu. Bugün değişen tek şey Kur ve fiyatlar eşitlendi. Demek ki fiyatları Türkiye'deki dağıtıcı belirlemiyor.

Diğer bir değişle Steam Aral ile fiyat rekabeti yapmamayı kendisi tercih etti.
Sosyal ağlarda paylaş

maxigenous said:

Düne kadar da Türkiye için fiyatlandırma yine vardı. Türkiye'nin komşusunda fiyatlar Avro iken Türkiyede dolar olarak satılıyordu. 22 Ekime kadar Türkiye'ye yapılan satışlar resmi dağıtıcıdan daha ucuzdu. Bugün değişen tek şey Kur ve fiyatlar eşitlendi. Demek ki fiyatları Türkiye'deki dağıtıcı belirlemiyor.

abi ne anlatıyorsun sen ya cidden. türkiyenin komşusu eu üyesi olduğu için olmasın sakın ordaki satışın euro üzerinden olması. akıl fikir
Sosyal ağlarda paylaş

Avrupa Birliğinin içinde de farklı fiyatlar uyguluyor açıklar mısın reis?

Gerçi tier1 tier2 arasında fiyat farkı görmedim bu oyunlarda.

Türkiye coğrafi olarak AB'ye yakınken EUR olması gerekmiyor mu zaten? Ki yanlış hatırlamıyorsam daha önce Türkiye önce Avroydu sonra Steam dolar yapmayı tercih etti. Kaynak bulabilirsem göstereceğim buna da.
Sosyal ağlarda paylaş

"Thank you for contacting 2K Support.

Unfortunately I am not able to help you with this issue. Once the game is given to Steam, we have no control over the price.
I made a little research and I see that prices of other games were also increased.
If you would like to know the reason behind the price increase in your country, please contact Steam support.

Best regards,

Galina S.
2K Support"
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...