Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

357. Dönem (Kasım 2014) KD. ve YD. Subay Adayları

Harir

Öne çıkan mesajlar

İşte kalifiye adam yok diye rahat görev almaya bakacaksın.

Yazıcı ol falan derler ama hikaye. Pek çok yerde rahat olsa da yazıcılığın sıkıntılı olduğu yerler de var, özellikle büyük birliklere düşersen kağıt işi bitmiyor, bin türlü işle uğraşıp bir de sürekli komutan tribi çekiyorsun. Büyük yere düşersen olabiliyorsan revirci olmaya bak. Büyük birlikte askerliğin en rahat işi.

- Revirde iş var diye, adam götürecem diye, ilaç alacam diye, liste yazdıracam diye, reçete alacam bırakacam diye her türlü içtimadan, amelelikten yırtarsın, gider bir köşede yatarsın.
- Nöbet falan tutmazsın (her an birine bir şey olabilir, bunu revire kim taşıyacak)
- Eğitimlerden yırtarsın
- Bölükten bağımsız takılırsın, revir işleri yolunda gittiği sürece kimse sana karışmaz, komutan sallamaz rahat edersin. İşler karışırsa fena ama.
- Eğitimlere falan katılmazsın, hatta silah yetmezse direkt senden silah zimmeti bile düşerler nöbet tutmuyosun diye.
- Askeri hastane olan şehirdeysen ara ara hastaneye yolun düşer, sivil yüzü görürsün, sivil alışveriş yaparsın gün boyu rahat takılırsın.
- Birisi hastaneye gidecekse tüm askerler kulun köpeğin olur "abi yanında beni refakatçi yaz" diye, iyilik borçlanırlar, sonra istediğin gibi o borcu ödetirsin.
- Yemeğe falan ister gidersin ister gitmezsin, bölükle olmadığın için yoklamadan düşmüşsündür, o uygun adım gitmekmiş komutan cezalarıymış muhattap almazsın, yemeğe ayrı saatte gidince komutan falan da olmaz, sıra beklemezsin, yok yemek kötüyse zaten hiç gitmez kantine abanırsın.

Tek sıkıntısı var, hastasının cahilinin sürekli peşinde koşacaksın, büyük birlikte intihar etmeye kalkışanı da, uyuşturucu krizine gireni de, kavga edip yüzünü gözünü patlatanı da çok olur, onları revire taşımakla oradaki doktora laf anlatmakla sonra da adamlara ilaç içirmekle uğraşırsın. Ara ara gecenin köründe uyurken ya da akşam amç izlerken, hatta duş alırken acil durum diye revire adam götürmeye kaldırırlar seni. Ama avantajlarının yanında hakikaten bu hiçbir şey değil. Ha bir de bölükten biraz daha erken kalkman gerekebilir revircileri götürmek için.

Ben revirci değildim maalesef, keşke olsaydım, müthiş avantajı var. Üst devredeki revirci de bizim revirci de resmen keyfine yaptılar askerliği.

Ha, ben de kendi yolumu buldum, orası ayrı. Ama bulana kadar uğraşmam gerekti başta :)
Sosyal ağlarda paylaş

off yazmıyacaktım da patilerin durumu vahim.

abi hiç bir şekilde gözünüzde büyütmeyin, aklınızda şu nasıl olucak, ne yapıcam falan diye düşünmeyin.

tamamen spontane gelişecek her şey. bu yüzden büyütmeyin gözünüzde. götümden sallamıyorum, ben uzun dönem yaptım, başıma gelmeyen kalmadı. her türlü rezilliği yaşadım ama bir şekilde yoluna giriyor.

o yüzden kendi içinizde büyütüp, sıkmayın canınızı. inanın bütün olay nizamiyenin kapıdan girene kadar ondan sonrası çok çabuk gelip geçicek.

belli kapasitesi olan adamlarsınız, çok malzeme çıkacak askerde değerlendirmeye bakın derim.
Sosyal ağlarda paylaş

Rewendor said:

Bizim şirkette bedelliden yararlanacak bi eleman "Ya sonuçta askerlik için ücretsiz izin alınıyor, ben de bankada iş halletmek için 1 gün ücretsiz alsam yıllık izin gitmese" falan diyordu en son. Dövsek mi toplanıp ne yapsak.

rahat askerliği optimize etmiş adam, niye kızıyorsunuz
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

bişey soracam beyler ya

şimdi ben transkripti verdim ortalama da az 2,32 ama sonuçta şimdi bedelli falan çıktı uzun ihtimali artacak diyorlar falan.

gidip ortalamamı tekrar sıfıra çevirtme şansım var mı ya asdasd yapabiliosam yapsam mı ki öyle bişey

uzun çıkmasın abi işim var gücüm var

Bedelli yapıcaklar yüzünden ben uzun dönem gidersem keserim bedelli yapacakları lan.

http://4.bp.blogspot.com/-HvxHV5JuJbM/T7FkYksW44I/AAAAAAAAAGg/IkD5fNB-RKw/s1600/fenerbahceli-rambo-okan-intihar-girisiminde-bulundu-795778.jpg

Olm zaten bedelli yapacak adamlar uzun dönem tercih etmeyecek olanlar. E tercih etmeyenlerden azalsa da bişey olmaz, tercih edenler doldurur kontenjanı.
Sosyal ağlarda paylaş

Daha önce de söyledim, her dönem belli sayıda y.subay kontenjan aralığı var, ilk onlar doluyor, sonra kalanları kısa dönem yapıyorlar. Bunda da tercih de ciddi bir etken.

Bedelliden daha çok ün mezunları yararlanıyor yaş itibariyle, haliyle y.subay kontenjanını doldurmaya adam sayısı azalıyor. Kontenjan doldurmak için tercih etmeyenleri de y.subay çıkartıp uzun yaptırabilirler evet. Dolacak çünkü o kontenjan minimumu.
Sosyal ağlarda paylaş

Ama bedelliye gidecek adam zaten bedelli olmasa kısa uzun dönem tercih etmeyecekti. O yüzden tercih eden kesimden kayıp olmayacak.

Tek sorun, eğer tercih edenlerden geriye boşluk kalırsa, bedelliye giden üni mezunları nedeniyle geriye kalan kısa dönemlerin kalan kontenjana seçilme şansı artacak.

1/100 ise 1/80'e inecek belki.

Ve işte o zaman, rambo Seagle olarak bütün bedellilerin kanında dans edicem.
Sosyal ağlarda paylaş

@rew +1

abi ben uzun dönem yaptım. 2011 de gittim sınav kalkmamıştı o zaman. başvuru da da kısa dönem istiyorum hede hödö işaretlemiştim. sınav da da sadece cevap anahtarını işaretledim, sorulara hiç bir şekilde bakmamıştım. bi açıklandı kol komutanı, tuzla piyade okulu. ben tabi söve söve sabahı etmiştim.

bi de karakol komutanı olarak gittim ben iran sınırında, yerleşim yeri olmayan tamamen askeri bölgeydi. ahahahah ergenlikten çıkamayan tam 40-60 askerim vardı, yaz zamanı takviylerle 100 kişiyi buluyordu.
o yüzden dua edin uzun dönem gelmesin abi. parası için dahi yapılmaz söyliyeyim.
Sosyal ağlarda paylaş

Ankara'da uzun yapan arkadaşlar "iyi ki uzun seçmişiz" diyorlardı, zaten bir tanesi öğretmendi, hala atanma bekliyordu. Kısa dönemlerin halini gördükçe iyi ki y.subay olmuşuz lan diyorlardı.

"Bizimki askerlik değil ki, memurluk, 5e kadar uğraş dur, sonra eve git (ev tutmuşlar) ister ps oyna ister çık iç, takılmaca" diyorlardı.
Sosyal ağlarda paylaş

k1nJo said:

şimdi 2. gruplar olarak haftaya birliğe katılmamız gerekiyor.
ama bedelli de çıktı.

2. grup olup, bedelli yapıcak var mı burada?
nasıl yapıcaz dilekçe falan vermek gerekiyor mu? yoksa gitmeyip bakaya mı kalıcaz?

KESİN OLARAK BİLMEMEKLE BİRLİKTE

bedellinin yasası çıktı, sen daha teslim olmamışsın, bedelliden yararlanabilmen için fiilen askerlik hizmetine başlamamış olman lazım, askerlik şubesine gidip sor. askerlik hizmetine fiilen başlamadıysan ve banka hesapları açıldıysa bankalarda bedeli yatırıp bedelli askerlikten faydalanabilmen lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...