Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

şahıs şirketi vs. limited şirket

pattisliborek

Öne çıkan mesajlar

Şahıs Şirketinin Limited Şirkete göre Avantajları

1-Sadece 1 gün içerisinde kurulum tamamlanır ve fatura kesebilir duruma gelebilirsiniz.

2-Kurulum çok daha az harcama yapılarak gerçekleştirilebilmektedir. Takribi olarak kurulum için 200 TL-300 TL verdiğinizde hallolacaktır. Limited şirkette ise bu tutar 3.000 TL üzerindedir.

3-İlerde baktınız tutmadı şirket faaliyetlerini sonlandırma işlemleri çok daha kolaydır. Bu durum limited şirket için kolay değildir. 1 yıldan önce kapanmazmış ve uğraşmak gerekirmiş. (Bu kısmı henüz yaşamadım umarım da yaşamam!) Edit.Ltd.Şti.kapatmak isterseniz ayvayı yediniz!

4-Bir kişi kurabilir ve dolayısıyla bir Bağ-kur ödemeniz yeterli olacaktır. Bağ-kur’un minimum primi 18.11.2010 itibariyle 240 TL civarlarında (Edit.23.02.2012-315 TL*2=630 TL) Limited şirket ise minimum 2 ortak ile kurulabilmektedir ve 2 ortak olduğundan 2 sigorta primi ödemek gerekmektedir.

5-Düşük tutarlardaki cirolarda şahıs şirketinin ödediği vergi limited şirkete göre daha azdır. Bunu sadece kabataslak bir bilgi olarak sunuyorum. Bilginiz olsun. Yüksek cirolara ulaşıldığında ise vergi bakımından şahıs şirketi daha dezavantajlı hale geçiyor.

7.000 YTL’ye kadar %15
7.001-18.000 YTL arası %20
18.001-40.000 YTL arası %27
40.000 YTL’nin üzeri %35

Limite şirkette ise bu oran sabit ve %20

Yani devletim eğer imkansızlıklarla boğuşarak bir iş yapacaksan şahıs şirketi kur işini götür diyor. Oldu ki işin büyüdü, ciron büyüdü o zaman şahıs şirketi senin için değil. İstersen devam et ama o zaman çok daha fazla vergi alırım diyor.

6-Muhasebe kayıtları 100 TL civarında tutulmaktadır. Bu fiyat limited şirkette ise kesilecek olan faturaya göre değişkenlik göstermekle birlikte 250 TL civarındadır.

7- Şahıs şirketinde adımıza olan kredi kartı ile işlem yapabiliriz ama limited şirkette adımıza olan kredi kartı kullanılmaz. (Ben şirket ortağı olarak kullanıyorum. Daha detaylı bir bilgisi olan varsa lütfen bilgi paylaşsın yazıyı güncelleyelim.)

Şahıs Şirketinin Limited Şirkete Göre Dezavantajları:

1-Kurulumu ve kapatması kolay olduğundan dolayı bankalar tarafından eğer çok eski bir geçmişe sahip değilse pek ciddiye alınıp adam yerine konmaz hatta sanal POS alması çok zor olur. İlerleyen günlerde Paypal’un Türkiye ofisinin açılması ve faaliyetlerinin başlamasıyla bu durumun gidişatı nasıl olur bilinmez. Oldu ki sanal POS aldınız slipte adınız soyadınız olur. Alıcı örneğin enguzelhediyelerburada.com gibi bir siteden alışveriş yapmış olsun. Kredi kartı ekstresinde adınız soyadınız olur. Müşteri de ondan sonra kara kara düşünür bu kim ya ekstremde ne geziyor diyeJ

2-Limited şirket olması şahıs şirketine göre prestij olarak çok daha fazla avantaj sağlamaktadır.

3-Hesapların limited şirketlerde çok daha düzgün bir şekilde tutulması gerekir. Gerektiğinde vergi dairesi çok daha detaylı kayıtlar isteyebilirler.

4-İşler iyi gitti ve şirket giderek büyüyor. Kalkıp da bildiğim kadarıyla şahıs şirketini upgrade edip limited şirket yapayım diyemezsiniz. Eski şirket kapanır yeni limited şirket kurularak yola devam edilir. Bu bakımdan burası da en önemli noktalardan biridir.

5-Şirketle ilgili olarak kurumsal bir yapı planlanıyorsa bu iş şahıs şirketiyle falan olmaz. (Olur da çok da zor olur.)

6-Kosgeb, ihracatçılar birliği gibi bazı birimlerin işletmeler için olan desteklerinin bazılarından şahıs şirketleri faydalanamazlar.

Herhangi bir şekilde olumsuz bir düşünceyi ortaya koyup kimseyi düşüncesinden alıkoymak istemem ama şunların da bu şirket kurma işine girmeden önce farkında olmak lazım. Bu bakımdan:

1-Her ay muhasebeye para ödeyeceksiniz (250 TL)

2-Her ay Bağkur’a para ödeyeceksiniz (315 TL*2=630 TL)

3-Her ay çalışanların sigortasını ödeyeceksiniz

4-İşi tuttumak için reklama para ödeyeceksiniz

5-Fatura vb. bastırıp bunlara para ödeyeceksiniz

6-Her ay kira ödeyeceksiniz

7-Her ay kira ödemenizin yanında bir de stopaj vergisi ödeyecesiniz

8-Her ay KDV ödeyeceksiniz

9-Her ay telefon parası, internet parası, elektrik parası, su parası ödeyeceskiniz

10-Yılda bilmem kaç defa vergi ödeyeceksiniz. Kurumlar vergisi, geçici vergi, geçmeyici vergi…

11-Defter tasdik ücreti için her yıl sonunda ortalama 500 TL ödeyeceksiniz. (2012 itibariyle)

12-Mükellef bildirim listesi diye birşey çıkmış. Yılda bir defa 100 TL. (Hazır yeni ödemişken bunu da yazayım istedim.) Edit: 19.05.2012

13-Bir de üstüne para kazanacaksınız. Allah yolumuzu açık etsin. Selametle…

Umarım yazı birilerinin bir şekilde işine yarar ve yoluna az da olsa ışık tutar. Bu bakımdan burada olan bilgilerle ilgili olarak belirtilmesi gereken bir nokta varsa lütfen yazın belli periyotlarla yazıyı güncelleyelim.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Yazi nereden bilmiyorum ama yanlislar carpti gozume. Limited'de vergi %20 degil, ekler var. Tam bir vergi avantaji var denemez yani. Onun disinda sahistan limited'e upgrade mumkun.

Kue sahis sirketini, is buyurse limited'e gec. TTK'da tesvik edilen de bu.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Yazi nereden bilmiyorum ama yanlislar carpti gozume. Limited'de vergi %20 degil, ekler var. Tam bir vergi avantaji var denemez yani. Onun disinda sahistan limited'e upgrade mumkun.

Kue sahis sirketini, is buyurse limited'e gec. TTK'da tesvik edilen de bu.

ben de bunu demeye gelmiştim. ikisinin vergisi de %35 civarına geliyor diye biliyorum belli bir miktarı aşınca.
Sosyal ağlarda paylaş

ne şahıs şirketleri var. yaptığım iş bu olduğu için bir kaç bilgi vermeye çalışayım.

ciroya göre dğeil olay. ciro bilanço çıkarıp çıkarmamanda etki yapar o da zaten önemli bir mevzu değil çok.

fakat dış ticaret demişsin bizim iş dalında şahıs şirketleri riskli durumdadır her zaman. yoksa afyondaki bir şahıs şirketinin şu an 55milyon satışı mevcut. az değil bu rakam. dış ticaret ypaacaksan ltd kur geç artık tek ortaklı fln. istersen genel kurul toplantısı bile yapabiliyorsun. 10k sermaye zorunluluğu var 14 şub 2014 den bu yana. aş için ise 50k. şahıs şirketini kapatıp gitmek daha kolay tabi, sicile kayıt zorunluluğun yok fln. ama belli bir imajım olsun diyorsan sektörde çok eski değilsen ltd kur derim en kötü dış ilişkiler için.
Sosyal ağlarda paylaş

limited adı ustunde ortakların sorumlulukları limitlidir
sirketin kendi tuzel kişiliği vardır
batması yada kapanması durumunda sirket ortakları devlete karsı olan borclar dısında hic bir borctan sorumlu değildir
bu si,rket calısırkende gecerli tabi
yane bir evragınız dondu kimse evine hacze gelemez
bu ekonomik sartlarda sahıs sirketi kurmak tamamen sacmalıktan ote bir şey değil
bir hata yuzunden bir omur boyu borc altına girilmez
Sosyal ağlarda paylaş

çoğu eski ttk bu bilgilerin. ben şunu koymuştum bunun için, eğer işinde ciddiysen seninde okuman yararına olur.

tobb - yeni ttk
http://www.tobb.org.tr/YayinMudurlugu/Documents/Kitaplar/YeniTTK.pdf

ernst&young - 100 soruda yeni ttk
http://www.ey.com/Publication/vwLUAssets/100_soruda_TTK/$FILE/100SorudaTTK-061212-02.pdf
Sosyal ağlarda paylaş

BonePART said:

bu arada fistan ayda 250 tl muhasebeciye vericen demişl
aynı parayı sahıs sirketi olsan da vericen kendi muhasebe tecruben yoksa
ki turkiye gibi 3 ayda bir yasaların değiştiği bi ulkede bence en mantıklısı o

Limitedin muhasebesi daha pahali abi. Eskiden sirket ici zorunluydu sonra kaldirdilar ama mihasebeciler 2 kat yaziyolar sanki sahis sirketiyle olan farka
Sosyal ağlarda paylaş

en düşük fiyat belirli gerisi muhasebeciden beklentiye göre değişiyor. kimisi ön muhasebesini şirket içinde yapıyor, beyannemesini zartı zurtu hazırlıyor muhasebeci kontrol edip imzayı çakıyor. kimisi bütün evraklarını gönderiyor muhasebeci herşeyi düzenliyor.

kimi muhasebeci doğru düzgün mevzuat takip etmeyip temel işlevleri yerine getiriyor, kimisi çakal oluyor güzel akıllar veriyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...