Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Pilot olmak

Catze

Öne çıkan mesajlar

Eternal yazmış zaten.
Eğitimde de maaş alıyorsun.
Hatta kademeli alıyorsun.
SOnra da eğitim sözleşme ile maaşından düşülüyor mezuniyet sonrası.
Buna rağmen bile iyi bir miktar.
AMMMAAAAA borç euro ile. O yüzden o borç hiç bitmeyebilir.
AYnı dönemden arkadaşım 3 senedir ödüyor, kur yüzünden aynı borç halen mevcut.
Sosyal ağlarda paylaş

Maas eger dediginiz seviyedeyse en azindan son asamaya kadar deneyebilirim. Secilmek piyango zaten. Piyango ciktiktan sonra sartlari degerlendirip karar verebilirim.

Kafami kurcalayan diger mevzu egitim sirasinda yapilan bir hata nedeniyle atilmak. Disiplin sucu degil de maddi kayba sebep olabilecek bir kaza sonucu tamamlayamadigim egitimin parasini da benden alacaklar mi, o is nasil oluyor?
Sosyal ağlarda paylaş

maddi kayba sebep olacak bir durum yaşarsan kurula girersin tahminen devam edip etmeyeceğin tartışılır, %80 devam edersin, senden kesilmez o maddi hasar, sigorta vs. var. kısaca bişi olmaz. diyelim kurul olumsuz karar verdi, atıldın, gidersin shgm'ye uçuşlarını derslerini saydırıp parasını verip kaldığın yerden devam edebilirsin başka bir okulda. senden yine şu kadar eğitim aldın parasını alalım demezler.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

ben basvurdum, 20 haziran'da ingilizce icin cagirdilar. pilot olmak uzun suredir dusundugum bir hayal ama su an kararsizlik icindeyim. yegenim 2 yildir ozel kursta, parasini verip aldi lisansi ama hala para kazanmaya baslamis degil. ucak tipine gore ayri bir egitim ve bu egitim icin de yine para istiyorlarmis. detayini bilmiyorum tabi isin.

thy ile kabul alirsak en az iki sene issiz bir sekilde pilotluk egitimi alicam. bu sure zarfinda ev kredimi falan nasil odeyecegimin derdi var. bu ise girismek icin sanki yanlis zamandaymisim gibi hissediyorum. yas 32, issizken istanbul'da nasil gecim saglayabilirim ki?

tk akademiye kabul edilirsen direkt thy personeli olarak kabul görüp, çalışma süren başlıyor. o sürede zaten pilot statüsünde oluyorsun firmada ve her türlü sosyal hakkından (pas-ced bilet haklarına kadar) yararlanmaya başlıyorsun. sodexho yemek parası bile veriliyor. gerçi aydın'a gidersen bu olmayabilir. neyse :D

eğitim süresinde çift asgari maaş alıyorsun. eğitim bitip type eğitimine girince de hak edişini almaya başlıyorsun.

pilot maaşları thy'de ortalama 20K civarında olacak son maaş zammı ile şuan. FO maaşları tabii kaptan çok daha fazla. başladığın gibi almaya başlarsın.

140.000 euro oldu akademinin ücreti. bunun 100K'sı sözde eğitime gidiyor, 40k'yı da öğrenciyi köleleştirmek için kullanıyor.

yazılmış zaten ama o borç çalıştığın sürece bitmiyor. zaten thy'nin bu sözleşmeyi imzalatmasının temel sebebi seni hayatın boyunca başka bir firmaya gitmemeye zorlamak. yoksa euro ile borçlandırıyor, tl ile ödeme alıyor.

9-10 sene önce akademiden mezun olup, halen borç ödeyen bi kaptan tanıdığımız var. son 3 yıldır kesintiye rağmen halen borç aynı seviyede diyor asdkjfhsda

Paran varsa, risk alabilirim diyorsan özelde devam etmek en güzeli. 17-18 ayda bitirtiyor bizim kurs. 2 sene falan sürense AFA'dır ya da Er-AH'dır. Onların çalışma ve planlamaları çok boktan.

Çok istiyorum, ama maddi durum sıkıntı diyorsanız ve Körfez hayaliniz falan yoksa THY akademi'ye gitmek mantıklı çünkü pilot olmak için başka yol yok.

şuan aşırı kolay, benim öylesine başvuran ama dil belgesi alamadığı için hiç görüşmeye gitmeyen arkadaşıma bile haftada 2 kere mail geliyor "getirin artık belgenizi de bi görüşelim plx" diye.

aşırı açık var, öyle böyle değil. uçak kaldıramayacak duruma geliyor firmalar şuan yavaş yavaş.
Sosyal ağlarda paylaş

eyvallah aydinlandim. borc bitmiyor diyosunuz ama borcu dustugun halde bile kalacak paraya ozel sektorde is bulmak, ustune o iste kalici olmak pek kolay seyler degil. pilot olunca kariyer derdi diye bir sey yok. zor meslek oldugu herkes tarafindan kabul edilebilir bir gercek, ama iste ilgin varsa zorluk insana keyif gibi geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
Benim duyduğum rakam olarak yüksek bir meblağa imza attırılıyor ve 2 de kefil isteniyor. Milyon civarı rakam da. kefil bulmak bunu karşılamak sanırım pilot adayları için en zor kısım. Sanırım şu an yeni thy pilotu icin maaş 18k 3 ayda bir de ikramiye var ki 24k ya geliyor. 30k alan duyduğum oldu. Krallar bence.
Sosyal ağlarda paylaş

Türk pilotlar Emirates’e gider mi?

Pilot yetersizliği sebebiyle 40’tan fazla uçağını yere indiren Emirates, Türkiye’den pilot transfer etmek için bir buluşma gerçekleştirecek.

Pilotlara vereceği maaşta eli açık davranacak şirketin bir kaptan pilota 80 bin TL’ye yakın maaş vereceği söyleniyor. Bunun dışında pilotların çocuklarına ve eşlerine özel imkanlar sunacağı ve villalarda ağırlayacağı da ifade ediliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

toggie said:

ben basvurdum, 20 haziran'da ingilizce icin cagirdilar. pilot olmak uzun suredir dusundugum bir hayal ama su an kararsizlik icindeyim. yegenim 2 yildir ozel kursta, parasini verip aldi lisansi ama hala para kazanmaya baslamis degil. ucak tipine gore ayri bir egitim ve bu egitim icin de yine para istiyorlarmis. detayini bilmiyorum tabi isin.

thy ile kabul alirsak en az iki sene issiz bir sekilde pilotluk egitimi alicam. bu sure zarfinda ev kredimi falan nasil odeyecegimin derdi var. bu ise girismek icin sanki yanlis zamandaymisim gibi hissediyorum. yas 32, issizken istanbul'da nasil gecim saglayabilirim ki?

Abi biraz yanlış bilgilendirmeler yapılmış. Borç bitiyor, sözleşme de borç aylık 824 euro mu ne şeklinde ödeme, dolayısıyla euro kaç olursa olsun aylık belli bir miktar kesiliyor, euro değişimi borcun tl bazındaki değerini değiştiriyor. Sen de maaşını tl aldığın için borç artıyor gibi, ama aldığın maaş borcu sorun etmeni engeller.

Aydındayım, yemek kartı veriyorlar, kalacak yer otel karşılanıyor, eve çıkmak istersen sana ait. Sabah akşam yemek var otelde, artı yemek kartıyla öğle yemeklerin de yiyorsun. İki asgari ücret şu an aydın için geçerli, istanbul için sanırım arttırmışlar ücreti yeni.

Eğitim 16 18 ay arası diyorlar ama 18 19 ay sürüyor son bi kaç filodur. Bizim de 18 de falan bitecek iyi ihtimalle, olmazsa 19. Son 2 ayım kaldı.

Aydındaki eğitim bittikten sonra istanbulda type rating başlıyor, o kısım da statün değişiyor. Burada pilot aday adayısın, orada pilot adayı oluyorsun. İlk simülatör uçuşuyla birlikte de uçuş tazminatını da almaya başlıyorsun. Daha sonra tip eğitimi bitince de normal pilot maaşına başlıyorsun. Yaklaşık 2 sene bahsettiğimiz maaşı alamayacaksın ama cebine para girecek. Eğer biraz birikmişin varsa idare edebilirsin. Verdikleri maaşı istemezsen harcamak zorunda olduğun bir yer yok çünkü. Başka sorun olursa mesaj atabilirsin.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...