Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam, İslam nedir?

vivavale

Öne çıkan mesajlar

Murray said:

İslam dininin en büyük problemi siyasal islamdan sıyrılamamış olması. İslam'a reform şart. Sözüm ona peygamberin söylediği aslında önüne gelenin salladığı sahte binlerce hadis mevcut. Binlerce özden sapmış tarikat, onlarca aşiret, aile mevcut. Kuran değişmedi diyorlar ancak o bile muamma.

Bunların üstüne bir de geri kalmışlık eklenince haliyle ortadoğu'da ki sonuç doğuyor.

Bana kalırsa Türkiye bu konuda önder olabilecek bir ülke. Küreselleşmiş dünyaya ayak uydurmaya çalışacaksa islam, tüm arap coğrafyasının Türkiye'yi model olarak alması ve uygulaması lazım kendine.

Şu da bir gerçek ki bazı insanlar sizler gibi daha rahat ve açık fikirli ailelerde veya çevrede büyümez. Sosyal olarak yetersizlik duyabilir ve aitlik hissini tadabilmek için dini kullanan din tüccarlarına (bkz:tayyeap) sadakat yemini edebilir.

Bizim yapmamız gereken ise "islam hede hödö", "hüloğğ cahiller" gibi laflar söylemek değil, Atatürk'ün kurmak istediği model ülkenin islamın düşmanı olmadığı aksine islamın modern ve küreselleşmiş dünyaya ayak uydurabilmesinin bir gerekliliği olduğunu söylememiz gerek. Aksi takdirde atatürk'ü din düşmanı göstermek isteyen "siyasal islamın" ekmeğine yağ sürmekten başka bişey yapmamış oluruz.

gerçekten güzel bir yazı olmuş, aklı selimlerin hala var olduğunu görmek güzel.

dinci ile mücadele etmenin en temiz yolu bizatihi dini kullanmaktır. http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=942

avrupa avrupa dediğiniz adamlarda onu yaptılar zaten

gerçi burada yaygara kopartanların böyle bir dertleri yok, daha çok kendi yaptıklarına kılıf uydurmak ile meşguller
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

Black-ice said:

vivavale said:

hayır abi sorguluyorum kendimi kandırma amacın da da değilim, zavallı değilim çünkü.

yanlış bişi varsa söylerim abi amacım doğruyu bulmak.

kur an dan örnek verme amacım ise söz konusu dinse güvenilir olan kur an oluyor diğer kaynaklara ister istemez temkinli yaklaşıyorum. aksi takdirde cübbeli, hatipoğlu gibi çıkar masal anlatır, işid gibi adam kesip cihad yaptığımı söylerim.

iyi de sana sorduğum benim sorguladığım şeylere hiç cevap vermedin. bir daha mı sorayım yani hepsini.

o kadar uzun bir yazı yazdım sorgulanacak bir sürü konu açtım, sırf imtihan için yarattığı dünyanın sadece ufak bir bölgesine yoğunlaşmak, yanlış anlamayı engelleyebileceği halde engellememek gibi ama hiçbirine bırak cevap vermeyi (kendi düşüncelerini yansıtarak) kale bile almadın.

yo est. soruların benim için değerlidir.
senin yazdığın gibi amaç test etmek, özgür bir iraden var ve kur an dan anladığım kadarı ile sadece bir kaç canlı da insandaki irade, öğrenme, tevbe etme, isyan etme gibi davranışların, yeteneklerin tamamı var.

Allah diyor ki ben senin yaratıcınım bu hayatı nimetleri,
sana verdim karşılığında beni tanı, adaleti gözet, hak yeme bunun ardından ebedi bir ferahlık seni bekliyor. bunları nasıl yapacağım dersen kitaplar gönderiyor onları uygulayan peygamberler görevlendiriyor ve muhakeme yapman için akıl veriyor. nihayet bunlar sonucunda iradeni göster inanmak ya da inamamak.

bence anlamak isteyen anlayabiliyor abi kitabı atla deve diil ki, sözcük sayısı belli, sure belli ayet belli. olayların ne zaman geçtiği ayet ilişkileri, hangi konu üzerine gelen ayetler bunları bilirsen anlarsın olayı bence zor değil.

ha sen diyosanki bir hap olsun bu iman onu yutalım sonra bütün bilgiler kodlansın bize o zaman iradenin bir anlamı kalmazdı.

sorduğum tek bir soruya bile cevap vermedin ki?

Hala tanrının müthiş sonsuz gücü olmasına rağmen bunu nedense bir insanla aynı seviyedeymiş gibi kullanıp dini yaymak, yanlış anlamaları önlemek gibi binbir türlü sorun çıkmasına göz yummasını sorgulamadın.

Bak cevap verdin demiyorum, sorgulamadın bile. Kitaba bağlı kaldığın sürece de sorgulayamayacaksın.

Cevaplarının basitliğine baksana; "bence anlamak isteyen anlar" falan. Yahu anlamayan neden anlayamıyor? Anlayamadı diye katastrofik sonuçlar ortaya çıkınca bunun günahı anlatamayanda biraz olsa bile aramamak nasıl bir saçmalık?

Ayrıca ben nerede dedim hap gibi olsa yutsan herşeyi anlasan diye? Ben tam tersini söylüyorum, sonsuz gücü olan biri özgün iradeyi de koruyup aynı zamanda yüzde yüz anlaşılabilecek bir kurallar bütünü koyabilirdi? Bunu neden yapmadı diyince işte, klasik bir sorgulayamayan gibi "bilemeyiz allah bilir"'den başka bir cevap verebildiğin zaman sorgulayabilmeye başlarsın.

Yine hiçbir açtığın sorgu konuma yorum yapamadın. Çünkü sorguladığını sanıyorsun ama ilüzyondan başka birşey değil bu sandığın.

Küçüklüğünden beri içine işletilmiş bir inanç kavramı ve büyük bir korku var buradan çıkmadan bunu kafanda rasyonelleştirmeye çalışıyorsun sadece.

Günün birinde öleceğiz sen de ben de, bütün bunların, inancının, bilginin, kültürünün herşeyin içinde elektrik akımları olarak gezinen bilgi tanecikleri şeklinde olan beynin kapanacak ve yok olacak. Harddiski toprağa gömmek gibi. Evren öncesinde olduğu sonrasında da çok uzun yıllar takılmaya, gezegenler yaratmaya ne bileyim dünyayı patlatıp tekrar yeşillendirmeye falan devam edecek ve çok büyük çok ama çok büyük bir sonsuzlukta çok çok ufak bir parça olarak geçip gitmiş olacaksın. Bundan ötesi yok.
Sosyal ağlarda paylaş

ahahah black-ice benim kamyoncu style anlatımımı resmen detaylandırmış.

helal team.

bu arada cehennemde locamızı ayırttık biz hanımla. arada takılmalık gelebilirsiniz.

tıkıyacaklar g.tünuza pamuğu gübre olacaksınız işte daha ötesi yok diyince nevri dönen dindarları seviyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

Günün birinde öleceğiz sen de ben de, bütün bunların, inancının, bilginin, kültürünün herşeyin içinde elektrik akımları olarak gezinen bilgi tanecikleri şeklinde olan beynin kapanacak ve yok olacak. Harddiski toprağa gömmek gibi. Evren öncesinde olduğu sonrasında da çok uzun yıllar takılmaya, gezegenler yaratmaya ne bileyim dünyayı patlatıp tekrar yeşillendirmeye falan devam edecek ve çok büyük çok ama çok büyük bir sonsuzlukta çok çok ufak bir parça olarak geçip gitmiş olacaksın. Bundan ötesi yok.

oha, kalbim sıkıştı lan
öyle hepten yok da olmayak
bi aksiyon bişi olsun
vazcaydım olm, müslüm oluyom ben
atayizler çok sıkıcı
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

Hala tanrının müthiş sonsuz gücü olmasına rağmen bunu nedense bir insanla aynı seviyedeymiş gibi kullanıp dini yaymak, yanlış anlamaları önlemek gibi binbir türlü sorun çıkmasına göz yummasını sorgulamadın.

sorguladım abi. cevap vereyim, din Allah için yok bizim için var orada yanılıyorsun Allah ın bize ihtiyacı yok yani, bizim ona ihtiyacımız var. Allah ın rahmet sıfatından ötürü ve insanları boş bırakmamak adına zaman zaman empati yaparak bu dini yaşam rehberini yollamıştır.

yanlış anlamak; bir kaç sayfa öncede yazdım yanlış anlamak, -aynı konuda doğru anlayıp güzel işler yapanlar varsa- sıkıntı alıcıdadır insandadır yani. göz yumduğunu söyeleyemem kitap yolluyor, peygamber yolluyor. dünya ve galaksilerdeki sisteme bak diyorum.
Black-ice said:

Bak cevap verdin demiyorum, sorgulamadın bile. Kitaba bağlı kaldığın sürece de sorgulayamayacaksın.
senin sorduğun soruların daha zorlarını sorduğum ve sorguladığım için din adına da konuşurken kur an dan konuşşmak zorundayım. aksi takdirde viva nın dini olur.
Black-ice said:

Cevaplarının basitliğine baksana; "bence anlamak isteyen anlar" falan. Yahu anlamayan neden anlayamıyor? Anlayamadı diye katastrofik sonuçlar ortaya çıkınca bunun günahı anlatamayanda biraz olsa bile aramamak nasıl bir saçmalık?

nasıl anlayamıyor abi. bi yerlerde yanlış yapıyor olabilir mi, tuto yaptım ben patide onu da yazayım. bu yazdığğım metotları yaptıktan sonra art niyetli değilse anlayacaktır. tuto
Black-ice said:

Ayrıca ben nerede dedim hap gibi olsa yutsan herşeyi anlasan diye? Ben tam tersini söylüyorum, sonsuz gücü olan biri özgün iradeyi de koruyup aynı zamanda yüzde yüz anlaşılabilecek bir kurallar bütünü koyabilirdi? Bunu neden yapmadı diyince işte, klasik bir sorgulayamayan gibi "bilemeyiz allah bilir"'den başka bir cevap verebildiğin zaman sorgulayabilmeye başlarsın.

abi kitap var ortada insanlar anlamlarını eğip bükerlerse ne yapsın kitap. metni ile sabit bir kitap var ortada. neden zorlaştırıoruz ki bu kadar.
Black-ice said:

Yine hiçbir açtığın sorgu konuma yorum yapamadın. Çünkü sorguladığını sanıyorsun ama ilüzyondan başka birşey değil bu sandığın.

yazıyorum aynı şeyi yazıyosun, sorgulamadın cevaplamadın, bu nasıl bir cevap :S
Black-ice said:

Küçüklüğünden beri içine işletilmiş bir inanç kavramı ve büyük bir korku var buradan çıkmadan bunu kafanda rasyonelleştirmeye çalışıyorsun sadece.

ve yine ben yaptım oldu postu gelmiş keşke bunu yazmasaydın abi. yakışmadı.
Black-ice said:

selam senin üzerine olsun abi o zaman
Sosyal ağlarda paylaş

axedice said:

Oha blackice sayende ateist oldum teşekkürler....

Şaka lan şaka, internette mantık kurup din tartışan şapşal seni hahahahhaha

lan üç gün durmadan rpg tartışınca oluo din tartışınca mı şapşal olduk.

seviyene inmeyip sana insan gibi cevap vererek en büyük zararı vereceğim alfadice. B)-B)

ben açıkçası imkanım oldukça herşeyi tartışırım internette çok da yararlı bişey. savunduğun konularda her insan farklı bir açıdan sana karşı gelebiliyor. öle bişey oluo hiç aklına gelmemiş birşeyi biri söylüyor mesela. durup düşünüon araştırıon ne bileyim. geliştiriyor o konudaki bilgini yani.
Sosyal ağlarda paylaş

Aluriel said:

@vivavale

bana bi tane ülke göster ahanda burda yaşanıyor gerçek islam denilen şey diye

abi şu dediğinde çok haklısın, bunu ben yadsımam. ama şu yazı da doğru değil midir

- Tarihin bir döneminde adaletli yönetimin en güzel örneğini veren Müslümanların, Hz. Peygamber’in vefatı üzerinden elli sene geçmeden -binlercesinin öldüğü iç savaşlarla- başlayan sapma ve bozulma dönemlerinden itibaren, İslam adaletini öngörüldüğü şekilde gerçekleştirdiklerini söylemek mümkün değildir. Bunun sonucunda da hem malın hem de mülkün/yönetimin temelden bozulduğunu veya yıkıldığını görüyoruz.

Onun için Müslümanların, bütün olumsuzluk ve eksikliklerine rağmen, çağdaşı oldukları halklardan daha adaletli davrandıklarına inanmakla birlikte, bugünkü haline bakarak, İslam hakkında karar vermenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu bağlamda adaletli bir İslam yönetiminin ütopik bir ideal olduğunu düşünmek de doğru değildir.

Çünkü tarihte bir kez olan veya aralıklarla iyi-kötü gerçekleşen bir şey, gereken otorite ve sorumluluk bulunduğu takdirde her zaman gerçekleşebilir.

Emevilerin genellikle baskıcı ve ayrımcı yönetimi içinden, adaletli bir halife olarak Ömer b. Abdülaziz dönemini çıkaran Yüce Allah, her zaman benzer örneklerini çıkarmaya kadirdir. Yeter ki Müslümanlar, Müslüman olup, bunun önem ve sorumluluğunu idrak etsin.

Mesela örnek vermek gerekirse en başta Atatürk, Pakistanlı Muhammed İkbal aklıma ilk çırpıda gelenler
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

sorguladım abi. cevap vereyim, din Allah için yok bizim için var orada yanılıyorsun Allah ın bize ihtiyacı yok yani, bizim ona ihtiyacımız var. Allah ın rahmet sıfatından ötürü ve insanları boş bırakmamak adına zaman zaman empati yaparak bu dini yaşam rehberini yollamıştır.

E işte dediğimiz şey bu, böyle bir kutsal varlığa tapma ihtiyacı neden duyuyorsun? ölüm sonrası korkusu?

Sori, kendi kafasına göre herşeyi ayarttığına inanılan bir varlığın kobay faresi isem keyfime göre davranırım onun istediği şekilde değil, vereceği cezayı öpeyim öyle O'MIGHTY EN MUHTEŞEM varlığın. sırf inanmadığım için cezalandırılacaksam da yine ben haklı çıkmış oluyorum sonuçta, inanmış olduğunuz şey evrensel anlamda "iyi" bir varlık değil.

vivavale said:

yanlış anlamak; bir kaç sayfa öncede yazdım yanlış anlamak, -aynı konuda doğru anlayıp güzel işler yapanlar varsa- sıkıntı alıcıdadır insandadır yani. göz yumduğunu söyeleyemem kitap yolluyor, peygamber yolluyor. dünya ve galaksilerdeki sisteme bak diyorum.

yanlış anlamak nedir? herkes farklı bir şekilde algılar çevresini, madem öyle mutlak bir doğru var öyleyse tüm varlıklar denk şartlarda, denk özellikler de yaratılmalıydı. (eşit demiyorum bak, denk diyorum.) götüm gibi bir evde 3 kuruş paraya geçinen bir aileye doğan engelli bir bebeği, int. hospital'de suda doğmuş kaymak gibi tosuncuk besinli bebeyle aynı denklikte mücadele ettiğine inanan yoktur herhalde? e öyleyse sonuçta ki kazan kaybet noktasının aynı şekilde değerlendirilmesi acımasızlıktan farklı bişey değil. (yok işte herkes kendi şartlarında değerlendiriliyor vs. diye bunu da savunanlar var da, sori, din kisvesi altında herkes "eşit" yargılanır diyor inancınız.)

vivavale said:

abi kitap var ortada insanlar anlamlarını eğip bükerlerse ne yapsın kitap. metni ile sabit bir kitap var ortada. neden zorlaştırıoruz ki bu kadar.

kitabın değişmediğini ispat edebileceğin bir nokta alayım lütfen?

yada hangi kitap gerçek?

hangisi ilk?

hangisi doğru yazıldı?

öyle bişey yok.

oh evet, kitabın sahibi olduğuna inanılan o'mighty varlık koruyordu onu bozulmaması için değil mi...

haklısın.
Sosyal ağlarda paylaş

Tartışma kitlendi sanırım. Buradan sonra birşey çıkmaz.

Her yazdığın yazı bende böyle bazı oyunlar olur ya topa ateş edersin daha küçük toplar olarak dağılır onlara ateş edersin daha küçük toplara dağılır, böyle bir etki yaratıyor.

Soru üzerine soru çıkıyor kafamda. O yüzden sorularımı yazacağım fikir yürütmek istersen yürütebilirsin ama bu saatten sonra dümdüz iki duvar gibi çarpışacağımız için pek de anlamı yok.

said:
din Allah için yok bizim için var orada yanılıyorsun Allah ın bize ihtiyacı yok yani, bizim ona ihtiyacımız var. Allah ın rahmet sıfatından ötürü ve insanları boş bırakmamak adına zaman zaman empati yaparak bu dini yaşam rehberini yollamıştır.

Din bizim için varsa neden bütün dünyayı kapsayamıyor?

Ben kutuplarda yaşayan bir insansam, neden din bana ulaşmak için bir sürü savaşla, uzun yolculuklarla yüzleşmek zorunda kalıyor? Mesela sorguluyorum, neden dünyanın belli bölgelerine farklı peygamberler yerleştirerek dini bana ulaştırmıyor? Ben de düşünebilen bir insanken neden dinden muaf tutuluyorum.

Ben dini yanlış anlayan birinin işkence ettiği bir adamım. Biri dini yanlış anladı diye niye acısını ben çekiyorum? Belki yıllarca neden işkenceye mahrum kalıyorum? İşkence geçirmeden ölüp cennete gidebilecek bir adamdan daha mı mükafatlandırılacağım diğer tarafta?

said:

Sonsuz gücü olan tanrıdan bahsederken "e metin ortada kitap yani napsın" demek ne kadar mantıklı? Bu sorunu insan aklımızla bile bize sunsalar çözebilirken, sonsuz mutlak güç buna bir çözüm neden bulamadı?

Hele buna bak istese anlar, tutorial bile yazdım demene cevap vermekte güçlük çekiyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...