Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam, İslam nedir?

vivavale

Öne çıkan mesajlar

Feamer said:

Longshanks said:

sen bunu kendi akıl ve mantığına göre yorumlayarak söylüyorsun
peki orada yazanları bu şekilde yorumlama esnekliğine sahip olduğuna dair bir referansın var mı?

neyin refaransı olsun açıkça yazıyor zaten, ayrıca yine kuranın o ayetini başka ayetler ile desteklersin diyorum...

hiç olmadı peygamberden referans alın diyorum, peygamberin eşerlirini "hafiçe vurduğu" nu yazan, veya üstlerinde sınırsız hakimiyet kurduğunu anlatan bir hadis var mı?

yok, aksi var mı? var... hal böyle olunca bir tarafın anlayışında sorun var demek ki.

Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık. Ayrıca, diğer mü'minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber'e bağışlayan, Peygamber'in de kendisini nikahlamak istediği herhangi bir mü'min kadını da (sana helal kıldık.) Mü'minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. ﴾50﴿

insanlığın tamamına gelmiş, ama allah muhammedin cinsel hayatını da düzenlemek için özel olarak kimlere yürüyebilir sıralı tam listesini sıkıştırıvermiş araya nedense ^^

Ey Muhammed! Bunlardan (hanımlarından) dilediğini geri bırakırsın, dilediğini yanına alırsın. Uzak durduklarından dilediklerini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olması, üzülmemeleri ve hepsinin de kendilerine verdiğine razı olmaları için daha uygundur. Allah kalplerinizdekini bilir. Allah hakkıyla bilendir, halimdir. (Hemen cezalandırmaz, mühlet verir.) ﴾51﴿

hatta burada evlilik yükümlülüğü filan da yok direkt hangisini isterse sıraya dizebilsin diye. muhammede özel tabi, diğerlerine yok.

Bundan sonra, güzellikleri hoşuna gitse bile, başka kadınlarla evlenmek, eşlerini boşayıp başka eşler almak sana helal değildir. Ancak sahip olduğun cariyeler başka. Şüphesiz Allah her şeyi gözetleyendir. ﴾52﴿

kaşıkla alıp kepçeyle vermiş cariyeler serbest yine :P ama sanırım cariyelerin serbest olması muhammede özel değil bu sefer, geçiyorum o yüzden.

Ey iman edenler! Yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz) Peygamber'in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. Yemeği yiyince de hemen dağılın. Sohbet için beklemeyin. Çünkü bu davranışınız Peygamber'i rahatsız etmekte, fakat o sizden de çekinmektedir. Allah ise gerçeği söylemekten çekinmez. Peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. Böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz ,hem de onların kalpleri için daha temizdir. Allah'ın Resûlüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikahlamanız ebediyyen söz konusu olamaz. Çünkü bu Allah katında büyük bir günahtır. ﴾53﴿

sınırsız hakimiyet sormuşsun ama daha ne olsun, peygamberin hanımlarının başka erkekleri görmesi bile yasak. hatta onu geçtik, peygamber öldükten sonra kendilerinin tekrar evlenmelerine bile izin yok.
misafirlik kısmı zaten aşırı komik, ama tartışma kadınlarla ilgili diye değinmiyorum ^^

Siz bir şeyi açığa vursanız da gizleseniz de, biliniz ki Allah her şeyi hakkıyla bilendir. ﴾54﴿

öncekiyle alakalı diye geçiyorum.

Peygamberin hanımlarına, babalarından, oğullarından, erkek kardeşlerinden, erkek kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, mümin kadınlardan ve sahip oldukları cariyelerden ötürü bir günah yoktur. Ey Peygamber hanımları! Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah her şeye hakkıyla şahittir. ﴾55﴿

2 öncekiyle alakalı diye geçiyorum. peygamberin hanımlarının arada perde olmadan muhattap olabileceği insanların sıralı tam listesi filan herhalde.
Sosyal ağlarda paylaş

ShadowFury said:

Feamer said:

Longshanks said:

sen bunu kendi akıl ve mantığına göre yorumlayarak söylüyorsun
peki orada yazanları bu şekilde yorumlama esnekliğine sahip olduğuna dair bir referansın var mı?

neyin refaransı olsun açıkça yazıyor zaten, ayrıca yine kuranın o ayetini başka ayetler ile desteklersin diyorum...

hiç olmadı peygamberden referans alın diyorum, peygamberin eşerlirini "hafiçe vurduğu" nu yazan, veya üstlerinde sınırsız hakimiyet kurduğunu anlatan bir hadis var mı?

yok, aksi var mı? var... hal böyle olunca bir tarafın anlayışında sorun var demek ki.

Ey Peygamber! Biz sana mehirlerini verdiğin eşlerini, Allah'ın sana ganimet olarak verdiklerinden elinin altında bulunan kadınları; seninle beraber hicret eden, amcanın kızlarını, halalarının kızlarını, dayının kızlarını ve teyzelerinin kızlarını sana helal kıldık. Ayrıca, diğer mü'minlere değil de, sana has olmak üzere, mehirsiz olarak kendini Peygamber'e bağışlayan, Peygamber'in de kendisini nikahlamak istediği herhangi bir mü'min kadını da (sana helal kıldık.) Mü'minlere eşleri ve sahip oldukları cariyeleri hakkında farz kıldığımız şeyleri elbette bilmekteyiz. Bütün bunlar, sana herhangi bir zorluk olmaması içindir. Allah çok bağışlayıcıdır, çok merhamet edicidir. ﴾50﴿

insanlığın tamamına gelmiş, ama allah muhammedin cinsel hayatını da düzenlemek için özel olarak kimlere yürüyebilir sıralı tam listesini sıkıştırıvermiş araya nedense ^^

Ey Muhammed! Bunlardan (hanımlarından) dilediğini geri bırakırsın, dilediğini yanına alırsın. Uzak durduklarından dilediklerini yanına almanda da sana bir günah yoktur. Bu onların gözlerinin aydın olması, üzülmemeleri ve hepsinin de kendilerine verdiğine razı olmaları için daha uygundur. Allah kalplerinizdekini bilir. Allah hakkıyla bilendir, halimdir. (Hemen cezalandırmaz, mühlet verir.) ﴾51﴿

hatta burada evlilik yükümlülüğü filan da yok direkt hangisini isterse sıraya dizebilsin diye. muhammede özel tabi, diğerlerine yok.

Bundan sonra, güzellikleri hoşuna gitse bile, başka kadınlarla evlenmek, eşlerini boşayıp başka eşler almak sana helal değildir. Ancak sahip olduğun cariyeler başka. Şüphesiz Allah her şeyi gözetleyendir. ﴾52﴿

kaşıkla alıp kepçeyle vermiş cariyeler serbest yine :P ama sanırım cariyelerin serbest olması muhammede özel değil bu sefer, geçiyorum o yüzden.

Ey iman edenler! Yemek için çağrılmaksızın ve yemeğin pişmesini beklemeksizin (vakitli vakitsiz) Peygamber'in evlerine girmeyin, çağrıldığınız zaman girin. Yemeği yiyince de hemen dağılın. Sohbet için beklemeyin. Çünkü bu davranışınız Peygamber'i rahatsız etmekte, fakat o sizden de çekinmektedir. Allah ise gerçeği söylemekten çekinmez. Peygamberin hanımlarından bir şey istediğiniz zaman perde arkasından isteyin. Böyle davranmanız hem sizin kalpleriniz ,hem de onların kalpleri için daha temizdir. Allah'ın Resûlüne rahatsızlık vermeniz ve kendisinden sonra hanımlarını nikahlamanız ebediyyen söz konusu olamaz. Çünkü bu Allah katında büyük bir günahtır. ﴾53﴿

sınırsız hakimiyet sormuşsun ama daha ne olsun, peygamberin hanımlarının başka erkekleri görmesi bile yasak. hatta onu geçtik, peygamber öldükten sonra kendilerinin tekrar evlenmelerine bile izin yok.
misafirlik kısmı zaten aşırı komik, ama tartışma kadınlarla ilgili diye değinmiyorum ^^

Siz bir şeyi açığa vursanız da gizleseniz de, biliniz ki Allah her şeyi hakkıyla bilendir. ﴾54﴿

öncekiyle alakalı diye geçiyorum.

Peygamberin hanımlarına, babalarından, oğullarından, erkek kardeşlerinden, erkek kardeşlerinin oğullarından, kız kardeşlerinin oğullarından, mümin kadınlardan ve sahip oldukları cariyelerden ötürü bir günah yoktur. Ey Peygamber hanımları! Allah'a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz Allah her şeye hakkıyla şahittir. ﴾55﴿

2 öncekiyle alakalı diye geçiyorum. peygamberin hanımlarının arada perde olmadan muhattap olabileceği insanların sıralı tam listesi filan herhalde.

AHZÂB suresi herhalde bunlar, merak eden açıp başından sonuna okusun kendi yorumlasın ve ne olmuşta bunların konusu olmuş onuda araştırsın

dediğim sınırsız bir durum yok, sınırlama getirmiş ve bunu o zamanki toplumu gözeterek yapmış ve bir peygambere hitaben yapmış
Sosyal ağlarda paylaş

İnançlı bir müslüman zaten kimin daha müslüman ya da inançlı olduğunu önemsemez, önemsememeli de. Bunun takdiri zaten inandığı "Allah" c.c. tarafından takdir görecek birşey.

Siz iyilikte ve yardımda yarışın. İnançla sidik yarıştımak da nereden çıktı. Bırakın inananlar istediği inanç önderini takip etsin. Hiçbir insan birbirinden üstün olmadığı gibi hiçbir mezhep de birbirinden üstün değil. Aksine inanan varsa da birşey diyemiyorum. Egonuzla size mutluluklar dilerim.
Sosyal ağlarda paylaş

kim hangi dine inandığını söylüyorsa onu kabul ederim, aksi takdirde yok sen oruç tutmuyorsan müslüman değilsin, yok kafa kesiyorsan müslüman değilsin, yok 5 vakit namaz kılmıyorsan müslüman değilsin. E bunun sonu neresi?

Kuran var dersen de, kurana harfiyen uymayanlara müslüman değilsin mi diyeceksin, sen kimsin? Başkasının dini inancı konusunda ahkam kesmek bence dinciliktir. Herhangi bir dini inancı hayatta aşağılamam, herkesin inancını fikir seviyesinde istediği gibi yaşayabilmesi gerektiğini düşünürüm.(eyleme geçerse kanunlarla bağlı doğal olarak)

Sanki IŞİD müslümanım değil de aztek dinine inanıyorum dese o zaman aa tamam, size kafa kesmek, kalp sökmek serbest mi diyeceğiz? Adam öldürmek, hırsızlık, yalan söylemek vs dinden bağımsız olarak ahlaken yanlış zaten.
E ama bu adam ben müslümanım, dinimin gereği olarak bunu yapıyorum diyorsa da ben yok sen müslüman değilsin diyemem. O zaman içki içene kafir diyenden, hatta başı açık kadınlara gavur diyenden ne farkı kalıyor bunun? Kimin neye inandığı zerre kadar umrumda değil, önemli olan bu inancın eyleme dökülen sonuçları.
İstediğin kadar hadis, ayet koy, doğrusu böyle diye. İnanç işi bireyseldir, evrensel standartları yok, adam öyle inanıyorsa öyle. Aksini iddia etmek bana anlamsız geliyor. Kuran'da hakkaten başka dinden olanları öldür yazsa, o zaman kuranda yazıyor öldürebilirler mi diyecektiniz?

Sen adamla aynı değerleri paylaşmıyorsan, dinini aynı şekilde yaşamıyorsan zaten aynı kafada değilsindir. Bir de kalkıp onun müslüman olmadığını kanıtlama gereği nereden geliyor?
Sosyal ağlarda paylaş

sonra söyleyince darılıyorsunuz,

o kadar saçma bir önerme yapıyorsun ki, müslüman ne demek onu öğren deme notasında tıkanıyor konu

sen demiye bilirsin, ben diyorum, ev dayanak olarak da kuran diyorum...

öyle saçma bir şey olmaz madenin doğasına aykırı bir durum, bir kitap gibi fiziksel olarak var olan bir şeyi refrans alarak icraat yapacaksın ve yaptığın icraat içinde açıkça şekilde yasak olacak ve buna rağmen kitabın öğretilerini tam şekilde yapan kişilere verilen sıfata sahibim diyeceksin.

cidden mu mantıklı geliyor mu?, inanç falan değil bu
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

de abi, bilmiyor olabilirim, bilmek zorunda da değilim. Tekrar söylüyorum. Yani biri kalkıp hinduyum dese, aa sen inek etinden sucuk yedin ne biçim hindusun demem adama. İyi, hinduysan kendini öle tanımlıyorsan hindusundur.

inek eti yiyen biri "hinduyum" derse, sen de hnindu inancına göre inek eti yenmemesi gerektiğini "biliosan" "ok hindusun" dememen gerekir. diyemezsin demiyorum zira "sana ne istediğimi derim" cevabı gelebilir klasik.

ama adamın inancının gereklerini bilmiyorsan adamın dediğine "inanman" mümkün
Sosyal ağlarda paylaş

eldar said:

de abi, bilmiyor olabilirim, bilmek zorunda da değilim. Tekrar söylüyorum. Yani biri kalkıp hinduyum dese, aa sen inek etinden sucuk yedin ne biçim hindusun demem adama. İyi, hinduysan kendini öle tanımlıyorsan hindusundur.

bilmeden neye dayanarak yorumda bulunuyorsun?

adam hindiyum diyor ama yahudi gibi ibadet ediyor ne olacak şimdi?

adam hindu olduğu söylediği için hinduizm böyle bir şeymiş diyeceğiz? insanlara kendine hindu diyen yahudinin "inancını" hinduizm diye mi anlatacağız

ya gerçekten, okul okumuş adamlarsınız böyle bir kategorize sisteminin var olabileceğine nasıl inanıyorsunuz?
Sosyal ağlarda paylaş

ben adamı örnek bir hindu olarakgöstermiyorum ki, söyledim inancın bireyselliğini savunuyorum. Sizi de eleştirdiğim nokta, genelgeçer bir islam veya x dini tanımı yapmaya çalışmanız.

Yani kurana dayanan bir din islam ama bir insanın bunu farklı yorumlaması ya da kuranda yazanların bir kısmını inanmaması o kişinin inancını yanlış yapmıyor, belki sana göre veya hadi diyelim kuran'a göre yanlış yapıyor olabilir. Ki bu da tartışılır, birine göre kurana uygundur diğerine göre değildir.

Bunları sorgulanamaz demiyorum, bir müslümanın dinini nasıl yaşadığının kurana uygunluğu tartışılabilir, ya da bir hindunun öğretisine ne kadar uygun dinini yaşadığı tartışılabilr. Ama nihayetinde anlamsız olacak çünkü inanç bireyseldir adam öyle inandıktan sonra doğru inanç, kendi inancıdır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...