Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam, İslam nedir?

vivavale

Öne çıkan mesajlar

ayrıca zibilyon kere sırf ben yazdım

nerede öldür diyor, kimi neden ötürü öldür diyor? cahil cahil bindirilmiş kıta olarak sıkarak geziyorsunuz.

surenin için ayet seçip kafanıza göre yorumluyorsunuz.

bizde diyoruz, bütün sure bir bütündür, ayetin öncesi ve sonrası vardır, bir anlamı manası vardır.

sonra efendim yok öyle olmaz diye söylüyorsunuz da dayanağınız yok
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

sizin edebi anlaşılma dediğiniz şey kadınlarınızı dövün'ün yaşar nuri tarafından yavaşça vurun'a çevrilmesi

artık arapçası neyse

"metafiziksel temas demiş aslında temas o" ya kadar evrilecek herhalde

bunu böyle alıntı yaparsanız olmaz işte,

kadınlara yavaşca vurun diye bir emir veya zorlama yok, şu şu olursa onu yapabilirsiniz diye, kız çocuklarını gömen adamlara gelen bir yol gösterme var...

öte yandan zaten, "kadınlara vurun demiş karımı istediğim gibi dövebilirim heheheee" diye gezen bir tip kuranın diğer bir çok yerine ve sünnete aykırı davramış olur.

niye bir formul kitabı olarak bakıyorsunuz.

dinci yobazların yaptığı gibi?
Sosyal ağlarda paylaş

yahu güzel insanlar.

madem buna ALLAH denilen bir şeyin gönderdiği formul kitabı olarak bakmayacağım. dediği her şeyi tarih süzgecinden geçirerek yorumlayacağım.

o zaman SON KUTSAL kitap olmasının ne geyiği var?

magna cartadan bu yana insan haklarını geliştiren milyonlarca kitaptan ne farkı var?

muhammedin martin lutherden ne farkı var?

benden pes
Sosyal ağlarda paylaş

Longshanks said:

sen bunu kendi akıl ve mantığına göre yorumlayarak söylüyorsun
peki orada yazanları bu şekilde yorumlama esnekliğine sahip olduğuna dair bir referansın var mı?

neyin refaransı olsun açıkça yazıyor zaten, ayrıca yine kuranın o ayetini başka ayetler ile desteklersin diyorum...

hiç olmadı peygamberden referans alın diyorum, peygamberin eşerlirini "hafiçe vurduğu" nu yazan, veya üstlerinde sınırsız hakimiyet kurduğunu anlatan bir hadis var mı?

yok, aksi var mı? var... hal böyle olunca bir tarafın anlayışında sorun var demek ki.
Sosyal ağlarda paylaş

neyin peygamberle referansı allasen ? Hadislerin yarısından fazlası uydurma boşuna sahih hadisler diye ayırmıyorlar din alimleri ki onların da %100 garantisi yok.Kitabında oku yaz diyen bir dinin mensupları 60 sene eline kalem almamış hadisler peygamber öldükten sonra yazılmaya başlanmış , o da mitolojik hikaye kıvamında
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

yahu güzel insanlar.

madem buna ALLAH denilen bir şeyin gönderdiği formul kitabı olarak bakmayacağım. dediği her şeyi tarih süzgecinden geçirerek yorumlayacağım.

o zaman SON KUTSAL kitap olmasının ne geyiği var?

magna cartadan bu yana insan haklarını geliştiren milyonlarca kitaptan ne farkı var?

muhammedin martin lutherden ne farkı var?

benden pes

kuran için demiyorum, "islam" dediğimiz dinin ne evrelerden geçtiğini, kimlerin neresine neler soktuğunu anlayın diyorum. ibretlik hikayeler var oralarda...

namaz kılmıyor diye zulüm etikleri, adama bugün sunni meshebinin kurucusu diyorlar ve siz bu adamları referans alıyorsunuz.

ayrıca kitabı okursun, tavsiyem iniş sırasına göre sıralanmış, sicili temiz bilinen bir adamın çevirisi olan kitabı alın, okuyun, ondan sonra ne kadar değer vermek gerekiyorsa değer verin

ama sizin ne yaptığınızla zerre alakam yok, zira o sizin ile yaratıcı ile arasında olan bir mevzu, zaten yoksa sorun da yok.

burada asıl bizi ilgilendiren şey, toplumu rahatsız eden dinciler, onlarla mücadele etmeliyiz ve bunun içinde doğru yöntemleri belirlemeliyiz

avrupa vatikana karşı savaşırken ortaya protestanlık ve akılcılık gibi ilke ve inançları koydu, dini tammen yok sayıp redetmedi
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Dur ben de copy paste yapayım.

Öldürmeyin!

http://www.kuranmeali.org/5/maide_suresi/32.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

said:
İşte bu yüzden biz, İsrailoğulları üzerine şunu yazdık: Kim bir kişiyi, bir kişiye karşılık yahut yeryüzünde bir fesat sebebiyle olmaksızın öldürürse, insanları toptan öldürmüş gibidir. Ve kim bir kişiye hayat verirse insanlara toptan hayat vermiş gibidir. Andolsun, resullerimiz onlara açık-seçik kanıtlar getirmişlerdir. Ama onlardan birçoğu bunun ardından da yeryüzünde zulüm ve azgınlığa sapmaktadır.

eeee şimdi hangisine bakacağız?
Sosyal ağlarda paylaş

Longshanks said:

senin bu yorumu yapma hakkın olduğu kadar IŞİD'in kafa kesen adamının da aynı hakkı var onu demeye çalışıyorum. Herkesin gerçek islamı kendine yani.

yok, yukarıda alıntı yaptık...

kuranın neresinde, ibadet şekilleri farklı diye bir adamın katli vaciptir diye bir emir var?

veya "bu adam allaha inamıyor, öldürün" diye bir sure/ayet var da, işid bunu böyle yorumlamış olsun.

zira daha önce yazdım, orada kiminle savaşılacağını zaten anlatıyor,
Sosyal ağlarda paylaş

downwhereiam said:

neyin peygamberle referansı allasen ? Hadislerin yarısından fazlası uydurma boşuna sahih hadisler diye ayırmıyorlar din alimleri ki onların da %100 garantisi yok.Kitabında oku yaz diyen bir dinin mensupları 60 sene eline kalem almamış hadisler peygamber öldükten sonra yazılmaya başlanmış , o da mitolojik hikaye kıvamında

iyi ya işte uydurma dahi olsa öyle bir hadis var mı?

yoksa demek ki, çözümlemeniz yanlış
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

kuranın neresinde, ibadet şekilleri farklı diye bir adamın katli vaciptir diye bir emir var?

veya "bu adam allaha inamıyor, öldürün" diye bir sure/ayet var da, işid bunu böyle yorumlamış olsun.

zira daha önce yazdım, orada kiminle savaşılacağını zaten anlatıyor,

kuran'da yazanın İŞİD'in inancından daha doğru olduğu ne malum? Belki adamlar kuran çarpıtıldı diyor, belki rüyasında görüyor, allah benle iletişime geçti diyor.

Mantıkla inancı bağdaştıramazsın boşuna çabalıyorsun, inanç da insanın bir parçası ama aklın bir parçası değil. Dünya'da ne kadar insan varsa o kadar da inanç vardır. Bir inanç sistemini her inanan kendi değer yargılarıyla harmanlayarak yaşar.
Sosyal ağlarda paylaş

bir kere rüyamda gördüm allah bana söyledi demek, peygamberlik ilanıdır ve kuranın bir çok yerinde bu ve benzeri kişiler için neler söylendiği açıktır.

diğer taraftan, amerikan ve ingiliz ajanlarını kurduğu bir örgütün icraatları üzerinden kuran tartışmak, en başta mantığa aykırı bir davranıştır

diğer taraftan zaten inanç tartışmıyoruz burada din ve dincilik tartışıyoruz.

inanç farklı şey, din diyanet ve dincilik farklı şeylerdir.

eğer işid, "benim inacıma göre, benim gibi inanmayanları en vahşi şekilde öldürmek gerekir" diye bir inanç ve din sistematiği getiriyorsa, tabi ki bunu eleştirebiliriz ama dediğin gibi bunu eleştirmek doğru olmaz ve buna inanlar da çıkabilir pek tabi...

ama bunu kurana dayandırarak yapıyorsa, kurandan kanıt getirmesi gerekir diyoruz, eğer kuranın bozulduğunu iddia ediyorsa buna da kanıt getirmesi gerekir, benim yorumun en doğru diyorsa bunu da kafa keserek değil makul yollarla, peygamberlerin yaptığı gibi yapması gerekir.

dediğim gibi bir çok yerde savaşılacak kişilerin özellikleri açıkça yazılmış olmasına rağmen, seninin ibadetin farklı, katlin vacip diye element uydurmanın dayanağı nedir.

bunlar inanmak ile alakalı olan şeyler değil, allahın varlığına inanırsın, kendi gerekçelerin vardır bunlar ayrı konu.

sonra inandığın için kitabı okursun, orada bana inanıyorsan bunları yapman lazım der, yaparsın veya yapmazsın bunların sonuçları sadece seni ilgilendirir.

ama kitapta mutlaka yapılmaması gereken şeyleri yaparsan bu bütün toplumu ilgilendir ve bunları "inanç" diyerek basitleştiremeyiz, kuran özelinde konuşursak
Sosyal ağlarda paylaş

ek olarak gerçek islam bu dur bu değildir tartışması, inanma veya inanmama tartışması değildir, ki iman tartışılsın, konu niye her seferinde buraya geliyor anlamıyorum,

dincinin "eee alevi bu, namazda kılmaz" demesi gibi oluyor...

islma bir dindir ve din de ibadet sistemdir,

buda gayet tartışılacak ve doğrusunun aranması gereken bir şeydir
Sosyal ağlarda paylaş

Longshanks said:

bi kurandan kanıt gerekir diyosun
bi kuranı yorumlamak gerek anlamak gerek diyosun
senin islamın ne kadar gerçekse IŞİD'in de islamı o kadar gerçek
çünkü kendini müslüman olarak tanımlıyor ve o şekilde davranıyor

tamanda müslüman olarak tanımlaması onunu müslüman olduğu manasına gelmez,

yorumlanacak ayet var, yorumlanmayacak ayet var,

namaz kılarken götün 90 derece olmadı, kesin kafasını diye fetva veren adamı ben neye dayanarak müslüman sayayım?

veya siz neye dayanarak müslüman sayıyorsunuz?

sözle olacak bir şey değil ki, yapılan icraatlarla olacak bir şey,

ha ben islam dindeyim dersin, veya müslümanlık yolundayım dersin ama ben müslümanım demek bana doğru gelmiyor, manası itibari ile
Sosyal ağlarda paylaş

Amaç: Din, inanç vb kavramları yermek

Araç: Kafa kesenler

Sonuç: Görev tamam

Hal böyle olunca, kafa kesen adam "ben müslümanım" dediğinde ok ama bu olaya karşı çıkan, sakince dinini yaşayan insan "müslümanlık böyle bişey değil" dediğinde OOOO

Çünkü edinilen amaç için önce insanlık dışı, yanlış, kötü, çarpık bişey olmalı ki yermek kötülemek mantıklı olsun.

Eh gidip namazını kılan, orucunu tutan, hacca giden, fitre ve zekat veren, içki içmeden, zina etmeden, çalmadan yaşayan adama ne laf edeceksin? En fazla "Allah yok heheuehe" der geçersin, o adam da sana güler geçer biter.

Ha, günümüzde "cidden tüm ibadetlerini yerine getiren, hayatını islam öğretisine göre yaşayan kişi sayısı" vs "kelle kesenler" olarak sayısal karşılaştırsan tablo kötü.

Bir de şu durum var. Müslümanım diyerek sakince hayatını sürdüren insan göze batmaz. 500 milyon kişi de olsa göze batmaz. Ama 500 bin adam müslümanlık adına kafa kesiyorum dediğinde dünyanın ayağa kalkması normal. Sorun o 500 bin yüzünden diğer 500 milyonun (rakamlar izafi) zan altında bırakılmasında
Sosyal ağlarda paylaş

sen ne kadar müslümansan o da o kadar müslüman çünkü ikiniz de kendinize müslüman diyorsunuz. Sen onu müslümandan saymıyorsun, o da seni.

Hala inatla akılla bağdaşmayan bir konuda mantıklı yorumlarda bulunmaya çalışıyorsun. Yok kuran'da böyle yazıyormuş. Ya, adam kuran'da a harfi görür herkesi öldür demek der bu. Sen istediğin kadar konuş, adam herkesin gözü yanlış görüyor der, doğrusunu ben okuyorum, hatta okumadan biliyorum der.

1000 tane de argüman bulsan milyon tane de bulsan, adamın inancı yanlış değil. Çünkü doğru inanç diye bir şey yok. O yüzden inancın temelini tartışmanın anlamı yok. Ha dışardan bakan için bu kafa kesiyor, öbürü kesmiyor. O zaman sonuçları bakımından kafa kesen kötüdür, ama bu inancı kötü anlamına gelmez.

Sen ne kadar yırtınırsan yırtın, istediğin alimi getir, istediğin ayeti oku. İsterse peygamberi dirilt, istersen allahı getir karşısına koy. Senin inancın adamınkinden doğru değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Amaç: Din, inanç vb kavramları yermek

Araç: Kafa kesenler

Sonuç: Görev tamam

Hal böyle olunca, kafa kesen adam "ben müslümanım" dediğinde ok ama bu olaya karşı çıkan, sakince dinini yaşayan insan "müslümanlık böyle bişey değil" dediğinde OOOO

Çünkü edinilen amaç için önce insanlık dışı, yanlış, kötü, çarpık bişey olmalı ki yermek kötülemek mantıklı olsun.

Eh gidip namazını kılan, orucunu tutan, hacca giden, fitre ve zekat veren, içki içmeden, zina etmeden, çalmadan yaşayan adama ne laf edeceksin? En fazla "Allah yok heheuehe" der geçersin, o adam da sana güler geçer biter.

Ha, günümüzde "cidden tüm ibadetlerini yerine getiren, hayatını islam öğretisine göre yaşayan kişi sayısı" vs "kelle kesenler" olarak sayısal karşılaştırsan tablo kötü.

Bir de şu durum var. Müslümanım diyerek sakince hayatını sürdüren insan göze batmaz. 500 milyon kişi de olsa göze batmaz. Ama 500 bin adam müslümanlık adına kafa kesiyorum dediğinde dünyanın ayağa kalkması normal. Sorun o 500 bin yüzünden diğer 500 milyonun (rakamlar izafi) zan altında bırakılmasında

bir zamanlar almanyada kaplanıclar vardı kılıçla atraksiyon yaparlardı, alman yetkililere bunlara niye sen çıkarmıyorsunuz dendiğini, almanlar niye bir şey yapalım, adamlar yüzünden insanlarda olumsuz islam algısı oluşuyor diyorlarmış...

bu da benzer bir durum
Sosyal ağlarda paylaş

yan nereden çıkartıyorsunuz anlamıyorum müslümanlık öyle bir şey del ki, oldum dememle olsun.

inanç dediğiniz şey ile alakalı şeyler değil bunlar

tanrının varlığının inanmak inançtır evet, ama "tanrı böyle dedi buraya da yazmış, aha" diyorsa bir adam bunun inançla ne alakası var?
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...