Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Gerçek islam, İslam nedir?

vivavale

Öne çıkan mesajlar

Marty said:

tartisilir, tartisilmaz ayri mevzu da. arada yuzuklerin efendisine niye bok attin kuddusi.

sebebi neydi ki?

yav özel bir sebebi yok. o kitaplara bir şey deniyordu, aklıma gelmedi canım.
ama bu adamın da okuduğu kitalar hep fantastik alemler ile ilgilidir diye bir düşünceye inandım (inanç işte, aaaa konu ile ilgisi var mı ne? ).

söylemek istediğim anlaşılıyor çok şükür genel tarafından. anlamayanlara anlayanlar anlatır. ya da anlatmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

Black-ice said:

KuddusiMavra said:

bir şeyler demişim

toraman da bir şeyler demiş

bence daha doğrusu, "inanç" tartışılmaz, din nihayetine inanma sistematiği değil midir, tabi ki tartışılır....

budur. anlaşılabilmek güzel.
:)-D
tek bir çekincemi ekleyeyim, dini tartışabilen adam ile tartışabilirsin.
devam
B)-
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

ya niye insanı zora koşuyorsunuz? illa bilale anlatır gibi anlatmaya ne gerek var, gayet yeterli bir topluluk burası.

evet demek istediğim buna akın deseydim daha anlaşılır olabilirdi ama bu tartışmaları yaparken işin özünü kaçırmak istemiyor, zira bazılarının zoruna giden o...

tamam yetersiz edebi uslu yüzünden o kısımları atıyorum ve direk sonuca geliyorum.

yobaz dincinin yobazlıkları eleştirenlerin bir çoğu, en az onun kadar yobazlar, her ne kadar akılcı olduklarını iddia etseler de, dinci ne kadar dindar ise onlarda o kadar akılcılar.

tamam bu nasıl oldu?

daha önce ısrarla ana fikri anlamaktan kaçınıp semt isimlerine takılan arkadaşın ne dediğini hatırlamıyorum, kaldı ki zaten onun veya bu konun özelinde olan bir suçlama değil bu yaptığım genel olarak.

son olarak, yobazlığın kaynağı bazıları dinde, bunların içinde bazıları islam da arıyorlar, zamanla islamın geldiği durum ile bu kısmen doğru bir şey ama, "yobazlık" "bağnazlık" "düşünmeden biat etme" bunlar dinden ve dindarlıktan bağımız şeyler onu anlatmaya çalışıyorum, insan piskolojisi ve/veya genetik bir durum bu...

dindar adamın safsata ile aklını çelip, kolayına giden şeyleri sunarak onu bağlıyorlar hadi onun mazereti var, diğerlerinin ne mazereti var?

niye araştırmıyorsunuz? niye okumuyorsunuz?
niye kendinize hoş gelen şeyleri sizin duymak istediğiniz gibi söyleyenlerin peşinden koşuyorsunuz?

ve bütün bunları yaptıktan sonra nasıl kendini "akılcı" olarak sınıflandırıyorsunuz?

bunlar bazıların zoruna gidebilir doğrudur, ama insan kendini geliştirebilir.

Sen yüzde dokuzbin dokuz yüz doksan dokuz nokta dokuzununun sünni müslüman sayıldığı bu ülkede buradaki insanların ateist semtlerde, orci tapınaklarında ayin yaparak mı yetiştiğini sanıyorsun? Herkes gibi zorunlu seçmeli din/müslümanlık/sünnilik dersiyle okutulmadığını mı zannediyorsun? Ateist dersi alıp, müslüman nefretiyle mi büyütüldüğünü sanıyorsun? Ateist tanrılarına biat ettiğimizden sorgulamayan anti müslüman olarak mı yetişmişiz? Neyi okumuyoruz neyi araştırmıyoruz? Biraz kendini kandırıyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

HACIDAYI,

verebildiğin cevap "bize ne faydası olur o zaman tartışmayalımdan" öteye gidememiş gördüğüm üzere.

insanlar inandıkları şeyi ona karşı gelene savunurlar, bunu en iyi sen bilirsin. buradaki insanlar tartışıyorsa, senin gibi bir sebepleri vardır.

ha böyle diyorum çünkü ateistlere aynı şeyi yöneltmediğini varsaydım o kadar da kapasitesiz değilsindir heralde. hedef kitlen inananlardır diye düşündüm otomatikman. ateistler tabi ki de tartışacaktır çünkü.

faydaya gelirsek, faydası vardır yoktur bu onların bileceği iştir, sen bu konularda tartışmaya ilgisiz olduğun, canın istemediği için buraya gelip, "ne gerek var KOÇLAR AŞIN BUNLARI" diye herkesi genelleyip insanları küçük göremezsin.

her zaman olduğu gibi, sen her konuda kapasitesi geniş kültürlü ve bilgili biri değil, sadece muhtelif yerlerde ağarmış kıllar gördüğü için böyle olması gerektiğini sanan düz bir adamsın.

seninle ortak paydada buluştuğum düşünceler de var oluyor da ama her gündem dışı topicte gösterdiğin bu "GENÇLER Bİ SN BEN KESİN BİLİYORUMDUR" tavrın mide bulandırıcı.

hadi git şimdi bu topicten.

olm, senin gibi böyle yazan (nefret dolu ifadeler var harbiden) arkadaşları görünce kendi kendime "kesin beni tanıyor ve kuyruk acısı var" diyorum.

Rahatla yahu, nedir alıp veremediğin? yazdıklarım sana hakaret içermiyor, seni (sen bana terbiyesizlik yapana kadar) aşağılamıyor, inanç (demin din dedim ama feamer haklı, yanlış anlaşılabiliyor din diye yazınca) denen kavramı tartışmanın anlamsız olduğunu söyledim. Buna katılmıyorsan insan gibi, adam gibi yazarsın. Yoksa nedir lan bu öfke, bu kin, bu celallenme?

Dışarıda güneşin altında falan çalışıyorsan gir serin bir yere, buz gibi ayran iç, kendine gel. Yoksa da yazık valla bünyeye. Kalp hastası olursun bu gidişle.
Sosyal ağlarda paylaş

Redeagle said:

Feamer said:

ya niye insanı zora koşuyorsunuz? illa bilale anlatır gibi anlatmaya ne gerek var, gayet yeterli bir topluluk burası.

evet demek istediğim buna akın deseydim daha anlaşılır olabilirdi ama bu tartışmaları yaparken işin özünü kaçırmak istemiyor, zira bazılarının zoruna giden o...

tamam yetersiz edebi uslu yüzünden o kısımları atıyorum ve direk sonuca geliyorum.

yobaz dincinin yobazlıkları eleştirenlerin bir çoğu, en az onun kadar yobazlar, her ne kadar akılcı olduklarını iddia etseler de, dinci ne kadar dindar ise onlarda o kadar akılcılar.

tamam bu nasıl oldu?

daha önce ısrarla ana fikri anlamaktan kaçınıp semt isimlerine takılan arkadaşın ne dediğini hatırlamıyorum, kaldı ki zaten onun veya bu konun özelinde olan bir suçlama değil bu yaptığım genel olarak.

son olarak, yobazlığın kaynağı bazıları dinde, bunların içinde bazıları islam da arıyorlar, zamanla islamın geldiği durum ile bu kısmen doğru bir şey ama, "yobazlık" "bağnazlık" "düşünmeden biat etme" bunlar dinden ve dindarlıktan bağımız şeyler onu anlatmaya çalışıyorum, insan piskolojisi ve/veya genetik bir durum bu...

dindar adamın safsata ile aklını çelip, kolayına giden şeyleri sunarak onu bağlıyorlar hadi onun mazereti var, diğerlerinin ne mazereti var?

niye araştırmıyorsunuz? niye okumuyorsunuz?
niye kendinize hoş gelen şeyleri sizin duymak istediğiniz gibi söyleyenlerin peşinden koşuyorsunuz?

ve bütün bunları yaptıktan sonra nasıl kendini "akılcı" olarak sınıflandırıyorsunuz?

bunlar bazıların zoruna gidebilir doğrudur, ama insan kendini geliştirebilir.

Sen yüzde dokuzbin dokuz yüz doksan dokuz nokta dokuzununun sünni müslüman sayıldığı bu ülkede buradaki insanların ateist semtlerde, orci tapınaklarında ayin yaparak mı yetiştiğini sanıyorsun? Herkes gibi zorunlu seçmeli din/müslümanlık/sünnilik dersiyle okutulmadığını mı zannediyorsun? Ateist dersi alıp, müslüman nefretiyle mi büyütüldüğünü sanıyorsun? Ateist tanrılarına biat ettiğimizden sorgulamayan anti müslüman olarak mı yetişmişiz? Neyi okumuyoruz neyi araştırmıyoruz? Biraz kendini kandırıyorsun.

tam olarak sizleri rahatsız eden nokta neresi?

ortada bir kitap ve onun öğretileri var ve bunu okumadan kulaktan dolma bilgiler ile eleştiriyorsunuz? eleştirmiyormusunuz? kaçınız kitabı açıp hakkını vererek okumuştur?

çok az...

ama yaptığınız ne?

-dinci sizi rahtsız ediyor, son dönem akp tiksiniyorsunuz yaptıklarından, hatta o yukarlada söylediğiniz gibi yuva semtlerinde büyüdünüz, hatta aileniz de onlardan biri, ve dediğim gibi bu sizi yanlı bakmaya itiyor çünkü, o sevmediğiniz kitlenin açıklarını arıyorsunuz-

google a sor "islamda bilmem ne"
ayeti/sureyi/hadisi, makaleyi yazandan öğren
ilgili a./s./h. si makaleyi yazanın bakış açısı ile yorumla
sonra gel insanlara sat.

dincide benzerini yapıyor

cennete girmek lazım, ne yapmak lazım, falanca kişinin dediklerini yapmak lazım, bir zümreye girmek lazım ne yapmak lazım onun dediklerini yapmak lazım.

ana fikir aynı, kendi bakış açılarınıza hoş geldiği için başkalarının hoşunuza giden şeylerini yapıyosunuz/yapıyoruz...

ama bazıları bunu yobazlıkla yapıyor mesele o ve bunun din ile alakası yok

hayır işin garibi 15 sene önce yine bu adamları biz eleştiriyorduk, şimdi din düşmanı olan adamlar "inanç özgürlüğü" çekiyordu, bizi suçluyordu
Sosyal ağlarda paylaş

gerçek islam arab loverlıktır. paganlar zamanında kese kese dinlerini yaysaydı şimdi gerçek paganizm bu değil derdik.

İnsanların elbette bir dine ihtiyacı olabilir. Ama bir dinin temelinde yayılmacılık ve karşıt dinleri ve onların getirdiklerini(çok tanrılı,şirk v.s) ABV BÖYÜK GÜNNAH YANACAKSINIZ, CEZA SAHASI gibi şeyler olunca kusura bakmayın gg no remake.
Sosyal ağlarda paylaş

Feamer said:

[
tam olarak sizleri rahatsız eden nokta neresi?

ortada bir kitap ve onun öğretileri var ve bunu okumadan kulaktan dolma bilgiler ile eleştiriyorsunuz? eleştirmiyormusunuz? kaçınız kitabı açıp hakkını vererek okumuştur?

çok az...

ama yaptığınız ne?

-dinci sizi rahtsız ediyor, son dönem akp tiksiniyorsunuz yaptıklarından, hatta o yukarlada söylediğiniz gibi yuva semtlerinde büyüdünüz, hatta aileniz de onlardan biri, ve dediğim gibi bu sizi yanlı bakmaya itiyor çünkü, o sevmediğiniz kitlenin açıklarını arıyorsunuz-

google a sor "islamda bilmem ne"
ayeti/sureyi/hadisi, makaleyi yazandan öğren
ilgili a./s./h. si makaleyi yazanın bakış açısı ile yorumla
sonra gel insanlara sat.

dincide benzerini yapıyor

cennete girmek lazım, ne yapmak lazım, falanca kişinin dediklerini yapmak lazım, bir zümreye girmek lazım ne yapmak lazım onun dediklerini yapmak lazım.

ana fikir aynı, kendi bakış açılarınıza hoş geldiği için başkalarının hoşunuza giden şeylerini yapıyosunuz/yapıyoruz...

ama bazıları bunu yobazlıkla yapıyor mesele o ve bunun din ile alakası yok

hayır işin garibi 15 sene önce yine bu adamları biz eleştiriyorduk, şimdi din düşmanı olan adamlar "inanç özgürlüğü" çekiyordu, bizi suçluyordu

Mevzu tam anlamıyla bu:

Ninlempis said:

paganlar zamanında kese kese dinlerini yaysaydı şimdi gerçek paganizm bu değil derdik.

Ülke müslümanlık kavramı üzerinden yürütmeye çalışılıyor. Fakat din kitapları bu çağda ülke yönetebileceğin bir kaynak değil. Bu muhabbet avrupa'da olsaydı, devlet başkanı hristiyan faşizmi üzerinden diktatörlük kurmaya kalksaydı, halkın çoğu "dindar" bahanesiyle diktatöre destek verseydi. Burada müslümanlık hakkında verilen tepkilerin aynısı hristiyanlık için orada da verilirdi. Açık bulmak sanki çok zormuş gibi saatlerce açık aramaya çalışan da yok yani. Bazı şeyler gayet belirgin.

Dinci din alıp satan kişiye denir. Kalabalık bir kitleye dahil olduğundan default haklı olduğunu sanan egosu şişmiş gerizekalıdır. Din maskesiyle para ve konum kazanmaya çalışan dolandırıcıdır. Siyasetçidir. Bu yüzden dinciden nefret edilmesi kadar doğal bir şey yok.

Bunun dışında cennete girmek için zümreye, kişilerin ağzına bakan kitle her zaman komiktir. Oturup böyle aciz bir şeye saygı duymam mümkün değil.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

Din, futbol ve siyaset tartışılır tabii de tartışma bir yere gitmez. Şu vakte kadar hiç "aaa tmm lan ben o zaman ateistim artık doğru bak" ya da "aaa tmm ya ben hristiyan oldum abi" veya "doğru diosun ben bundan sonra galatasaray'ı tutuyorum" fln diyen görmedim.

şu dediğin çok doğru. ama benim düşüncelerim genellikle tartışa tartışa evriliyor, değişiyor mesela. takım meselesini bilemem ama siyaset ve din konusunda farklı görüşten insanlarla tartıştıkça, tartışmalarda yetersiz kaldığım, köşeye sıkıştığım yerlerde daha fazla araştırma yaparak baya baya yol kat ettim kendimce. 9-10 sene önceki düşüncelerimle şu an arasında baya uçurum var mesela. olabilir abi akıl akıldan üstündür. ben bazen baya baya "aa bu da iyiymiş hiç düşünmemiştim" diyorum. dilim döndüğünce de başkalarına aktarmaya çalışıyorum. yanlış bi tarafı yok bunun. tabi ayarı kaçırmamak lazım

ps. baya
Sosyal ağlarda paylaş

gerçek islam diye birşey yok
herkesin inandığı şey farklı temelde zaten
biri 5 vakit namaz kılar biri sadece oruç tutar
biri cumaya gider biri sadece bayram namazına gider vs.
adam hiç bir ibadeti yerine getirmeyip müslümanım diyorsa
sen müslüman değilsin demek gibi bir lüksün olamaz.
ki zaten mezheplere ayrılmış bu kadar farklı görüşün olduğu inançta gerçek olanı şudur gibi birşey isveçli pagan adamın gerçek inanç thora tapmak demesi kadar geçerli.
Sosyal ağlarda paylaş

KuddusiMavra said:

olm, senin gibi böyle yazan (nefret dolu ifadeler var harbiden) arkadaşları görünce kendi kendime "kesin beni tanıyor ve kuyruk acısı var" diyorum.

Rahatla yahu, nedir alıp veremediğin? yazdıklarım sana hakaret içermiyor, seni (sen bana terbiyesizlik yapana kadar) aşağılamıyor, inanç (demin din dedim ama feamer haklı, yanlış anlaşılabiliyor din diye yazınca) denen kavramı tartışmanın anlamsız olduğunu söyledim. Buna katılmıyorsan insan gibi, adam gibi yazarsın. Yoksa nedir lan bu öfke, bu kin, bu celallenme?

Dışarıda güneşin altında falan çalışıyorsan gir serin bir yere, buz gibi ayran iç, kendine gel. Yoksa da yazık valla bünyeye. Kalp hastası olursun bu gidişle.

Kusura bakma forumda gelip kim olursa olsun "x budur, ben bilirim, aşın bunları" tarzında herşeyi yemiş bitirmiş gibi post atan herkese tavrım budur.

beni bilen bilir her seferinde tepki koyarım bu tarz davranışlara. hatta alt tarafı forum troll bunlar falan diyenler de çıkar bana ben de forumda biri karısını ya da kedisini dövdüğünü söylese forum bu deyip geçmeyeceksen ben de bu davranışlarda geçmem derim. bu kadar iğreniyorum bu tavırdan.

ister "yanlış anlaşıldım" diye yan çiz ister istersen hakikaten öyle olduğunu düşün.

öfkem, kinim, celalliğim sana özel değil herkese böyledir hatta seni severim bile ne düşman bellicem.

sırf bu tarz post atmak için bu foruma giren embesiller var. onlar bu kadar embesil oldukça ben de bu kadar tepkili olucam.
Sosyal ağlarda paylaş

darkwingduck said:

şu dediğin çok doğru. ama benim düşüncelerim genellikle tartışa tartışa evriliyor, değişiyor mesela. takım meselesini bilemem ama siyaset ve din konusunda farklı görüşten insanlarla tartıştıkça, tartışmalarda yetersiz kaldığım, köşeye sıkıştığım yerlerde daha fazla araştırma yaparak baya baya yol kat ettim kendimce. 9-10 sene önceki düşüncelerimle şu an arasında baya uçurum var mesela. olabilir abi akıl akıldan üstündür. ben bazen baya baya "aa bu da iyiymiş hiç düşünmemiştim" diyorum. dilim döndüğünce de başkalarına aktarmaya çalışıyorum. yanlış bi tarafı yok bunun. tabi ayarı kaçırmamak lazım

ps. baya

eğer tartışmalardan sonra araştırmaya yöneliyorsan, bu güzel bence. ben mesela burada tartışmaları görünce ve bilgim olmayınca araştırmaya çalışıyorum. ha ama şu vakte kadar genel görüşümü değiştirecek kadar köklü bir karşı argüman gelmedi mesela. tabii değişime uğrayabilir düşünceler ama genel olarak temeli aynı kalır gibi gelio
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...