Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

1112211.com

Chromela

Öne çıkan mesajlar

masa said:

Emin olmamakla birlikte en yakın bu geldi. Tabi adamı görmeden böyle etiketlemek çok yanlış. Tüm siteyi inceleyen, adamı araştıranlar okusun bir tanı ölçütlerini. Kaç tanesi uyuyor?

Asperger tanı ölçütleri

Sheldon Cooper

Tanının konulduğu dönem
Klasik Belirtiler:

A)Sosyal ilişkide kısıtlılık:Egosantrizm,self in ötesine gidememe, arkadaş beğenmeme
“Yalnızlık hobimdir”,”Beni yalnız bırakan bir arkadaş arıyorum”
B.)Uygunsuz davranışlar:Bazen saf, bazen provakatif
C)Rol oynayamama
D)Normal olamayı önemsememe
E)Kısıtlı ilgi alanı:İçerik değil, tarz önemli, obsesif bir uğraş gibi. Örn:Başkentler, meteroloji, otobüslerin kalkış saati, rönesans tarihi, farklı lisanlar, şehirler arasi mesafeler, dişi kurbağaların yumurtlaması, fransız devrimi, elektrikli eşyanın çalışma mekanizması, kan grupları, vs. 2-3 konu aynı anda olabilir, değişebilir.
F)Tekrarlayıcı düşünce, davranış ve ritüeller: Hep ilgi alanına yönelik. ”Hobilerim tutkuya dönüşyor”...Bunlar bazen günlük hayatla ilgili, bazen tuhaf. Bazı durumlarda ek OKB tanısı gerekir.
G)Konuşma Problemleri:artikulasyon prob., çocuksu konuşma, reseptif dilde problem, pragmatik-semantik alanda yetersizlik, düz prozodi, ton ayarlamama, aşırı resmi kitabi bir dil, niyeti anlamakta güçlük, değişik vurguların analmını analamama, çok iyi kelime hazinesi ve genel bilgi.
H)Sözel olmayan beceriler:Yüz mimikleri yetersiz ve garip, jestler sterotipik, gözler açık, dümdüz bakış, bazen insanların gözlerinden çok ağzına bakarlar, şaşkın bakış, beden dili zayıf, en tipik yüz ölü yüz, taş yüzü, depressif yüz.
J)Motor kontrol problemleri:En tipik özellik kaba motor beceri sorunu. Sporda sıklıkla zayıflar. Uzun süreli eğitimden yaralanabilirler. Püberte öncesinde katatoni sıktır.
I)Emosyonlar:Derin ve yoğun,”güçlü emosyonel antenleri var”, stres karşısında panik olabilirler (konfüzyona yol açar).

ee bunların hepsi var bende. asperger miyim şimdi ben ?
neyse en azından kendimi tek kelimeyle ifade edibilirim herhalde iyice bi araştırıyım bakayım.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...