Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Çince'mi Japonca'mı ?

stabiloji

Öne çıkan mesajlar

iki dil arasında kaldım. millet hep çince diyor geleceğin mesleği falan diyolar ama bende çinlilere karşı ön yargı var yani nebili uygur katliamı falan ayrıca çinceyede pek özenmiyorum yani nebilim okursam sadece parası için okurum sonra pişman olurum diye. Ama japoncaya baya bi ilgim var animelerden kulak aşinalığı var bi kaç kelime biliyorum falan.Japoncada iş bulamassın millet seçmeli ders olarak görüyo diyen adamlar var. herif makina mühendisi olup ayriyeten japoncası varmış. ben karar veremedim siz karar verin yol gösterin bana
Sosyal ağlarda paylaş

Çince über zor bir dil en az 5 yılını vermen lazım eğer iş için düşünüyorsan, ve bu süreçte kültürünü seviyor olman, çince şeyler dinliyor izliyor, olman ve her fırsatta çince konuşman lazım. Eğer uğraşırım diyorsan ok.

Japonca ise biraz daha kolay bir dil özellikle Türkler için. Aynı dil grubuna bağlı olduğumuzdan. Dil yapısı, sondan eklemeler , fiil çekimleri vs. Anime seviyorsan dediğin gbi onun populer kültürünü de az çok sevmeye başlamışsın daha rahat öğrenirsin. Fakat bu dil için de en az 3-4 seneni vermen gerekiyor ve disiplinli çalışıp , yine her fırsatta dialog kurman gerekiyor japonca. Bu da en iyi japonyada oluyor.

Kendimden örnek vereyim; 1 sene universitenin son senesi, ağır japonca dersi aldım (1 senede 3 senelik kur bitirdim) Hocalarım hep japondu. Bu gazımı görünce japonyaya gönderdiler beni 2 aylık bir programa. o süreçte konuşmam falan baya gelişti. Türkiyeye döndüm, intermediate proficency sınavına girdim (3. seviye) ve geçtim. Sonra işe başladım yalan oldu . Bu bahsettiğim 2009 yılı. Geçen sene de tekrar kursa gittim kadıköyde 4-5 ay, tekrar yapmış oldum falan ama. O intermediate liği geçemedim. Ne kadar hocalarla japonca dialog kursam konuşsam da rahat değilim kasılıorum. Şu an da hiç birşey yapmiom anime izlemek dışında japonca hakkında.

Ama o japonyadan gelip sınava girdikten sonra 2009'da, aynen devam etseydim çalışmaya şu an herhalde fluent speakerdım. Çünkü bir sınıf arkadaşım var uniden. Adam aynen devam etti, türkiye'de kursalarda japonca dersi vermeye başladı, şu an japonyada çalışıyor, çok geleneksel bir japon şirketinde sales yapıyor. Tabi onun biraz daha da geçmişi vardı bendne önce, 6-7 senedir öğreniyor.

Yani dil öyle, kursa yazılırsam öğrenirim ile olacak şey değil ne yazık ki. Bu kadar deli gibi kültürü ile, her şeyi ile sevdiim memleketin dilini bile anca buraya kadar getirebildim. Yani gerçekten öğrenmek istiosan, o şekilde yaşıcaksın en az 3-4 sene ki kapasın.

Eğer yok abi ben bu kadar kasamam diyorsan da direkt japoncaya yazıl başlangıç seviyelerde Kawaii, sugoii, nanda kore falna tadında animelerde duyduun klasik şeyleri öğrenir, animelerde duyunca da aa anladım lan dersin ve geçersin. JAponca kursları liselilerle dolu bu yüzden :)
Sosyal ağlarda paylaş

xaty said:

Hangi sektördesin, ne için öğreniyorsun, ne iş yapıyorsun/yapacaksın, oraya mı taşıncaksın yoksa Türkiye'de mi kullancaksın o dili?

mültecim tercümanlık.taşınırsam ordaki türkiye bağlantılı bir şirkette iletişimi sağlarım anca türkçeden japonca japoncadan türkçe falan
Sosyal ağlarda paylaş

Mortis said:

yok abi çin kültürüyle hiç alakam yok cidden trt1'de bi dizisini izlemiştim bi kez okadar ^^.ama japon kültürü vs baya ilgiliyimdir o konuda hiç sıkıntı olmaz.ben daha çok iş konusunda kaygılıyım japoncada.mesela japonyaya gitsem nasıl iş bulucam vs en öncemlisi maaş ve çevirmenlik dışında ne tür işler vb
Sosyal ağlarda paylaş

stabiloji said:

xaty said:

Hangi sektördesin, ne için öğreniyorsun, ne iş yapıyorsun/yapacaksın, oraya mı taşıncaksın yoksa Türkiye'de mi kullancaksın o dili?

mültecim tercümanlık.taşınırsam ordaki türkiye bağlantılı bir şirkette iletişimi sağlarım anca türkçeden japonca japoncadan türkçe falan

Neymiş?
Sosyal ağlarda paylaş

Xaenin said:

stabiloji said:

xaty said:

Neymiş?

AHAHAHAHHAHAHHAHAHHAHAHAHHAHAHHAHAHHAHAAHAHAHHAHAHA

kaan niye kötü arkadaşlarınla kötü oyunlar oynamıyosun ya
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...