Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Bugün Ne Seyrettiniz?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

http://bantmag.com/news/wp-content/uploads/2018/10/CLIMAX-03-AFTER-ANGLAIS-RVB_A24_WEB.png

Climax 2018
gerçi dün izledim ama olsun.
Gaspar Noe filmi. Manyak herifi bilen bilir zaten o yüzden izleyince wtf is this shit demeyeceklerdir.

Bir grup dansçının Amerika New York'da yapılacak bir parti için prova çalışmaları sırasında sangria'larına LSD katılması sonucu yaşadıkları bir geceyi anlatıyor.

ağır spo

Sonda söylenecek şeyi başta söyleyeyim istedim aslında.
Evet adamın film bittikten sonra ejdanını silkeleyen ben ne izledim abi naptın lan sen böyle dedirtiyor.
Hani film bitiyor, üzerinde ağır bir yorgunluk, hem ruhen hem bedenen bi çökmüşlük yaşıyorsun.
Gaspar hedefine ulaştığını gösteriyor böylelikle.

Zaten filmin ilk afişi yayınlandığında

i stand alone'u küçümsediniz
irreversible'dan nefret ettiniz
enter the void'den tiksindiniz
love'ı lanetlediniz
şimdi bi de climax'i deneyin diyip elinde alkol kadehini seyirciye sırıtırcasına uzatan bir görüntüsü vardı.

ne dediyse onu yapmış yani al götüne girsin misali :D

Film açılış sahnesiyle 10 dakikaya yakın eksiksiz toplu dans kareografisi ve ikonik müziğiyle izleyici yakasından tutup gel lan buraya çekiyor zaten. yerinde duramıyorsun.

sonrasında karakterlerin tanıtımı vs derken ilk yarıyı partide biz de varmışcasına POV kamerayla yaşatıyor.
Filmin isminden de olduğu gibi yavaş yavaş climax'e getiriyor.
Sonrasında boom.

Bir şeyler ters gidiyor. Herkes sapıtıyor, ortam cehenneme dönüyor resmen.
Sonra olaylar olaylar.

Genel hatlarıyla böyleyken detaylarda ise birden fazla nefret kusma ve toplum eleştirisi yöneltiyor film.
Fransayı gömüyor, 96 yılındaki fransız toplumunun değişimini bugüne projekte ediyor zaten ki hala geçerli olan tabuları açık seçik görebiliyoruz.
Alkolden yudum bile almayan müslüman elemanı sen attın lan LSD'yi diyip linç etmeleri ve karlarla kaplı dondurucu soğukta dışarı atmaları ve onu orada ölüme terketmeleri müslüman azınlığa yapılan nefreti ve ötekileştirmeyi gösteriyor.
Ama bir yandan da kendince aklamak istediğini gösteriyor Noe çünkü filmin başında Omar'ın cennet tasviri ve hayaline şehit olurcasına gidişiyle yüceltip sempati beslemeye çalışmış.
Yer mi anadolu çocuğu dersen midene bakar abi derim :p

Öte yandan Fransızların Almanlara olan nefretini gizlice diyecem ama yok yani direkt göze sokmuş. Çibanın başı almanlar, biz birbrimizi kırarken onlar deşarj olmuş ve hala istediklerini yapabiliyorlar diyor.

Tabi öte yandan fransayı da itin götüne sokuyor...
Film boyunca ortamdaki devasa ve parlak fransız bayrağı üstümüzde nefret ettiğimiz ama kaçamayacağımız bir aile gibi görünüyor.

Toplumdaki siyah beyaz kavgasının bilinçaltlarında ne kadar derin yaralar bıraktığını ise David'in alnına svastika çizerek onu döven zencilerden anlıyoruz.
Erkeklerdeki iktidar mücadelesini sadece hayvani dürtülere değil aynı zamanda sosyolojik tabana da yansıtmak istemiş amcam.

Bir de kadına yapılan yargısız infazları ve toplumun gözünde kürtajın böylesine free bir gençlikte bile hala öcü gibi görülmesini kimden hamile olduğunu bilmeyen kıza yapılan psikolojik işkenceden anlıyoruz.
Muhtemelen filmdeki kafası ayık ender kişilerden olan bir kadının kafayı yemiş bir güruh içerisinde nasıl çıldıracabileceğini ise karnını bıçaklayarak intihara yönelmesinden görüyoruz.
İşte manyak bi toplum insanı bunlara itiyor.
Hani derler ya delilerin içerisinde tek akıllı aslında deli olandır diye. yaptığı delilik gibi gösteriliyor.

Tito'ya üzüldüm. çocuğun suçu yokken gitti manyamış anasının yüzünden elektriğe kapılıp öldü.
Biz üzüldük de ortam üzüldü mü hayır. Kafalar öyle gitmiş çünkü binanın elektrikleri gittiğinde " Tito kül oldu ahahaha" diye güldüler ak manyakları.
LSD kötüdür.
anası da pişmanlıktan bileklerini kesip intihar etmiş sonunda gördük.

buraya kadar filmle alakalı hızlı sayılabilecek genel geçer özetleri yazdım. burdan sonrasındaysa Gasparın önceki filmleriyle karşılaştırmasını ve final düşüncemi söyleyeceğim.

Adı climax zaten tepe noktası son nokta. Bu Gaspar Noe'nin 3 filmdir anlatmak istediği uyuşturucu ve hazlar dünyasının son noktası olarak gösterilmiş o yüzden böyle bir isim düşündüğüne eminim.
Fakat bende bir çok noktada o etkiyi tam bırakmadı ya da ikna edemedi diyebilirim.

"hayat, müşterek bir imkansızlıktır."
doğum olağan dışı bir deneyimdir.
hayat geçici bir zevktir.
ölüm olağan dışı bir deneyimdir."

gibi bir takım aforizmalar yapmış. Bunu da filmde yansıtmaya çalışmış.
Climax boyunca yaşanan tüm bu kafaların aslında ölüm ve doğumdaki gibi olağanüstü bir deneyim olamayacağını, hazlar dünyasının, etken maddelerin ne kadar sentetik ve geçiçi olduğunu anlatmış. Nitekim enter the void'de doğum ve ölümün anlatısı şu filmden daha ağır kafaya sahipti bu bir gerçek.
Fakat bu düşüncesi bana fazlasıyla subjektif geldi.
Kendisinin ot bok madde her türlüsünü yaşamış bi adam olduğunu sağır sultan biliyor da ben bunları yaşadım ve hayat budur diyebilmesi kes lan dalyarak her boku çözmüş yunan filozofu oldun başımıza dedirtiyor :d

Yine isminden yola çıkarak söyleyebilirim ki bence yönetmenin artık bu işlerden elini ayağını çekeceğinin göstergesi olmuş bu film.
Anlatıcağımı anlattım artık izin verirseniz başka şeyler çekmek istiyorum diyor sanırım.

iyi de olur yani. İnsan ve i stand alone, bir irreversible havasında kendi içerisinde bir hikayesi olan filmler bekliyor artık heriften.
Yapacağı sinematografik şovunu yaptı zaten. Ne o öyle 15-20 dk'lık long shotlar çılgın mısın nesin. Sensin birader diyoruz artık anladık.
Yine de filmin başında cast ekranını göstererek izleyiciye sike sike bu filmde emeği geçenlerin isimilerini o koltuklardan kalkıp gitmeden göreceksiniz ipneler demesi müthişti. İlla zorlayacak illa faşizm kasacak herif.
Bir de Noe bizi etkileyen ve bugüne getirenlere saygıyla diyip giriş sahnesindeki interviewlarda ekranın sağında etkilendiği filmler ve solunda etkilendiği kitapların rafta gözümüze sokulmasına koca bir (tu)

Bir ara yine uzun uzun okumasını bloğumda yapıcam.

Şimdi tüm bunlara istinaden film hakkındaki özet düşüncem ise şok ediciliği bir yana bir hikaye anlatısı olarak beni tatmin etmediği yanları olduğunu düşünüyorum. En azından geçmiş filmlerine bakarak bundan eminim.

Film 95 dakika. Ki bence daha fazla olsaydı kimse kaldıramazdı. İçmeden bad trip yaşamak böyle bişey işte.

8/10 diyip atladığım bir şey varsa da sağlık olsun diyorum.

Henüz sinemalardayken gidip görmenizi kesinlikle tavsiye ediyorum çünkü böyle bir şeyi sinemada deneyimlemek olağanüstü bir duygu.
Sosyal ağlarda paylaş

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/91S8cP2LaPL._SY445_.jpg

bu film nasıl bu kadar övüldü ya? sırf içinde zenci var diye mi cidden? baya kötüydü resmen 2 seferde bitirebildim. thor filmleriyle beraber mcu içindeki en kötü filmdi bence. cgi'ları bile berbattı lan filmin. ztn muhteşem bi senaryo falan beklemiyoruz ama birazcık ayakları üzerinde dursun, cgi'ı düzgün olsun her türlü gideri olur. sırf hype'ına aldanıp iyi heralde falan diye uçaktaki versiyonunu izlemeyip yüksek kalite indirip izledim, izlemez olaydım. tam uçakta izlerken uyumalık filmmiş.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...