Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

-Kur an ı Anlamak / Okumak-

vivavale

Öne çıkan mesajlar

forgiver said:

GERGE said:

Beni en güldüren de Kuran okuyunca anlayıp inanacaksın diyenler. Niye ki? Kuranda grçekler yazıyorsa Konfiçyus'da da gerçekler yaşıyor.

Bir de iyi insn olmak için manual gerekiyorsa özür dilerim ama siz iyi bir insan değilsiniz.

ısrarla yazıyorum inanıp inanmamak insanın elinde
kuran'ı okursan hiç bir harfinin çelişmediğini, karşına çıkacak her şey için sana yol gösterecek hükümler içerdiğini görürsün
Allah'da inanırsan bu kuran'a göre yaşarsın

iyi insanlık konusunda
senin kriterlerini kuran'la karşılaştıralım
daha iyisini ortaya koyabiliyorsan zaten mesele yok
zaten kuran'da da iyilik konusunda bir kısıt sınırlama yok

benim ihtiyacım yok kendi başıma idare ederim diyorsan da tekrar yazıyorum, Allah insanları inanıp, inanmamakta özgür bırakmıştır.

bazılarının kafasında "inanma" kavramı, evi sat, arabayı sat, stuttgart olarak beliyor galiba, ondan israrla karşı çıkıyorlar
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

kuranı okumayı gereksiz buluyorum
cunku kuranı okuyana kadar din denilen seylerin ne amacla uyduruldugu, tanrının varlıgının olmadıgı gibi bi sürü şeyi kuranı okuyayım safhasına gelene kadar anlaşılabilir ve o bilinç alınır
ondan sonra kuran, ortaokul tarım dersi kitabı gibi bişey oluyor zaten, okumussun okumamissin kazanip kaybedecegin hiic bisey yok
anca sevdigin bi kac atkadasin vardir kuran üstüne konusurlar, muhabbete katilmak icin okur gecersin ama hic sanmiyorum :d

Bir kısmına katılıyorum. Vicdan sahibi olmak, Hak yememek, İyi bir insan olmak ve benzeri meziyetleri yeterli görüyorum.
Bunlar için illa dinle korkutulmasına gerek yok kendini yetiştirmiş kaliteli bir insanın, ancak dünyadaki eğitim seviyesini ve kültür farklılıklarını düşündüğümüzde şu çağda bile dinler insanlık için gereklidir.
Kaosu önleyip toplum düzenini sağlamada halen işe yarıyorlar genelde, kötü sonuçları da var bolca ama teknoloji daha da ilerleyip her insana çipler mikrokameralar takılacağı güne kadar gerekliler.

Ha o noktadan sonra artık tanrı kavramı insanın içdünyası ve sığınacak güvenecek bir kavrama dönüşür sadece. Ama şu an halen işe yarar durumda dinler.
Sosyal ağlarda paylaş

Bi de şu bilimle kozmikle atom profesörlüğüyle dini kendince açıklamaya kasıp, gariban vatandaşa kitap satanları kaale almayalım uymayalım lütfen.
Bu din 1500 sene önce çölde vahşice yaşayan Bedevilere geldi, hatta Ademden itibaren lafına bakarsak daha ölüsünü gömmeyi bile kargadan görüp taklit eden insanlar devrinde geldi.

Yani bugünün bilimiyle evirip çevirip Kuranı dini açıklamak pazarlamacılıktır sadece, son 200-300 senede bile bilimde pek çok doğrunun yanlış olduğu ortaya çıktı, yarın bugünkü doğrular yanlış çıktığında Allahın kitabı da mı yanlış çıkmış olacak?
Sonuçta bugünkü bilimi dayanak gösteriyor o alim geçinenler.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

ancak dünyadaki eğitim seviyesini ve kültür farklılıklarını düşündüğümüzde şu çağda bile dinler insanlık için gereklidir.
Kaosu önleyip toplum düzenini sağlamada halen işe yarıyorlar genelde, kötü sonuçları da var bolca ama teknoloji daha da ilerleyip her insana çipler mikrokameralar takılacağı güne kadar gerekliler.

Ha o noktadan sonra artık tanrı kavramı insanın içdünyası ve sığınacak güvenecek bir kavrama dönüşür sadece. Ama şu an halen işe yarar durumda dinler.

dinin şu yüzyılda hiçbir işe yaradığı yok. türkiye nin büyük çoğunluğu müslüman güya, kendi kızına, kardeşine tecavüz ediyor millet. rüşvetçilik, yolsuzluk, insanları kandırmak, suçsuzları hapse attırmak hukuk olmuş.

ırak a bakıyosun müslümanlar katliam yapıyor yıllardır. ışid çıktı kafa kesiyor.

gelişmiş ülkeler zaten din olayını bırakalı çok oldu, insanların ahlaklı olmasını vs. sağlayan din değil, hiçbir zamanda değildi. insanlar ve toplumlar olgunlaştıkça, öğrendikçe geliştikçe oldu bu olaylar.

hristiyanlar bu duruma gelene kadar yüzyıllarca birbirlerini katledip kazıklara oturttular. sıra müslümanlarda işte.

din savaşı diye bir şey var ya. tarihte milyonlarca insan öldü din yüzünden. din nasıl gerekli olabilir? insanları birbirinden ayıran kutuplaştıran ek bir unsur sadece.

bizim coğrafyada yaşayanlar bu tür sorunları şiddetli bir şekilde yaşamadığı için o konuda olgunlaşamamış, herhangi biri galeyana getirince defaultuna dönüyorlar yine.
Sosyal ağlarda paylaş

aga dinin dediği şey, içinde şeytan var, herkesin içinde var, o içinden geçen kötü düşünceleri uzaklaştır, insan ol, efendi gibi davran. o yola düşmek kolay, fakat aslolan, sınavın olan şey o yola düşmeme gücünü kendinde bulabilmek. bu gücü bulabilirsen, sonunda ödüllendirileceksin diyor. temelinde mantıklı. herkes aynı yoldan ilerlese, evrensel ahlak yasaları olsa, herkes uysa, dediği mantıklı.

bu esnada da belli başlı kıt zekalı insanları yola getirmek için de tanrının kutsallığına ve senin ona ibadet etmen gerektiğine, seni ödüllendirmesi için her gün dua etmek zorunda olduğunu, eğer bu yoldan sapıp da kötülük yaparsan da cehennem ile cezalandırılacağını söylüyor. tabi ilahi bir adalet yok. ceza yok. tek istenen insanlık. oysa kutsallığı fazla abartıyor. örneğin incil de isayı yüceltiyor gibi. tabi kıt zeka kutsallığın rüyasına kapılıp, kendi beyninin yıkanmasına izin veriyor, bir noktadan sonra güzelliğe hizmet edebilecek birşey, sadece çirkinlik olarak gözümüze, beynimize, yüreğimize saplanan bir hançer kıvamına dönüşüyor.

yani anlatılmak istenen aslında budanın da söylediklerinden farklı değil. sadece ortada bir allah yok aslında, istenen bir dünya güzelliği var. tabi beyinleri soru sormaktan alıkoyup uyuşturduğu gerçeğini görememiş sanırım ki, bugün bu kadar rahat silah halini almış bir düşünce ile karşı karşıyayız.

gerçi kur'an da çok abartmış allahı be. iki dakika insan gibi komşunu sev, onu düşün, çalma, çırpma de lan. kuşlarla taş atmak ne abi?!?!

öyle işte.
Sosyal ağlarda paylaş

"Tatar Ramazan" said:

Fistan said:

kuranı okumayı gereksiz buluyorum
cunku kuranı okuyana kadar din denilen seylerin ne amacla uyduruldugu, tanrının varlıgının olmadıgı gibi bi sürü şeyi kuranı okuyayım safhasına gelene kadar anlaşılabilir ve o bilinç alınır
ondan sonra kuran, ortaokul tarım dersi kitabı gibi bişey oluyor zaten, okumussun okumamissin kazanip kaybedecegin hiic bisey yok
anca sevdigin bi kac atkadasin vardir kuran üstüne konusurlar, muhabbete katilmak icin okur gecersin ama hic sanmiyorum :d

Bir kısmına katılıyorum. Vicdan sahibi olmak, Hak yememek, İyi bir insan olmak ve benzeri meziyetleri yeterli görüyorum.
Bunlar için illa dinle korkutulmasına gerek yok kendini yetiştirmiş kaliteli bir insanın, ancak dünyadaki eğitim seviyesini ve kültür farklılıklarını düşündüğümüzde şu çağda bile dinler insanlık için gereklidir.

sabahtan beri tamda bu konuda düşünüyordum daha doğrusu din üzerinden muhalefet...

şöyle ki, komünist ve batı aydınlanması sonrası roma kilisesi merkezli din eleştirilerin aksine, mevcut büyük dinlerin oortaya çıkmasında zorbalığa, tiranlığa ve zulme başkaldırı ve bunu topla tüfekle değil zulme uğrayan garibanlar ile yapıldığını görürüz.

musa, isa, muhammet, buda... ilk kuruşu ile dinleri değerlendirmemiz lazım yoksa zamanla insanların elinde dediğin noktalara geldi.

bu kadar şeyi niye yazdığıma gelirsek,

güçlüye karşı güçsüzle savaşmak için ve elinizde imkan olmadığında din gibi bir enstrüman çok işinize yarar, ve dalga geçtiğiniz "gerçek islam" kavramı burada çok işe yarıyor işte...

diğer taraftan batıda protestan ayaklanmaları başlaması için zengin burjuvazinin ve ucuz ve etkili savaş aletlerinin gelişmesi gerekti, ancak ondan sonra kiliseye baş kaldırmaya cürret ettiler... ayrıca burada ellerinde ki geliri kilise ile paylaşmak istememek de var.

işte iki şık var, ikici şıkkı tercih ediyorum derseniz hepimize yazık olur
Sosyal ağlarda paylaş

öncelikle buda yı ayır kenara. buda öğretileri ile bizim din dediğimiz kavram farklı, buda tanrının sözlerini aktardığını iddia etmiyor bile.

ikinci olarak muhammed zamanında ezilen zulmedilen bir halk yoktu ve din ile kurtulmadılar bildigim kadarıyla. İslam a milleti davet edip biraz yandaş toplayınca eziyet edilmeye başlamadılar mı?

üçüncü olarak avrupa da protestanlık çıktığı zaman birbirlerini katletmeleri başladı. ne zaman baş kaldırdıklarının hiçbir önemi yok ki. ordan oraya sürgün ediliyor veya diğer hristiyanlar tarafından cezalandırılıyorlardı ne de olsa.

aynı zamanda hem dinin kıt zekalılar üzerinde yanlıs tepki gösterip kafa mafa kestiklerini, sacmaladıklarını normal sayıp, hem de dinin bu kıt zekalıları doğru yola sokmada işe yaradığını nasıl iddia edebiliyorsunuz?

eğer kıt zekalılarda işe yaramıyorsa, geri kalanının pek ihtiyacı yok zaten ve dine göre hareket etmiyorlar. kıt zekalılarda işe yarıyorsa ışid vs ne?

bu söylemlerinizin tıkandığı ikinci bir örnek olarak japonya gösterilebilir. din hiçbir zaman itici güç olmamıs orada, ama insanoğlu ahlaklı olmayı becerebilmiş, dinin insan hayatında gerekli olmadığını ispatlamış. çin de aynı sekilde, din olmadan, din savasları olmadan pekala varolabilmişler. aksine baktığında dini olan milletler birbirlerini katletmek için sadece bir nedene daha sahip olmus
Sosyal ağlarda paylaş

yalnız, hayatımda en çok kanımı donduran kız kaçırıp, evde tecavüz olayını da japonyadan duydum.

gibi...

dediğim gibi, insan evladının hepsinin içinde kötülük var. dinler de dinleme diyor. bunu söylerken de anlatış şekilleri de farklı her kitabın. müslümanlık da tanrı kavramını en çok yücelten din. o yüzden de beyni yıkamada diğerlerinden daha iyi. ya beyni yıkanmaya müsait adamları öldürüp, dini ortadan kaldıracaksın -ki yaparsan sevinirim, dünya da bi rahatlar, böyle kanser olmaz olsun- , ya da efendi gibi kabullenecek, kendi halinde müslümanlar da var lan deyip susacaksın.

gereksiz çemkiriyorsun an itibari ile. yüceltme bişeyleri, diğerini boka batırmak için. gönül isterdi ki, ne bi din olsun, ne bi milliyet, ne bi dil, ne bayrak farklılığı olsun. atmosfer çatısı altında vuu vaaalarla anlaştığımız, çalışıp, sevişip, uyuyup, yemek yediğimiz dönemlere dönelim.
Sosyal ağlarda paylaş

çemkirmiyorum ki.

tabii japonya da falan da piskopatlar manyaklar çıkmış. ama diğer tarafta da din bunu engellememiş. sonuç: din etkisiz eleman. hatta din savaşları vs. yüzünden olumsuzluklar yaşamışlar. demek istediğim buydu.

dini kötüleme gibi bir çabam yok, düşüncemi söylüyorum sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

ek: kuran ve muhammet, musa ve isa açıkça karşı çıktıkları en büyük suç, din diye bir şeyler uydurup bununla insanlar arasında fesat çıkarmayın

-firavun kendine tanrı diyor ve herkesi bunu kabul etmeye zorluyordu
-yahudiler din konusunda zıvanadan çıkmışlardı, kendilerinden başka kuş tanımıyorlardı
-mekkeliler özünde Allah a inanmalarına rağmen çıkarları uğruna Allah a aracı putlar yaratmış ve bunlardan haksız para kazanıp, halka efendilik taslıyorlardı.

bakıyoruz bunların hepsi din ve bu dinleri yıkmaya gelmişler, pratik olarak kısa bir süre muhammet başarılı olmuş ama onuda bok etmişler tez zamanda

ya inandığın kitapta bakara diye bir ayet var, ve sen peygamberin ölümünden 200-300 sene sonra bizzat o kitabı okuyararak yeni bakara yapıyorsun

o yüzden tarihi okuyun diyorum, bati anti din propagandasi ile yola çıkarsak bir yere gidemiyoruz. niye gidemiyoruz avama bunları anlatamıyoruz çünkü...

şimdi vaktim yok yarın sabah devam ederim belki ama kısaca şunu diyeyim,

hiç bir peygamber öğretim "organize din" olsun insanları sömürsün dememiştir, bildiğim kadarı ile eski ve yeni ahitte bile geçmez böyle bir şey. hadi bu din ve teoloji tartışması bunu geçelim.

tarih kısmına gelelim,

mekkede zengin tüccarların altında kölelik yapan insanları kendi etrafına toplayıp medine ye göçüp (veya tam tersi şehirleri karıştıryor olabilirm ama önemi yok) orada kurduğu yeni eşitlikçi yapılanma ile bütün arabistanı fethetiler.

ama ne zaman dört halife devri bitti ve eski kodamanlar yönetimi devraldı (emevi diyoruz) o zaman bütün hilafet devletindeki servetin(?) %20 (?) bir kesimde toplandığını görüyoruz (sayılar karışa bilir ama işin özü bu) bunu üzerine imamı azam denilen zat "yapmayın böyle dine aykırı" diyince adamı zındanlara atıyorlar

ve işte sizin bildiğiniz, bizim karşı çıktığımız "din" o zamanlar başlıyor.

işte burada nüans kısmı Muhammet garibanlarla devrim yaptı, muaeviye ve saz arkadaşları ise yine aynı garibanlarla karşı devrim yaptı, onların bu günkü yansımaları "kömürümü veriyor, kömürümü" oldu.

cumhuriyet çarıklılar ile kuruldu ama aynı cumhuriyeti aynı çarıklılar yıkıyor.

bu döngüyü kırmanın tek yolu bu aç kalınca mazlum karnı doyunca sırtlan olan avamı "bilgi" ile terbiye etmek.

batı batı diyorsunuz adamların ilk bastıkları kitaplardan biri incil, dine karşı savaşırken, "isa yok kilise yalan" mı demişler?

hiç bir şeyden ibret almıyorsanız onlardan alın, ve o tarihe ulşaması daha kolay açın okuyun
Sosyal ağlarda paylaş

burada dursun şu B)-

alıntıdır

HZ. MUHAMMED ile evlendikleri sırada yaşları şöyle olan hanımlar:

hz. hatice 45 yaşında (peygamberle 25 sene boyunca tek eşli yaşamıştır.)
sevde 53 yaşında, dul
hz. ayşe 18 yaşında (hz. ebubekir'in kızı)
hafsa bint-i ömer 22 yaşında (hz. ömer'in'kızı)
zeyneb bint-i huzeyme 50 yaşında, dul (evlendikten 2 ay sonra vefat etmiştir)
umm i seleme 65 yaşında, dul + 4 çocuklu
zeyneb bint-i cahş 35 yaşında (peygamberin halasının kızıdır)
habibe bint-i cahş 55 yaşında, dul (peygamberin halasının kızıdır)
cuveyriye bint-i haris 20 yaşında
safiyye bint i huyey 20 yaşında
hz. mariye ?
hz. meymune 60 yaşında, dul

not: kronolojiktir.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...