Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

-Kur an ı Anlamak / Okumak-

vivavale

Öne çıkan mesajlar

@fistan
abi kendii içinde tutarlı söylediklerin. senin tercihin bu.

fakat senden yola çıkarak şunu söylemek istiyorum din tamamen kişisel bir vicdan meselesidir. yani insanın kendisi karar vermelidir. benim ya da piyasada din adına konuştuklarını söyleyenlerin sözleriyle inanacaklarsa hiç inanmasınlar çok çok daha iyi.
Sosyal ağlarda paylaş

iyi de o zaman viva nın dini olur. Ben yaratıcının varlığına inanıyorsam O nun yolladığı kitaba ve esaslarına iman etmem gerekli.

hatta bugunkü büyük sıkıntıların başında bu durum gelir. inancının gereği gibi yaşamıyor insanlar, yaşadıkları gibi inanıyorlar o yüzden yüzde 90+ müslüman olduğu söylenen ülkede katalog suçlar, yüz kızartıcı suçlar almış yürümüş
Sosyal ağlarda paylaş

vivavale said:

abi hangi hadis hangi sünnet. kur an ı dahi insanlar değiştirilmiş olarak düşünüyor. peygamberin ölümzünden 200 yıl sonra yazılmaya başlanan hadis dedikleri sözleri peygamber sözleri diye kabul etmek benim için imkansızdır.
burada kur an devreye girer, peygambere atfedilen söz/hadis kur an da varsa yahut çelişmiyorsa kur an hükümleri ile kabul edilir sıkıntı olmaz aksi halde hadisin kaynağında sıkıntı vardır ya da uydurmadır.

edip yükselcisin galiba dicemde zaten mehmet okuyan vidyosu koymuşsun :)

yaygın sünni islam,bu anlattıklarınla bağdaşmıyor,sana haksızsın demiyorum,lakin sen yahut mehmet okuyan çıkıp "bakın gerçek islam budur" dediğinizde ne kadar haklıysanız,cübbeli ahmet hoca da gerçek islam şudur dediğinde o kadar haklı,mutlak doğruyu tayin etme anlayışı pek kolay değil

ama evet,kuranı okumalı herkes.
Sosyal ağlarda paylaş

abi ben müslümanım a cı ya da b ci değilim. kur an a bakarsak doğru anlaşılır diye umuyorum. Mehmet Okuyan, Bayraktar Bayraklı, Yaşar Nuri, Mustafa İslamoğlu gibi isimler gerçekten samimi adamlar. amaçları hurafe üretip insanların duymak istediklerini söylemek değil, doğrunun peşinde adamlar o yüzden de her platformda onları örnek göstermekten çekinmem.

bazı noktalarda Edip Yüksel inde güzel söylemleri var yeri gelince onları alıntı yaparım. zaten kur an deyimi ile inananlar her söze kulak verirler, fakat içlerinden doğru olana inanırlar.

yalnız cübbesi aklından uzun olanla aynı isimle anılmaktan Allah a sığınırım. o müslümansa ben değilim.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

kişisel vicdan meselesi ise niye islam?
daha iyisini kendin yapabilirsin bence

vicdan meselesinin hesabını soracak olan da Allah olduğu için
zekat üzerinden örnek vereyim
kuran'da zekat 1/40 değildir, ihtiyacınız olandan fazlasını, ihtiyacına olana vermemiz gerektiği anlatılıyor
daha iyisini yapmak da cimrilik yapmak da senin elinde

Amentü:
Allah'a meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine inanmak

Allah'a inanmıyorsan, onun melekleriyle indirilen kitaplarına ve kitaplarını anlatan peygamberlerine de inanamazassın
dolayısıyla islam'a ihtiyacın olmaz

bunu da geçelim inanmayan ve inananların inandığı, tek bir gerçek var
ya yok olacaksın ya da öldükten sonra dirilip Allah'a hesap vereceksin.
bir tane de tercih hakkın var

Allah'a inanıyorum ama din işte olmuyor diyorsan yine hasabını verirsin

70 sene yaşayıp yok olacağım diyorsan da yazmaya değer bir şey bile yok zaten
Sosyal ağlarda paylaş

sen diyosun ki abi bana uydurulmuş dinden bahsedin.
işte mesele burda gerçek islam hede hödösü.

Tanrı diyor ki siz insanlar beşer haldeydiniz, yeryüzünde debelenip dururdunuz bozgunculuk yapardınız, kan dökerdiniz. size ruhumdan üfledim ya da irade bahşettim, bunun devamında sizi yeryüzünde kabileler olarak, ırklar olarak yaydım.
yeryüzünde belli bir zamana kadar size rızık tayin ettim ve başıboş olmadığınızı bilin diye de size islamı yani dini yani kitaplarımı gönderdim, bunları da sizin içinizden seçtiğim peygamberlerle pratiğe döktürdüm.

nihayet sonunda bana döneceksiniz kim beni dinlemiş kim dinlememiş göreceğiz.

ha sizden başka çok canlı yaratık var, milyonlarla gezegen galaksi var, sizin adınızın anılmadığı çok zaman geçti üzeriniizden mükemmel değilsiniz demekte.
Sosyal ağlarda paylaş

bir de şundan bahsedeyim;

uydurulmuş dinciler insanı ilk sıraya koymak için yaradılmışların en hayırlısı yalanını atarlar, iş öyle değil. yaratılmışların sonlarında gelir insanoğlu, tırnak içinde en güçlü insanlar dahi komik şekilde ölmüşlerdir ya da yaşlanığ gitmişler.

buradan kainata dönersek bizden çok daha üst düzey varlıklar olduğunu düşünüyorum ben. zira çok sayıda gezegen, galaksi var.
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

allahla kitapları haricinde bi cevap lazım
vicdanı niye allah sorguluyor bir de

De ki: "Göğüslerinizde olanı gizleseniz de açıklasanız da Allah onu bilir. Göklerdekileri, yerdekileri de bilir. Allah herşeye Kadîr'dir."

---
şimdiye kadar ben hep duyduklarımla, efsanelerle dini yaşamaya çalışmıştım
Kuran'ı onu anlatabilen bir mealden okumaya başlamak bambaşka bir şey

--
senin her soruna onlarca ayet gösterecek kadar da bilmiyorum
zaten sorduğun da bu değil ama

daha önceden söylediğim gibi
Allah'a "inanmadan" onun dinine de inananamazsın
yani kuran'ı okuyarak müslüman olunur ama önce Allah'a inanmam gerekiyor(burada da matematiksel bir hesap yapmıyorsun, inanmakta inanmamakta senin tercihin)

Kuran'da emredilenden daha iyi bir dünya hayatı yaşayabilirim diyorsan da, yaz ne yapmam gerektiğini bir de onlara bakalım
Sosyal ağlarda paylaş

Fistan said:

bize kitap atmış onlara dvd atmıştır artık

he he. olabilir ama. neden olmasın. hatta aklıma direk şu geldi. hani kur an da yaptığınız her şey kayıt altında diye, yazılıyor diye.

buradan yürürsek bizi 7/24 kayıt altına alan sistem var. GG yani, diceksin lan bu Tanrı röntgenci mi 'haşa'. burada anlamamız gereken şu Tanrı kendi yarattığını iyi tanıdığı için hesap gününde insan bunu ben yapmadım dememesi için bu şekilde bir sistem var etmiş. diğer yandan elimiz ve vucudumuz yaptıklarını dile gelip anlatacağı için de ayrıca GG
yani hesap gününde zerre kadar haksızlık yapılmayacaktan kasıt budur. bu şekilde Allah bizim de kendi hakkını da doğruyu da korumuş oluyor.
Sosyal ağlarda paylaş

forgiver said:

daha önceden söylediğim gibi
Allah'a "inanmadan" onun dinine de inananamazsın
yani kuran'ı okuyarak müslüman olunur ama önce Allah'a inanmam gerekiyor(burada da matematiksel bir hesap yapmıyorsun, inanmakta inanmamakta senin tercihin)

abi şu dediğini biraz açayım sanki yanlış bir mantık sezdim -haddime olmadan-

Allah' ın varlığını ön kabul olarak şart koymak yanlıştır bana göre. kur an ı okursun, ayetlere, hayata bakarsın, kainata bakarsın. olup bitenleri hayata vurursun ondan sonra Tanrı nın varlığını kabul edebilirsin.

özetle Allah' a inanmak ön şart değildir.
Sosyal ağlarda paylaş

üstteki videoyu daha öncede paylaşmıştım. hatta pm den bi kaç patiye de yollamıştım.

bir batılının sorgulaması ile bizim aileden görüp sorgulamadan inanmamızı çok güzel şekilde ayırt etme imkanını bize göstermiş.

ayrıca videodaki insanın anlatım ve sorgulama tekniği, her kelime de Tanrı nın varlığını sorgulaması çok etkileyici.

ve beni araştırma yaparken en çok zorlayan konulardan biri olan kan döken, bozgunculuk yapan, savaşlara neden olan insanlığın yeryüzüne indirilmesi sebebi cevabını bulmamda çok yardımcı olmuştur.

kesinlikle tavsiye ederim, klasik Allah diyen aslan tipi bir ibretlik olay geldi inandım videosu değil, akıl ve bilimsel sorgulamın neticesinde gerçekten aklı ile iman etmiş bir insan videosu. biraz uzun vakti olan izleyebilir. hikaye 9 dk dan itibaren başlıyor, ama başları da izlerseniz daha iyi olur gbi
Sosyal ağlarda paylaş

bence siz inanıyorsunuz ve hic toz kondurmamaya gayret ediyorsunuz bu nedenle de sorgulamıyorsunuz
hersey kusursuz gibi kuranda ve allahın yönetiminde davranıyorsunuz
halbuki evrenin oluşumu bile kusurdan ibaret
hersey mükemmel olsa insanlar bile olmazdı
bir de öbür dünyaya inanıyorsunuz
bırak allahın varlığı, öbür dünya hayaline inanmak bile kendime saygısızlık olarak görüyorum, o kadar da aptal değilim ya diyorum, daha cinlere inananlar falan var, hayaletlere falan.
güzel, mutlu, huzurlu yaşamak için öbür dünya ödülüne gerek yok, allaha inanmaya gerek yok, kitaba hiç gerek yok. 4milyar yaşında bi gezegende tesadufen olmussun, 100-150milyon yıldır, belki 1 milyon yıl daha bile yaşayamayacaksın, hiç bişeysin, bi tane beynin var onu da bi çevreye bak, doğaya bak bi zahmet bişeyler çıkarsın nasıl iyi yaşarım diye. yaptığın iyiliklerin ya da senin iyi dediğinin bambaska yerde bambaska sekilde yorumlanabilecegini gör. bunun için klavuza ihtiyacın yok, öyle bi klavuz varsa da mekan, zamana göre farklılıklar göstermesi gerekir ama kuran öyle bişey değil, madem herseyi bilen takip eden allah, kuranı da ona göre göndermeliydi. bunca yıldır milyonlarca insan okuyup, sene 2014 te sen bi forumda haala kuranı okuyup anlamak diye konuda bunları konusuyorsan mantıken o kuranı anlamak diye bişey yoktur, anlaşılamıyordur.
Sosyal ağlarda paylaş

toz kondurmama meselesi değil, yanlışa yanlış diyebilecek kadar iradem var abi.

yalnız senin dediğin olay insanlık var olduğundan beri mevcut. yani;
- Kainat Kitabı
- Kur an/ indirilen kitaplar
- İnsan

bu 3 ünü anlamak lazım tam anlamıyla inanabilmek için. kur an da çoğu ayette gökyüzüne, hayatın ölüp sonra tekrar dirilmesine işaret eder.

insanın oluşumuna, kozmik olaylar vb. gibi bugunkü bilimin konularına işaret eder. bu bağlamda insanlık adına çalışan birisi bence Allah katında çok yüce bir yerdedir ki; kur an da 'bir insanı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış gibidir' yine tersten okursakk 'bir insanı haksız yere öldüren de tüm insanlığı öldürmüş olur' der.

senin demek istediğini ben anlıyorum bir sınır olmasın. ama bir sınır yoksa hiç sınır yoktur abi. seni kısıtlayan doğru yanlıi, ahlak algısını oluşturan hiç bir şey olamaz o zaman.

baktığımız zaman hukuk kurallarının en temelinde mutlaka dini bir kuraldan esinlenmedir. mutlaka, hangi ülkeye ya da kültüre gidersen git.

fakat kimisi dejenere edilmiştir, kimiside yanlış anlaşılmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

said:
bunun için klavuza ihtiyacın yok, öyle bi klavuz varsa da mekan, zamana göre farklılıklar göstermesi gerekir ama kuran öyle bişey değil, madem herseyi bilen takip eden allah, kuranı da ona göre göndermeliydi.

şu yaptığım dinen doğru mu yanlış mı diye bir sorun varsa ne yapman gerektiğine dair cevabı da kuran'da bulabilirsin
böyle bir şeye ihtiyaç duyuyorsan

Allah doğruları>hatalarından fazla olanlar için bir mükafat sunuyor
Allah'tan başka mükemmeliyet arama zaten
sınırlarını bile bilmediğin evrendeki hatalar konusundaki raporunu da merakla bekliyorum
niye güneş sönecek, deprem oluyor, savaşlar oluyor, gözüm neden miyop diye sorular soruyorsan önce Allah izin verdiği için sonra da bunları gerçekleşebilecek şekilde yarattığı için
cinler hayaletler vs. bir açıklama bekliyorsan, Allah yarattıklarından bahsediyor kuran'da ismi geçenler şeytan, melek, insan
cin insanı çarpar mı diye soruyorsan, çarpmıyor
hani insan doğruyu kendi de bulabilir diyorsun ya, buluyorsan şeytan (iyiliği de kötülüğü de düşünen senin aklın) seni kandıramamış oluyor
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Beni en güldüren de Kuran okuyunca anlayıp inanacaksın diyenler. Niye ki? Kuranda grçekler yazıyorsa Konfiçyus'da da gerçekler yaşıyor.

Bir de iyi insn olmak için manual gerekiyorsa özür dilerim ama siz iyi bir insan değilsiniz.

ısrarla yazıyorum inanıp inanmamak insanın elinde
kuran'ı okursan hiç bir harfinin çelişmediğini, karşına çıkacak her şey için sana yol gösterecek hükümler içerdiğini görürsün
Allah'da inanırsan bu kuran'a göre yaşarsın

iyi insanlık konusunda
senin kriterlerini kuran'la karşılaştıralım
daha iyisini ortaya koyabiliyorsan zaten mesele yok
zaten kuran'da da iyilik konusunda bir kısıt sınırlama yok

benim ihtiyacım yok kendi başıma idare ederim diyorsan da tekrar yazıyorum, Allah insanları inanıp, inanmamakta özgür bırakmıştır.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...