Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ameliyat sonrası huy değişimi

suBzer0

Öne çıkan mesajlar

Herkese merhaba ;

arkadaşlar çok wot olmasın diye kısa anlatmaya çalışacağım.. belki eğitimi buna uygun olan veya başından geçmiş arkadaşlar bana yardımcı olabilir.. konu benim için ciddi , çok fazla trollemezseniz memnun olurum..

babam 15 gün önce "bypass" ameliyatı geçirdi kalbinden , 1 hafta hastane süreci vardı ve herşey normaldi , fakat eve döndüğümüzde 1 hafta çok farklı geçmeye başladı. Babam resmen anneme kafasını takmış durumda , kadın ne söylese babama batıyor ve annemi tersliyor. Ama bu söylediğim öyle arada filan değil devamlı oluyor , kişiliğinde çok fazla değişim gözlemliyorum.. internette araştırdım bunun olabileceğini söylediler ama bu seferde annem hastalanacak diye korkuyoruz.. ne yapmak lazım? babamı psikolojik desteğe filan götüremeyiz imkansız bişey bu , onun için burda çare aramaya çalışıyorum..

teşekkürler
Sosyal ağlarda paylaş

Babayı psikolojik desteğe götürmek yerine bir psikolog ile görüşün bence. Yol haritasını o çizsin.

Ölüm korkusuna bağlı olarak farklı refleksler geliştirebiliyor insanlar ama normalde daha yakınlaşması, bağlanması falan lazım. Böyle tepki vermesi ilginç. Bypass geçirmesine sebep olan rahatsızlık neydi? Anneni suçluyor olabilir mi kafasında?
Sosyal ağlarda paylaş

4 damarı tıkalıydı kalbinde , kriz geçirmeden kendi kontrolünü yaptırdığında çıktı ortaya , öncende 1 kalp krizi geçirmişti..

çevresinde suçlu ararlar olayını duydum bende internette okudum , sadece anneme karşı böyle olması onu suçluyor sonucunu çıkarabilir belki ama annemde genç kız değil sonuçta onun da sinirleri sağlam değil bizler gibi..
Sosyal ağlarda paylaş

Baban belkide evlendiginden beri annenin yaptıklarına, söylediklerine müsamaha gosteriyordur. Ölüme yaklaşınca (allah uzun ömür versin) yeter artık, beni bu hale hep sabretmem düşürdü, kalan zamanımi istediğim gibi yaşayacağım demiş olabilir.
Emekli olan kişilerin boşanma oranlarındaki artış gibi
Sosyal ağlarda paylaş

Her şeye bir suçlu arıyor, en kolay hedefte anne oluyor sanırım. Ben babamın önüne geçip tanklıyorum öyle zamanlarda. Annemin tarafını tutuyorum. Çok keskin olmamaya çalışıp olayı kapat hemen ama yoksa birlik oldunuz bana karşı duygusu gelişir. Ben koltuğun kenarına oturup öyle yapıyorum mesela ne kadar sinirlenirse sinirlensin yılışma kapasitem oluyor :P
Sosyal ağlarda paylaş

abi hamza, benim babamda da oldu aynısı. adamcağız yatak hastasıydı tabi işte, ordan şu faturayı ödediniz mi, bunu yaptınız mı? diye herşeye burnunu sokuyodu. tabi tam da sokamıyordu, yat dilen diyorduk biz de vs. bu biraz sinirlendiriyordu. işte ben hayattayım, hayatla ilgili işlerimi yapmaya devam ediyorum psikolojisi midir nedir? yoksa
alışkanlık mı sadece bilmiyorum.

üstüne zaten hastalık yüzünden birşey yapamamanın, çaresizliğin verdiği bir sinir var.

hergün ilaç içmek zorunda/iğne olmak zorunda, ne kadar desen vermek zorundayım diye; ver ver o da bir sinir birikimi yapıyor insanda. rutin ilaç veriyosun adama vs.

bir de bişeyler kafayı yiyo ya, ameliyat/ağır tedavi vs sonrası vücutta galiba. insanlar da genelde en yakınına patlıyor.
seni terslemiyordur mesela da, anneni tersliyordur muhtemelen. o biraz da galiba senin sabrının sınırını bilmediği için mi; sana kıyamadığı için mi artık, bi nedenle oluyor, onu çözemedim. en azından bizde böle oldu.

mert ben bu arada. geçmiş olsun.
tabi bu arada bizim durumla karşılaştırmak pek istemiyorum, bypass daha hafif birşey ya. ayaklanır muhtemelen baban yakında :)
Sosyal ağlarda paylaş

miyaw33 said:

Baban belkide evlendiginden beri annenin yaptıklarına, söylediklerine müsamaha gosteriyordur. Ölüme yaklaşınca (allah uzun ömür versin) yeter artık, beni bu hale hep sabretmem düşürdü, kalan zamanımi istediğim gibi yaşayacağım demiş olabilir.
Emekli olan kişilerin boşanma oranlarındaki artış gibi

abi işte öyle bişe ki böyle geçimsiz , birbirini çok sevmeyen 2 li olsalar bu benim aklıma yatacak.. fakat durum hiç öyle değil
Sosyal ağlarda paylaş

Saykoleo said:

abi hamza, benim babamda da oldu aynısı. adamcağız yatak hastasıydı tabi işte, ordan şu faturayı ödediniz mi, bunu yaptınız mı? diye herşeye burnunu sokuyodu. tabi tam da sokamıyordu, yat dilen diyorduk biz de vs. bu biraz sinirlendiriyordu. işte ben hayattayım, hayatla ilgili işlerimi yapmaya devam ediyorum psikolojisi midir nedir? yoksa
alışkanlık mı sadece bilmiyorum.

üstüne zaten hastalık yüzünden birşey yapamamanın, çaresizliğin verdiği bir sinir var.

hergün ilaç içmek zorunda/iğne olmak zorunda, ne kadar desen vermek zorundayım diye; ver ver o da bir sinir birikimi yapıyor insanda. rutin ilaç veriyosun adama vs.

bir de bişeyler kafayı yiyo ya, ameliyat/ağır tedavi vs sonrası vücutta galiba. insanlar da genelde en yakınına patlıyor.
seni terslemiyordur mesela da, anneni tersliyordur muhtemelen. o biraz da galiba senin sabrının sınırını bilmediği için mi; sana kıyamadığı için mi artık, bi nedenle oluyor, onu çözemedim. en azından bizde böle oldu.

mert ben bu arada. geçmiş olsun.
tabi bu arada bizim durumla karşılaştırmak pek istemiyorum, bypass daha hafif birşey ya. ayaklanır muhtemelen baban yakında :)

eyvallah hocam bende memnun oldum.. senin durumun daha ağır tabiki , benimkide geçici bir dönem demiş herkes , %1-2 kalıcı olabiliyormuş filan. ama bu süreci en az hasarla atlatmak istiyorum tabiki.. Bizimki bi de ekstra aktif bir adamdı abi , belki onun verdiği bir durum ve bunu annemden çıkartıyor..

aslında şu şekilde hareket ediyor , annemi ezmeye çalışıyor hep , onu küçük düşürücek laflar ediyor.
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:

Herkese merhaba ;

arkadaşlar çok wot olmasın diye kısa anlatmaya çalışacağım.. belki eğitimi buna uygun olan veya başından geçmiş arkadaşlar bana yardımcı olabilir.. konu benim için ciddi , çok fazla trollemezseniz memnun olurum..

babam 15 gün önce "bypass" ameliyatı geçirdi kalbinden , 1 hafta hastane süreci vardı ve herşey normaldi , fakat eve döndüğümüzde 1 hafta çok farklı geçmeye başladı. Babam resmen anneme kafasını takmış durumda , kadın ne söylese babama batıyor ve annemi tersliyor. Ama bu söylediğim öyle arada filan değil devamlı oluyor , kişiliğinde çok fazla değişim gözlemliyorum.. internette araştırdım bunun olabileceğini söylediler ama bu seferde annem hastalanacak diye korkuyoruz.. ne yapmak lazım? babamı psikolojik desteğe filan götüremeyiz imkansız bişey bu , onun için burda çare aramaya çalışıyorum..

teşekkürler

geçen seneden hatırlayanlar vardır.babama şubat ayında kanser teşhisi kondu ve nisan başında ameliyat oldu.çok şükür 1 seneyi doldurduktan sonra yaptığımız kolonoskopi ve mr'larda gayet iyi görünüyor babam.ve babam herhangi bir ilaç kullanmadan ameliyat oldu...bu kadar detaylı anlatıyorum çünkü bu tür hastalıklarda kullanılan kemoterapi ilaçlarının hastanın psikolojisini perişan ettiği konusunda çok fazla şey duyduk.yani babamın psikolojisini değiştirebilecek bir kemoterapi uygulanmadı. buna rağmen babam anneme sürekli incir çekirdeğini doldurmayacak sebeplerden çatıp duruyormuş.annem benden ve kardeşimden yardım istedi.babama mümkün olduğunca uygun dille annemin de geçtiğimiz 1 sene içerisinde çok üzüldüğünü,onunla uğraşmamasını,üzmemesini söylüyoruz.son çare olarak da anneme eğer babam çok üzerine gelirse çekip benim eve gelmesini veya kardeşimin evine gitmesini söyledik,söylüyoruz...
genel olarak babam ameliyat olduğu ilk döneme göre daha az annemle uğraşıyor ama hala ara ara takıyor anneme. psikiyatriste gitmek faydalı olabilir sanırım ama açıkçası biz çok fazla o kültürle yetişmediğimiz için burada senin sorununu okuyana kadar aklıma dahi gelmedi psikiyatrist desteği. benim babama da,senin babana da faydası olabilir...ama yine de en önemli şey bence aile üyelerinin mümkün olduğu kadar idare etmeleri, alttan almaları.
Sosyal ağlarda paylaş

Ameliyat sonrası aşırı hislenme, duygularını kontrol edememe vs. birtakım çevreye verilen tepkisel fonksiyonlarda değişiklik oluyor sanırım cidden, ben de hissetmiştim. Bir süre sonra alışıyorsun ama karşı taraf için olumsuzunu nasıl düzeltmek gerek ben de bilemedim şimdi, önce bir kendisiyle konuşun, sonra psikiyatra gidin. Kendinizin çözebileceği bir şey değil muhtemelen.
Sosyal ağlarda paylaş

dünyayı etrafında olup bitenleri yeniden sıfırdan algılamaya başlamıştır. öncedende rahatsız olduğu ama alışıp ses çıkarmadığı şeyleride sıfırdan algılıyodur dolayısıyla. alışır gene bi süre sonra. yada alışmaz bu sefer belki.

ebru gündeşle seba tümer de öyle olmuştu.
Sosyal ağlarda paylaş

Tramva sonrası stres bozukluğu gibi bişey olabilir.

Ameliyattan önce normal sağlıklı herkes gibi yaşayan bi insanken, ameliyat sonrası birden bire düzenli ilaç içmesi, diyetine dikkat etmesi, yorulmaması, zorlanmaması, stres yaşamaması, bıdısı bıdısı bi sürü zorunluluğa bağlı yaşamaya çalışan bi insana dönüşüyor ve bu kolay değil. Hele ki yaşı ileride olan insanlar zaten daha hassaslaşıyorlar. Birde böyle zorunluluklar sebebiyle kendilerini "elden ayaktan düşüyor" gibi hissediyorlar. O stres de en yakınına vuruyor işte.

Zaten insan dediğin varlık 40 yaşından sonra olgunluk eğrisinde tepeye ulaşıp sonrasında tekrar çocukluğuna dönmeye başlıyor. Yaşladnıkça alıngan, kıskanç, huysuz, çocuk gibi oluyorlar. Üstüne böyle ağır ameliyat gibi tramvalar olunca, sıkıntı.

Bi psikiyatriste danışın, o sizi iyice yönlendirecektir.
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:

Herkese merhaba ;

teşekkürler

Benim babamda bypass oldu bir süre çaresizlik ve umutsuzluk arasında gitti geldi yaklaşık bir ay. Şimdi baban by pass oldu ama durumu nasıl ? Yani devamlı yatıyor mu ? İyileşme süreci nasıl ilerliyor ? Kimisi oluyor ameliyatı çabuk toparlıyor mesela. Durum nedir ? Onu da bilmek gerek,birde bypass'tan önce sigara kullanıyordu da bypasstan sonra bıraktı mı ? Yeme alışkanlıkları da değişiyor malum by passdan sonra tuzsuz peynir zeytin,yoğun et tüketimi yasak,devamlı spor yapmak gerekiyor bir yığın olay var adamın nereden baksan hayatı değişiyor. Öyle önemsiz bir ameliyat değil ki bu ameliyattan sonra hastanın hayatı ciddi ölçü de değişiyor hemde kalıcı olması gerekiyor bu değişikliğin.
Sosyal ağlarda paylaş

Peder toparladı beyler baya ; sizlerin yazdıklarından yola çıkarak araştırdım ve birkaç uzmanla konuştum onlar bize güzel yok gösterdiler.. buraya yazmak belki direk çözüm yapmıyor fakat işte insana güç veriyor , umut veriyor , ufkunu açıyor ve ona göre haraket ediyorsun..

sağolasın paticik! Hamit abiye selam
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...