Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Ev alırken nelere dikkat edilmeli

xaty

Öne çıkan mesajlar

serjuhan said:

Ben de ev almayı ciddi bir paran yoksa saçma buluyorum mesela. Kişiden kişiye göre değişir tercihler.

buna katılıyorum.
Yani istediğim evi almam imkansızsa, sadece başımı sokayım diye ev almak çok mantıklı olmayabilir.
Yani satın alarak oturamayacağın evin kirasını verebileceksen mantıksız değil.
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

serjuhan said:

Ben de ev almayı ciddi bir paran yoksa saçma buluyorum mesela. Kişiden kişiye göre değişir tercihler.

buna katılıyorum.
Yani istediğim evi almam imkansızsa, sadece başımı sokayım diye ev almak çok mantıklı olmayabilir.
Yani satın alarak oturamayacağın evin kirasını verebileceksen mantıksız değil.

Aynen bu benim düşüncem de.

Yani ben oturmak istediğim muhitten mümkün değil ev alamam. Eee sırf evim olsun diye istemediğim alt tier bir yerde oturmak da istemiyorum. Kiralarım evi kafam rahat.

Hani paranın dönüşü olmuyor deniyor da kafamızı sokuyoruz daha ne olsun. :)
Sosyal ağlarda paylaş

paspatur said:

ben de fırıncıyım, ağzıma ekmek süremiyorum.

abartmayın yahu.
ne alakası var.

(:D

belli sektörlerde öyle oluyor ama arkadaşım var o da inşaat mühendisliğini bitirdi ve aynı divociyan'ın dediği gibi kirada otururm abi ev mev almam bu firmalardan şeklinde takılıyor.

gerçi şu var evlenince işler değişio tek başına karar vermiyorsun sonuçta.

otomotiv için de öyle otomotiv firmasında çalışıp otomotivsiz takılıyorum firmaların çalışma mantığını görünce.
hem gereksiz maliyet hemde o bahsedilen ballandırılan güvenlik/konfor'un ne kadar göz boyama yapıldığını görüyorsun.
Sosyal ağlarda paylaş

bazı uçaktan paraşütle atlayanların uçağa yolcu olarak paraşütsüz bindiğinde korkması gibi bir psikoloji o sanki

kira iyi güzel de ileriye dönük evle ilgili plan yapamıyosun. yarın öbür gün el değiştirir, bir şey olur anlaşamazsın vs. çıkman gerekebilir.

bi de ben evi istediğim gibi dayıyıp döşiyim, kafama göre orasıyla burasıyla oynıyım, klima-güvenlik vs. sabit şeyleri kafama göre edinebiliyim istiyorum. kirada olunca bunlar hep sıkıntı.
Sosyal ağlarda paylaş

Faiz oranlarını düşünenlere için buraya da yazayım.

RTE'nin konuşmasıyla paritelerin oynadığı bir ülkede uzun vadeli kredi bana kumar gibi geliyor. Gelen kara para trafiğinden bahsetmiyorum bile.

Bu ülkede olağan şeyler olmuyor o yüzden olağan hesaplamaların çalışmayacağı düşüncesindeyim. Faiz azalırsa sıcak para kaçacak, o zaman 85 milyarlık (eski katrilyon) inşaat sektörü borcu nasıl kapanacak?

Beyaz yakalı işsizliğinin çok olduğu bir dönemden geçiyoruz, bu süre zarfında iş hayatınızı kredi süresi boyunca kendiniz garanti edebiliyor musunuz?

Tin-Foil-Hat'sin diyebilirsiniz, kişisel görüştür.

Onun dışında bomba patlamaları, yurtdışında Erbil elçisi konvoyunun vurulması, Mogadişu'da THY Güvenlik Şefinin vurulması (varank tape'leri aklınıza geliyor mu) gibi olağanüstü olayların vuku bulduğu bir dönemdeyiz.

O yüzden kredi istikrarını garanti edemiyorum, dost tavsiyesi olarak önermiyorum. Yine de herkesin kendi hayatı.
Sosyal ağlarda paylaş

Ev konusunda ise, benim istediğim kriterler genelde eski evlerde oluyor, yeni dairelere o balon fiyatları vereceğime arazi alıp emsal oranına göre çelik konstrüksiyon villa yaptırırım.

Ben havuz, sauna, güvenlik gibi şeyler için aidat ödemek istemiyorum. Yaşadığım yer aidatsız, asansörsüz düşük katlı bir apartman. Hidroforsuz en üst kata kadar su çıkıyor. Bahçesi geniş, ferah bir yer. Yeni evlerde bunlar yok, müstakil olmadıkça.

Ne kadar param olursa olsun, gereksiz giderler ödemek istemiyorum. Ayrıca komşular ev alımında da büyük önem taşıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...