Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

kadınların güzellik standardının oluşması üzerine:

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Abi şu forumda ne kadar nerd şanı almış yürümüş adam varsa; animeleri popüler dizilerden daha iyi bilen, masada kartlarla ejderhalarla oyunlar oynayan, vizyonda HAYIR SEN MARVEL EVRENİNİ BİLMİYORSUN KAPTAN AMERİKA ASLINDA HEDEHÖDÖ şeklinde tartışacak kadar "bilgili" adam varsa,

hepsi şu topicte playboy olmuş lan.

ahahah.
Sosyal ağlarda paylaş

Şimdi bende tartışmaya geleyim. Şimdi estetik aslında coğrafya ve kültüre bağlı olarak değişebilen bir olgu. Hep belgesellerde görüyorum Moritanya'yı mesela televizyonlarda sıklıkla gördüğümüz kadın imgesine buradaki erkekler tepkisiz, şişman olmasa evlenmem diyorlar mesela. Adamların şişmanlığa tutkunluğu var,şişman kadın seviyorlar. Bunu bir kenara ayırdık, batı dünyasının da ilgisini çekmiş bu kültürün şişman kadınları çekici bulması, annelerin zoraki kızlarını şişmanlatmaya çalışması vs. enteresan unsurlar.

Kıl mevzusu bir diğer unsur, kıllı kadın olayı da hormonlarla alakalı olduğu için herhalde beynimizin verdiği tepki, bu kadında erkeklik hormonu (androjen) fazla aman diyim uzak dur diyebiliyor olabilir. Kıllı kadın sevmeme konusunda herkes hem fikir ancak geçmiş yüzyıllarda yaşayan erkekler ne kadar kıldan rahatsız oluyorlardı ? Bunu kestirebilmek lazım yani buda bir araştırma konusu televizyon seyretmemiş veya televizyonu olmayan,medya görsellerinin sıfıra yakın olduğu kabileler, dağ köyleri gibi yerlerde bir araştırma yapılabilir bunun hakkında böyle bir araştırma yapılmadığı sürece ne söylesek havada kalacaktır.

Ancak günümüzde sürekli bir görsel uyarıcı var, devamlı gösterilen bir kadın fizyolojisi var haliyle bu yavaş yavaş içimize işlemiş olabilir. Peki şimdi güzel olarak algıladığımız kadına nasıl geldik ? Aslında en iyi görseller şüphesiz Antik Yunan Kültüründe mevcut hem vazo resimleri, hem heykeltıraşlık eserleri hepsinde o kültürün beğendiği kadının tarifini bulabiliyoruz. Gayet göbekli,balık etli hatunları bu adamlar daha çok beğeniyor. Hemde fizyolojinin detaylarının belirginleştiği idealizmin doruklarını yaşadıkları klasik periyotta da böyle, hellenistik periyotta da böyle yüzlerce yıl bu adamlar balık etli hatun sevmişler. Her zaman hafiften bir göbek var. Şimdi günümüzü domine eden batı kültürü aydınlanmaya başladığından beri bu kültürden etkilendiğine göre bu kültürün estetiğe bakış açısını da bariz kültürlerine eklemiş olmaları mümkün ki rönesansta da bunu çok bariz görüyoruz. Rönesans kadın heykelleri de yine balık etli. Balık etliden taviz yok. Roma'da bazen nispi olarak biraz zayıf kadınların heykelleri de yapılsa da (bunun nedeni soylu kadınlar para vererek kendi heykellerini yaptırıyor tabii zenginliğin etkisi var burada) orada da balık etli hatun görüyoruz. Bin yıldan uzun süre Akdeniz'in Kuzeyi balık etli sevmiş hemde baya sevmiş.

Bir diğer unsur göğüsler, onda hiç sapma yok neredeyse hemen hemen tüm erkeklerin beğeneceği top gibi ve dik göğüsler hep idealize ediliyor. Bu bariz hormonlarla alakalı zaten,erkekte buna her zaman olumlu tepki veriyor. Bu göğüse bakış açısı antik çağa ait bir çok toplulukta görülüyor, neolitik döneme kadar da geri götürebiliriz.

Balık etli kadını ise neolitik döneme kadar geri götüremiyorum çünkü ana tanrıça figürinlerine baktığımızda baya bildiğin tombalak bir kadın var karşımızda. Bu ana tanrıça figürinleri bir tanrıyı temsil ettiği için haliyle cinsin o döneme ait en güzel noktalarını atfetmeleri gerekiyor. Oda tombulluk ve göğüs olarak göze çarpıyor. Tabii hiç bir zaman sakallı kadın göremiyoruz mesela. Sakallı kadın yok, en azından şimdilik.
Sosyal ağlarda paylaş

paparnoz said:

Bunu kestirebilmek lazım yani buda bir araştırma konusu televizyon seyretmemiş veya televizyonu olmayan,medya görsellerinin sıfıra yakın olduğu kabileler, dağ köyleri gibi yerlerde bir araştırma yapılabilir bunun hakkında böyle bir araştırma yapılmadığı sürece ne söylesek havada kalacaktır.

Şuna katılmıyorum, kıllar androjen ve erkeği itiyor. Kültürel değil genetik bi tepki daha çok. Ki aynı şekilde kadınları çekiyor.

said:
Bir diğer unsur göğüsler, onda hiç sapma yok neredeyse hemen hemen tüm erkeklerin beğeneceği top gibi ve dik göğüsler hep idealize ediliyor... neolitik döneme kadar da geri götürebiliriz.

Neolitiği geçtim paleolitikte de böyle, iki ayak üstünde yürümeye başladığımızdan beri kalçalar göz önünde olmadığı için göğüsler çiftleşme işareti olarak ön plana çıkıyor. Dişi insanlar diğer maymunlar gibi belirli dönemlerde değil yılın her ayı kızıştığı için de sürekli büyük göğüsler var ve ne kadar büyüklerse o kadar çekiciler. Yoksa maymun götü gibi sadece çiftleşme dönemlerinde büyüyen göğüsler görebilirdik.
Sosyal ağlarda paylaş

meme büyüklüğü ile kıl-şişmanlık farklı şeyler ama. meme büyüklüğü bugünlere kadar insan kontrolünde değildi. ancak şişmanlık ve kıl öyle değil.

ben ondan ilk sayfalarda kıl ve şişmanlık bir güzellik çekicilik unsurundan ziyade, estetik ve medeni bir unsur dedim.

şişmanlık = yağ = soğuktan koruma
kıl = rüzgar kesme = soğuktan koruma

ikisi de gereksiz olduğundan dolayı artık önemli hale geldi bu özelliklerin olmaması. medenileşmeydi yani.

medeni olan şeyin sanat estetik olması da cabası oluyor o yüzden güzellik için yapılıyormuş gibi bir hava veriyor eyleme. amaç güzellik değil yani.

bilinçaltınızdan seslendim
Sosyal ağlarda paylaş

Ren said:

meme büyüklüğü ile kıl-şişmanlık farklı şeyler ama. meme büyüklüğü bugünlere kadar insan kontrolünde değildi. ancak şişmanlık ve kıl öyle değil.

ben ondan ilk sayfalarda kıl ve şişmanlık bir güzellik çekicilik unsurundan ziyade, estetik ve medeni bir unsur dedim.

şişmanlık = yağ = soğuktan koruma
kıl = rüzgar kesme = soğuktan koruma

ikisi de gereksiz olduğundan dolayı artık önemli hale geldi bu özelliklerin olmaması. medenileşmeydi yani.

medeni olan şeyin sanat estetik olması da cabası oluyor o yüzden güzellik için yapılıyormuş gibi bir hava veriyor eyleme. amaç güzellik değil yani.

bilinçaltınızdan seslendim

Şimdi hocam onu belirttim zaten normal olarak "şişmanlık" farklı kültürel bir unsur ancak "kıl" bir muamma yani tamam çok kıllı kadın hep iticidir muhtemel androjen hormonu çok yüksek olduğu için bize itici gelebilir ama androjeni az olupta hafif kıllı olmak o kadar itici mi ? Bu globalizmin bir etkisi mi yoksa ?

Bana göre kadın estetiği medenileşme ile alakalı değil,medya bize devamlı zayıf ve hastalıklı kadını gösteriyor hem kadınlara hem erkeklere zayıf ve hastalıklı kadının güzelliği ile alakalı uyarıcı var. Kalça,Göğüs ve yüz simetrisi detayları ön plana çıkartılıp zayıf kadın imgesi yediriliyor. Hem Antik Yunan'da hem Roma'da balık etli kadın daha idealize olarak gösteriliyor. Şimdi biri baksa ıyy şişman diyebilir heykellere. Çok şişman kadın bazı kültürler için ve geçmişte doğurganlığın ve kadının yemeğe ulaşabilmesinin,çocukları doyurabileceğinin yani kısacası anaçlığın göstergesi olarak çekici gelebilir. Ancak günümüzde aslında sportif kadının çekici olması lazım çelimsiz ve zayıf değil ancak moda dünyası çelimsiz kadını gözümüze sokuyor. Gerçi moda dünyası artık ayrı bir yolda ilerliyor,sıfır beden dediğimiz göğüs ve kalçadan yoksun kadını kullanmaya başladılar. Reklam dünyası da bu çelimsiz kadını alıp göğüs ve kalça kombinasyonu ile (uyarıcı olarak) yediriyor. İşte kadının metalaştırılması sürecine buradan girebiliriz. Kadın vücudu "medeniyet" olarak tabir edilen bu durumda hem deformasyona tabii tutuluyor,hemde sağlıksız vücut detayları popüler hale gelmeye başlıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

antik yunan'da, roma'da küçük penisli olmak daha erdemli sayılırmış, o yüzden o zamanki heykeller hep küçük penisli. barbarları ise hep büyük penisli olarak kabul ederlermiş. örneğin dionysus(bacchus) tapınakları o yüzden hep şehir dışında olurmuş. çünkü dionysus'u da şarap ve cinsellikle bağdaştırdıkları için yüce görmüyorlar, onun da penisinin kocaman olduğu konuşulurmuş, onun tapınağında zaten orgy'ler falan olurmuş.

şimdi ise her tarafta penis büyütme reklamları.

o yüzden yıllar geçtikçe medenileşiyoruz, şöyle oluyor, ondan böyle oluyor falan gibi çıkarımlar saçma. hiç bir şey lineer olarak değişmiyor bu dünyada. hep döngüsel, sarmal.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...