Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Doom 4

Tatar Ramazan

Öne çıkan mesajlar

Revangelis said:

hazırla tabi

bu arada quake'e nasıl benzettin onu da anlamış değilim dfgd

abi ne blim kısa bir video izledim öyle detaylı saatlerce incelemiş değilim. youtube "doom 4 multiplayer gameplay" yazdım sadlksajdsalj

böyle atlamalı zıplamalı dungeonlarda, yolda giderken silah bulabildiğin, boost hedeleri bulabildiğin ona buna patlat et kafası bir şey gibi geldi?

yanlış mıyım?
Sosyal ağlarda paylaş

abi esas q4 ü çok oynamadım (q1 ve 2 dir benim esas oynadıklarım). ama şimdi gözünüzü seveyim, quake serisi ile bu doom 4 multisi benzer türler olmuş. cod farklı, bf farklı. bu ve quake farklı. overwatch ve tf2 farklı.

overwatch tf2 den kopya arak ama farklı yönleri de var mesela kendi içinde. aynı oyun değil ama tarzı aynı işte.

hayır gözünüzü seveyim doom4 türünün ilk örneği bir fps mi? hangisine benzetirsiniz benzetseniz? quake e benzetmenin bu kadar saçma gelmesini beynim basmadı yemin ederim.
Sosyal ağlarda paylaş

doom 3 çıktığında ne mevzu dönmüştü forumda ya teheey liseye gidiyodum hiç unutmam.

bone'da o potansiyel hala var görüyorum B)- ama artık çılgın kavgalar büyük rpglerde ediliyor sadece. yaşlandık ondan heralde.

belki de yeni bir bonec_doom3.jpg hazırlatır diye ummuyor da değilim ama.
Sosyal ağlarda paylaş

http://www.polygon.com/2015/7/23/9027433/doom-4-multiplayer-preview-gameplay-loadouts-unlocks

I'm much more suited to more modern shooters than I ever was with the classics, but I still managed to hold my own. Stratton said that despite the game's classical approach, it shouldn't ostracize the Call of Duty and Battlefield crowd, either.

"For a player who's only played Call of Duty — I hope they pick it up, and have a fresh, exhilarating experience that maybe they haven't had before," Stratton said. "If it's someone who's only played Doom and Quake, I think they'll also feel like this is something familiar, but there's a lot — some of which we're not talking about yet — there's a lot of stuff there that makes it even more addictive, or has new components they haven't seen in a game from us before."

şu bold kısım benim hissettiğim işte =)
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

abi esas q4 ü çok oynamadım (q1 ve 2 dir benim esas oynadıklarım). ama şimdi gözünüzü seveyim, quake serisi ile bu doom 4 multisi benzer türler olmuş. cod farklı, bf farklı. bu ve quake farklı. overwatch ve tf2 farklı.

overwatch tf2 den kopya arak ama farklı yönleri de var mesela kendi içinde. aynı oyun değil ama tarzı aynı işte.

hayır gözünüzü seveyim doom4 türünün ilk örneği bir fps mi? hangisine benzetirsiniz benzetseniz? quake e benzetmenin bu kadar saçma gelmesini beynim basmadı yemin ederim.

unreal tournament, quake 1-2, yeni doom, halo... bunlar hep doom 1'den baz alınarak yapılmış FPS oyunları sonuçta. arena-based FPS olmalarından dolayı benzerliklerinin olması normal. doom'un super mario'ya benzeyecek hali yok ya...

öte yandan eski/yeni doom ile quake 1-2 arasında iddia ettiğin kadar benzerlik yok. verdiğin kıyas videosunda da sadece multiplayer maçlarda kullanacağın silahları incelemiş, o kadar.

oyunun dünyası farklı: doom 1 horror sci-fi, quake 1 gothic, quake 2 sci-fi
oyunun mekanikleri farklı: doom 1 birkaç kattan ibaret bölüm tasarımları var, quake 1-2-3 uzun zıplamalı ve havada hareket etmeli bölüm tasarımına gidiyor.
yaratıklarla çatışma farklı: doom 1 gittikçe daha fazla yaratıkların arasına seni sokuyor ve sürekli yaratık akınları olan arena bölgeleri var, quake 1-2 ise daha az sayıda ama daha tehlikeli düşmanla kapıştırıyor.
power-up sistemi farklı: doom 1'de çeşitli power up'lar var ve bunların bölümlerdeki tempoya etkisi var, quake 1-2'de power up'lar daha kısıtlı ve boost amaçlı kullanılıyor.
silah sistemi farklı: quake 1-2'deki silahların farklı durumlarda kullanılırlığı oluyor, rocket ile rj yapma, railgun ile uzaktakini öldürmek felan, doom 1'de ise yeni silah demek daha fazla damage vermek anlamına geliyor.

tekrar edeyim, bunlar taban tabana zıt oyunlar değil sonuçta, biri shogun total war iken diğeri football manager gibi abartı farklı iki kategoriden bahsetmiyoruz. ama yine de ince farklar var ve halo ile call of duty arasındaki fark neyse, doom ve quake serisi de öyle bir farka sahipler.
Sosyal ağlarda paylaş

o kadar yazmışsın ama tl;dr cidden. herkes senin kadar ciddi ve detaylı bakmak zorunda değil.

quake, biraz unreal, sonra cs, oradan cod, sonra bf, arada azıcık tf oynamış ve bu kadar detaya değil oyunun verdiği keyfe ve ana farklılıklarına bakan biri olarak gidip bu oyuna "quake e benziyor" demek gayet doğal.

tl;dr için de üzgünüm çünkü yemişim oyunun atmostferiymiş bilmem ne.

"quake e benzetmesi ne saçma" denecek kadar saçma bir benzetme değil benim yaptığım bu kadar basit.

niye detaylandırıp dallandırıp kasıyorsunuz? =)
Sosyal ağlarda paylaş

Black-ice said:

doom 3 çıktığında ne mevzu dönmüştü forumda ya teheey liseye gidiyodum hiç unutmam.

bone'da o potansiyel hala var görüyorum B)- ama artık çılgın kavgalar büyük rpglerde ediliyor sadece. yaşlandık ondan heralde.

belki de yeni bir bonec_doom3.jpg hazırlatır diye ummuyor da değilim ama.

Doom 3'te eleştirdiğim şeylerden vazgeçmişler gibi gözüküyor. o yılların klişesi "JUMP SCARE OYUNU YAPACAZ! İNSANLAR EN ÇOK O TÜRÜ OYNUYOR!!!" peşinde koşup Doom'la alakasız bir ürün çıkarmışlardı. bunda atmosfer olsun, bölüm tasarımları olsun, orjinal Doom'a daha yakın olmuş. tek endişem, "KONSOL OYUNLARI DAHA FAZLA SATIYOR ABİĞ" olayına kanıp da konsol oyuncuları oynasın diye oyunu gereğinden fazla yavaş yapmaları...

o yıllarda benim gibi adamlar çıktığında "DOOM 3'Ü NASIL ELEŞTİRİRSİNİZ! O BİZİM KIYMETLİMİSSSSSS" modunda tepkilerle karşılaşıyordu. (benzeri şey Fallout 4 topiğinde de yaşandı gerçi)
tabii zamanla Half-Life 2 vs Doom 3 çatışmasında HL2 tarafı öne geçti, Doom 3 unutuldu gidildi.
Sosyal ağlarda paylaş

Dworgian said:

o kadar yazmışsın ama tl;dr cidden. herkes senin kadar ciddi ve detaylı bakmak zorunda değil.

e sen soruyorsun cevaplıyoruz işte. cevaplamayalım mı?

tl;dr: L4D3 ile CSGO birbirinin aynısı oyunlar, Halo Unreal Tournament'ten araklamış, Call Of Duty de BF'in taklidi :D
Sosyal ağlarda paylaş

geldim, son yazılanların hepsini okumadım
neden benim gözümde quake ile alakası olmadığını kısaca yazıyorum ve kaçıyorum
-2 silah taşınıyor, yerden silah alınmıyor multide, loadout unlock ediyosun aynı cod gibi
-rocket jump yapmanın anlamı yok
-bunny hop yok (quakede olmazsa olmaz birşey)
daha doğrusu movement trickleri yok
onun yerine double jump ve ucundan tutup tırmanma var
-cod tipi meleee vuruş var, eğer hpsi azsa öldürme animasyonu giriyo ki bu oyunu yavaşlatan etkenlerden biri
-quake'e göre inanılmaz yavaş
yani quake movement trick bazlı bir oyun, dümdüz koşmazsın hiçbir zaman, ama bu öyle gözüküyor

benim eyyorlamam bu kadar, boş zaman bulduğumda son yazılanları da okuyacağım
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:

Dworgian said:

e sen soruyorsun cevaplıyoruz işte. cevaplamayalım mı?

tl;dr: L4D3 ile CSGO birbirinin aynısı oyunlar, Halo Unreal Tournament'ten araklamış, Call Of Duty de BF'in taklidi :D

sadkjalkjdas sus be :D
Sosyal ağlarda paylaş

Revangelis said:

geldim, son yazılanların hepsini okumadım
neden benim gözümde quake ile alakası olmadığını kısaca yazıyorum ve kaçıyorum
-2 silah taşınıyor, yerden silah alınmıyor multide, loadout unlock ediyosun aynı cod gibi
-rocket jump yapmanın anlamı yok
-bunny hop yok (quakede olmazsa olmaz birşey)
daha doğrusu movement trickleri yok
onun yerine double jump ve ucundan tutup tırmanma var
-cod tipi meleee vuruş var, eğer hpsi azsa öldürme animasyonu giriyo ki bu oyunu yavaşlatan etkenlerden biri
-quake'e göre inanılmaz yavaş
yani quake movement trick bazlı bir oyun, dümdüz koşmazsın hiçbir zaman, ama bu öyle gözüküyor

benim eyyorlamam bu kadar, boş zaman bulduğumda son yazılanları da okuyacağım

hah tmm. zaten ben de çok ana hatlarına göre yapmıştım o quake e benzio olayını. hani bir bf veya cod değil yahu manasında.

yerden silah alınmadığını şimdi öğreniyor olmam, rocket jump olmaması fln hep yeni bilgiler benim için :|
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...