Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Kopek Baliklari (blood and gore var icerde)

GERGE

Öne çıkan mesajlar

arıza endüstriyel avcılıkta. tamam herkes vejetaryen olmasın, kimse bu sınırları zorlamıyor. lakin arz/talep ilişkisinin doğal yaşama en sert dokunuşlarından birisi de şu durum.

saçma sapan katil balinaların et tüketimiyle bizimkini kıyaslamayın. ekosistemin dışına çıkıyoruz biz. o yüzden de sağduyulu olmalıyız (en azından sürdürülebilir bir dünyada yaşamak istiyorsak).

http://en.wikipedia.org/wiki/Shark_fin_soup
Sosyal ağlarda paylaş

Köpekbalığı katliamı uzun yıllardır var, ve denizlerde en tepedeki avcı olduğu için sonuçları "vah yazık ölüyorlar" la bitmeyecek.

geçen yaz hint okyanusunda dalış yaptım ve bir tane bile herhangi bir cins köpekbalığı göremedim, ki gittiğim yer 2-3 yıl önceye kadar köpekbalığı cenneti olarak biliniyordu.

Bazı rakamlar

baskılar ile bir çok ülke yüzgeç satışını/taşımasını yasakladı.
Ama çinliler yolunu çabuk buldu

Sosyal ağlarda paylaş

HoeZ said:

GERGE said:

2009'da 450 grami 300$'a satiliyormus yuzgeclerin.

Eti yeniyor bu arada, etini satana kadar (agir bir de, 1 ton cekiyorlar bazen) yenisini yakalayip yuzgecini almak daha kolay ve karli geliyor sadece.
kim diyor eti yeniyor diye ya
vedat milör gibi olursun civadan yersen

eti yeniyor, bir de baya ucuz
Sosyal ağlarda paylaş

Trias said:

köpekbalığı eti de yenmemesi lazım

http://www.africareview.com/News/Madagascar-Nine-die-after-eating-shark-meat/-/979180/2078984/-/36vej0/-/index.html

Şu haberde yosunlardan kaynaklanan hastalık sadece köpekbalığından değil herhangi bir balıktan insana geçebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

Köpekbalığının yüzgeçleri ilaç ve kozmetik sanayi için epey önemli bir hammadde. Sırf yüzgeçlerinin kesilip geri kalanın atılması bu sebepten ötürü. Belgeselde izlemiştim. Adamlar yüzgeç dışında kalan koca vücudu ellemeden denize atıyorlardı. Fakir ülkeler etini de tüketiyor orası ayrı tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

yok böyle birşey, bk bile yiyen çinlilerin uydurması.

souldarkorn said:

Köpekbalığının yüzgeçleri ilaç ve kozmetik sanayi için epey önemli bir hammadde. Sırf yüzgeçlerinin kesilip geri kalanın atılması bu sebepten ötürü. Belgeselde izlemiştim. Adamlar yüzgeç dışında kalan koca vücudu ellemeden denize atıyorlardı. Fakir ülkeler etini de tüketiyor orası ayrı tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

köpekbalığıyla aynı çevrede olsaydın, köpekbalığı da seni öldürebilirdi ama sürekli denizlerde değiliz. hayvanın doğası bu. köpek, köpekbalığından daha az tehlikeli aslında. hatta risk oranına baktığında, köpeğe tehlikeli demek zor. o zaman köpekbalığını da öldürelim.

hayvanın doğasını es geçip, saldırı vakasından linç edenler var ya. çok ilkel davranış.

kaldı ki insan için her türlü idam olgusunun tartışıldığı dünyada, hayvanın kabul görmüş doğasına rağmen idam edilmesi fikri; paha biçilemez.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Ne zaman dedim gece havladilar diye sikayet ettigimi?

GERGE said:
Eski mahallemizde de vardi bunlar, gelen gecene havliyorlardi. Gunun birinde sabah okuluna giden 9-10 yasinda bir cocugu isirdilar, belediye gelip hepsini uyusturdu sonra da aldi goturdu. Oldurdu mu, bir barinaga mi koydu bilmiyorum ama ben rahat ettim; baslarina ne geldigi de umrumda degil. Insanim ben, o savunmasiz ve konusamayan hayvan insanlara saldirmaya basladigi anda olsun yani. Bunu diyorum.

GERGE said:

tiLi said:

GERGE said:

Kopek heryerde boyle degil. Birlik'de oturuyorum simdi, sokak kopekleri uysallar. Kendi hallerinde yasiyorlar, yemek de veriyor insanlar. Gecen hafta gidip pisirirken yaktigim kusbasini verdim ben de. Saldirgan olmayan, uyum gosteren yasasin. Ama saldirdigi anda dur demek gerek.

demin "köpekler tür olarak saldırganlar. sokakta yaşayan köpeklerin hepsinin öldürülmesini destekliyorum. bizim yaşam alanımız burası" dedin sanıyordum.

Bunu dediysem aceleyle yanlis yazdim, ben de mahalledeki kopege et artigi filan olursa veriyorum. Saldirgan kopeklerle sorunum. Belediyeyi ariyorum, onlar hallediyorlar; ne yapiyorlar bilmiyorum ama. Yalan soyleyip de pesinden kovaliyorum, cok umursuyorum demem, pek umrumda degil baslarina gelenler.
Sosyal ağlarda paylaş

Yahu sokaktaki kopeklerin hepsi bir gunde itlaf edilse ne olacak. Herhangi bir ekolojik dengeyi bozmayacak. Denizlerdeki kopek baliklarinin yasamasi daha önemli sokaktaki köpekten.

Ayrıca keske hepsi toplansa. Gece markete gitmem gerekse iki kere düşünüyorum kopekler yüzünden.

Sizin cocuklarinizi kopekler kemirsin asıl da o zaman konusalim hayvanseverliginizi
Sosyal ağlarda paylaş

koyktunus mu köpenkleyden? kıyamams. arayın öldürsünler o zaman nedir ki yani ahahaha ölsün köpek.

başlarına ne geldiği umrumda değil gibi bir laftan sonra başka bir hayvanla alakalı laf ettiği için gergeye karşıyım.

köpekbalıklarının önemini senden veya gergeden daha çok biliyorum. hemen atara kalkmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...