Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Hearts of Iron 4

Komutan

Öne çıkan mesajlar

halletim, kargo uçaklarını koyunca oldu ama o uçaklarında bir yerden bir yere gitmesi mesele güney hindistanda siama göndereyim oradan hollandanın adasına ineyim dedim ama bu sefer gitmedi, ya uçaklar ulaşmadı, yaha cucenin dediği gibi hava şartları falan

birde, bu jet fighterler çok iş yapıyorlar mı? bana hiç öyle gelmedi, gerçi benim beklentim, gerçekte olduğu gibi 5e1 kapışmada falan üstün gelmeleri...
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

750 factory 1941 sonu.

benim yanlışım nerde bilmiyorumda italya ile oynuyorum 1940 nisanı falan 210 tanemi ne fabrikam var anca.fazla yer alamadım gerçi,yugoslavya-arnavutluk-yunanistanı aldım,bide bütün cezayir-tunus-mısır-ırak ı aldım.

fransanın bütün güneyini almıştım 250 civarına çıkmıştı fabrikalar,100 küsür demir surplusım vardı 2 tane full production heavy battleship üretmeme rağmen.parise yürüyebilirdim rahatlıkla ama almanları bekledim zayıf kalmasınlar diye.busefer saolsun almanya vichyi kurunca hepsi gitti elimden.100 küsür demir alıyorum şuan almanyadan mecburen.

bide haritaya baktıkça tek province ötemde 300 küsür demiri gördükçe iyice delleniyorum.saldıramıyorumda heriflere.okadar uyuz oldumki yapabilsem axisten çıkıp saldırıcaktım.

sonra bari dedim ispanyaya sulanıyım.republican spain tek province bırakmış nationalistleri.tam saldırı için planın dolmasını beklerken nationalistler bize katıldı.buseferde ben alınca bütün aldığım ispanya nationalistlere gitti.gene elim boş kaldı.
Sosyal ağlarda paylaş

_Rave said:

Sam said:

750 factory 1941 sonu.

benim yanlışım nerde bilmiyorumda italya ile oynuyorum 1940 nisanı falan 210 tanemi ne fabrikam var anca.fazla yer alamadım gerçi,yugoslavya-arnavutluk-yunanistanı aldım,bide bütün cezayir-tunus-mısır-ırak ı aldım.

fransanın bütün güneyini almıştım 250 civarına çıkmıştı fabrikalar,100 küsür demir surplusım vardı 2 tane full production heavy battleship üretmeme rağmen.parise yürüyebilirdim rahatlıkla ama almanları bekledim zayıf kalmasınlar diye.busefer saolsun almanya vichyi kurunca hepsi gitti elimden.100 küsür demir alıyorum şuan almanyadan mecburen.

bide haritaya baktıkça tek province ötemde 300 küsür demiri gördükçe iyice delleniyorum.saldıramıyorumda heriflere.okadar uyuz oldumki yapabilsem axisten çıkıp saldırıcaktım.

sonra bari dedim ispanyaya sulanıyım.republican spain tek province bırakmış nationalistleri.tam saldırı için planın dolmasını beklerken nationalistler bize katıldı.buseferde ben alınca bütün aldığım ispanya nationalistlere gitti.gene elim boş kaldı.

o sayı fransanın, çekleri, rusların falan fabriaklarınıda katarak elde ediyorsun,
Sosyal ağlarda paylaş

_Rave said:

yok zaten 39a kadar neredeyse sırf civilian factory yaptım hiç durmadan.

yanlışın bu olmuş, forumunda analizi vardı ilk yıl bile yapsan oyunun son 2 yılına kadar filan amorti etmiyor diye. civ fact şu anda sadece tuzak yani. sen hiç amorti olmayacak noktayı geçmişsin.

italya ile kolay yapamazsın dediğim rakamı gerçi çok ahistoric gitmezsen orası ayrı. benimki barbarossa biterkendi. ki bayağı da rafineri yaptım ona rağmen. onları yapmak zorunda olmayan ülkeler daha da çoşabilir.
Sosyal ağlarda paylaş

80-90 factory min ciddi fetihler istiyosan. hem repair hem ilerken airstrip navalbase infrastrucere vs vs icin sart.

cok büyüksen zaten dünyada yeterince oil falanda yok. özellikle deli gibi air abanıyosan sırf mid gameden sorna sentetic basmak icin bile bol bol civlian factory lazım. baya kıymetli bişi civilian factory.
Sosyal ağlarda paylaş

anti-air, infra filan yapan varsa yanlışta zaten. uçakla tutacaksınız yani bombalanınca yarı dmg almışa bırakırsanız gg. radar dışında birşey inşa etmeye gerek yok. infra tamiri ayrıca çok derin gireceğiniz bir yer filan değilse gene yanlış. sibirya veya amerika, çin filan değilse. naval base, air base var her tarafta, onları dolduracak uçağı, gemiyi yapmak daha öncelikli. gemilere tamir lazımsa dörde bölüp dağıtırsınız zaten. bir noktadan sonra en büyük donanmaları yokedince zaten yerine koyamıyor yapay zeka.

rafineri yapılabilir ama onu yapacaksanız zaten baştan basmak lazım, midgame'den sonra civil factory basılmışken geç kalınmış oluyor.

military factory ve docks da savaşmaya başladığınızda gerekli, düşmanları dövdükten sonra inşa etmenin esprisi kalmamış oluyor zaten. :)

infası tamamen dağılmış yerlerde de dövüştüm, eski oyunlardaki gibi değil yani attrition filan yemiyorsunuz. combat penalty'si de dert değil. pakette hapsolmadıysanız dövüşecek kadar org hep kalıyor en ağır kırmızı koşuldayken bile. rusya'yı bile tek birşey tamir etmeden aldım, tek combat kazanamadılar ben low supply iken ve purge'leri geçmişken bile. rakamlarda (tümen sayısı değil, kalitesi olarak) eziyorsanız ve planning ile düzgün komutan kullanıyorsanız supply azmış çokmuş önemsiz tamamen.

yani keyfinize göre oynayın tabii de önceki oyunlar gibi değil durum, forumunda bayağı konsensüs vardı costu filan düşmesi gerektiği yönünde, isterseniz bakarsınız.
Sosyal ağlarda paylaş

o konuda tavsiyem evet agility, air attack ve reliability kökleyin. radar basın en çok saldırdıkları yerlere, almanya iseniz kuzey fransa, benelux ve doğu almanya. (rusya dalacak)

en son 6x15 fighter üretiyordum, 2x15 ile başlayıp 4x15 yaptım filan. ancak öyle ucu ucuna yetti fighter.

rubber olayında maalesef japonya ai beceriksiz olduğu için ben en sonunda gidip hindistan, sri lanka ve malaya'yı kendim aldım. o yüzden savaş başlamadan rafineri de gitmiş olmak lazım.

allies & sovyet açık ara en rahat konumda yapay zeka aptal olunca, ne kaynak bitiyor ne birşey.

blue fleet yapmak isteyen ama fazla dock'u olmayanlara BC (1940 model, armoru ve piercing'i 36 bb'lerine dayanıyor & dövüyor, düşmanın hepsi 36 model zaten neredeyse, hızı da kaçanı yakalıyor, kaçınca yakalanmıyor, daha da bufflayın hızını, cv'ler bile kaçamadı benden) & DD kombosu tavsiye ederim, ucuz bir çözüm ve tonla yapabiliyorsunuz.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

_Rave said:

yok zaten 39a kadar neredeyse sırf civilian factory yaptım hiç durmadan.

yanlışın bu olmuş, forumunda analizi vardı ilk yıl bile yapsan oyunun son 2 yılına kadar filan amorti etmiyor diye. civ fact şu anda sadece tuzak yani. sen hiç amorti olmayacak noktayı geçmişsin.

italya ile kolay yapamazsın dediğim rakamı gerçi çok ahistoric gitmezsen orası ayrı. benimki barbarossa biterkendi. ki bayağı da rafineri yaptım ona rağmen. onları yapmak zorunda olmayan ülkeler daha da çoşabilir.

almanya ile etraftan çok fabrika aldığın için military ve dock yard basmak rahat olabilirde mesela italya ve japonya ile historical gidersen aldığın yerlerde neredeyse hiç fabrika yok.hammadde de sıkıntılı ikisinde de.en az 20-30 fabrikayı veriyorsun trade için.bide ikisinde de savaşa geç girebilme şansı var.

üstüne biri 60 biri 40 toplam fabrikaylamı ne başlıyo.military factory ve naval dockyard basamıyorsun yeterince busefer.bana çok mantıksız gelmiyor civ factory basmak savaşa girmeden.

ha bide italyanın bi avantajı %10 civ factory construction timeı azaltan advisorı var.bilmiyorum almanyada varmı.japonyada yok çünkü
Sosyal ağlarda paylaş

fark yaratacak bir civ fact üretemiyorsunuz sorun orada, çok pahalı civ fact. "civ fact üreteyim ki falanca üretebilsin" düşüncelerinin hepsinde eğer o falancayı doğrudan üretmeye başlamış olsanız daha getirili oluyor.

ben normalde bu tarz oyunlarda en başta "falancayı üretecek falancayı" yaparım hep gimp kalmak pahasına sonra faydasını görmek için ama burada faydasını oyunun en sonunda filan görüyorsunuz ama oyunun en sonunda zaten bitmiş gitmiş, ihtiyaç kalmamış. esas dövüşme gücü midgame'de gerekiyor.

italya oynamadım da japonya ile de 1940'ta 300 fab'ı geçmişti, gene herkesin önündeydim. imperial austerity + total mob ile zaten gene tonla civfab çalışıyordu. trade için kullanılıyor doğru ama civfab'ım bitti de birşey yapamadım gibi durum olmadı. oyunun gidişatı zaten civfab'ı bir noktada bitirecek hale getirmek. 1947-48'de hala birşey inşa etmenin anlamı yok yani. hatta son 2 yılda kalanlar da convert edilebilir sanırım.

bir de milfab hızlandıran poliçe, minister filan çok oyunda ama aynı bonuslar civfab için yok. o yazıda görünen rakamlardan çok daha fazla fark var. 1:2 değil de 1:3 gibi uygulamada.

yani deneyin tabii, ben deneyerek gördüm farkı şahsen. kendi gözlemim bu yönde oldu. her iki şekilde de ai eziliyor zaten division designer'ı kullanamadığı için düzgün.
Sosyal ağlarda paylaş

bide bişey sorucam tam anlamadım.ben japonya oynarken puppet china focusunu yaptım,savaş açmadan çin puppetım oldu direk.belli bi şansı falanmı var bunun çünkü daha oyunun başında 120 brigadeli sovyetler kadar manpowerı puppet almak havadan baya op.

sonrada subdue warlords yaptım mao'ya daldım,komunistlere katıldı diğer çin devletleri ile.37de rusyayla savaşa girdim sdfs.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...