Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Telif haklarıyla ilgili bir soru

Pluton

Öne çıkan mesajlar

Selamlar, aklıma takılan bir konuda fikir danışmak istedim. Şimdi yaptığımız bir oyunda WOW'daki silahları alarak kullanıcaz.

Ancak diyelimki WOW'a birisi şikayet etti yada WOW bunu farketti. Bunun hukuksal olarak sonucu ne olur?

Yani "Kaldır oyunundan yoksa oyarım" olarak mı yaklaşırlar olaya yoksa naparlar yani ? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

Edit: Wow (world of warcraft)
Sosyal ağlarda paylaş

Abi şeklen ve renk olarak birebir aynısı değildir öyle yırtıyorlardır. Hani onun bir çıtası vardır illaki. Biz aynen alıp kullanacağımız için sıkıntı çıkacaktır büyük ihtimalle. Yada daha bilgili bu işi bilen birisi aydınlatırsa bizi şukela olur
Sosyal ağlarda paylaş

para kazanırsanız sorun olur. Muhtemelen ciddi bir para kazanmayacağınız için sıkıntı olmaz.

Ama olur da tutacak bir şey yaparsanız dava gelir, tabi ki izinsiz isim hakkı kullanarak gelir elde ettiğiniz için geçmişe dönük tazminat ödersiniz. İlerisi içinse ya Blizzard'la anlaşırsınız ya da dükkanı kapatırsınız.

Kar amacı gütmese de çok göz önünde bir şey olursa, bu defa sizle ya da hosting'le temasa geçerek kapattırmaya çalışırlar. Şüphesiz birebir aynı silahları kullanmak fikri mülkiyet hakkının ihlalı anlamına gelir.

napacaksanız yapın bence, bir kaybınız olmaz. Sadece bundan para kazanamayacağınızı bilin.

ya düşündüm aslında büyük konuşmamak lazım, illegal olarak para kazanabilirsiniz belki. Yani Türkiye'de dava açamazsa kazandığınızla kalabilirsiniz. Sadece dükkanı kapattırırlar.
Sosyal ağlarda paylaş

Birebir kullanmadığınız ya da WOW'da silahın kendine has orjinal özelliklerini vs. kullanmadığınız takdirde bir şey olmaz.

Esinlenme, fikir çalma davaları vs. çok açılıyor ama iyi savunulduğunda altından bir şey çıkmıyor. Birde Blizz zaten sizin yapacağınız oyunu silkelemez bile asdfasd

Ha yaptığınız oyun milyonlarca dolar kazandırmaya başlar, WOW'dan adam çalar o zaman GG. avukat tutsan da işe yaramayabilir asfsd

Birde oyun yapma işine giriştiyseniz silah tasarımı çalacağınıza kendiniz yapsanıza en kötü değiştire değiştire, ne diye girişiyorsunuz ki hacılamaya
Sosyal ağlarda paylaş

başka fikirlik çok birşey yok alıp aynısını koyacağım diyorsan kolayca dava açıp kazanırlar , Kullandığın materyalin oyundan kaldırılmasından tazminata kadar bir yelpaze içinde sonuçla karşılaşırsın daha kötüsü arakçı oyun olarak dalga konusu olursun .
Bulun bir hevesli genç güzel sanatlardan vb adını yazacaz oyuna diye kandırın ,sizdede kafa çalışmıyor arkadaş ...
Pluton said:

Bu konuda başka fikri olan yok mu?
Sosyal ağlarda paylaş

Eğer blizzard kullanacağınız silahlardan birini tescil ettirmiş ise o şırınga kaç galon kan çeker tahmin bile edemiyorum. Özel silahları almaktan kaçının. Genel silahlar bir çok oyunda ortak olduğu ve ileride de olacağı için tescil edilmiyor. Silahların pek görünmeyen bir noktasında değişiklik yapın. Bir çıkıntı ya da göçük, en olmadı renk değişikliği yapın. Sorun ortadan kalkar. Ha değiştirmeye uğraşamam dersen ilk cümleye geri dön.
Sosyal ağlarda paylaş

Pluton said:

Selamlar, aklıma takılan bir konuda fikir danışmak istedim. Şimdi yaptığımız bir oyunda WOW'daki silahları alarak kullanıcaz.

Ancak diyelimki WOW'a birisi şikayet etti yada WOW bunu farketti. Bunun hukuksal olarak sonucu ne olur?

Yani "Kaldır oyunundan yoksa oyarım" olarak mı yaklaşırlar olaya yoksa naparlar yani ? Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

Edit: Wow (world of warcraft)

aklını alırlar kanımca
Sosyal ağlarda paylaş

Cuce said:

sonra cükünüzden tavana asarlar.

la olurmu öle şey neden olsun, neden baskasını yaptığı bişeyi kullanabilesin

Abi ben mi yanlış anlattım ya :) Tabiki başkasının yaptığı şeyi alıp kullanayım bana birşey olmasın havasında değilim.

Birşey olur illaki ama ilk başta uyarırlar mı? yoksa direk dava açarlar mı? Olayındayım ben
Sosyal ağlarda paylaş

Öncelikle belirteyim ki dava konusunda seni uyarmakla yükümlü değiller. Bunu çıkar amaçlı kullandıysan yani bu çalma işinden para kazandıysan yüklüce tazminat ödetebilirler. Onların insiyatifine kalmış. Hukuksal yönden bu tarz bir dava açılırsa yırtmak gibi bir durumun yok istersen 500 avukat bul, adamın ciğerini sökerler. Telif hakları ihlalleri ciddi bir suçtur. Böyle firmaların oyunlarındaki her şey teliflidir, onu da unutma.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...