Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Korsan Müzik ve Film İndirenin Evine Mektup

BalisticGel

Öne çıkan mesajlar

http://gundem.milliyet.com.tr/bakanlik-korsana-dur-diyecek/gundem/detay/1793721/default.htm

Korsan film, müzik ve dosya indirmeye "adrese teslim" ceza geliyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı, korsan ile mücadelede yeni bir model üzerinde çalışıyor. Fransa'daki "uyar-kaldır" modelinin Türkiye'de de uygulanması gündemde.

Peki model nasıl işliyor? Öncelikle internet üzerinden telifli film, müzik veya dosya indirenler ilk seferinde elektronik posta ile uyarılacak.

İndirme işlemi tekrarlanırsa ikinci uyarı, adrese mektup gönderilerek yapılacak.Uyarılara karşın üçüncü kez korsan eser indirene bu kez para cezası uygulanacak.Kültür Bakanlığı'nın bu ay özel bir toplantı yaparak ilgili kesimlerden görüş alması bekleniyor.Ardından fikir ve sanat kanununda değişiklik yapılmasına ilişkin taslağa son şekli verilecek.

Hiç güleceğim yoktu =)
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Güzel haber, iyi gelişmeler var. Ama para cezası doğru değil bence, bu konuda kullanılan başka bir yöntem de korsan için yapılan 3-4 uyarıdan sonra 3-4 günlüğüne internet hızının düşürülmesi, daha doğru bir yöntem bence.

Para cezası sadece ticari korsan kullanımından alınmalı, korsan Photoshop kullanan bir grafik tasarım şirketinden mesela.
Sosyal ağlarda paylaş

Alım gücü şu andaki ortalamanın 2 katı olmadığı sürece bu uygulama çok saçma ve işe de yaramayacak.İnsanlar yasaklı sitelere girebilmek için DNSi çok kısa sürede keşfetti bunun içinde maskeleme uygulamaları mevcut onları kullanıp kaldıkları yerden devam edecekler. Adam 800 lira maaşla çalışıp bir filme 20-30 lira yada bir albüme 15-30 lira vermez kusura bakmayın.
Sosyal ağlarda paylaş

Suark said:

aslında verilir
markete gidiosun, böle basic bişiler alıosun. Hadi kapsamlı bi alışveriş bile deil
2 eppek biraz sucuk biraz yumurta bide kaymak alıosun
30-40 lira verip çıkıosun yani.
Onlar temel ihtiyaç. Asgari ücretle çalışan adam için onlar dışında kalan lüks abi.
Gerçi sucuk kaymakta lüks =)
Sosyal ağlarda paylaş

bide bu heriflerin adapte olup artık şu korsan karşıtlığı saçmalığına son vermeleri lazım
alabilcek adam alıo zaten.

şey gibi
gerizekalı luYİ VİTON çakma lv çantalara savaş açmıştı.
belki milyon dolarlar harcadı.

ama hıyarlar işte,
orjinali alabilecek zaten alıo lv çantayı
alamayan da bigün alabilcek olmanın hayaliyle yaşıo, parası olunca alıo

zaten onlar müşteri portföyünde diiller.

başka şeylerden reklamdan şundan bundan para kazanmayı öğrenmeleri lazım acilen.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Maddi yetersizlik korsan kullanımını meşru kılmaz. Zaten korsan kullanımının %0.1'i ancak ayda 600 TL ile geçinip de korsan film izleyenler.

Siz niye kullanıyorsunuz? Korsan kullananların büyük bir çoğunluğunun Spotify'a verecek 10TL'si olduğu gibi ayda izlediği 3-5 filmi de rahatlıkta iTunes'dan alabilir ya da sinemaya gidebilir. Çok seviyorsa sinemayı Mubi'ye üye olsun; Mubi, Netflix, iTunes ve sinema dışında film izlemiyorum ben. DVD alamıyorum zaten okuyucum olmadığı için.

Korsan oyun zaten apayrı, hem milyarlık bilgisayar, hem 60-70TL'lik internet, ama oyuna 20-30 TL yok. Daha pahalı oyunları da oynamayın, X-Com'u çok oynamak istememe rağmen daha yeni aldım ben ucuzladığı için, yeni oynuyorum. Paranız yoksa almayın, bekleyin indirimden alın.

Artık satılmayan, üretilmeyen şeyleri korsan alarak almak etik sorun değil bence sadece.
Sosyal ağlarda paylaş

Korsan hırsızlıktır. Hepimiz hırsızız.

Ceza verilmesine birşey diyemem. Habere, tarifeye bakmadım. Bazı ülkelerdeki gibi abartı cezalar olmaması lazım zira göstermelik birkaç kişinin başı yanacak, milyon kişi birşey olmadan çalmaya devam edecek.

Bir de ülkenin gerçekleri malum, bunlar korsanı takip adı altında insanların privacy hede hödösüne tecavüz edebilir.
Sosyal ağlarda paylaş

GERGE said:

Maddi yetersizlik korsan kullanımını meşru kılmaz. Zaten korsan kullanımının %0.1'i ancak ayda 600 TL ile geçinip de korsan film izleyenler.

Siz niye kullanıyorsunuz? Korsan kullananların büyük bir çoğunluğunun Spotify'a verecek 10TL'si olduğu gibi ayda izlediği 3-5 filmi de rahatlıkta iTunes'dan alabilir ya da sinemaya gidebilir. Çok seviyorsa sinemayı Mubi'ye üye olsun; Mubi, Netflix, iTunes ve sinema dışında film izlemiyorum ben. DVD alamıyorum zaten okuyucum olmadığı için.

Korsan oyun zaten apayrı, hem milyarlık bilgisayar, hem 60-70TL'lik internet, ama oyuna 20-30 TL yok. Daha pahalı oyunları da oynamayın, X-Com'u çok oynamak istememe rağmen daha yeni aldım ben ucuzladığı için, yeni oynuyorum. Paranız yoksa almayın, bekleyin indirimden alın.

Artık satılmayan, üretilmeyen şeyleri korsan alarak almak etik sorun değil bence sadece.

Her ne kadar oyun olayında kısmen haklıysanda, müzik, film, hatta animede orjinal al olayı baya haksız.

Şu anki fikir mülkiyeti durumunda korsanı yasaklamak mallık olur kanatindeyim. Piratebay zaten bunun nedenini çok güzel de açıklıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Dijital dağıtımın kısmen adam olmadığı tek konu film kaldı, o konuda belki korsan denilebilir biraz. Yine de geçen hafta 1080p Extented Hobbit'i 18 TL'ye aldım ben.

Bu sezon 25 anime yayınlanıyor Crunchyroll'da Türkiye bölgesinde; Deezer ve Spotify 10TL.

Hola kullanırsan tüm diziler Hulu'da reklam desteğiyle ücretsiz var kablo dizileri dışında. Crunchyroll'da toplam seri sayısı Hola ile 50'ye yaklaşıyor. Hola kullanmak korsan kullanmak değil, eser sahipleri karşılığını alıyor, daha önce uzun uzun yazmıştım bölgesel kısıtlamalar ve yasallık ilişkisini.

Dinlemek isteğin şey Deezer'da yoksa, ki ender olur, bir albüm iTunes ile 8 TL, bir paket sıgara fiyatı.
Sosyal ağlarda paylaş

mantıklı bi olayda bu boktan 3. dünya ülkesinde saçma.Herkes her ay 1.5k maaş alsın azami o zaman yapsınlar o bile az aslında ama ,sırf kendinizi düşünürek iyi veya kötü diyemessiniz bence 700 -800 lira kazanıp günde 12 saat çalışan adamlar var , bu herif kiramı vericek yemek mi yicek, film izlemesin bi bok yapmasın falan filan ne lan, bu adamı zaten sömürüyosun 2 kuruşluk keyfininde peşine düşme hımıa yazık
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...