Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fallout 4

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Sam said:

ya morrowind skill, stat, item, ui vs gibi oyun sistemi namına daha iyi zaten skyrim'den de oblivion'dan da. daha da uzun ve detaylı sayarım ama hem 10 yıl önce, hem 5 yıl önce yazmışım detayını zaten. yine de morrowind'in en sevdiğim rpg olması başka oyunları sıfırlamıyor.

yani ona en yakın his squad based tactics oyunları için 7.62'yi oynadıktan sonra oldu birtek, hiçbir oyun yaklaşamadı bile hala aynı türdeki. rpg türü o kadar ölü değil çok şükür.

yazdığım yanlış anlaşılmış.Sıfırlamalı demiyorum zaten sam.kriter olarak skyrimi değil morrowindi kullanırım diyorum iyi oyun örneği vermek için.

zamanında müthiş grafikli,müthiş hikayeli,inanılmaz atmosfere sahip,her dungeonın ayrı tat verdiği,birbirinden çok farklı karakterler,buildler yapabildiğin,yazdığın gibi bana kalırsa en az s.p.e.c.i.a.l kadar başarılı skill,stat sistemine sahip oyunundan sonra dumbed down skyrim bende aynı etkiyi yaratmıyor açıkçası.

hani şu fotoğraf sırf dungeon sistemini anlatmak için yeterli zaten.

skill,stat ve item sistemide bir okadar bu şekilde.
Sosyal ağlarda paylaş

morrowind in tek kotu yani faction sistemi pek zeki degildi. ordunun en tepesine cikmisim, hala kendi factionimda askerler move along citizen cekiyorlar falan. factionlar arasinda bir interaktivite zaten hic yok. gerci oblivion faciasini gectim, skyrim de bile hala cok iyi durumda degil factionlar. kendi iclerinde tutarli hale gelmislerdi ama hala interaction yoktu. dark brotherhood un basina gecmissin, malum kisiyi de oldurmussun, diger tarafta thief factionda naber lan comez modunda takiliyor millet.

hangi sira ile yapilabilecegini de bilmeyecekleri icin kodlamasi cok zor bir olay. ama insan birazcik kandirmaca yapar, yalanciktan bir iki script trigger ettirir, ne bileyim.

gene de morrowindden bu yana bir parca gelismis bir yapidir ki bence gelismis olmasi onemlidir. morrowindde factionlar kendi icinde bile zayif tasarlanmisti.
Sosyal ağlarda paylaş

bunu konuya geri baglarsak eger, f3 bu konuda beni acaip hayal kirikligina ugratmistir. f3 faction sistemi yok gibi bir sey. morrowind inki cok daha basarili diyebilirim. nasil geriye gitmeyi basarmislar, hala da anlamam bu kadar zaman. vegas faction bollugu ve bir miktar interaction ile bu acigi kapatiyordu. f4 un en iyi ihtimal skyrim seviyesinde kalacagini saniyorum bu konuda.
Sosyal ağlarda paylaş

fo2 faction sistemi hatırladığım kadarıyla oldukça başarılıydı mesela.zor şeyler değil abi bunlar.detay sadece ve ekstra emek gerektiriyor.hedef kitlesine göre belirleniyor muhtemelen bu detaylarda.

neyse konuya dönersek umuyorumki bu yeni karakter yaratma sistemi skyrim gibi plan gerektirmeyen bir sistem olmaz.fo1-2deki gibi saatlerce karakter yaratırken düşünmek,morrowinddeki gibi major skill ne alsam minor skill ne alsam diye kafa yormak oyunun en zevkli kısımlarından biri benim için.rpg oyunları için en önemli şeylerden biri karakterini planlamak.

rpg oyunlarının şu derinliği tekrar kazanmaları gerekiyor.sırf sanırım bu yüzden new vegas harici uzun zamandır herhangi bir rpg oyunu bitiremedim.buna skyrim ve eternity de dahil.ki eternityi neredeyse her açıdan çok sevmeme rağmen karakterim ve atmosfer ve oyunun geçtiği evren ile tam birleşememek oyundan sıktı bir süre sonra.yinede başka konularda çok emek var oyunda onun için en kısa zamanda bitiricem hırs yapıp.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

Hadi morrowind oynioz gene, grafiklerden ilk kim kusucak challenge, ondan sonrada eycof2 turnuvamiz var

Pongdan sonra cikan oyunlari anliyamiyorum bide, ultima online varken 10 senedir wow oyniyanlar filan beyinsiz direk

örnekler çok başarısız.benim üstünde durduğum aynı oyun serisinin devamında yapılan dumbed down.

ultima ile wow apayrı oyunlar.eğerki wow, ultima online 2 olsa idi denebilirdi yine ultimadan sonra ultima online 2yi beğenmek zevksizlik diye.ki zaten wow gayet başarılı bir oyun.

total war serisi buna güzel bir örnek mesela.sürekli detaylarından kırpılıyor seri.ancak ca da atilla ile bir nebze değiştirdi bunu.

bir serinin yeni oyunu eski oyunda sevilen şeyleri tutup onun üstüne birşeyler eklemeli.birşeyleri ekleyip gayet olumlu olan bazı detayları çıkarmamalı.bu açıdan morrowind ve skyrim karşılaştırıldığında 10 sene sonra çıkmasının sonucu olarak grafik açıdan iyi olması dışında skyrim her açıdan morrowindin gerisinde bir oyun.rpg seven adamın tek kriteride grafik olmamalı.

ek:ki morrowind çıktığında grafik olarak skyrimin yaptığı innovasyondan çok daha büyüğünü yapmıştı o dönem.çok net hatırlıyorum ilk gördüğümde nasıl ağzımın açık kaldığını görsellere.
Sosyal ağlarda paylaş

ya şu zevksiz oyunu savunan var hala. iptal edilse keşke New Vegas 2 yapsalar...

http://www.youtube.com/watch?v=FHALmS_tuOw

_Rave said:

bir serinin yeni oyunu eski oyunda sevilen şeyleri tutup onun üstüne birşeyler eklemeli.birşeyleri ekleyip gayet olumlu olan bazı detayları çıkarmamalı.bu açıdan morrowind ve skyrim karşılaştırıldığında 10 sene sonra çıkmasının sonucu olarak grafik açıdan iyi olması dışında skyrim her açıdan morrowindin gerisinde bir oyun.rpg seven adamın tek kriteride grafik olmamalı.

ek:ki morrowind çıktığında grafik olarak skyrimin yaptığı innovasyondan çok daha büyüğünü yapmıştı o dönem.çok net hatırlıyorum ilk gördüğümde nasıl ağzımın açık kaldığını görsellere.

imzamı atarım
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

Laurelin said:

Hadi morrowind oynioz gene, grafiklerden ilk kim kusucak challenge

challenge accepted!

bunlar mgso modumu restoration projecttenmi?ben mgso yüklemiştim bu tarzdaydı çevre görselleri ancak karakterlerin görüntüsü ve animasyonları rahatsız edici derecede eski.ona bir ayar çekememişler pek.
Sosyal ağlarda paylaş

_Rave said:

bunlar mgso modumu restoration projecttenmi?ben mgso yüklemiştim bu tarzdaydı çevre görselleri ancak karakterlerin görüntüsü ve animasyonları rahatsız edici derecede eski.ona bir ayar çekememişler pek.

mgso ve 4-5 mod daha. az once kendi ellerimle ingame ss aldim.

animasyonlara yapacak bir sey yok malesef. better bodies ile biraz karakterler adam olsa da texturelar icin de cok yapacak bir sey yok. dusuk poligon modeller. tumden yeni iskelet, animasyon, daha cok poligon modeller ve mesh lazim. o da kolay is degil.

bugune kadar gordugum tek animasyon overhaul i FO3 ve NV ikilisindeydi, o da az biraz iyilestiriyordu olayi. mevcut modellerin hareketini degistiriyordu biraz.

ZAZ falan gibi skyrim tarzi animasyon paketleri ciddi scripting istedigi gibi ayrica birilerinin xp32 gibi guzel iskelet tasarlamasi ve mevcut modellerin bu iskelete uyumlu olmasi lazim. morrowind in mevcut modelleri cok dusuk poligon. olacak is degil.

dolayisi ile morrowind de o kismi idare edecegiz, ki bana cok cok kotu gelmiyor acikcasi.

acikcasi morrowind rahatca tekrar oynanabilir hale geliyorsa fo4 modlarla cok cok guzel adam edilir. ne sevmiyorsak el atilir. ancak mod sistemi parali olacak, o is oyle olmayacak korkum daha gecmis degil.
Sosyal ağlarda paylaş

dreagloth said:

nasıl? yapılabilir şeyler bunlar, yapılmışı da yok değil, artı yapılmalı, x guild inin master ı olmuşum, y ye gidince şamar oğlanı olmayayım artık bi zahmet

bunun istenebileceği yerler var, lakin olmasının en saçma olacağı yer ısrarla örnek gösteriliyor burada devamlı çünkü halkımız "ASASİNOOOO" diye bağırmasını istiyor sokaktaki alakasız adamın. dark bros gizlilik saklılık üzerine temelli bir örgütken bu istek saçma, ha bir kişi de çıksa dese "fighters guild lideriyim mages guild tanısın" ona zaten kimse birşey demez. ama "gizli saklı öldürdüğüm adamı benim öldürdüğümü neden bilmiyorlar" komik bir talep, yaşayan akıllı dünya isteniyorsa zaten böyle birşey olmaması lazım.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

dreagloth said:

nasıl? yapılabilir şeyler bunlar, yapılmışı da yok değil, artı yapılmalı, x guild inin master ı olmuşum, y ye gidince şamar oğlanı olmayayım artık bi zahmet

bunun istenebileceği yerler var, lakin olmasının en saçma olacağı yer ısrarla örnek gösteriliyor burada devamlı çünkü halkımız "ASASİNOOOO" diye bağırmasını istiyor sokaktaki alakasız adamın. dark bros gizlilik saklılık üzerine temelli bir örgütken bu istek saçma, ha bir kişi de çıksa dese "fighters guild lideriyim mages guild tanısın" ona zaten kimse birşey demez. ama "gizli saklı öldürdüğüm adamı benim öldürdüğümü neden bilmiyorlar" komik bir talep, yaşayan akıllı dünya isteniyorsa zaten böyle birşey olmaması lazım.

bilmesi gerekmiyor. alakali bir chatter olsun. bir gonderme olsun, biyik alti gulelim vs. thief-brotherhood benzer guildler diye dedim ben onu. kel basa simsir tarak demeyin bu sefer diye. companions-mage guildleri de olur. insert any X and Y guild here!
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...