Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fallout 4

Feamer

Öne çıkan mesajlar

oh ne ala mateliteye bak, işine gelmedi hemen hakaret,

iyi niyetle tavsiye veriyorum, zira forumun hali ortada, zaten norak olmasa %80 konu içeri falanda olmayacak, ama hala ağalar horoz gibi atarlarnıyor...

tabi forumun fişi kimin elindeyse o karar versin, zira bu gidişle 5-6 kişi toplanıp bir biriniz eğlendireceksiniz, ha buda bir seçenek ama bunun için halka açık forum açmaya gerek yok şu zamanda...
Sosyal ağlarda paylaş

X olmasa Y olmasa diye bişey yok forumda, ben olmasam benim yerime eleştirecek adam da çıkacak. Şimdilik ben onların düşündüklerini de yazıyorum diye stalklamaya devam ediyorlar. Eskiden forum ne güzeldi sonra bozdu QQsunu yeni sanıyorsunuz ama 98de forum kurulmadan önce bile dönüyordu bunlar

Forumun bi sıkıntısı yok, yeni sistemde özellikle haber konularını toplayabileceğimiz blog benzeri bi anasayfa olursa tadından yenmez.

pic unrelated

Sosyal ağlarda paylaş

Ana başlığı kirletmek marifet değildir.
Ana başlık sadece oyuna ait olmalıdır.
Ikinci bir başlık açarsınız orada aranızda bol bol konuşursunuz.

Ana başlık temiz olmalıdır.
Oyunu seven oynayacak olan ve oynayanlara hitap etmelidir.

Bu sistemi uygulayan yabancı forumlar var.
Buralarda ana başlığı kirletenleri uyarıyorlar ikinci Başlığa git diye.
Uymazsa ceza alıyor.

Bu kirliliğin içinde Başlığa acaba yeni ne var diye gelen lanet olsun deyip kapatıyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Laurelin said:

fallout 4 de ben inanmiyorum bethesdanin bunlari gormedigini. en kotu senaryo hani skyrimin motoruna guvenip gene sallapati bir hikaye ile gelebilirler karsimiza ki %60-%70 bu olucak zaten.

bir rpg oyununda hikayenin sallapati olmasından daha kötü ne olabilir diye düşündüm ve cevap veremedim dfsdf
Sosyal ağlarda paylaş

tamam anlıyorum bazı arkadaşlar insanları kızdırmaktan(?) zevk alıyorlar, kendi zevkleridir etik olarak bunu yargılamak bana düşmez ama bu bağlamda kişilerin forum zevkine müdahale etmeyi de doğru bulmuyorum zira kendi eğlencesidir yalnız 1, 3, 5 artık gerçekten sıkıntı veriyor insana. hayır gerçekten bu kadar yaygara kopartacak bir durumda yok ki bu işin bir boyutu,

işin diğer bir boyutu ise işte oyun hakkında doğru düzgün içerik olamadan 100 sayfa olan bir konu... çoğunluğu bilmiyorum ama onlarca sayfa vasıfsız geyik okuyacak vaktim yok. inanın şu foruma gündelik bakma nedenim f4 ve yeni warhammer ve tw:w konusu, warhammer konuları özlenen forum ortamı sunarken, yanı başında olan f4 alanın masturbasyon konusu olması hem canımı sıkıyor hem vaktimi çalıyor

mağdurum...
Sosyal ağlarda paylaş

kizillelma said:

Ana başlığı kirletmek marifet değildir.
Ana başlık sadece oyuna ait olmalıdır.
Ikinci bir başlık açarsınız orada aranızda bol bol konuşursunuz.

Ana başlık temiz olmalıdır.
Oyunu seven oynayacak olan ve oynayanlara hitap etmelidir.

Bu sistemi uygulayan yabancı forumlar var.
Buralarda ana başlığı kirletenleri uyarıyorlar ikinci Başlığa git diye.
Uymazsa ceza alıyor.

Bu kirliliğin içinde Başlığa acaba yeni ne var diye gelen lanet olsun deyip kapatıyor.

eleştirecekler veya sevmeyenler başka başlığa gitsin diyorsun yani?
Sosyal ağlarda paylaş

@feamer

foruma kızmana gerek yok.

paticik forumları
bilgisayar oyunları

kızacak, sinir yapacak bir kapsamı yok. senin istediğin gibi davranmayan insanlara kalabalık içinde sinir oluyorsan, kabullenemiyorsan sana yetişkin hayatında kolaylıklar diliyorum.

forumda bazı arkadaşların benim tercihlerim herkesin tercihi olması gerekiyor gibi garip bir algısı var. aynı durum sayfalarca vizyon - got başlığında yaşandı. "kardeşim diziyi izlemeyen başlığa girmesin, spoiler neymiş!" argümanları, "içerik yoksa başlığa yazmayın" argümanları falan falan.

forum topluluk oluyor arkadaşlar. X,Y,Z hepsini içerisinde barındırıyor. herkesin katkısıyla kendi eko düzeni oluşuyor. buranın eko düzeni de benim takip etmeye başladığımdan 2003'den beri böyle. her zaman oyun başlıklarında zıt fikirler oluyor, insanlar genre içi kıyaslama yapıyor, yapımcının önceki ürünleri eleştiriliyor, ondan buna pay biçiliyor, nefret edeni nefretini kusuyor, seveni ballandırıyor, iki zıt fikirli adam tartışıyor, kan gövdeyi götürüyor.

homojen yapısı bu.

deal with it.

hoşuna gitmiyorsa değiştirmek için üzerine düşeni yaparsın, norak gibi tartışmaya girmeden sadece content paylaşır, content üzerinden msj atarsın. en sevdiğim yazarlardan adam, saygım sonsuz. herkes norak gibi olsa forum dünyanın en sıkıcı yeri olurdu, hatta forum olmazdı blog olurdu.

vaktim, zamanım yok diyen adamın tarih bölümündeki postlarına link verdirmeyin bana. vakti olmayan adam paticik forumlarında sayfa başına 7 wot yazmaz.
Sosyal ağlarda paylaş

Rpg falan istemiyorlar ki huun, modlanmış simülatör istiyorlar serunun dediği gibi. Gözünü kapatıp hayal kuruyorsun ondan keyif alıyorsun oyun yerine, bu kadar değişik bi kafaya bişey de diyemiyorum. Fallout settinginin içine edilmiş falan bunların umrunda değil. Adam yaygara falan diyor ya ahahah falloutu shooter yapmışlar niye yaygara koparıyorsunuz diyor.
Sosyal ağlarda paylaş

new vegasın sadece dlc leri ilk iki fallouttan da daha iyi. ben bunu diyorum.

hayır tut ki tamamen aynı ekip yaptı bu oyunları. sellout oldular. olmayan, olmayacak şey değil ki. ihanet mihanet şeylerini geçmek lazım o yüzden. zaman geçiyor her şey değişiyor. bugün yeni fallout sana tad vermiyorsa senin adına üzgünüm o kadar. ben memnunum. umarım fallout dört de beni tatmin eder. etmezse canım sıkılır, üzülürüm, gider başka oyun oynarım. hiç olmadığı kadar oyun var ortalıkta.

hayır bi de ben her yeni photoshop sürümüne geçerken bile bi sürü sıkıntı yaşayan, küfreden dinozorum yani. buna rağmen.

sen gez ortalarda ummagumma en iyi pink floyd albümüydü diyen oldfag olarak :)
Sosyal ağlarda paylaş

fallout 3ün tek iyi yanı shooter olmasıydı be. yeni bir falloutun eski falloutları aratmaması için izometrik olmasına gerek yok, oynayan kişiyi atmosferin havasına sokabilmeli, yan görevlerin, hikayenin ve npc etkileşimlerinin belirli bir derinliği olmalı. bu açıdan fallout 3ün tek iyi yanı shooter şeklinde olmasından ötürü yer yer atmosferin havasına daha iyi sokmasıydı. Bazen durup da önünde uçsuz bucaksız çölü görünce insan havaya girmiyor değildi yani. fallout 1 ve 2 bu atmosferin havasına sokma işini izometrik grafiklerle bile yapabildiği için zaten efsane oldu.

Geri kalan alanlarda, yani diyalog, hikaye ve yan görevler ile insanı havaya sokmak konusunda beteşta çok şaibeli. İnsanda güven yaratmıyor, maçka parkı gibi. Ekstrem bir değişiklik olmadıkça maçka parkından gece aşağı inmem arkadaş, inmek isteyeni de uyarırım.
Sosyal ağlarda paylaş

bethesda'nın fallout 4 ile skyrim 2 yapmak istediği çok ortada.

bilindiği üzere skyrim'in combat'ı çok tekdüze ve keyifsiz geliyordu insanlara. open world ve sandbox gibi özellikleri, mod desteği olması bu kadar uzun süre hala çok satılan bir oyun olmasını sağladı. şimdi yayınlanan fallout 4 video'larına bakarsak, birçoğunda çeşitli silahlarla yapılan aksiyonlar ve silah mod'lasına ilgi çekilmiş. işte skyrim'in en zayıf olduğu nokta. ayrıca oyun içi ev bina gibi crafting olayları ve mod desteği de daha önce fallout'a olmayan veya ilgi çekmeyen özelliklerdi (vegas da mod olayı iyiydi ama ona bethesda oyunu diyemeyiz). konsollar da dahi oyunun uzun süreli olması için mod desteği geleceğini söylediler.

herhalde steam'deki paralı mod mevzusundan sonra kimse bu konunun kapanacağını düşünmedi. geçen buraya attığım linkde de gözüktüğü üzere f4 release'inden sonra skyrim paid mod olaylarına tekrar el atmayı düşündüklerini söylediler. e tabii ki f4 de boş durur mu ona da paralı modlar gelecek eninde sonunda.

şimdi oldfag olayını gelirsek. elder scrolls favori serilerimden biri diyemem.daggerfall çıktığında pc'm yoktu. morrowind çıktığında en çok sistem isyeyen oyunlardan biriyid, benim makine kaldırmıyodu o yüzden hiç oynayamadım. oblivion release'de oynadım ama yan görevlere dolaşa dolaşa yaptım guild'lere girdim çıktım, dark brotherhood'u yok ettim fakat ana görevde hiç ilerlememiştim. daha ilk oblivion gate'de level scaling saçmalığı yüzünden faceroll olunca oyundan soğuyup bırakmıştım. skyrim de keza oblivion'dan bile çok basitleştirilmiş bir oyun olmasına rağmen ana görevin ikinci üçüncü bölümünde soğuyup kapatmıştım. yani direction şuraya gitsin, hata yapıyorlar vs buna hiç girmiyorum. elder scrolls serisi hiç benim olmadı.

ama fallout dersen oradan duracaksın. 1 ve 2 kaç kez bitirdim hatırlamıyorum bile. bg ile birlikte crpg'yi pc'de tekrar canlandıran hakikaten ufuk açan oyunlardı. bethesda hakları aldı f3 diye ucube bir oyun çıktı ortaya. bomboş, copy paste bir dünya. gerçi vaulttan çıkıp ilk ortasında bomba olan köye gidene kadar sevmiştim oyunu.

şimdi oyun hakkında çok bilgimiz yok rage yapanların hepsi denildiği gibi fazla reaksiyn gösteriyo olabilir belki de vegas'dan çok daha iyi bir oyun olacak, henüz bilmiyoruz. ama ilk duyrulduğundan şu güne kadar yayınlanan video'lara bir bakın allahaşkına. bu nedir abi saints row tier weapon showcase, ev crafting (bu ne olm), ana karaktere voice over, abuk subuk oyuncaklarla adam öldürmece, erkek karaktere kadın kıyafeti giydirmece, power armor mu artık nedir onla çatıdan inip deathmatch yapma, helikopterden herkesi tarama. millet ağlamasın ne yapsın.

oyun tamamen skyrim ahalisi için yapılmış bir oyun gibi duruyor. evi yapın, waifu'ları koyun, sabah akşam kawai.
Sosyal ağlarda paylaş

Bethesta tabi skyrim 2 yapacak. Skyrim senelerdir mod communitysi ile deli gibi oynanıyor. Şimdi modçuların sırtından para kazanma sistemini çakabilirlerse geriye kalan tek şey skyrimin silahlısını yapıp 5 sene boyunca gelecek paraları saymak. Niye başka bir şeye uğraşsın herifler yani?

Fazla kasmamak için al skyrim motorunu, crafting çak, ev kurma çak. Bunlara bir milyon tane ek yapacak modçudan para gelecek zaten.
Sosyal ağlarda paylaş

belki de problem benim hem elder scrolls hem fallout seviyor oluşum. skyrimi de epey seviyorum fakat hatasıyla günahıyla morrowind'in bende daha önemli bir yeri var ve çıktığı döneme göre bence daha iyi bir oyun. ama sıralama morrowind>skyrim şeklinde yani. hiç fena değil skyrim için.

deus ex mesela deus ex 2 sonrasında beni hiç elde edemedi. öyle bi bitirip çıktım yeni oyunları. system shocklar benim için efsane oyunlardı. bioshock u kurdum (tam bir devam oyunu olmasa da), 2 saat oynadım bıraktım. final fantasy serisine pcde 8 ile başladım. sonra 7 sonra emülatörlerle eskilerini oynadım. komünitinin yüzüne tükürdüğü bir oyun olmasına rağmen 8 in bende özel bir yeri var. ilk başladığım oyun. yapacak bir şey yok bunlara.

mod olayına ise şöyle bakıyorum. oyunu vanilya oynadın bitirdin zevk aldın. ikinci, üçüncü, dördüncü bir playthrough ya da dünyada daha fazla vakit geçirmek istiyosun. o zaman güzel oluyor işte. yoksa bütün işi community'ye yıkmakla zaten kar edemezler.

neticede gördüklerimle beraber ben fallout 4 adına ümitli olmak için yeterli sebep görüyorum ve bekliyorum. üzgünüm.
Sosyal ağlarda paylaş

8 benim de oynadığım ilk FF'di. Squall'ın depresif modu dışında pek bir sıkıntısı yoktu. Tamamen optional bölgeler, şehirler falan hikaye ve karakter odaklı bir rpg için o zamana kadar hiç beklemediğim bir özgürlük veriyordu.

Squall'a depresif diyorsam FF 13'deki Lightning'i ellerimle boğmam gerek tabi.
Sosyal ağlarda paylaş

kotuye kotu iyiye iyi demesini bilmek lazim.

morrowind nefis bir oyundu, oblivion hayal kirikligiydi, gaming site ve dergilerinin koca bir balonuydu ama gunumuz modlarinin cogu atasina ev sahipligi yapti. fallout3 rezil otesi kotuydu, modlarla eh iste oldu. vegas modlu ya da modsuz sahane idi. skyrim modsuz ortalama uzeri idi, modlu sahane idi.

ben bu f4 videolarindan henuz hic bir sey anlamadim. bana sorarsaniz birakin traileri vs yi, release e yakin gameplay videolarindan bile bir halt anlasilmiyor bir oyun hakkinda. ancak cok guven vermedigini de kabul etmek lazim. RPG disinda herseyi gorduk orada.

ancak fallout3 teki beceriksizlikleri ve metro istasyonu ustune metro istasyonu gecme rezaletlerini dusundukce bir ders almislardir diye umuyorum.
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...