Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Fallout 4

Feamer

Öne çıkan mesajlar

Kanuni said:
doyduk diyorum ben. hani 20 senedir ayni turu oynarsan (turleri vs) normal olarak doyuyorsun

Ya sen C&C / Dialog ağırlıklı RPGleri hiç sevmemişsin oynamamışsın ki, neye doyuyorsun? Mass effect diyorsun, last of us diyorsun bol aksyonlu gimmickli konsol oyunlarını seviyorsun sen. 20 yıldır oynamadığın oyunları 20 yılın sonunda da oynamadığın için, biz doyduk?

Doymadık, daha fazla zeka içeren oyun istiyoruz.

Kanuni said:
fikri tartismak baska karsidakinin karakterini bilmeden kisiyi asagilayip fikri desteklemek baska. pek hos degil acikcasi. bu genel bir laf sana degil sadece.

Ha şunu söyle ciğerimi ye. Asıl mesele bu çünkü, konsolcuları sert bi dille eleştirmemiz. Yoksa

Kanuni said:
sunu demem lazim, bu yeni rpg konularina gelen arkadaslar yanlis geliyorlar artik. eger oyun bastan poe gibi bir seyleri eskiye benzer tutmuyorsa bosuna bir beklenti icine girmeyin bence yeni rpg lerde. bosa stress ve beklenti artik.

yani benim bu konudaki soz hakkim senden fazla :P

Witcher3 ü baya heyecanla bekliyoruz, ilk 2 oyun gibi "poe benzeri eskiye benzerlik" olmayacak. Ama farklı yönlerden güzel, combatı dandikken hikayeyi dialogları boşlamıyorlar, zaten dünyası iyi karakterler oturmuş aslına sadık ilerliyor. Haliyle hypeını biz yapıyoruz.

Bizden fazla söz hakkın yok o yüzden. Anca işte last of us oynadığın için senle dalga geçiyoruz ya, ne geçiyonuz ben de insanım diyebilirsin. Siyasi parti değilim ki ben, oy verecek diye göbeğini kaşıyan adama şirinlik yapayım.
Sosyal ağlarda paylaş

Kanuni said:

tormenti gecen sene okudum.

umarim oyun textinten belli secenekler secilerek yapilan, araya yazan adamin tasvirler, kombat vs ekledigi pdf ya da doc dosyasi versiyonunu okumussundur. umarim o TSR in resmi olarak yayinladigi Ray ve Valerie Vallese in yazdigi ucubeyi okumamissindir. aklima geldikce kusasim geliyor.
Sosyal ağlarda paylaş

Namessar said:

Kanuni said:

tormenti gecen sene okudum.

umarim oyun textinten belli secenekler secilerek yapilan, araya yazan adamin tasvirler, kombat vs ekledigi pdf ya da doc dosyasi versiyonunu okumussundur. umarim o TSR in resmi olarak yayinladigi Ray ve Valerie Vallese in yazdigi ucubeyi okumamissindir. aklima geldikce kusasim geliyor.

bu ilk anlattıgın mevzu ne ya hiç bilmiyorum oyle bi okumak isterdim
Sosyal ağlarda paylaş

konuya balıklama dalıyorum ama görüyorum ki saçmalanmış baya bi topicte. madde madde yazayım toparlayarak yazayım.

-planescape torment oyun değil kitap ya, gidin kitap okuyun: ehi ehi çok zekisin kardeş. ama es geçtiğin nokta, bu oyunu oynarken bolca yazı olmasının tek katkısı 1000 sayfalık roman okuma hissi vermesi değil. Tarantino filmleri gibi (misal Death Proof) bol dialog geçen, karakterler arasındaki ilişkileri detaylı biçimde işleyen, kendi duygu ve düşüncelerinin dünyaya etki ettiğini görmeni sağlayan bir oyun Torment.
evet alıştığınız Farmville, Solitaire, Minesweeper gibi sürekli tıklayıp vakit geçirdiğin bir oyun değil, hikaye odaklı olunca size sanki kitap okumak gibi sıkıcı gelebilir. herkes Death Proof sevmek zorunda değil, ama sevenlerin de kendinden bir şeyler bulduğu için sevdiğini gözardı etmeyin.
ha yok çok istiyorsanız QTE ile sürekli X'e basıp ilerlediğiniz, kalp sembolü seçince seviştiğiniz 14 yaş ergen oyunları oynayın siz.

-abi çok yaşlandık, çok doyduk, ilgimizi çekmiyor bu oyunlar, eski oyunları sırf nostalji değeri yüzünden övüyoruz: yoo yok öyle bişi...
zamanında Quake'i ilk açtığımda aldığım bir heyecan vardı. her ne kadar daha önce Wolfenstein 3D ve Doom gibi oyunları oynasam da, türe yeni bir şey getiren ve bambaşka bir atmosfer sunan bir oyundu. sonra bir gün Fallout diye bir oyun gördüm, daha önce bir sürü RPG oynamış olsam da, farklı bir oyun tarzı, farklı bir hikaye anlatımı ve farklı bir dünya getirmişti.
bu heyecanı her oyunda tadamayız elbette, o oyun boşuna klasik oyun değil. "siz nostalji gözlüğü takıyorsunuz o yüzden bla bla" hayır o oyun güzel olduğu için.
günümüzde aynı heyecanı Batman Arkham Asylum, Bastion, Fables, Mark Of The Ninja, Mount&Blade, Papers Please, STALKER, The Vanishing Of Ethan Carter, Cities Skylines gibi oyunlardan alabiliyoruz, bunları aç kurtlar gibi oynamamızın nedeni de nostalji değil.

-fallout 3 bok gibi, rpg değil, new vegas mükemmel oyun: bu da tamamen yanlış. Fallout 3ün kendi güzel yanları vardı, NV'nin de kötü yanları.
öncelikle şurda anlaşalım, bir oyunun rpg olması için Baldur's Gate 2'ye benzer olması gerekmiyor. TES serisi de RPG'dir, Infinity motoruyla yapılmış oyunlar da RPG'dir, Persona serisi gibi Japon oyunları da RPG'dir. biri diğerinden daha zevkli gelebilir size, ama bu onu "daha RPG" yapmaz.
Bethesda Daggerfall ve Morrowind gibi oyunlarda sandbox exploration öğelerini çok iyi kullandığını göstermişti. F3'te de bu yeteneklerini uyguladılar. NV'de olmayan çevre tasarımı, şehir atmosferi ve çeşitlilik F3'te vardı. Her ne kadar NV dialoglar ve hikaye anlatımı olarak çok çok daha başarılı olsa da, F3'ün araştırma ve keşif tadı yoktu, her yer birbirini andırıyordu.
iki oyunu da avantajları ve dezavantajları ile degerlendirmek lazım. ama NMA sitesindeki purist'lere aldanıp da "F3 RPG değil" demenin anlamı yok, Daggerfall ekolunden geliyor sonuçta.

-bu oyunlar artık tutmuyor, yapılmasına gerek yok o yüzden: tebrikler, oyun piyasasını tek bir lafla yokettin.
iddia ettiğin gibi olsaydı, sadece zombi oyunları yapılmak zorunda kalınırdı.
her oyunun 20 milyon satış rakamına ulaşması gerekmiyor. 100.000 satış yapıp kar elde eden geliştiriciler de var. bunlar spesifik gruplara hitap eden oyunlar yapabiliyor. bunlara oyun yapılmasın dersen, hem insanların seçme hakkını elinden alırsın, hem de küçük şirketlerin para kazanmasını engellersin.
o 20 milyon satış elde eden oyunların "daha çok tercih edilip sevildiği" için oynandığını düşünmek yanılgı olur. aldıkları bütçenin %75'ını marketinge harcayarak çıkartılıyor o oyunlar. satış garanti olsun diye sürekli reklam, kampanya, promosyon ve tanıtım yapıyorlar. oynayanların hepsi o oyunu sevdiği ayıla bayıla oynadığı için almıyor.

TL;DR: bloodlines, torment, kotor FTW!
Sosyal ağlarda paylaş

Bone said:
-fallout 3 bok gibi, rpg değil, new vegas mükemmel oyun: bu da tamamen yanlış. Fallout 3ün kendi güzel yanları vardı, NV'nin de kötü yanları.
öncelikle şurda anlaşalım, bir oyunun rpg olması için Baldur's Gate 2'ye benzer olması gerekmiyor. TES serisi de RPG'dir, Infinity motoruyla yapılmış oyunlar da RPG'dir, Persona serisi gibi Japon oyunları da RPG'dir. biri diğerinden daha zevkli gelebilir size, ama bu onu "daha RPG" yapmaz.

Rpg nedir ne değildir diye tartıştık zamanında, içine karakter sistemi ve xp oyunca oyunlara rpg demek saçma geliyor bana ama geçelim onu uzatmayacağım.

Zaten new vegas mükemmel demiyoruz, f3ün üzerine kurulu olduğu için mutlaka dandik tarafları var oyunun. Ki fallout3 ün de bazı mekan tasarımları baya başarılıydı, vault experiments atmosferini iyi vermişlerdi mesela. Bizim temel eleştirimiz bunları destekleyen narrative in özellikle "basitleştirilmesi". Nitpicked dialoglarla anlatılacak bi konu da değil, overall her yerden narrative zayıflık akıyor.

said:
Bethesda Daggerfall ve Morrowind gibi oyunlarda sandbox exploration öğelerini çok iyi kullandığını göstermişti. F3'te de bu yeteneklerini uyguladılar. NV'de olmayan çevre tasarımı, şehir atmosferi ve çeşitlilik F3'te vardı. Her ne kadar NV dialoglar ve hikaye anlatımı olarak çok çok daha başarılı olsa da, F3'ün araştırma ve keşif tadı yoktu, her yer birbirini andırıyordu.

F3 tam bir koridordu. Orda debris var tünelden geç, burda tünel çökmüş köprüden geç vs. Threedog a giden yolları falan hatırla labirent gibi geziyorduk. NV da deathclawları skipleyip vegasa gitmek diye bi olay var mesela, çok daha az invisible wall lar vs
Sosyal ağlarda paylaş

Şu forum dünyasında insanların birbirlerinin düşüncelerine karşıt biçimde geliştirdiklerini düşüncelerini okumaktan keyif alırım. Belki benim göremediğim bir tarafı görür ben de öğrenirim derim. Bu sebeple de 36 sayfa konunun özellikle son sayfalarını iyice okudum pek de sıkmadı.
Yalnız;
Şu, cümlesine "Saçmalık, çok saçma, saçma düşünüyorsun,... diye yazanları gördükçe de bildiğin içimde bir tiksinti oluşuyor. Yani aynı ortamda olsak ve şu adam karşımda şöyle konuşsa diyorum... Ya kendi aranızda gerçekten çok samimisiniz ya da başka bir şey var. Bir kere de "Yok hacı o öyle değil bak." diye başlasa en azından yazdıklarının üstünü baştan çizdirmez.
Sosyal ağlarda paylaş

bakın hepiniz kitap okuyan insanlarsınız (!) konun bir başlığı var, ne diyor "Fallout 4"

yani? bu başlığa bakan birisi bilir ki (!) bu başlığın altında yazılanlar "Fallout 4" diye anılan şey ile alakalı olmalıdır

evet kitap demiştik, "xxx" diye kapağı olan bir kitabın içinde "ayz" ler çıkarsa nasıl sinir bozucu bir durum oluşuyorsa, "fallout 4" diye girdiğin bir konuda "en iyi rpg şurada yiyeceksin" geyiklerinin dönmesi aynı derecede sinir bozucu oluyor...

allah akıl fikir vermiş, tuşlarına basasın diye klavye, onu bağlayasın diye pc vermiş, sonra istediğini yazasın diye parmaklar vermiş, çok mu zoruna gitti, çoluğunun çocuğunu rıskının, tüyü bitmemiş yetimin hakkının boşa saçıldığını mı düşünyorsun, o zaman bu kadar imkanını kullanarak, hemen "fallout 4 neden kötü bir oyundur" diye bir başlık açarsın, takiben fikirlerini yazarsın.

ama sende biliyorsun yapmazsın, niye lezzeti kaçar çünkü, mevcudiyetinin dikilmesi için bir dayanak lazım...

efendiler,

medeniyet alaturka tuvalete pislemek değildir, aksine medeniyet her gördüğün yere pislememektir.
Sosyal ağlarda paylaş

arcane nin zoruna gitmiş birde secere tutmuş :)

gerçi böyle yazınca gereksiz bir etkileşim içine girdiğimi düşündüm, canımı sıktı gece gece

kendi tabiri ile top model olan kişinin bahsettiği konuda veya konularda yazdıklarım ile bu konuda yapılanları, benzer olarak değerlendiren bir idrak mekanizması ile muhatap olamazsın zaten anca saygı duruşunda durman gerek...

tabi bu idrake birde kuyruk sallayanlar var ki dahada vahim bir nokta orası, hemen aşağıda
Sosyal ağlarda paylaş

Misafir
Bu konu yeni mesajlara artık kapalıdır.
  • Yeni Oluştur...