Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

PC Gaming #2

axedice

Öne çıkan mesajlar

reampage, 15.03.2024 09:58 tarihinde dedi ki:

ha bu arada lootboxlara filan da karisinizidir siz. microtransactionlara filan da, ama ortamlardan caktirmayin. 

Lootbox lara reklam ve trailer larda acik olarak belirtildigi surece (alttan roket hiziyla gecen yazilardan olmayacak) %100 karsi degilim ama age verification gelmesi lazim. El kadar cocuklari kumara alistiriyor. Kinder cikolatadan, lootboxlara, cocuk menusu oyuncaklarindan cipslerden cikan kartlara kadar iceriginin %100 olarak belirli olmayan butun urunlerin belirli yas altina satilmamasi gerekli.

Sosyal ağlarda paylaş

Gallant, 15.03.2024 11:35 tarihinde dedi ki:

Steam %30 aliyor ama hizmet te veriyor. En ufak oyun icin bile forum, workshop, community hub, steam cloud, currator list i var. Google Play ve App Store da anca yorumlara bakabiliyorsun.

epic games'le ilgili zaten ilk ve son şokumu kingdom come oynarken yaşamıştım. 

oyunu oynadım oynadım oynadım, BAYA oynadım, sonra bi hardware mi değiştirmiştim, bi şey olmuştu format atmam gerekmişti pc'ye. geri yükledim, üff dedim şimdi yeni donanımla nebiçim bitiriririm oyunu. bi açtım, new game.

cloud save yokmuş. ve yani bu epic release olduğunun üstünden 3 sene falan geçmiş hali. hadi forum, workshop vıttırızıttırı geçtim, en basic, sektör standardı olmuş cloud save'i sen nasıl getirmezsin ya. şunun yüzünden kingdom come'ın sonunu bilmiyorum abi. öyle oturup baştan başlanacak oyun da değil, ciddi sabır lazım. öyle piç oldu gameplayim.

compete edeceksen sadece fiyat üzerinden değil hizmet üzerinden de compete etmek zorundasın. 2005'te miyiz ya format öncesi belgelerime girecem oyun save'i yedeklicem canım benim.

Sosyal ağlarda paylaş

Steam in rakiplerinin anlamadigi olay da bu, verilen hizmetin onemini anlamiyorlar, ise sadece fiyat olarak bakiyorlar. Epic oyunlari subvanse etmek icin harcadigi paranin bir kismini kendi arayuzunde verdigi hizmet icin harcasaydi community den bu kadar dayak yemezdi. Rakibin pc korsan piyasasini tek basina yikan firma. Korsan demek bedava demek, son kullanicinin derdi sadece para olsaydi korsan olarak devam ederdi.

%30 buyuk publisherlara fazla geliyor. Sonucta kendi marketing lerini yapiyorlar, birden fazla platformda oyun cikariyorlar, destek alabilecegin (iyi yada kotu) altyapilari var. Steam 10mil-50mil usd arasi satis icin %25, 50mil usd ustu icin %20 cut aliyor. Bunlari bir kismi steam le oturup daha dusuk bir oranda anlasiyor. Atiyorum Ubisoft u filan dusunuyorsaniz, dusunmeyin, onlarin tuzu kuru.

Indie icin olay daha farkli. Default olarak kendi store sayfan, yerine oturmus odeme sistemi (refund la filan ugrasmiyorsun), sinirsiz download, community hub, bedava marketing (musterinin oynadigi oyunlara gore recommended urunler de cikiyorsun. Or. discovery queue da 30 review li oyun bile cikiyor), steam support destegi, remote play, cloud save, workshop, achievements, vs. otomatik olarak geliyor. Kendin bu altyapiyi kurmaya kalksan bir ton para harcarsin. Developerlar da oturup bunun fayda-maliyet analizini yapiyordur.

Valve musteri odakli oldugu icin rakiplerinden farkli bir yerde duruyor. Community i iyi analiz ediyor, sadece isin finansal yonune deger vermiyor (Zaten kirmis parayi). Digerleri olsa gelen butun parayi shareholder lara yigardi. Gaben'in 1bil usd lik gemi koleksiyonu olabilir, ama cotank diye sadece switch e indirgenmis handheld marketini bir urunle canlandirdi. Steam Deck cikmasi ROG Ally, Legion Go, MSI Claw gibi urunlerin de onunu acti.

Sosyal ağlarda paylaş

• 2 hafta sonra ...
  • Yeni Oluştur...