Jump to content
Forumu Destekleyenlere Katılın ×
Paticik Forumları
2000 lerden beri faal olan, çok şukela bir paylaşım platformuyuz. Hoşgeldiniz.

Dini kurallarin cevresinden gitmek ibadet oluyor mu?

GERGE

Öne çıkan mesajlar

abi bone öğrenemedin mi hala, bizim forum ateistlerin hayatlarında üçüncü kişilere karşı biriktirdikleri bütün tepkiler için hesaplaşma mekanı. bizim ne düşündüğümüzün veya dediğimizin önemi yok, başkasının dangozluğunun bedelini bize ödetmek istiyorlar işte. son 5 yılın konu dışı içeriği kabaca budur.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

abi bone öğrenemedin mi hala, bizim forum ateistlerin hayatlarında üçüncü kişilere karşı biriktirdikleri bütün tepkiler için hesaplaşma mekanı. bizim ne düşündüğümüzün veya dediğimizin önemi yok, başkasının dangozluğunun bedelini bize ödetmek istiyorlar işte. son 5 yılın konu dışı içeriği kabaca budur.

Zaten gerçek yobazlık ta bu. Tamamen kendi inancının yüzde yüz doğruluğuna inanıp, diğerlerini geri zekalı sanmak. Sürekli gelip bu tarz konu açıp tatmin olurlar..
Sosyal ağlarda paylaş

abi benim içki içmeyen çok samimi bi arkadaşım var
onu zorla içkili mekanlara sokmuyorum
ha çocuk gık dmeiyo geliyo takılıyo ama bi noktadan sonra beziyo
bende adama ve arkadaşlığımıza saygı duyduğumdan onna dışarı çıkcaksak alkollu ortama gitmiyoruz
3 4 kişi olsakta mesela nargileye gidiyoruz ki adam bezmesin
adam bi gun bana gelip içkili ortama girersek seni döverim demedi
bu benim ona duyduğum saygıdır
demeye çalıştığımız bu yane

bu nasıl daha net bi örnek oldu mu
Sosyal ağlarda paylaş

loop said:

Sam said:

Zaten gerçek yobazlık ta bu. Tamamen kendi inancının yüzde yüz doğruluğuna inanıp, diğerlerini geri zekalı sanmak. Sürekli gelip bu tarz konu açıp tatmin olurlar..

tam bir akp zekası ya bize laf ediyorlarsa kesin ateisttir bunlar
Sosyal ağlarda paylaş

horacegoesskiing said:

arcane said:

horacegoesskiing said:

arcane said:

horace senle tartışmaya bile girmem çünkü senin gibi düşünenlerin anneleriyle görüştüm, size kardeş geliyormuş.

hatırladın mı bu tavrı? cümleyi? hafızam yanıltmıyorsa benzer bir konuda birebir senin yazdığındır. ılımlılığın yatsıya kadardı senin, ben unutmadım.

onu hatırlamadım da senin nasıl biri olduğunu hatırladım birden :)

hatırlamak işine gelmez. dua et allahına ki veya admin arkadaşlarına mı diyeyim. buradakilerin çoğu bilmiyor / hatırlamıyor senin o yazdıklarını hadi yine iyisin :)

adminlere makarna ve kömür dağıttım.

yalnız senin yazdığını herkes görüyor olmasına rağmen iftiradan ve hakaretten çekinmiyorsun o da hoş.

neyse... zaten hem tartışmaya da girmiyormuşsun.

tartışmaya girmem derken bu din ıvır zıvırdan bahsediyorum. cevap vermem sanıp nasıl da palavra sıkmışsın.

neymiş iftiram? buyur, bekliyorum. hakaret dediğin şey senin çok eskiden yazdıklarının alıntısı. seçiçi amnezin bloklamış. şikayet düğmelerine bakan hangi adminse sor ona, o hatırlıyordur belki.
Sosyal ağlarda paylaş

Abi alakasız yerlere çekiyorsunuz gene konuyu. Saygı konusu zaten sıkıntı olduğu durum. Karşıdakinin o suyu içip/içmemesinin saygı olduğunu düşünmek, benim şahsen katılmadığım bir durum. Saygı dediğiniz nedir, o adam bu sıcak havada suyunu içerken size bir zarar vermeden insani bir ihtiyacını gidermesi saygısızlık mı oluyor.
Toplumun büyük bir bölümünün oruç tutuyor olması, tutmayanların daha dikkatli davranmalarını gerektirmez ki, burada bahsettiğimiz durum ben susamışım, otobüsteyim ve evet içiyorum o suyu kimseye zararım olmadan.
Toplulukta osurursam eğer Sam, sokağa sıçarsam, başkalarını oldukça rahatsız etmiş olurum, su içip yemek yersem etmem.
Eğer şu an yurtdışındaysanız ve oruç tutuyorsanız hala otobüsteki adamların su içmemesini mi bekleyeceksiniz?
Hayır benim inancım bu deyip, orucunuzu tutacaksınız.
Yani burada adam sana saygısızlık yapmıyor suyunu içerek, ama senin orucuna laf ederse eğer, niye tutuyorsun gereksiz birşey derse eğer, o zaman saygısızlık yapmış olabilir, aradaki fark bu.
Senin özgür iradeni engellemiyor, sana bir zararı yok, senin inancını, o orucu tutmanı da engellemiyor. Sen kendi kendine kendi hür vicdanınla kendini test ediyorsan, etrafında ne döndüğü önemli olmamalı.
Empati ne zaman olabilir, senin bir hastalığın vardır atıyorum belli besinleri yiyemiyorsundur, o zaman emptati, saygı beklenebilir.
Senin hür iradenle kendini test ettiğin zaman ve benim hiç inanmadığım bir konuda benden nasıl bir empati bekliyorsun ki?
Benim arkadaşım sigarayı bırakacaksa, ben yanında içerken bırakacak, olay bu zaten. Yoksa sigara bağımlılığından kurtulmuş olmuyor ki..
Sosyal ağlarda paylaş

Myshkin said:

loop said:

Sam said:

tam bir akp zekası ya bize laf ediyorlarsa kesin ateisttir bunlar

Benim bahsettiğimde bu işte. Sen kendi düşüncen haricinde herkezi AKP li yapıyorsun. Hayatımda oy kullanmış insan değilim kullanmam da, hatta bu konularda konuşmam bile. Ama hani popüler bir deyim vardı, örümcek kafalı diye, o tip insanlara da gıcık oluyorum..
Sosyal ağlarda paylaş

suBzer0 said:

bingildak said:

sen sınava girecen diye herkes saygı duruşunda sana göre yaşamak zorunda değil. o adam gündelik hayatını sürdürüyor, senin inadına yapmıyor ki.

o zaman üniversite sınavı olurken millet okulun bahçesinde açık hava konseri verebilirim öyle mi?
bunun equivalent i benim su sisesini acıp onunde yere dokerken havada dokulen suyu dilimle oksarken suratına bakarak keyif alıp hmps falan demem sonra da "naber oruc nası gidiyor" diye sormamdır.

benzetme yaparken bari adam gibi benzetin.
Sosyal ağlarda paylaş

Sam said:

"gavur değilse atayizdir"

sen hiçbir konuda kendi yazdıklarının bile bedelini ödemeye razı değilsin ki kimse senden bir bedel ödemeni beklesin. senin çok eski yazdıklarını alıntılayanlara bile kızıyorsun. :)
Sosyal ağlarda paylaş

loop said:

Benim bahsettiğimde bu işte. Sen kendi düşüncen haricinde herkezi AKP li yapıyorsun. Hayatımda oy kullanmış insan değilim kullanmam da, hatta bu konularda konuşmam bile. Ama hani popüler bir deyim vardı, örümcek kafalı diye, o tip insanlara da gıcık oluyorum..

sana akplisin demedim zaten tam bir akp zekası dedim, onların yaptığı türden bir demagoji ama anlamanı beklemiyorum cidden sorun var algılamanızda bir kaçınızın.
Sosyal ağlarda paylaş

• Genel Yönetici
Cipetpet said:

Bir fikir ve ziihniyet oluşturamadanngeberip gideceksiniz sonra da musalla taşında merhumu nasıl bilirdiniz diyecekler ya
İşte o cenaze namazını kıldıracak imama yazık bilmeden günaha gircek garibim

Merak etme, vasiyetim var. Ne namaz istiyorum ne de benimle ilgilenecek bir imam. Ya da cami filan.
Sosyal ağlarda paylaş

• Yeni Oluştur...